KOSGEB Kredisi

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2020 Dönemi

23.10.2020
Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2020 Dönemi

Ülke olarak Koronavirüs salgını ile ekonomik anlamda zor zamanlardan geçiyoruz. Alınan sağlık tedbirleri kapsamında işyerleri kapatılan ve bu süreçte maddi anlamda zorlanan vatandaşlara sosyal yardımlar verilmeye devam ediliyor. Ülkemizde çok sayıda vatandaşımız koronavirüs salgın nedeniyle çalışamayacak durumda ve aynı zamanda bir çok ailenin çocukları da maddi yetersizlikler sonucunda eğitim görememektedir. Bu nedenle bir çok kurum ve kuruluş öğrencilerimize maddi destek sağlarken maddi durumu yerinde olan çok sayıda vatandaşımızda zor durumda bulunan ailelere maddi destek yaparak çocuklarımızın eğitimine katkı sağlamaktadır.

Öğrencilere Para Yardımı Yapılacak

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; Yıllık olarak ilköğretimde öğrenim görenler öğrencilerimiz için 2 bin 317 TL, ortaöğretimde öğrenim görenlere 3 bin 475 TL ve yükseköğretimde öğrenim görenler için de 4 bin 634 lira ödeme gerçekleştirileceğini açıkladı.

Şehitlerimizin çocuklarına, harp ve vazife malullerimiz ile çocuklarına toplamda 63 milyon TL eğitim ve öğretim yardımı yapılacağı açıklandı.

Öğrencilere Para Yardımı Müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşamki ulusa sesleniş konuşmasında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan;

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızda Ramazan ayında 500 milyon lirayı aşkın ilave kaynak sağladık. 81 vilayetimizde 2 milyon 234 bin öğrencimize kızlar için 75 lira, erkekler için 50 lira olmak üzere şartlı eğitim yardımı yapıyoruz. Öksüz ve yetim 41 bin öğrencimize ise aylık 150 lira olarak veriyoruz.  dedi.

Anaokulu, kreş, ilköğretim, ortaokul, lise, üniversite hangi sınıfta okursa okusun, devlet çocuğu okuyan ailelere eğitim ve öğretim yardımları yapmaktadır. Bunlar sosyal ve ekonomik (Sed) destekleri olabildiği gibi, KYK sayesinde geri ödemesiz burs ve kredi şeklinde de yansıtmaktadır. Yine 2020 yılında öğrenci başına sınıf ve dönemine göre bir sosyal destek verilecektir.

Ailesinin geçimini sağlamakta zorlanan ve çocuklarını maddi yetersizliklerden dolayı okutamayan ailelere devlet tarafından destek verilmektedir. Devletin vermiş olduğu bu destek sayesinde çok sayıda öğrencimiz hayallerinin peşinden koşarak eğitimlerini tamamlayabilecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan bu proje gündeme getirilmiş ve uygulanmaya başlamıştır. Maddi durumu yetersiz olan ailelerin başvuru yapması ile harekete geçilir ve öğrenci desteği başlatılır. Eğer çocuğunuzu veya çocuklarınızı okutmakta zorlanıyorsanız ve maddi desteğe ihtiyaç duyuyor iseniz sizlerde bu kuruma  başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartlara uyum sağlamış olduğunuzda para desteğinden yararlanabileceksiniz.

Öğrencilere Verilen Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet tarafından öğrencilere birçok yardım yapılmaktadır. Bu yardımlar öğrenciler için büyük avantaj ve kolaylık sağlamamaktadır. Bunlardan biride Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımıdır. Aynı zamanda bu yardım okul düzeyine göre farklılık göstermektedir. Ve her yıl belirlenen oranlarda yardım verilmektedir. Eğitim-öğretim dönemi yardım miktarı belirlenmiştir. Öğrencilere para yardımı yapmak isteyen kişiler yardım için başvuruda bulunabilirler.

Bununla beraber maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarını okutmakta zorlanan aileler için devletimiz yardım elini uzatarak bir çok öğrencinin daha rahat bir şekilde eğitim almasını sağlamaktadır. Peki devlet tarafından verilen para yardımından kimler yararlanabileceklerdir. Bu başlığı aşağıdaki yazımızda maddeler halinde sizler ile paylaşacağız.

 • Üniversite öğrencileri arasında devlet yurdunda kalanlar bu yardımdan yararlanabilecektir.
 • Devlet tarafından korunma altına alınmış olan çocuklar aile fertlerinden herhangi biri ile yaşamaları durumunda bu destekten yararlanabileceklerdir.
 • Çocuk esirgeme kurumlarında yaşayan ve 18 yaşını doldurduktan sonra yurttan ayrılmak zorunda olan ve yüksek öğrenimini tamamlayan öğrenciler bu desteklerden faydalanabileceklerdir.
 • Devlet tarafından korunmak için başvuruda bulunmuş olan fakat aileleri ile yaşaması uygun görünmüş olan öğrenciler para desteklerinden yararlanabilecektir.
 • Doğal afet, kaza veya herhangi bir hastalık sonucunda çalışamayacak durumda olan ailelerin çocukları bu destekten faydalanabileceklerdir.
 • Bakanlık komisyonlarınca eğitimlerini karşılamayacak kadar maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu desteklerden yararlanabilecektir. Aynı zamanda Maddi durumu yetersiz olan tüm ailelerin çocukları da bu imkanlardan yararlanacaklardır.

SED Yardımı Kimlere Veriliyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Hizmet Merkezlerinde okula giden ve yardıma muhtaç öğrencilere SED yardımı yapılmaktadır. Kişilerin bu yardımdan yararlanmaları için gerekli şartları taşıması ve istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayıp başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu yardımdan yararlanacak kişilerin uyması gereken şartların listesi ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

Sed desteği 2 farklı kategoride verilir. Bunlar geçici ve sürelidir. Geçici SED yılda 2 kez ödenmektedir. Süreli SED ise onay evrakında belirtilen süre dahilinde yapılmaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yardımdan yararlanacak kişinin bakıma muhtaç olması
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş olan ve ya geçirmiş olduğu ağır bir hastalıktan dolayı çalışamayacak durumda olan ve maddi kazancı bulunmayan ailelerin çocukları
 • Herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayan ailelerin çocukları
 • Koruyucu aile yanında bulunan çocuklar

SED Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarının;

 1. İl Müdürlüklerine,
 2. Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Sed Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 1. T.C kimlik numarası bulunan kimlik belgesi,
 2. Talep edilirse; Öğrenci belgesi veya Sağlık Raporu
 3. Meslek kurslarına veya İŞ-KUR’a başvuru yaptığına ilişkin evraklar,
 4. Kişinin Sed ihtiyacı olup olmadığının tespitine ilişkin ilave araştırmalarda yapılabilmektedir.

Detaylı bilgi için SED YÖNETMELİĞİ linkinden mevzuatı inceleyebilirsiniz.

Öğrenci Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkamet ettiği yere ait bir belge
 • Kirada oturuyor ise kira sözleşmesinin fotokopisi
 • İş-kur‘a kayıtlı olduğuna dair belge
 • Sosyal hizmet müdürlüğünden alınmış muhtaçlık belgesi
 • Meslek kuruluşlarına kayıtlı olduğuna dair başvuru belgesi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık kurumundan onaylı sağlık belgesi
 • Nüfus müdürlüğünden alınmış belge
 • Öğrenci belgesi

Öğrenciler artık hem çalışabilecek. Hem de okuyabilecekleri, üstelik burslarını da kaybetmeden İŞKUR tarafından başlatılan projede öğrencileri ayda 1.300 liraya kadar kazanabilecekler.  Ancak belli koşullar var. 15 yaşın üzerindeki Öğrenciler bu uygulamadan faydalanabilecek. Ancak onların 6 ay içerisinde hiçbir yerde çalışmamış olmaları gerekiyor. İşverenin ise işbaşı eğitim programından faydalanması için yanında en az iki kişinin çalışması gerekiyor. 15 yaşın üstündeki herkes grup programlarından faydalanarak işbaşı eğitimleri süresince günde 50 lira alabiliyorlar.

İlk ve Ortaokul Öğrencileri İçin Devlet Desteği

İlkokul Orta Okul ve Lise öğrencileri için devlet bursluluk sınavı vardır. Sınavda başarılı olan öğrencilerden maddi durumu ve gelir seviyesi düşük olan öğrencilere öncelik verilerek seçim yapılır. Ve bir sene boyunca 3 ayda bir bursluluk parası banka hesaplarına düzenli bir şekilde yatırılır. Öğrenciler bu sayede ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilirler. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin velileri Sosyal ve politikalar müdürlüklerine bir dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapış olduğunuz günden sonraki günlerde araştırma yapılır ve bu desteklerden yararlanabileceğiniz uygun görülürse eğer yukarıda maddeler halinde paylaşmış olduğumuz evrakları tamamlamanız durumunda kaydınız oluşturulur. Bu desteklerin yanı sıra başarılı olan öğrenciler bursluk sınavlarına başvuru yapabilir. Sınavda başarılı olan öğrenciler ise kaymaklıklar tarafından verilen burslardan da faydalanabilirler.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs ve Kredi Yardımı (KYK)

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilere burs ve kredi vererek kolaylık sağlamaktadır. Burs desteğinde geri ödeme söz konusu değilken,kredi yardımında okul bittiğinde taksitle geri ödeme yapılmaktadır. Kyk internet sitesinden başvuru yaparak burs ya da kredi yardımı alabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra gerekli inceleme yapılıp burs ya da kredi almaya hak kazanıyorsunuz. Başvurunuz sonucunda burs çıkmayıp kredi çıkarsa krediyi alma zorunluluğunuz yoktur. Özel liselere gidecek olan öğrencilerimiz için ailelerin gelir durumları hesaplanmak kaydıyla 5 bin lira civarında bir devlet desteği sağlanıyor. Bu destek için Özel Okul Devlet Teşvikleri isimli yazımızı okumalısınız. Lise eğitimini tamamlayıp üniversiteye geçen öğrenciler içinde Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Yardım isimli içeriğimiz de verilen teşvikler anlatılmıştır.

Belirlenen başvuru tarihlerinde verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 57 YORUM
 1. Makbule dedi ki:

  Sayin devlet buyukleri cok acil yardima ihtiyacim var calis diye yardim vermiyilar cinnet geciricem bu pahalil8k 8ssizlik neyapmamiz gerekiyor yardima ihtiyacim var 3 cocugum var

 2. Nuriye dalğali dedi ki:

  Kirada oturuyorum 3 çocuğum var kendim rahatsızım psikoloji ilacı kullanıyorum çocuklarım evde hiç bişey olmadığı için ders çalışmıyorlar yardımcı olsaniz çok sevinirim

 3. Meryem dedi ki:

  2 çocuğum var kirdayim yardim edin

 4. Dilek dedi ki:

  Benim 4tane çocuk okutuyorum benimde para yardımına ihtiyacimvar

 5. Dilek gür dedi ki:

  2çocuk okutuyorum evim kira eşim kuğa hastası çalışmıyor çocuklarımın biri ilkokul biri lise yetişmiyor bu yüzden madi durumum yok bize yardımcı olabilirmisiniz

 6. Dilek gür dedi ki:

  2 çocuk okutuyorum evim kira eşim kuğa hastası çalışmıyor çocuklarımın biri ilkokul biri lise yetişmiyor bu yüzden maddi durumum yok bize yardımcı olabilirmisiniz

 7. Dilek gür dedi ki:

  2 çocuk okutuyorum evim kira eşim kuğa hastası çalışmıyor çocuklarımın biri ilkokul biri lise yetişmiyor bu yüzden madi durumum yokBize yardımcı olurmusunuz

 8. Semra dedi ki:

  Durumum yok allah rızası için yardım bekliyorum cocuguma bır bayramlik bile alamadım yardım bekliyorum sızlerden beyım ameliyat oldu çalişamiyor durumum

 9. Zehra dedi ki:

  Kirada kalıom durumum kötü faturalarım ı odeyemıom elektriğim bugün yarın kesilecek beş çocukla çok zor durumlar geçiriom evimde ne eşya ne de başka bise yardımcı olsanız çok sevınırım

 10. Cengiz kaya dedi ki:

  Yardım almak istiyorum

1 3 4 5
Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!