KOSGEB Kredisi

Aile Bakanlığı Ödünç Para Yardımı Başvurusu (2000 TL)

30.07.2020
Aile Bakanlığı Ödünç Para Yardımı Başvurusu (2000 TL)

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan  açıklamaya göre bu bayram da vatandaşların ihtiyaçları karşılanması amacıyla başvuru yapanlara 2 bin lira Ödünç para verileceği belirtildi. Bakanlığının bu yıl devreye aldığı ödünç para sistemi geçmiş dönemlerde de kullanılan bir yardım sistemi olarak bilinen ancak uygulanmayan bir sistemdi. Koronavirüs salgını nedeniyle piyasaların hareketlendirilmesi amacıyla sağlanan yardımların yanında bu sisteminde bu yıl ilk defa kullanılacak olması başvuruların nasıl yapılacağı araştırılmaya başlandı. Bakanlığı önemli bir sistem olarak hayata geçireceği ödünç para sistemi ile ailelere altın günü yapar gibi ödemeler yapılarak tamamlanacak.

Ödünç para verme işleri hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Aile Bakanlığının ikraz yardımları nelerdir? 2020 yılında Aile Bakanlığı ödünç para başvurusu nasıl yapılır, Ödünç para sistemi nedir ikraz yardımları nelerdir tüm merak edilenler yazımızda.

Aile Bakanlığı Ödünç 2 Bin TL. Para Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu yıl için ilk defa hayata geçirilecek ödünç para sistemi,  aynı gün sistemi gibi günü geldiğinde ailelerden geri ödenmesi şeklinde ödemeleri yapılacak. İhtiyaç sahibi aileler için bir nebze olsun rahatlatacak olan bu sistem ile gün yapar gibi ödemeler toplanacak ve kişinin ödeme zamanı geldiğinde ihtiyaç sahibi önceden almış olduğu paranın geri ödemesini yapmak zorunda olacak.

Bu sistem sayesinde ihtiyaç sahiplerinin günlük harcamalarını, taksitlerini, faturalarını ve borçlarını kolaylıkla ödeyebilecekleri ve geri ödemelerde zorluk yaşamadan hızlı bir şekilde ödeme yaparak sistemden yararlanacak. Başvurular ise yine Bakanlığın internet sitesi üzerinden yapılacak.

Ödünç para verme İşleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname

Bakanlığın ikraz yardımları 28/12/2018 tarih ve 23/50 sayılı Merkez Yönetim Kurulu kararı gereğince Yardım Yönergesinin 8 inci maddesi değiştirilerek Sandık üyelerine, istekleri halinde Ödünç Para Yardımı yapılmaktadır. Buna göre;

Sandık üyelerinin talep etmeleri halinde Konut kooperatiflerine ortak olanlara, TOKİ veya belediyelerin toplu konut projelerine katılım gösteren ve kendilerine konut tahsisi yapılanlara kooperatif konutlarının veya toplu konutlarının inşaat seviyesinin yüzde 60’a ulaşması şartıyla Konut Edindirme Yardımı verilir. Yine evlerinin yangın, sel, deprem, fırtına ve heyelan gibi tabii afetlerden dolayı zarar görmesi durumunda Konut Onarımı Yardımları yapılır.

Kaymakamlık Maddi yardım başvurusu için linke tıklayınız.

Bu yardımların miktarları ise;

Konut Kredisi Yardımında; Konut Kooperatiflerine ortak olan üyelere konut edinmelerini desteklemek amacıyla istekleri halinde brüt 18 bin lira 30 ay vadeli ve 3 bin 600 lira gider karşılığı alınmak üzere yapılan yardımdır. 18 bin liraya karşılık 14 bin 400 lira net ödeme yapılmaktadır.

Konut Onarım Kredi Yardımında ise; Konutu olan üyelerin konutlarının yangın, sel, deprem, heyelan gibi tabi afetler sonucu zarar görmesi durumunda konutlarının onarımı için istekleri halinde brüt 11.208 TL, 24 ay vadeli ve 1.208 TL gider karşılığı yapılan yardımdır. 10 bin lira net ödeme yapılmaktadır.

VadeNet ÖdenenTaksit TutarıGider KarşılığıBorçlanılan Tutar
12 Ay10.000 TL884,00 TL608 TL 10.608 TL
18 Ay10.000 TL606,00 TL908 TL 10.908 TL
24 Ay10.000 TL467,00 TL1.208 TL 11.208 TL
VadeNet ÖdenenTaksit TutarıGider KarşılığıBorçlanılan Tutar
12 Ay5.000 TL442 TL304 TL5.304 TL
18 Ay5.000 TL303 TL454 TL5.454 TL
24 Ay5.000 TL234 TL 616 TL5.616 TL

Ödünç Para Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Çalışma  ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödünç para yardımlarının başvuru formlarının doldurarak yapılmaktadır. Başvuru formları Bakanlığın internet sitesi üzerinden yayınlanır ve bu formların doldurulması ile talep iletilir.

 • 10 bin liralık ikraz yardımı başvuru formu için tıklayınız.
 • 5 bin liralık ikraz yardımı başvuru formu için tıklayınız.
 • E-devlet üzerinden Bakanlığın tüm başvuru formlarına erişebilirsiniz.

Ödünç para başvurusunun şartları ise şu şekildedir;

 • Bakanlığın başka bir sistemine ya da bankaya borçlu olmaması,
 • Sandıktan alacağı yardım talep formunun eksiksiz ve doğru düzenlenmesi,
 • Çalışılan iş yerinde ya da zorunlu üyeler arasından en az 2 kişiyi kefil göstermesi,
 • Bu sistemden daha önceki yıllarda ödünç para almamış olmak,
 • Yardım talep edilen sandığa en az 3 yıldır üye olunması,
 • Üyenin aylık net istihkakının, icra, nafaka, temlik, vb. kesintilerinden sonra kalan kısmının, istenmesi gibi şartların sağlanması gereklidir.

Aylık ikraz taksit tutarının 2 katından az olmaması, para talep eden üyenin aylık istihkakının tamamı üzerinde nafaka, temlik veya tedbir var ise lehine nafaka, temlik veya tedbir konulan kişinin, Sandık lehine ikraz borcunun tamamını kaldırdığını gösteren belgenin icra müdürlüklerinden alındığı tarihi takip eden üçüncü ayın sonunda ödünç para yardımı almaya hak kazanırlar.

Ödünç Para İkraz Yardımı Ödemeleri

 • Ödünç Para İkraz yardımı alan üyelerin borç taksitleri çalıştıkları kurumdaki aylık ücretlerinden kesilir.
 • Üyeler, borcunun son taksitinin çalıştığı kurumunca kesilmesini ve kesintinin sandıkça işlenerek borcunun kapanmasına müteakip yeniden ödünç para yardımı ikraz almaya hak kazanırlar.
 • İkraz borcunu, vadesinden önce kapatmak isteyen üyeye gider karşılığı alınan meblağın iadesi yapılmaz.
 • Vade süresi dolmadan, ödünç para yardımını erken kapatan üyeler, sandık bütçesinin uygulanması ile ilgili her yıl Ocak ayında Merkez Yönetim Kurulunca alınan kararlar doğrultusunda yeniden ikraz talebinde bulunabilirler.
 • İsteğe bağlı üyeler sandıkça düzenlenen form dilekçe ile ikraz talebinde bulunurlar. Ancak;  üyeye,  sandıktan alacağı son yardım tutarını aşmayacak oranda ödünç para yardımı verilir.
 • Ödünç para ikraz yardımı taksitlerini her ay düzenli olarak sandık veznesine veya sandığın göstereceği banka hesabına yatırırlar.

Ödünç Para Geri Ödenmezse Ne Olur?

 • 3 ay peş peşe mücbir sebepler hariç hiç borç taksiti ödemeyen üye hakkında yasal işlem yapılır ve isteğe bağlı üyeliği sona erdirilir.
 • Bu üyenin son yardımı tahakkuk ettirilip, ikraz yardımından kalan borcu son yardımından mahsup edilip varsa kalanı kendisine ödenir.
 • İsteğe bağlı üyeden bu şartı içeren bir taahhütname ödünç para yardımı talep dilekçesine ilave edilir.

SORUN CEVAPLAYALIM
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!