KosgebKredisi.com

Kaymakamlık Bursu 2022 Başvurusu (TÜM İLLER)

01.03.2022

Öğrenciler için devletin verdiği burslar belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından verilmeye devam ediyor. Tüm illerdeki kaymakamlık bursu başvurusu için detaylar yazımızda…

Kaymakamlık Bursu 2022 Başvurusu (TÜM İLLER)

Belediyeler ve kaymakamlıklar 2021-2022 eğitim ve öğretim dönemi içinde lise ve üniversite öğrencilerine burs veriyor. Öğrenciler ikamet ettikleri bölgenin belediyesine giderek başvuruda bulunabilir. Üniversite öğrencilerine de burs veriyor ancak bu birçok kişi tarafından bilinmiyor. Öğrenciler kurumun yapmış olduğu bu yardımları duymamış veya konu hakkında yanlış bilgilere sahip olmuşlar ve belediyelerin öğrencilere burs vermediklerini düşünmektedirler. İlkokul, orta okul, lise ve yüksek öğrenim öğrencileri için bu imkan sağlanmaktadır. Akıllara takılan ve cevapları araştırılan; Belediye bursu nedir, kimlere öncelik tanınır, başvurular nasıl yapılır, şartları nelerdir, kimler başvuru yapamaz, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, Ankara Büyük Şehir Belediyesi burslarını kimler alabilir, kaymakamlık burslarını kim alabilir, nasıl başvurulur, gerekli belgeler nelerdir tüm merak ettikleriniz ve aradıklarınızı Belediye Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır? 2022 Şartları tüm konuların detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nereden Yapılır?

Burslar için başvuru tarihleri kaçırılmaması önemle duyurulmuştur. Öğrencinin kitap ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılaması için karşılıksız maddi destek verilmektedir. Kaymakamlık binası içinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına  yapılmaktadır. Ödemeler yalnızca maddi açıdan yetersiz ve ihtiyaçları olan öğrencilere yapılacaktır. Uzman yetkililer tarafından öğrenciler hakkında araştırma yapılacak ve okul başarıları alacakları burs için önemli bir detaydır. Geri ödemesiz verilen bursu okulların başlama tarihinden itibaren verilip, okul bitimine kadar devam eder.

Kimler Kaymakamlık Bursu Alabilir?

Burs için başvuru yapan kişilerin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir. Başvuruyu yapan öğrencinin ailesinin gelirinin düzenli olmaması zorunlu şartlar arasındadır. Burs başvurusu yapan öğrencinin ailesinin sahip olduğu toplam gelirin, muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren aile ve öğrencilerin fakirlik belgesi temin etmesi gerekmektedir. Fakirlik ve yoksulluk belgesi, başvuru yapan kişilere muhtarlıklar tarafından ücretsiz şekilde verilmektedir.

Kaymakamlık Bursu Başvuru Koşulları Nelerdir?

Kaymakamlık Bursu Başvuru Koşulları şunlardır;

 • T.C vatandaşı olmak,
 • Örgün öğretime devam etmek,
 • Sadece eğitim için kullanılması,
 • 1 çocuk için burs desteği sağlanmaktadır,
 • Aynı anda iki kardeş için eğitim bursu verilemez,
 • Aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin, asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmaması gerekir.
 • 18 yaşından büyük öğrencilerin fakirlik belgesine sahip olması gerekir,
 • Maddi geliri yüksek olan aileler, eğitim için verilen destekten yararlanamaz.

Kaymakamlık tarafından Öğrencilerin eğitimi için verilen bursların, sadece öğrenciler için kullanılması en önemli şartlarından bir tanesidir. Verilen yardımın ailenin genel istek ve harcamalarında kullandığı tespit edilmesi durumunda ödeme sonlandırılacaktır.

Kaymakamlık Burs Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Her burs başvuruları ve kayıtlarda olduğu gibi kaymakamlık burslarında da istenen evraklar vardır.

Kaymakamlık Burs Başvurusu için Gerekli Belgeler şunlardır:

 • Öğrencinin kimlik fotokopisi ve aslı,
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet resim,
 • Muhtarlıklardan alınan ikametgah belgesi,
 • Bağlı olunan muhtarlıklardan alınmış fakirlik kağıdı,
 • Başvuru formu ve belgelerin başvuru sırasında eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.

Kaymakamlık Bursu Ne Kadar?

Kaymakamlık her yıl aileden bir çocuğa eğitimlerine destek sağlamak için burs vermektedir. Öğrencinin eğitim gören başka bir kardeşi varsa bu mali destekten bir diğer kardeşi yararlanamaz. Öğrenciler için karşılıksız olarak verilecek. Kaymakamlık Bursu 2022 yılında:

 • İlkokul ve ortaokul için 500 TL
 • İkinci eğitim öğretim dönemi için 500 TL karşılıksız maddi destek verilmektedir.
 • Lise ve lisans eğitimleri alan öğrenciler adına en düşük  456 TL en yüksek miktar 900 TL. dir.

Kaymakamlık Burs Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Kaymakamlık Burs Başvurusu sorgulama işlemlerini T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bağlantı sisteminde bulunan giriş ekranında ki sorgulama sayfası üzerinden “Öğrenci Yardımları” seçeneğini tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem sonrasında bursun onaylanıp onaylanmadığı, sorgulama sayfasında öğrenebilirsiniz. Başvuru geri çevrildiğinde, sorgulama sisteminde herhangi bir bilgiye ulaşılamaz.

Belediye ve kaymakamlıkların dışında devlette burs vermektedir. Bu yardım için bilgi almak isterseniz bir sonra ki eğitim yılı için burs veren kurum ve kuruluşları yazmış olduğumuz içerikten bu yazımızın devamında hangileri olduğunu bulabilirsiniz.

Belediye Bursu Nedir?

Belediye bursu; yardıma ihtiyacı olan öğrencilere Belediyeler tarafından verilen bir destektir. Bu yardım, anayasanın 2102 sayılı kanununda ilkokuldan yükseköğretime kadar tüm öğrencilere verilebilir şeklinde düzenlenmiş kanun maddesi gereğince verilir. Verilen bu ödemelerle öğrencilerin defter, kitap veya diğer ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanmaktadır.

Muhtaç olan ailelerin veya ihtiyaç sahibi olan öğrenciler için yapmış oldukları maddi yardımların arasında öğrenim giderlerinin karşılanması için başvurusu yapılan yardım türüdür.

Bir çok öğrenci ve yetişkin belediyelerin yüksek öğrenim öğrencilerine burs verme olanağının olmadığını düşünmektedir. Belediye bursları daha önceki yıllarda üniversite öğrencilerine verilmiyordu. Ancak sistemde değişiklik yapıldıktan sonra belediyelerin üniversite öğrencilerine de destek vermesinin imkanları sağlandı. Belediye bursu her ay değil 3 ay da bir verilmektedir.

Belediyeler yüksek öğrenim öğrencilerine, kredi ve maddi yardımlarda bulunmuş olduğunda kaç öğrenci için ne kadar süre dahilinde ve kaç liralık yardımda bulunmuş olduğunu, 3 aylık süre içerisinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar kurumuna bildirmek zorundadırlar.

Belediyeler üniversite öğrencilerinin yanında ilk okul, orta okul ve lise öğrencilerine de burs imkanı sağlamaktadır. Bu öğrencilere sağlamış oldukları burs tutarlarını veya süresini hiç bir kuruma bildirme zorunlulukları yoktur.

Belediye Burslarında Kimlere Öncelik Tanınır?

Belediye bursunda öncelik tanınan öğrencilerin başında kız öğrencileri, geçimlerini sağlamakta zorluk çeken ve ebeveynlerini kaybetmiş öğrenciler yer alır. Daha sonra okuyan ve kardeş sayısı fazla olan öğrenciler ve en son olarak yoksulluk belgesi alabilen kişiler olarak sıralanmıştır.

Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Belediye Bursu Başvuruları Nasıl Yapılır?

Belediye Bursu Başvuruları çoğu il ve ilçede Belediye binalarından ve e-devlet üzerinden e-belediye sisteminden yardım başvurusu ekranından yapılmaktadır. Belediyelerin okuyan öğrencilere burs vermelerinde ki amaçları eğitimlerinde başarılı olan ve eğitimlerine devam etmek isteyen öğrencilerin zorluk yaşamadan öğrenimlerini tamamlamalarını sağlamaktır. Günümüzde çok rahat eğitimlerini sürdüren kişiler olduğu gibi eğitimleri yarım kalan veya yarım kalma noktasında olan kişiler de bulunduğundan maddi zorluklar nedeniyle eğitimlerine devam etmek için çalışmayı tercih eden ama ikisini bir arada yürütemeyenlerde olacaktır. Azimli olup okul ve okumayı seven öğrencilere belediyenin vermiş olduğu burs bulunmaktadır. Öğrenciler bu bursa eğitimlerini sürdürmek ve devamını sağlamak için başvurabilirler. Başvurunun belirli şartları vardır;

Belediye Bursundan yararlanabilmek için başvurularında gerekli belgeler:

 • Başvuru dilekçesi,
 • Öğrenci belgesi,
 • Kimlik kartının kendisi ve fotokopisi,
 • Yoksulluk belgesi ile birlikte tüm bu belgeleri eksiksiz bir şekilde ilgili kuruma vererek başvurularını yapmanız gerekmektedir.

Belediye Bursuna Başvuru Şartları Nelerdir?

Belediye bursundan yararlanacak olan öğrencilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmaları gerekmektedir. Bunun dışında işe aşağıdaki şartlara uyum sağlayan öğrenciler başvurularında bulunarak eğitimlerini daha rahat sürdürebileceklerdir. Belediye Burs başvuru şartları şunlardır:

 • 25 yaşından küçük olmak,
 • SGK’lı olmamak,
 • Maddi desteğe ihtiyacı olduğunu  kanıtlanması,
 • Başka bir yerden burs almıyor olmak.
 • Adli sicil kaydının temiz olması,

Bu şartların yanında diğer önemli şart ise burs alacak öğrencinin not ortalamasının 4 üzerinden 2.5 olması gerekmektedir. Başvuru yaptığınız maddi destekte eğitiminizde ki başarınız katkıda bulunacaktır.

Belediye Bursuna Kimler Başvuru Yapamaz?

Belediye Bursuna başvuru yapamayacak olanlar:

 • Özel üniversite öğrencileri,
 • Uzaktan öğrenim alan ve açık öğretim öğrencileri,
 • Ücretli bir öğrenci değişim programından faydalananlar,
 • Türkiye vatandaşı olmayanlar,
 • Burs şartlarına uymayan tüm öğrencilerdir. Bu durumda olan kişiler belediye bursuna başvuru yapamaz.

Belediyelerin sağladığı burs başvuruda bulunan herkese çıkmamaktadır. Bursun doğru kişilere ulaşmasını ve verilmesini isteyen belediyeler gerekli araştırmaları yaparak en uygun olan kişilere yardımda bulunurlar.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Bursu
Burs Veren Belediyeler

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Bursu Başladı (15 EKİM)

Öğrencilere burs veren yerlerden biri de İstanbul Büyük Şehir Belediyesidir. İBB’ ye başvuru yapacaklardan aşağıdaki belgeleri istemektedir.  Öğrencilere verdiği ücreti üç ayda bir olmak şartı ile toplam 3200 TL. vermektedir. Belirli tarihlere bölüp ilk olarak Aralık ayında 1.200 TL. olarak verilir, daha sonra Ocak ayında 1.000 TL. ve Mayıs ayında 1.000 TL. olarak verilir. Bursunuzun onaylanıp onaylanmadığını sorgulayabilirsiniz.

Burs başvuru sorgulama işlemleri genel olarak belediyelerin resmi internet sitelerinden yapılır. Bunun yanı sıra belediye binalarına giderek başvurular hakkında bilgi edinebilirsiniz.  Başvuru sırasında istediği belgeler ver şartları vardır;

 • Üniversiteye giriş sınavı sonuç belgesi,
 • Öğrenci belgesi,
 • Notlarını gösteren bir belge,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • e-Devlet alacağı adli sicil kaydı,
 • Ailenin maddi gelirini gösteren bir belge,
 • Kardeş sayısı ve öğrenim durumları,
 • Kendisine ya da herhangi bir aile bireyine ait engelli raporu,
 • İkametgah belgesi,
 • KYK bursu alınmadığına dair bir belge,
 • Özel bir kurumdan burs alınmadığını gösteren bir belge,
 • Maddi gelirini gösteren bir gelir belge.

Ankara Büyük Şehir Belediyesi Bursu

Ankara Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesinden yapılan açıklamada öğrencilere bu yardımı vermek isteyen gönüllüler yani özel kişilere, şirketlere, sitelere ve  sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulundu. En destekten yararlanabilmek için en önemli kriter Ankara da ikametgah ediyor olmanız veya Ankara da okuyor olmanızdır. Eğitimlerini sürdürmek isteyip ve buna gücü olmayan öğrencilere yardım edilerek eğitim desteği sağlamış olacaklardır.

Bu kampanyanın amacı gelecek için daha iyi öğrenciler yetiştirmek ve bu öğrencilerin eğitimlerine katkıda bulunmak başarılı öğrencilerin eğitimlerinde daha iyi yerlere gelip kendilerine daha iyi bir meslek seçmelerine katkıda bulunmaktır.

Verilecek burs gelecek “Aydınlık günler için bir güneş de sen ol kampanyası” kapsamında ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaşılacaktır. Yapılan açıklamalara göre ilköğretim 7 bin 500, lise 5 bin ve 7 bin 500 üniversite öğrencisi burs almaya hak kazandı. Ödeme bankamatik hesaplarına yapılacaktır.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  Online başvuru olmuyor mu? Link atar mısınız lütfen!

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!