KosgebKredisi.com

Güneş ve rüzgâr enerjisinde destekler artacak

08.03.2022

Torba teklif hazırlanıyor. Yenilenebilir enerji yatırımları teşviklerle artsın diye güneş ve rüzgar enerji yatırımları teşvik imkânları ile desteklenecek.

Güneş ve rüzgâr enerjisinde destekler artacak

AK Parti’nin ekonomi kurmayları Paris İklim Anlaşması çerçevesinde yeni bir torba teklif hazırlıyor.

İşletmeler, iklim değişikliklerine ilişkin kriterleri yerine getirmeleri durumunda uygun şartlı kredi dâhil, farklı teşvik imkânları ile desteklenecek. Ayrıca güneş ve rüzgârdan kendi ihtiyacı için elektrik üretenler, ihtiyaç fazlası elektriği şehir şebekesine verebilecek ve buradan gelir elde edecek. Kendi ürettikleri elektriğin şehir şebekesine bağlanmasıiçin çeşitli kolaylıklar sağlanacak.

AK Parti’nin taslağında ayrıca, göçmen statüsünde Türkiye’ye yerleşenlere verilen hazine arazileri ile ilgili tapu problemi de çözülüyor.

Yıllardır kullandıkları ve ‘Hazine artığı’ olarak değerlendirilen bu alanlar sahiplerine uygun şartlarda satılacak.

AK Parti’nin ekonomi kurmayları yapılacak düzenlemenin detaylarını şöyle anlattı:

Türkiye’de hazine artıkları olarak dediğimiz Milli Emlak Genel Müdürlüğü bünyesinde yerler var. Bu alanların büyük bölümü daha çok Ege bölgesi tarafında.

O dönemde göçmenlere devlet ‘Şurası sizin. Bu araziyi kullanabilirsiniz’ demiş. Kadastro geçince verilen alandan daha fazla bir araziyi kullananların olduğu tespit edilmiş.

Mesela 100 dönüm verilmiş, ama 110 dönüm kullanılıyor. Bu 10 dönümlük yerler ‘Hazine artığı’ olarak değerlendiriliyor.

Şimdi bu hazine artıklarının, uzun zamandır kullanan sahiplerine satılmasına ilişkin bir düzenleme yapılacak. Uygun şartlarda buralar satılacak.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!