canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları çocuğunu ekonomik şartlar nedeni ile okula gönderemeyen ailelere yapılan bir nakdi yardım programıdır. Peki Şartlı Eğitim Yardımı nasıl alınır, Şartlı Eğitim Yardımı başvuru şartları nelerdir, Şartlı Eğitim Yardımı 2021 ne kadar, kimlere verilir, PTT Şartlı Eğitim Yardımı sorgulama sistemi mevcut mu, nakdi yardım desteği ne zaman yatar, Şartlı Eğitim Yardımı e-Devlet üzerinden başvurusu nasıl yapılır? gibi merak edilen tüm konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Şartlı Eğitim Yardımları 2021

ŞEY, ekonomik güçlükler nedeni ile çocukları temel eğitim hizmetlerinden yararlanamayan ailelere verilen bir nevi destek fonudur. Şartlı Eğitim destekleri Valiliğe bağlı olarak SYDV’ler tarafından sağlanmaktadır. Anne yaşıyor ise yardım anneye bağlanmaktadır. Bunun dışında çocuğun yardım parasını yasal vasi almaktadır. Zorunlu öğrenim hayatı boyunca Şartlı Eğitim Yardımı şartlarını sağlayan ailelere destek ödemesi verilmektedir.

Peki Şartlı Eğitim Yardımı başvuru şartları nelerdir, nakdi eğitim desteği kimlere verilir, 2021 yılı ŞEY kapsamında ne kadar ödeme yapılmaktadır? hemen inceleyebilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir?

Şartlı Eğitim Yardımı, 3294 sayılı Kanun kapsamında ve sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi olan ailelere verilmektedir. Ailesi ekonomik anlamda zorluk yaşayan çocukların örgün eğitime hayatlarına devam etmeleri ve okulun açık olduğu süreler boyunca bir ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmamaları şartı ile verilmektedir. Çocukların eğitim desteği lise düzeyinden mezun olana kadar devam etmektedir. ŞEY başvuru şartları nelerdir? bakalım.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Eğitim desteği başvurusu yapacak kişilerde aranan şartlar ise şu şekildedir;

 • T.C. Vatandaşı olmak.
 • Yardım için başvuru yapan ailenin muhtaç oldukları kanıtlanmalıdır.
 • Yasal vasinin 18 yaşından büyük olması.
 • Ailede bulunan bireylerde sağlık sigortasının olmaması gerekir.
 • Bu durumda bir gelir testi yapılır.

Bu şartlara ek olarak eğitim desteği yapılacak olan çocuğun ise eğitim hayatının devam ediyor olması gerekmektedir. Yapılan yardımlar sonrasında çocuğun okula gitmediği kanıtlanır ise öğrenim desteği kesilecektir.

Şartlı Eğitim Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

Şartlı-eğitim başvurusu yapmak için ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na şahsen giderek müracaat edilmelidir. ŞEY için baba ya da anne çocuğun bakımını üstelenen kişi kim ise gerekli belgeleri doldurarak yaşadığı ilçenin SYDV’ye başvuru yapabilir. Başvuru yapan kişinin daha önce Vakıf üzerinde bir kaydı yok ise yetkililer tarafından istenen ”Hane Başvuru Kayıt Formu, Sorgu Dilekçesi ve Şartlı Eğitim Hak Sahibi Sözleşmesi” formları hazırlanarak teslim edilmelidir. Vakıf, kendisine sunulan belgeleri değerlendirmeye alarak, onayladıktan sonra sonucu aileye bildirecektir.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru e-Devlet Sisteminden Nasıl Yapılır?

ŞEY e-Devlet kapısından Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı ”Eğitim Öğretim Yardımı Talebi” üzerinden yapılmaktadır.

e-Devlet üzerinden eğitim yardımı başvurusu yapmak için tıklayınız!

ŞEY Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

ŞEY başvurusu esnasında teslim edilmesi gereken belgeler ise şöyledir;

 • Hane başvuru kayıt formu
 • Çocuğun ve yardımı alacak kişinin kimlik kartı
 • Öğrenci belgesi
 • Ailenin muhtaçlığını belirten resmi belge
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımı takip form ve belgesi

Şartlı Eğitim-Sağlık Yardım Takip Formları ve başvuru için kayıt formu vakıflar tarafından sağlanır. Bu formlar eksiksiz ve doğru beyanlar ile doldurulmalıdır. Öğrenci kimliği yazan bölüme, yardım alınacak olan çocuk ile ilgili; sınıf, okul ve diğer gerekli olan bilgiler yazılmalıdır. Öğrenci belgesi ve kimliklerin talep edilmesi durumunda okul idaresinden imzalı olacak şekilde belgenizi alabilirsiniz. Gelir belgesi olmayan kişiler ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeden önce gelir belgesini hazırlayarak başvurularını tamamlamalıdır.

Şartlı Eğitim Yardımı Kaç Para?

Okul masraflarını karşılayamayan aileler tarafından en çok araştırılan konulardan bir tanesi de Şartlı Eğitim Yardımı 2021 ne kadar? sorusudur. ŞEY hizmeti çocuğun eğitim düzeyine ve cinsiyetine göre farklılık göstermektedir. Şartlı Eğitim parası ne kadar? bakalım.

 • İlkokula giden erkek çocuk için aylık: 45 TL
 • İlkokula devam eden kızlar için aylık: 50 TL
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık: 75 TL
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık: 55 TL

Şartlı Eğitim Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY) kapsamında verilen ödemeler yılın tek ayları olan: Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Nakdi yardımlar, takvime bağlı periyodik olarak, ilgili ödeme aylarının 24’ü ile 28’i arasında hesaplara yatırılmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama Adımları

Şartlı eğitim yardımı sorgulamanın 3 yolu bulunmaktadır. Bunlar;

 • Telefon üzerinden ALO 144
 • İnternet üzerinden (e-Devlet)
 • PTT şubelerinden
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapılmaktadır.

SYDV Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

ŞEY başvurularınız dahil olmak üzere diğer müracaatlarınız ve tüm merak ettiklerinizi kimlik kartınız ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek öğrenebilir ve başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

İnternetten Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

e-Devlet kapısından T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yaparak, arama bölümüne eğitim desteği yazınız. Ardından yapmış olduğunuz tüm öğrenim destekleri başvurularınızın son durumlarını görüntüleyerek bilgi alabilirsiniz.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımları hakkında bilgi almak için inceleyebilirsiniz!

Telefon ile Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iletişim numaraları üzerinden sorgulamanızı yapabilirsiniz. Başvuru sonucunu sorgulamak ve detaylı bilgi almak için kullanabileceğiniz iletişim numaraları ise;

 • ALO 144
 • 0312 705 8000 (Santral)
 • 0312 705 8001 (Ana Hat)

PTT Şartlı-Eğitim Yardımı Sorgulama

ŞEY başvurularınızın sonuçlarını sorgulamak ve maddi desteğinizi almak için PTT şubelerini tercih edebilirsiniz. Kimlik kartınız ile size en yakın olan PTT şubesine giderek, yetkililer aracılığı ile başvurularınızın detaylarını anında öğrenebilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımları Nereye Yatırılır?

Nakdi desteğe hak kazanmış kişiler eğitim yardımı nereden alınır? merak etmektedir. Şartlı nakdi yardım ödemeleri PTT şubelerine yatırılmaktadır. Şartlı eğitim yardımı almaya hak kazananlar kimlikleri ile en yakın PTT şubesine giderek yardımlarını alabilirler. Bunun yanında talep edilmesi durumunda Ziraat Bankası’ndan da alınmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Kesilir?

Nakdi destek alan öğrenciler, yardım aldıkları süreç boyunca belirlenen şartlara aykırı durumları göstermemesi gerekmektedir. Şartlı Eğitim Yardımının kesilme nedenleri ise;

 • Okula devam edildiği sürece yatırıldığından örgün eğitim dışına çıkması,
 • 1 ay içerisinde okul devamsızlık süresinin 4 günden fazla olması,
 • Ayrıca, yardım kaydının bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına haber verilmeden ikametgah adresinin değişmesi,
 • Hanesinin Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi,
 • Hak sahibinin vefat etmesi,
 • Hak sahibi ebeveynin vefat etmesi,

Bu şartları dışında ŞEY ve ŞSY başvurusu sırasında imzalanmış olan sözleşmeye aykırılık durumlarının tespit edilmesi halinde yardım ödemeleri bir süreliğine durdurulup, aksi hallerin devam etmesi durumunda tamamen kesilmektedir.

Eğitim Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Öğrenim hayatı boyunca maddi destek sağlayan pek çok dernek ve vakıf bulunmaktadır. Öğrencilere sağlanan bu yardımlara başvurmak için Türk Eğitim Vakıflarını ya da e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.