KosgebKredisi.com

Kosgeb’ten Kobilere Yeşil Dönüşüm Destek Programı Başvurular Başladı

Küçük ve orta ölçekli işletmelere yeşil destek geliyor.

Kosgeb’ten Kobilere Yeşil Dönüşüm Destek Programı Başvurular Başladı

Bakan Varank KOBİ Enerji Verimliliği Desteği duyurdu.

KOSGEB, KOBİ Enerji Verimliliği Desteği başlattı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeşil dönüşüm noktasında elektrikli araç ve şarj altyapıları gibi yeni teknolojilerin çok önemli etki oluşturacağını kaydederek

“Özellikle üretici KOBİ’lerimizin karbon emisyonlarını azaltıp enerji verimliliklerini artırmaları gerekiyor. KOSGEB aracılığıyla KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programını başlatıyoruz.”

dedi.

400 Bin Liraya Kadar Destek Vereceğiz

Bu destek ile işletmelerin enerji etüdü maliyetleri ile etüt sonucu önerilen değişiklikler doğrultusundaki giderlerin bir kısmını karşılayacaklarını belirten Bakan Varank,

“Örneğin ellerindeki verimsiz elektrik motorlarının verimlileri ile değişimi için 100 bin, verimlilik artırıcı giderleri içinse 400 bin liraya kadar destek vereceğiz.” diye konuştu.

Sanayinin en önemli gündem maddesi olan yeşil dönüşüm konusunda KOSGEB’den önemli bir hamle geldi.

KOBİ’lerin sürdürülebilir, kaynak-etkin ve verimli bir dönüşümü sağlaması amacıyla KOBİ Enerji Verimliliği Desteği devreye girdi.

Enerji etüt maliyetlerini karşılayacağız.

Elektrik motorlarının değişimine 100, verimlilik arttırıcı giderlere 400 bin liraya kadar destek verilecek.

KOBİ Enerji Verimliliği Desteği’nden yıllık enerji tüketimi 500 (Ton Eşdeğer Petrol) değerinin altında olan yaklaşık 100 bin işletme yararlanabilecek.

♻️Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeşil dönüşüm konusunda mevcut durumlarının tespit edilerek sorun ve ihtiyaçlarının belirlenmesi, bu konuda gerekli stratejilerin oluşturulması, bu stratejiler doğrultusunda kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla destek programı açıldı.

Kosgeb'ten Kobilere Yeşil Dönüşüm Destek Programı Başvurular Başladı

Bakan Varank, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada KOSGEB’in yeni desteği ile ilgili şunları söyledi:

KOBİ’LERE MÜJDE

Yeşil dönüşüm noktasında elektrikli araç ve şarj altyapıları gibi yeni teknolojiler elbette çok önemli bir etki oluşturacak. Ama bu konuya KOBİ’lerimizin de ayak uydurması, özellikle üretici KOBİ’lerimizin karbon emisyonlarını azaltıp enerji verimliliklerini artırmaları gerekiyor. İşte bu noktada önemli bir başka müjdeyi de bu kürsüden sizlerle paylaşmak istiyorum. KOSGEB aracılığıyla KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programını başlatıyoruz.

Destek programı kapsamındaki destekler

Destek programı kapsamında sağlanacak geri ödemesiz destekler aşağıda belirtilmiştir.

  • a) Elektrik motorları etüt hizmeti desteği
  • b) Elektrik motorları değişim giderleri desteği
  • c) Enerji etüt hizmeti desteği
  • ç) Verimlilik artırıcı giderler desteği

Destek programı kapsamında işletmelerin destek üst limit ve oranları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Kosgeb'ten Kobilere Yeşil Dönüşüm Destek Programı Başvurular Başladı
Kosgeb'ten Kobilere Yeşil Dönüşüm Destek Programı Başvurular Başladı

Elektrik Motorları Etüt Hizmeti Desteği kapsamında elektrik motorları etüt hizmeti başlangıç tarihinden önceki son 12 (on iki) ay içinde toplam enerji tüketimi 10 TEP’ten 50 TEP’e kadar olan işletmeler için 1.500 (binbeşyüz) TL, 50 TEP’ten 100 TEP’e kadar olan işletmeler için 2.500 (ikibinbeşyüz) TL’dir.

Elektrik Motorları Değişim Giderleri Desteği kapsamında elektrik motorları etüt hizmeti başlangıç tarihinden önceki son 12 (on iki) ay içinde toplam enerji tüketimi 10 TEP’ten 50 TEP’e kadar olan işletmeler için 60.000 (altmışbin) TL, 50 TEP’ten 100 TEP’e kadar olan işletmeler için 100.000 (yüzbin) TL’dir.

400 BİN LİRAYA KADAR

Bu programla, işletmelerin yetkilendirilmiş kişilere yaptıracakları enerji etüdü maliyetlerini biz karşılayacağız. Bununla da kalmayacağız. KOBİ’lerimizin etüt sonucunda önerilen değişiklikleri yapmaları durumunda buradaki giderlerinin bir kısmını da biz karşılayacağız. Örneğin ellerindeki verimsiz elektrik motorlarının verimlileri ile değişimi için 100 bin, verimlilik artırıcı giderleri içinse 400 bin liraya kadar destek vereceğiz.

BAŞVURULAR AÇILDI

Başvuruları bugün itibariyle başlatıyoruz. Ben şahsen bu programın, metal iş kolundaki sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerimizin çok işine yarayacağını düşünüyorum. Bu nedenle de bütün işletmelerimizi koşulları inceleyerek bu destekten yararlanmaya davet ediyorum. Şimdiden tüm KOBİ’lerimize hayırlı uğurlu olsun.

Başvuru formu

YEŞİL DÖNÜŞÜM DESTEK PROGRAMI BAŞVURU VE ÖDEME BELGELERİ TABLOSU

100 Bin KOBİ Kapsamda

KOBİ Enerji Verimliliği Desteği’nden öncelikli olarak “Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında destek alan işletmeler dışındaki KOBİ’ler yararlanabilecek. Yıllık enerji tüketimi 500 TEP (Ton Eşdeğer Petrol) değerinin altında olan yaklaşık yaklaşık 100 bin işletme destekten faydalanabilecek.

Önce Etüt Sonra Değişim

Program, Enerji Motorları Desteği ve Verimlilik Artırıcı Destek olarak iki ayrı modüle sahip. Enerji Motorları Desteği, 10-99 TEP yıllık enerji tüketen KOBİ’lere yönelik olarak kurgulandı. Bu desteğin ilk aşamasında Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketleri, etüt proje sertifikası olanlar veya enerji yöneticileri, işletmelerin motor etütlerini yapacak. Hazırlanan rapor, KOSGEB sistemine girilecek. KOSGEB, işletmelere ilk etapta rapor için 2 bin 500 TL’ye kadar destek verecek. Rapor, KOBİ’nin kullandığı motorun değişimi yönünde olur ve işletme de bu değişikliği yaparsa KOSGEB’den 100 bin liraya kadar geri ödemesiz destek alacak.

Amaç Verimliliği Arttırmak

Programın ikinci modülü olan Verimlilik Artırıcı Destek’te ilk aşamada enerji etüdü yapılacak. Yetkilendirilmiş kişiler; işletmede kazanlardan fanlara, fırınlardan termal ölçüme kadar detaylı bir etüt yapacak. Rapor, KOSGEB sistemine girdikten sonra işletmeye 30 bin liraya kadar destek ödemesi gerçekleştirilecek. İşletme, rapordaki tespitlere uygun değişikliklere giderse KOSGEB’den 400 bin liraya kadar geri ödemesiz destek alacak. Bu destekten TEP değeri 100-500 arası olan işletmeler yararlanabilecek.

Sırada Yeni Destekler Var

KOSGEB, çevreyi ve yeşil kalkınmayı desteklerine adapte etmek için emisyon azaltılması, daha temiz ve döngüsel ekonomiye geçiş, çevre kirliliği üreten sanayinin ortadan kaldırılması, enerji verimliliğinin artırılması gibi konularda ihtiyaçlar kapsamında yeni destek mekanizmaları da oluşturacak.

Ocak ayında aldığımız kararla MEXT’i de KOSGEB’in Model Fabrika Desteği kapsamına dâhil ettik.

Böylece MEXT’ten alacağınız hizmet ve eğitimlerin 70 bin liraya kadar olan kısmını KOSGEB desteğiyle finanse edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.