KosgebKredisi.com

E-devlet Doğum Parası Başvurusu 2022 (KOLAY YÖNTEM)

01.03.2022

E-devletten doğum parası başvurusu nasıl yapılır? Sonuç ve sorgulama ekranını sizler için araştırdık.

E-devlet Doğum Parası Başvurusu 2022 (KOLAY YÖNTEM)

Çocuk sahibi olacak her annenin merak ettiği doğum parası nedir, nasıl alınır, nereye başvurulur, başvuru şartları nelerdir, sonuçlar nereden sorgulanır, gerekli olan evraklar nelerdir? soruları olmuştur. Peki 2022 doğum parası ne kadar, süt parası ücretleri, ne kadar sürede yatar? doğum parası nasıl alınır tüm bilgileri sizler için araştırdık. Doğum yardımı başvuru formu e-Devlet hizmeti ile hemen başvurularınızı yapabilir ve süt parası desteğinden yararlanabilirsiniz.

Doğum Yapan Anneye Süt ve Doğum Parası hakkında bilgileri sizler için derledik. Çalışmayan ev hanımı olan anneler için desteklere göz atabilirsiniz.!

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası, 2015 yılı Mayıs ayının 15. gününden itibaren her yeni doğan çocuk için annelere ödenen bir yardımdır. Bir kereye mahsus ödeme yapılır. Belirtilen tarihten önce doğmuş çocuklar için verilmemektedir.

Doğum Yapan Annelere Doğum Parası

Devlet tarafından doğum yapan annelere doğum parası yardımı verilir. Bu t-yardımın ismi halk arasında doğum parası veya çocuk parası olarak da geçmektedir. Geçmiş yıllara dönük olan bu destek çok fazla geçmiş tarihler için geçerli olmamaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan ve doğacak olan tüm çocuklar için geçerlidir ve annelere çocuk sayısına göre para verilmektedir.

Çalışan çalışmayan tüm anneler doğum parası desteğinden yararlanabilmektedir. Şartları arasında annenin çalışma şartı aranmadığı doğum parası yardımında çocuk başına verilecek olan destekler 2022 yılı için belirlenmiştir. Buna göre doğum parası; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ve sonraki çocuklar için de 600 TL olarak 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için anneye verilecektir. Çoklu doğumlarda ise çocuk başına 150 TL daha destek verilmektedir.

Doğum parası miktarı 2022 yılında:

 • Birinci çocukta: 300 TL
 • İkinci çocukta: 400 TL
 • Üçüncü ve üzeri çocukta: 600 TL
 • Diğer durumlarda ise: çocuk başına ilave 150 TL doğum parası desteği verilir.

Doğum Yardımı ve Süt Parası Başvurusu için TIKLAYIN.

Başvuru sonrasında sorgulamaları da sistem üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Doğum Parası 2022 yılında ne kadar?

Devlet tarafından doğum yapan annelere yönelik verilen destekler asgari ücretli çalışan bir anne için 2022 yılında 6 bin TL üzerine kadar çıkmaktaydı. Emzirme ödeneği, çocuk parası, bakıcı parası ve iş görmezlik ödeneği rakamları yıl başında kesinleşti.

Buna göre 2022 yılında doğum yapan anneye yatırılacak doğum parası;

 • Çocuk parası için: 300 TL’ den başlayan destek,
 • Emzirme ödeneği (süt parası)için: 316 TL,
 • İş görmezlik ödeneği için: 4.424 TL
 • Bakıcı parası için ise: 1.500 TL olarak ödeme yapılmıştır.

Emzirme ödeneği haricinde diğer verilecek olan destek tutarları çalışan anne için geçerli olmaktadır. Doğum yapan annelere 2022 yılında verilecek olan destekler detaylı bir şekilde aşağıda açıklanmıştır.

Doğum Parası Ne Kadar? 2022

Doğum parasıyla beraber süt parası da yenilenerek 2022 yılında;

 • Süt parası desteği: 1 defaya mahsus 316 TL
 • Doğum parası ise: 300 TL ile 600 TL arasında değişerek doğum yardımı yapılır.

Bulunduğunuz yerlere bağlı olan Sosyal Güvenlik Kurumunun merkezlerine ve Müdürlüklerine müracaat etmeniz yeterli olacaktır.

Doğum parası yardımı 300 TL-600 TL aralığında belirlenmiştir. Doğum parası ve süt ödeneği;

 • İlk çocuk için ödenen tutar: 300 TL
 • İkinci çocuk için: 400 TL 
 • Üçüncü çocuk için ise: 600 TL
 • Üç çocuk ve daha fazlası için: 600 TL şeklinde ödeme yapılmaktadır.

Sosyal politikalar tarafından anne olanlara süt parası için 202 TL ek ödeme yapılmaktadır. Ayrıca 2019 yılı itibari ile ikiz ya da üçüz çocuk sahibi anneye 150 TL çoklu para desteği sağlanmaktadır.

Doğum parası, 2015 yılı Mayıs ayının 15. gününden itibaren her yeni doğan çocuk için annelere ödenen bir yardımdır. Bir kereye mahsus ödeme yapılır. Belirtilen tarihten önce doğmuş çocuklar için verilmemektedir.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Çalışan annelere doğum parası almak için aşağıda yer alan şartlar tamamlandığından doğum parası almaya hak kazanılır. Bu şartlar:

 • Verilen doğum izninin kullanılmış olması ve iznin kullanıldığı raporla belgelenmelidir.
 • Çalışan anne izinlerini tam kullanmalıdır.
 • Doğumdan 8 hafta, doğumdan sonra ise 8 hafta izinli sayılmalıdır.
 • Belirtilen süreler içerisinde izin kullanmayan ve çalıştığı günlerin parasını fazladan alır fakat süt parası alamaz.
 • Doğumdan önceki yıl içinde en az 90 günlük sigortanın yatırılmış olması gerekir.

Çalışmayan Anneler Doğum Parası Nasıl Alır?

Çalışmayan anneler doğum parası yardımını PTT üzerinden alır. Diğer bankalar üzerinden süt parası yardımı verilmemektedir. Doğum yardım desteğinin alınması için bizzat bankaya gidilmesi gerekmektedir.

Çalışmayan anneye ödenen doğum parası yardımları ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç ve üzeri çocuk için 600 TL süt parası desteklemesi verilmektedir. Şartlı doğum yardımı başvurusu onaylanan annelere yapılan yardımlar 100 TL’yi bulmaktadır.

Doğum Parası Kaç Ay Alınır?

Doğum parası yardımı ve süt parası desteği annelere bir defaya mahsus yatırılmaktadır. Doğum parası birinci çocuk için 300 TL’den başlar, 600 TL’ye kadar yükselir. 3 ve üzeri çocukta ise her çocuk başına 150 TL verilmektedir. Yapılan yardımlar sadece bir defaya mahsus alınır.

Doğum Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden yapılmaktadır. Bakanlık tarafından hazırlanan başvuru dilekçesi doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurularak, Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne veya Kaymakamlıklara teslim edilmesi gerekmektedir. Yapılan başvuru dilekçeleri ve formları ayrıntılı olarak incelenerek, sonuçlandırılır. Bu aşamada dilekçelerin ve formların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması önem taşımaktadır.

Doğum yardımı başvuru dilekçesi için tıklayınız.

E-Devlet Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvuruları e-Devlet üzerinden de yapılmaktadır. Öncelikli olarak T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapınız. Ardından;

 • Arama butonuna, doğum parası yazarak sorgulamayı başlatın.
 • Açılan sekmede ”Doğum Parası Sorgulama” menüsüne basarak başvuru ve sorgulama işleminizi başlatabilirsiniz.

e-Devlet şifreniz yok ise PTT’den şifre alarak aile.gov.tr doğum parası başvurusu sistemine giriş sağlayabilirsiniz. Süt parası başvuru ve sorgulama işlemi için e-Devlet sistemini kullanabileceğiniz gibi ALO 183 ve ALO 144 doğum parası hizmetinden de faydalanarak kısa süre başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni doğum yapan annelerin en çok merak ettiği sorulardan biri de doğum parası sorgulamanın nasıl olduğudur. Bunun için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler;

 • PTT doğum parası sorgulama için 444 1 788 müşteri hizmetlerini arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.
 • e-Devlet üzerinden doğum parası sorgulama
 • Bir diğer yöntem ise ALO 183 ya da ALO 144 çağrı merkezlerini arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum yapan anne doğum parasını, PTT kurumlarından bir defaya mahsus toplu bir şekilde alabilir. Bu paranın başka bir hesaba aktarımı ve yatırılması mümkün değildir. Kimlik ile giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli olan annelerin bu paradan yararlanması mümkün değildir!

Doğum Parası Ne Kadar Sürede Yatar?

SGK doğum parası, başvuruyu takip eden ayın 25. gününde PTT şubelerine yatırılır. Başvuru sonrasında işlemler tamamlanır ve 1 buçuk 2 ay içerisinde PTT şubelerine giderek kimlik bilgileriniz ile paranızı çekebilirsiniz.

Yeni doğum yapan anneye doğum parasının yanında süt parası da verilir.

Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası veya doğum parası almak için ilk olarak sigortalının çalışmış olduğu işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumuna müracaat etmek gerekmektedir. sonrasında doğan bebeğin kimlik bilgileri ile birlikte devletdestekli.com Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulduğunda SGK kişinin banka hesabına bu bedeli ödemektedir. 2022 süt parası bedeli 316 TL olarak belirlenmiştir.

Bu destekten yararlanmak için sigortalının çalışmış olduğu iş yerine bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumunun merkezlerine yani ilçelerdeki sosyal güvenlik merkezlerine, illerde ise Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine müracaat etmek yeterli olacaktır. Başvuru sonrasında SGK nüfus kayıt sistemi üzerinden kimlik bilgileri kontrol edilerek yapılan başvurular neticesinde de o yıl olan doğum ücreti kişinin banka hesabına yatırılmaktadır.

Süt Parası Kimlere Ödenir?

Süt parasından tüm anneler yararlanamaz. Sadece SGK ve BAĞ-KUR’a bağlı olan anneler yararlanabilir. 4A ve 4B (SGK ve BAĞ-KUR) sigorta kollarına mensup olarak hizmetine bağlı olarak çalışan anne ve babalar emzirme ödeneği desteğinden yararlanabilir.

Süt Parası Ne Kadar?

Her annenin veya yeni doğum yapmış annelerinde bildiği gibi devlet çocuk ve bebekler için maddi açıdan iyi durumda olmayan ailelerin bütçelerine gerekli tüm destekleri sağlıyor. Süt parası yardımını alabilmek için kişilerin gerekli şartları yerine getirmesi ve gereken belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Yeni doğum yapmış anneler süt parası yardımı için nereye başvuru yapılacağını araştırıyor. Alacakları paranın nereden ve nasıl alındığı çoğu annenin merak ettiği bir konu haline gelmiştir. Annelerin süt parası hakkında araştırmış oldukları konuların cevaplarını detayları ile yazımızın içeriğinde bulabilirler.

Devlet tarafından çalışan annelere veya eşi çalışmayan babalara bir defaya mahsus olmak şartıyla maddi yardım verilmektedir. Süt parası diğer bir adıyla emzirme ödeneği başvurusu yapacak kişilerin sigortalı veya sigortası sona ermiş annelere bu tarihten itibaren 300 gün içerisinde çocukları kosgebkredisi.com olursa sigortalı kadın veya eşi annelik sigortasından yararlanacak baba, doğum tarihinden önceki dönemle birlikte 15 ay içinde en az 120 gün sigorta primi ödemiş olma şartıyla emzirme yardımından yararlandırılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu destek her yıl artış göstermektedir. 2022 yılında 316 TL olarak belirlenmiştir.

Süt Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Anne, doğum yaptıktan sonra resmi olarak sisteme düştükten hemen sonra süt parası almaya hak kazanır. Sonrasında banka hesabına aktarılır. Anne veya babanın Bağ-Kur’lu olma durumunda başvuru sağlanabilir. Süt parası ödeneği başvurularınızı ikametgah ettiğiniz il yada ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek bizzat yapabilirsiniz. Kimlik belgesi ile doğuma ait belgeler ile başvuru sağlayabilirsiniz. Başvurular 15 gün içerisinde sonuçlanacaktır.

Süt Parası Başvurusu için Gereken Evraklar;

 • Doğum raporu
 • Anne ve bebeğin kimlik belgesi
 • Süt parası başvuru formu ve talep dilekçesi
 • Bu evraklar ile süt parası başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

Süt Parası Başvuru Formu

Bebeğin doğumundan sonra alacağınız maddi destek için doldurmanız gereken dilekçeyi resim olarak örneklendirdik.

Süt Parası Nereden Alınır?

Devlet tarafından çalışan annelere veya eşi sigortalı olmayan babalar ve yeni doğan bebekler için yapılan bir destektir. Annelerin araştırdıkları konular arasında yer alan süt parasını nereden alırım sorusu için emzirme ödeneği E-Devlet uygulaması üzerinden, Ziraat Bankası ve PTT şubeleri tarafından ödenmektedir. Kimlik bilgileriniz ile ödemeyi alabilirsiniz.

Süt parası başvurusu için kullanılması gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Süt parası müracaat talep dilekçesi,
 • Kimlik belgesi,
 • Doğum raporu,

Emzirme ödeneğini alabilmek için bazı şartlar vardır.

Süt Parası Nasıl Alma Şartları Nelerdir?

Süt yardımı belirli şartlar altında ödenmektedir. Bunlar;

Süt parasını aşağıdaki sıralamış olduğumuz şartlar ve en önemlisi doğum yaptığınız esnada evli olmanız şartları ile alınabilmektedir. Doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödemesinin yapılmalıdır. Süt parası ödemesi alacak olan annelerin kosgebkredisi.com doğum öncesindeki 8 hafta ve sonrasındaki 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süreçte kesinlikle iş yerinden çalışmamaları gerekir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • SSK ya bağlı olup en az 120 gün primli çalışmış olmak,
 • Başvuru süresine kadar bebeğin yaşaması,
 • Doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıl içinde yapılabilir. Bu sürenin geçmesi halinde annelerin başvuru hakkı düşer,
 • Emzirme ödeneği başvurusundan önce, çocukların kimlik belgesinin çıkarılması gerekir,
 • Doğum öncesindeki 56 gün ve sonrasındaki 56 gün olmak üzere toplam 112 günlük süreçte kesinlikle iş yerinde çalışmamaları gerekmektedir.
 • Süt parası ödemeleri, T.C. vatandaşı olan annelere verilir.
 • Süt parası ödemeleri 4C emekli sandığına bağlı sigortalılar adına verilmez.
 • 5 yaşını tamamlamayan çocuklar için süt parası ödeneği verilir.
 • Süt parası almak için doğan bebeğin hayatta olması gereklidir.
 • Emzirme ödeneği öncesinde çocuğun kimliğinin çıkarılması gerekir.
 • SSk’lı olarak çalışan anneler eşleri için bu ödeneği çıkartmaz.
 • Süt parası ödemeleri sadece 1 defaya mahsus olarak verilmektedir.
 • SGK’lı olarak çalışan kadınlar veya SGK’lı olan eşlerin çalışmayan eşleri adına emzirme ödeneği verilmektedir.
 • 4A ve 4B sigorta kollarında olan anneler ve eşleri süt parasından yararlanabilir.
 • 2015 yılı itibari ile verilmeye başlanan süt parası 2015 yılı sonrası doğan çocukların her biri için ayrı bir şekilde ödenir.

Süt Parasından Faydalanabilmek İçin Neler Yapılır?

Emzirme ödeneği başvurusu, doğum sırasında bebeğin sağ doğması şartının ardından ilgili nüfus müdürlüğüne bebeğim kimliği ile başvurulur. ödemeyi sadece anne alabilir, babaya verilmez sebebi ise anneye verilmiş bir hak olmasıdır. Bebeğin kimliği ile başvuru yapıldıktan sonra Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin eksiksiz olarak doldurulup imzalanmasının ardından iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla gerçekleştirilir. Başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılmaktadır. Hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dahil kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvuru yapmaktadır. Tüm bunlardan sonra süt parası yardımından anneler faydalanabilir.

Süt Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Süt parası yardımında gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • Doğan bebeğin T.C. kimlik kartı,
 • Anne veya babanın T.C. kimlik kartı
 • Başvuruda bulunmak için merciinden alınmış olan belgeler tam ve doğru bir biçimde doldurulmuş olmalıdır. 

Bu belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuru yaparak doğum parası alabilirsiniz.

Süt Parası Desteği Ne Zaman Yatar?

Süt parası desteği her ayın 8 ile 14 günleri arasında ödenmektedir. Doğumun meydana geldiği ayda yapılan başvurularda ise bir sonraki ayın 8 ile 14’ü arasında süt parası alınır.

2022 yılının Ocak ayında yapılan zam ile süt parasının 316 TL olma kararı alınmıştır. Miktarı her yıl değişkenlik gösteren ödeme için sizin doğum yaptığınız yıl dikkate alınmaktadır.

Sadece 1 ay tek sefer için ödeme yapılır. Süt parasını hak eden anneler 5 yıl içerisinde bu parayı PTT şubelerinden alabilir.

Süt Parası Desteği Nereye Yatırılır?

Süt parası, PTT yada Ziraat Bankası şubelerine yatırılır. Ziraat Bankasında hesabı olan annenin parası direkt olarak banka hesabına yatırılır. Hesabı yok ise ikametgah ettiği adrese en yakın olan PTT şubelerine aktarılır. Süt parası desteklerini e-Devlet sistemi üzerinden takip edebilir veya ptt şubelerine giderek kimlik bilgileriniz ile sorgulama yapabilirsiniz.

Süt Parası 2022

Süt parası desteği 2022 yılında her ayın 8 ve 14’ünde yatırılır. Bu yıl belirlenen süt parası ise 316 TL olarak ödenecektir. PTT şubelerinden veya tanımlı olan hesaplarınızdan süt desteğinizi alabilirsiniz.

Süt Parası Başvurusu

aile.gov.tr süt parası başvuru hakkında bilgi alabilir ve başvuru sağlayabilirsiniz. Emzirme ödeneği başvuruları hakkında SGK resmi sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Süt Parası Sorgulama

Süt parası başvurusunu tamamlayan ve evraklarını teslim eden kişiler başvurularını sorgulamak için e-Devlet sistemini kullanabilirler. Giriş bilgilerinizi tamamladıktan sonra sorgulama bölümüne süt parası sorgulama diyerek yazdığınızda karşınıza gerekli sayfalar çıkacaktır. Kolaylıkla sistemden sorgulama işlemlerini yapabilirler.

Yeni Doğan Bebeğe Bez Ve Mama Yardımı

Bez ve mama yardımı alabilmeniz için ilk olarak bebeğin sağ doğması önemlidir. Mama ve Bez yardımı hem bebeklere hem de muhtaç ihtiyacı olan ailelere yapılan bir yardımdır. Başvuruları kabul edilen kişiler için 24 ay boyunca ödenmektedir. Haneye giren kişi başı gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması yani 778 TL. altında olması gerekmektedir.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ,
 • Kaymakamlıklar,
 • Sosyal Hizmetler Müdürlükleri,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bakanlığın çatısı altındaki vakıflar,
 • Muhtarlıklar.

Kişilerin yardım için belirlenen şartlara uygun olması durumunda  ilgili kurum ya da kuruluşlar üzerinden başvurularını tamamlayabilirler.

Emekli Olan Anne Süt Parası Alabilir mi?

Süt Parası yardımı yapılacak annenin doğumdan önce resmi olarak evli olması gerekmektedir.  Anneler süt parası alma hakkına sahiptirler ama BAĞ-KUR borcu olan kişilerin bu yardımdan faydalanamazlar. Doğum parası hariç bu emzirme ödeneği annelere ödenmektedir. Sigortalı kosgebkredisi.com olan bir anne süt parası, doğum parası, doğum yardımı ve sigortadan kaynaklı doğum parası alacaktır. Emzirme ödeneği yani süt parasının sigorta ile bir alakası yoktur. Doğum parasını anne veya baba alabiliyorken süt parasını yalnız anne alabilir. SGK ve bağ-kurlu olan anne ve babalar bu yardımlardan yararlanabiliyorlar fakat süt parası ödemesi, 4C yani emekli sandığına bağlı sigortalılar adına gerçekleştirilmez.

Çalışan annelere 650 TL. devlet desteği başvuru yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İş Görmezlik Ödeneği 2022

Doğum Yapan Anneye Süt ve Doğum Parası haricinde işi bırakan ve doğum yapan, rapor alan anneler ve vatandaşlar iş görmezlik ödeneğinden yararlanabilir ve sorgulama yapabilirler.

Devlet tarafından SGK’lı çalışan aynı zamanda doğum yapmış olan annelere izin dönemleri boyunca iş görmezlik parası verilmektedir.

İş görmezlik ödeneğinden yararlanmak için annenin en az 90 gün (3 ay) sigorta priminin ödenmesi gerekmektedir.
Ödeneğin tutarı ise annenin 90 günlük aldığı brüt ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

Günlük brüt ücretin 3’te 2’si anneye iş görmezlik ödeneği adı altında verilmektedir.

İş görmezlik ödeneğinde anneye doğum öncesinde 8 hafta, doğum sonrasında ise 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin verilmektedir.

Doğum sebebiyle işyerinde çalışamayan izin alan annelere iş görmezlik ödeneği toplam 16 hafta boyunca verilmeye devam etmekte çoğul gebeliklerde ise bu süre 18 hafta boyunca verilmektedir.

Böylece asgari ücretli olarak çalışan bir anneye iş görmezlik ödeneği olarak 4.424 TL verilmektedir. 4.424 TL yardımdan yararlanabilmek için doğum yapan annenin doğumdan önce 1 yıl süre içerisinde en az 90 gün sigorta primi ödenmiş olması şartı aranmaktadır.

16 hafta boyunca iş görmezlik ödeneği çalışan annelere verilmektedir.

Bu ödenek asgari ücret üzerinden hesaplandığından dolayı her yıl değişiklik göstermekte ve geçtiğimiz yıl ise 4 bin 242 lira destek verilmekteydi.

Yarım Gün Çalışma Desteği

Yarım gün çalışma desteğinde annelere çocukları okula başlayıncaya kadar destek verilmektedir. Annelerin yarım gün çalışma desteğinden yararlanabilmeleri için çocuğun yaşı oldukça önemlidir. 3 yaşını geçmemiş çocuklu anneler bu destekten çocuk okula başlayıncaya kadar yararlanabilmektedir.

 • Doğum izinin alınmasının ardından ilk çocuk için 60 gün,
 • İkinci için 120 gün,
 • Üç ve üzeri çocuk için de 180 gün yarım gün çalışıp tam maaş alınabilmektedir.

Kısaca anne yarım gün kosgebkredisi.com çalışarak tam gün parası olarak maaş alabilmektedir. Çocuğu doğuştan hasta / engelli olan anneler ise 1 yıl boyunca yarı zamanlı olarak çalışma şekli bulunmaktadır. Doğum yapan annelere yönelik yapılan yardımlar arasında bulunan yarım gün çalışma desteğinde çalışan annelere iş yerlerinde yarı zamanlı çalışabilmektedir. Yarım gün çalışarak tam gün maaşı alacak olan annelere maaşı ise yarı işverenden yarısı da İşkur tarafından karşılanmaktadır. Bu destekten faydalanabilmek için 3 yaşını geçmemiş çocuğa sahip olma şartı aranmaktadır. Yarım gün çalışma desteğinden yararlanan anneler günlük süt izninden yararlanamamaktadır. Aynı zamanda devlet tarafından verilen bu hakkı anne eşine de yönlendirebilmektedir.

Bakıcı Parası

Bakıcı parası yardımı devlet tarafından doğum yapmış annelere işe devam etmeleri adına ve çalışma devam edecek olan annelere verilmektedir. Bakıcı parası desteği pilot illerde uygulamaya konulmuştur. İlk olarak İzmir, Bursa ve Antalya olarak başlatılan bakıcı parası yardımında başarılı sonuç alınmasından dolayı İstanbul ve Ankara olmak üzere diğer illerde de geçerli olmaktadır. 2022 yılında 1.500 TL olarak hesaplanan bakıcı parasından yararlanabilmek için uygulamamanın geçerli olduğu illerde ikamet etme şartı aranmaktadır.

Bakıcı parası yardımı haricinde kreş yardımı ise bebeklik döneminden oyun çağına gelen çocuklar için verilen ödenektir. Aylık olarak ödenen kreş yardımı maddi durumu iyi olmayan hanelere çocuklarının kredi gönderebilmesi adına kosgebkredisi.com verilmektedir.

Bakıcı parası desteğini Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sağlamaktadır. Konu ile ilgili olarak; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çalışan annelere verilen eğitimli bakıcı desteğinin bu yıl aylık 200 Euro’dan 300 Euro’ya çıkarıldığını ve AB ile ortaklaşa finanse edilerek, SGK kurumunca Ankara, İstanbul ve İzmir’de hayata geçirilen ‘Eğitimli Çocuk Bakıcıların Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ ile ayrıca özel gereksinimli çocuğu olan annelere 50 Euro artırımlı (350 Avro) ödeme alarak destekleneceği açıklamıştı. İlgili projeye başvurular halen devam etmekte, önümüzdeki yıllarda kademeli olarak artırılıp 2022 yılında 325 Avro’ ya 2022 yılı için de 350 Avro ‘ ya artırılacağını mesajını verdi.

Devlet Bakıcı Desteğine Başvuru

Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır sloganıyla geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Eğitimli bakıcı desteği projesinden halen 0-24 aylık çocuğu olan ve 4/a statüsünde sigortalı çalışan anneler yararlanabilecek olup başvuruda bulunmak isteyen annelerin internet üzerinden başvuru yapabileceklerdir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!