KOSGEB Ticari Araç Kredisi 2023 (ESKKK 5 Yıl Vadeli)

Kosgeb yerli üretim, ithalat ihracat ile birlikte firmaların ticaret alanında da destekliyor. Kosgeb Ticari Araç Kredisi Destekleri kategorisinde nace kodları arasında ticarete ilişkin sektörlere destek veriyor. Bu sektörlerden bir kategori seçerek, Devlet desteğine başvuru yapan tüm vatandaşlarımız KOSGEB’de uygun bir sektörde proje geliştirmeleri durumunda yeni girişimci desteğine sahip olabiliyorlar.

Kosgeb Araç Alım Desteği Nasıl Alınır?

Eskiyen araçlarını yenilemek isteyen esnaflara Kosgeb devlet destekleri verilmezken araç alım destekleri Esnaf  ve Sanatkarlar Odası ve Halkbank faiz destekli krediler ile karşılanabilmektedir. Kosgeb tarafından motorlu araçların ticareti için ve Kosgeb araç kiralama destekleri verilmektedir. Bunun için Kosgeb desteği nasıl alınır yazımızda ki bilgiler ışığında tüm detayları öğrenerek desteğe başvurulmalıdır.

Kosgeb ticaret yapmak isteyenlere özel ticaret kredilerinin nace kodlarını ve ticaret kredilerinin detaylarını açıklayacak olursak;

KOSGEB TİCARET KREDİSİ VE DESTEKLEDİĞİ NACE KODLARI

Kosgeb tarafından desteklenen sektörler listesinde birçok alanda destek verildiği belirtilmiştir. Sadece toptan veya perakende sektöründe değil, kodlar arasında ki bir çok alana yönelik olarak ticaret destekleri mevcuttur. KOSGEB’in kurulma amacı orta ve küçük ölçekli esnafa destek vermek olması nedeniyle, en çok ödeme yaptığı alan Ticaret Kredisidir. Esnaflarımızın ve yeni girişimcilerimizin KOSGEB’den ticari kredi alabilmeleri için uygun sektör seçmeleri ve bu alanda proje geliştirmeleri önem arz etmektedir. Bu yazımızda, sizlere ticari alanda verilen hibe kredi ve desteklerden örnekler vereceğiz.

ticari-araçPin
Ticari araç konularında Kosgeb destekleme kredisi vermeye devam etmektedir.

KOSGEB nace kodları içerisinde 104 alanda ticaret hibe ve faizsiz kredi desteği verildiği görülmektedir. Bu alanları aşağıda maddeler halinde sıralayacağız.

 • D-35-04 KOSGEB Elektrik enerjisi ticareti,
 • KOSGEP D35-23 Ana şebeke üzerinden gaz ticareti,
kosgeb-ticaret-kredisi-destekleriPin
Kosgeb’in ticaret kredisi için verdiği destekler bulunmaktadır.

Nace Kodlarının G Bölümünde verilen kredi destekleri ticaret alanının asıl bölümüdür. G bölümünde KOSGEB ticaret kredisi verilen alanlar aşağıda listelenmiştir.

G45 ile başlayan ticaret sektöründe öncelikle motorlu araçlar, yakıt, inşaat malzemeleri, tarımsal ham madde ve canlı hayvanların toptan ticareti, gıda, sebze, içecek, balık, eşya, giysi, elektrikli ev aletleri, bilgisayar, tarımsal alanlar, büro mobilyaları, katı sıvı yakıtlar, ağaç ve inşaat malzemeleri, hurda, KOSGEB mağaza ticareti gibi birçok farklı sektör bulunmakta olup, hatta ticaretle uğraşacağım diyenler için KOSGEB kabuklu hayvanların ticareti alanında dahi destek vermektedir.

Örneğin proje geliştiren ve işyeri açmak isteyen vatandaşlarımız aşağıdaki sektörlere göre iş projesi hazırlayabilirler.  Bu projeleri geliştirirken, kosgeb desteklenen sektörler arasından seçim yapabilirler.

KOSGEB Ticari Araç Desteği 2023

 • Oto galeri açmak isteyen vatandaşlarımız G45-1 kodu ile Motorlu Kara Taşıtlarının ticareti,
 • Sanayide tamirci veya parçacı dükkanı açmak isteyenler G-45-2 Motorlu Kara taşıtlarının bakım ve onarımı,
 • KOSGEB toptan ticaret kredisi çekmek isteyenler G-46-1 koduyla Bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak yapılan toptan ticaret

Eğer perakende ticaretle uğraşmak yerine, toptancılık yapmak istiyor ise, aracılık hizmetlerinden para kazanmak gibi bir amacı var ise G-46-11 ile başlayan nace kodundan, G-46-19’a kadar aracılık hizmetleri için verilen KOSGEB ticaret kredilerine başvurabilirler.

Eskiden Cambaz diye tabir edilen, hayvan alıp satan vatandaşlarımız için KOSGEB G-46-2 Kodu atanmış ve bu kod ile “Tarımsal ham madde ve canlı hayvanların toptan ticareti” alanında,

Çiçekçi dükkanı açıp, düğün ve özel günlerde para kazanmak, çiçek ticareti yapmak isteyenlere “G46-22 Çiçek ve Bitkilerin Toptan Ticareti

kosgeb toptancılık kredisi ve destekleriPin
Kosgeb toptancılık kredisi ve destekleri veriyor.

Toptan içecek ve gıda ticareti yapmak isteyen toptancılarımız için G-46-3 “Gıda, içecek ve tütün toptan ticareti” alanında destek verilirken 46-3’ün alt maddelerinde ise yine sebze meyve, et ürünleri, süt ürünleri ve yumurta, içecek, şekerleme, bahar ve kakao gibi ürünlerin toptan ticareti için KOSGEB KREDİSİ verilmektedir. Bu alanlarda destek almak için, bu kodlara dahil bir iş projesi geliştirmek şarttır. Bu maddeler arasında bulunan içecek ticaretinde, alkollü içeceklerin hariç olduğu belirtildiğinden, G46 nace kodu ile alkollü içecek satan büfeler, tekel bayiler kosgeb ticari kredi desteği alamazlar.

KOSGEB 47 PERAKENDE TİCARET KREDİSİ VE DESTEKLERİ

Kosgeb nace kodları listesinde 47 ile başlayan kod perakende ticaret alanına aittir. Bu kod ile KOSGEB ekmekten iletişim teknolojilerine, yakıttan ev eşyalarına kadar birçok farklı alanda destek vermektedir. Eğer siz, işyeri açmak, beyaz eşya satışı yapmak, bakkal dükkanı, kasap, manav, kömürcü, tütün satışı, et ürünleri, sebze meyve ticareti, ev tekstil ürünleri satan zücaciye açmak istiyor iseniz, KOSGEB 47 NACE KODU ve alt maddelerinde ticaret hibe ve kredilerinden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB Kredi Başvurusu

Mağazalarında tek ürün ticareti yapmak isteyenler KOSGEB’e 47-1 belirli bir mala ayrılmış bir mağazalarda ki perakende ticaret alanından,

 • Gıda, İçecek ve Tütün satışı yapmak isteyenler, G-47-2 koduyla,
 • Manav dükkanı açmak veya marketinde manav reyonu kurmak isteyen girişimciler, G47-21,
 • Kasap dükkanı açmak isteyenler ise, G47-22 koduyla destek alabilmektedir.

En güncel ve doğru kod listesini KOSGEB internet sitesinden Kosgeb nace kodlarına erişebilirsiniz. Kosgeb Ticaret Kredisi ve Desteklerinden yararlanmak için, bu kodlardan birini seçerek 32 saatlik girişimci eğitimine katılmanız, proje geliştirmeniz, başvuru yapmanız ve onay aldıktan sonra işyerinizi açmanız gerekiyor. İşyeriniz son 1 yıl içinde açılan bir işyeri ise, yine destek başvurusu yapabilirsiniz. Yaptığınız tüm harcamaları faturalandırıp hak ettiğiniz hibe teşvik içeren ticaret kredisini kosgeb’den talep edebilirsiniz. KOSGEB Ticari araç kredisi desteği için, hizmet verdiğiniz sektörde nace kodları dahilinde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kooperatifleri tarafından ticari araç alımlarına düşük faizli kredi verilmektedir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“KOSGEB Ticari Araç Kredisi 2023 (ESKKK 5 Yıl Vadeli)” üzerine 10 yorum
 1. Sayln büyük kerim koskeb belgesini kullanmak istiyorum kendi işimi kurmak istiyorum Ayvacık’ta bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1