KOSGEB Hibeleri

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Ekonomik koşulların zorlaşmasından dolayı çocuğunu okutmakta zorlanan aileler için Bakanlık tarafından Şartlı Eğitim Yardımı veriliyor. Bu içeriğimizde; Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir ? 2020-2021 şartlı eğitim yardımlarından kimler yararlanabilir, başvuruları nasıl yapılır, başvurularda istenen gerekli evraklar ve belgeler nelerdir, Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru sorgulama, SYDV Şartlı Eğitim Yardımı nereye yatırılır, ŞEY yardımı ne kadar yapılır, şartlı eğitim yardımı başvurusu e-devlet üzerinden nasıl yapılır, PTT şartlı-eğitim yardımı sorgulama işlemi için ne gerekli, şartlı-sağlık yardımı parası sorgulama nasıl yapılır, Maddi yardım başvurusu ve SGK eğitim yardımı başvuru linki , şartlı-eğitim yardımı lise nedir, Eğitim yardımı başvurusu tüm merak edilenleri içeriğimizde aradığınız tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Şartlı Eğitim Yardımı 2021

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maddi yardım ve destekler ülkemizde yaşayan her ihtiyaç sahibine ulaştırılmaya devam ediyor. Özellikle pandemi sürecinde maddi yardım ve destek arayışları da hızlandı. Birçok kamu kurum ve kuruluşu tarafından sosyal destekler ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Normalleşme süreci öncesinde maddi anlamda zorluk yaşayan kişilerin sayısı artarken birçok aile çocuğunun eğitim masraflarının karşılanması için maddi yardım alabileceği kurumları araştırıyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Çocukların eğitimleri için Bakanlık tarafından yapılan bu eğitim yardımından faydalanmak isteyen aileler ayrıca şartlı eğitim sorgulama detaylarını da merak ediyor. Peki, şartlı eğitim yardımı nedir? Şartlı eğitim yardımı, 3294 sayılı kanun kapsamında muhtaçlığı Mütevelli Heyet Kararı ile onaylanmış hanelere yönelik şartlı bir yardım programıdır. Nüfusun en yoksul kesiminde yer alan ve maddi yetersizlikler sebebiyle çocuklarını okula gönderemeyen veya göndermekte güçlük çeken ihtiyaç sahibi ailelere, çocuklarının okula devam etmesi şartıyla, “Şartlı Eğitim Yardımı” yapılmaktadır.

Ödemeler PTT aracılığı ile öncelikle annelere yapılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eğitim yardımlarından Şartlı Eğitim yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar özellikle şartlı eğitim yardımlarından nasıl yararlanabileceğini araştırmaya başladı.

Buna göre 2021 şartlı eğitim yardımı başvuru şartları da araştırılan konular arasında yer alıyor.

Şartlı Eğitim Yardımı 2021

Şartlı eğitim yardımları Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ekonomik nedenlerden dolayı çocuklarını okutamayan ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarını okutmak için verilen destek fonudur. Maddi desteğe ihtiyaç duyan ailelerin çocuklarını okula gönderebilmeleri içn verilen nakit desteğidir. Şartlı eğitim destekleri Kaymakamlıklar ve Valiliklere bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları olan SYDV’ler tarafından sağlanmaktadır.

Detayları incelemek için bağlantıya tıklamanız yeterli.

Şartlı Eğitim Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Ekonomik anlamda zorluk yaşayan ihtiyaç sahibi aileler Şartlı eğitim yardımlarından yararlanabilir. Ekonomik zorluklar sebebiyle çocuklarını okula göndermekte zorlanan ailelerin yararlanabildiği maddi bir yardım olan ŞEY Şartlı Eğitim Yardımları ebeveynlerden anne yaşıyorsa anneye, eğer anne hayatta değilse eğitim gören çocuğun vasisi kimse ona verilir. ŞEY yardımları eğitim gören çocuk liseyi bitirene kadar devam eder.

ŞEY yardımlarından yararlanabilmenin şartları vardır. Bu şartlar;

 • T.C vatandaşı olan,
 • Yardım alabilmek için anne veya yasal vasinin yaşı 18 yaşından büyük olan
 • Yardım için başvuran ailelere verilir. Ancak bu yardımdan yararlanabilmek için mutlaka ailenin ihtiyaç sahibi olduklarını kanıtlaması gerekmektedir.
 • Ailenin bu yardımdan yararlanabilmesi için mutlaka bir gelir testi yaptırması lazımdır.
 • Hanede yaşayan hiçkimsenin adına sağlık sigortasına sahip olmaması,
 • Çocuk eğitim hayatına tam anlamıyla devam etmelidir.
 • Yardım aldıktan sonra çocuğun okula gitmedi tespit edilirse yardım kesilir.

Şartlı Eğitim Başvuruları Nasıl Yapılır?

Şartlı Eğitim yardımlarına başvurular Valiliklere bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılması gerekmektedir. Başvuruda bulunabilmek için mutlaka SYDV’lere bizzat gidilerek şahsen müracaatta bulunulması gerekmektedir. Başvurular için SYDV’na gidildikten sonra gerekli belgelerin ibraz edilmesi gerekiyor. Yardımdan yararlanacak olan anne ya da çocuğun bakımından sorumlu kişi vasisi, istenen gerekli evrakları ile birlikte bağlı olduğu ilçenin SYDV’sine başvuru yapabilir. SYDV ibraz edilen tüm belgeleri değerlendirdikten sonra aileye başvuru sonucu bildirmektedir.

Öğrenci Eğitim ŞEY Parası Başvurusu (e-Devlet)

Maddi yardım başvurusu ve SGK eğitim yardımı başvuru linki üzerinden ve e-devletten başvuru yapabilirsiniz.

 • SGK eğitim yardımı sorgulama için tıklayınız.
 • Eğitim öğretim yardımı talebini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

ŞEY Başvurularında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Okul yardım parası Nasıl Alınır? Bunun için bazı evraklar istenecektir. Şartlı eğitim yardımı başvuru için gerekli belgeler ise;

 • Çocuğun ve yardımı alacak kişinin TC kimlik belgesi,
 • Hane başvuru kayıt formu,
 • Öğrenci belgesi,
 • Ailenin muhtaçlığını belirten fakirlik belgesi
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımı takip formu istenmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Öğrencilere verilecek olan yardımın ne kadar olacağı SYDV tarafından belirlenir. Gelir kriterlerine göre belirlenen maddi yardımların bağlanabilmesi için en gerekli kriter gelir belgesidir. Gelir belgesi olmadan maddi yardımlar bağlanamayacağından, gelir belgesi olmayanlar SYDV’lere gitmeden önce gelir belgesi alarak gitmelidir.

Başvurularda istenen gerekli belgeler olan hane kayıt formu, şartlı eğitim ve sağlık yardımı takip formları vakıflardan verilmektedir. Bu formların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gereklidir.

Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Öğrenci yardım parası sorgulama çok kolay. Şartlı eğitim yardımlarına başvuru yapan aileler sorgulama işlemlerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Telefon ile sorgulama İnternet üzerinden gerçekleştirebilir.

ALO 114’ü arayarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çağrı merkezine bağlanabilir. Buradan operatör yardımı ile bilgi alabilirsiniz.

e-Devlet sistemine giriş yaparak sorgulama işlemi yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinde bulunan arama motoruna şartlı eğitim yardımı yazılması yeterli olacaktır. E-Devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar en yakın PTT şubesine giderek 2.5 TL karşılığında şifre alabilirler.

ŞEY Ne Kadar?

Şartlı eğitim yardımı Çocuğun eğitim düzeyine göre yapılan yardımlar cinsiyete göre de farklılıklar gösterir.

 • İlkokul öğrencisi erkekler için aylık 35 TL,
 • ilkokula devam eden kızlar için aylık 40 TL,
 • Liseye devam eden erkekler için aylık 50 TL,
 • ortaokula devam eden kızlar için aylık 60 TL olarak yapılır.

Şartlı Eğitim Yardımı kız ve erkek öğrenciler için okul durumuna göre aşağıdaki miktarlarda yatırılır;

 • İlköğretim Kız öğrenci için 40 TL Erkek öğrenci için 35 TL
 • Ortaöğretim Kız öğrenci için 60 TL Erkek öğrenci için 50 TL olarak verilmektedir.

ŞEY Ne Zaman Yatar?

Şartlı eğitim yardımı toplu olmak üzere bir ay içinde verilmektedir. Yardım parası;

 • Ocak,
 • Mart,
 • Mayıs,
 • Temmuz,
 • Kasım
 • Eylül aylarında yatırılır.

Ödeme sırası ise kişilerin T.C kimlik numarasındaki hanelerin son rakamlarına göre bu aylar baz alınarak ayın 24-28’i arasında ödeme işlemi yapılır.

ŞEY Yardımı Ne Zaman Kesilir?

 • Okula devam edildiği sürece yatırıldığından Örgün eğitim dışına çıkması kesilmesi için bir sebeptir.
 • 1 ay içerisinde okul devamsızlık süresinin 4 günden fazla olanlarında eğitim yardımı kesilir.
 • Ayrıca, yardım kaydının bulunduğu SYDV Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına haber verilmeden adres değişikliği yapılması ve ikamet adresinin değişmesi de kesilmesi için bir nedendir.
 • Hanesinin Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi halinde kesilecektir.
 • Hak sahibinin Vefat durumunda da kesilir.
 • Hak sahibi ebeveynin vefat etmesi halinde yardım durdurulur.
 • Bütün bunların yanında ŞEY ve ŞSY başvurusu sırasında imzalanan sözleşmeye aykırılıkların tespiti halinde yardım ödemeleri geçici bir süreliğine durdurulabilir ya da tamamen kesilebilir.

Öğrenciler İçin SED Yardımı Sorgulama

Öğrenciler için Bakanlık tarafından Sosyal Ekonomik Destek Olan SED yardımı da yapılmaktadır. SED yardımları https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu üzerinden sorgulanabilmektedir.

Sed Yardımı paraları yattı mı içeriğimizden de detayları öğrenebilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.