KOSGEB Kredisi

Faizsiz Kredi Veren Devlet Kurumları ve Bankalar Listesi (GÜNCEL)

05.06.2020
Faizsiz Kredi Veren Devlet Kurumları ve Bankalar Listesi (GÜNCEL)

Faizsiz kredi demek, bankadan çekilen anaparanın tamamen geri ödenmesi ve bu para karşılığında aylık taksitlere başka bir ilave yapılmaması demektir. Zira dinimizde faiz almakta vermekte haramdır. Bu nedenle ülkemizde bazı bankalarda faiz yerine kar payı ödemesi söz konusu olsa da, bu her gün tartışılan bir konu olarak gündemde sürekli yer işgal etmektedir. Günümüzde faizsiz ihtiyaç kredisi veren banka yoktur. Yalnızca Halkbank tarafından esnaflara faizsiz kredi sağlanmaktadır. PTT tarafından faizsiz kredi verilmese de emeklilere düşük faizli kredi imkanı sağlanmaktadır.

HEM BANKALAR HEM KURUMLAR YAZIMIZDA MEVCUTTUR!

Faizsiz kredi veren devlet kurumları

Faizsiz Kredi Veren Devlet Kurumları Hangileridir?

İsterseniz katılım bankalarından alınan kredinin faiz olup olmadığı, kâr payının faiz sayılıp sayılmayacağı tartışmasına sizde katılabilirsiniz. Buyrun şu videoyu izleyin.

Asıl olarak biz sizlere haberimizde emekli, öğretmen, memur, işçi, çalışan, polis, öğrenci, çiftçi, esnaf ve her kesimden vatandaşımıza sunulan faizsiz kredi desteklerinden bahsetmek istiyoruz.

Faizsiz Kredi Veren Devlet Kurumları 

 • Tarım ve Orman Bakanlığı,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,
 • Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları
 • Özel Dernek ve Vakıflar

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Faizsiz Kredileri

İlk olarak Devlet kurumlarından başladık. Her sınıfa hizmet eden ayrı Bakanlık ve bu bakanlıklara bağlı kurumlar var. Mesela Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan KOSGEB firması (halk arasında kosgep diye bilinir) esnaf ve sanatkarlarımız ile Kobi’lere destek sağlamaktadır. Bununla birlikte esnaf ve sanatkarlar kooperatifleri de yine bu sınıfta ki vatandaşlarımıza destek sağlar. Berber, kasap, manav, şirket sahibi, bakkal, market, ayakkabıcı, giyim mağazası ve benzeri her ne sınıftan olursanız olun, eğer vergi veren bir esnaf iseniz faizsiz kredi alabilmek için hemen kayıt olmalısınız. Kosgeb faizsiz kredi hakkında bilgi almak için linke tıklayabilir, ayrıntılara dikkatlice göz atabilirsiniz.

Esnaf için birde Halk Bankası adında bir banka var ki, bu banka Bakanlığın finansçısı olarak bilinmektedir. Çünkü esnafa can suyu veren ve her türlü KOBİ desteğini sunan bankadır. Şuan halen 3 farklı kategoride sıfır faizli kredi vermeye devam etmektedir.

Sıfır faizli kredi veren bankalar ve devlet kurumları

Tarım ve Orman Bakanlığı Sıfır Faizli Çiftçi Destekleri

Tarım Orman Bakanlığı ve TKDK tarafından Ziraat Bankası aracılığıyla tarım ve hayvansal üretim konularndan düşük faizli faizsiz krediler 2020 yılında da verilmeye devam ediliyor.  Bakanlık her kesimden çiftçimiz için FAİZSİZ hibe ve teşvik destekleri sunmaya devam ediyor. Bazen Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla krediye kefalet sunarken, bazen ise Ziraat Bankası finansmanı ile sıfır faizli kredi veriyor. Örneğin geçtiğimiz yıl başlatılan proje kapsamında 300 koyun alana veya 250 bin düve projesinde çiftçilerimize tam 100.000 TL. ye kadar sıfır faizli kredi imkanı sunmaktaydı.

Bunun haricinde her sene genç çiftçi olup köye yerleşene 30 bin TL. geri ödemesiz hibe Bakanlığın verdiği bir destektir. Kırsal kalkınmaya hizmet veren TKDK isimli kamu kurumu ise, belirlediği destek paketlerinin içeriğine göre başvuru yapan ve şartları taşıyan vatandaşlarımıza destek limitleri dahilinde hibe ve geri ödemesiz para ödemesi yapabilmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde TKDK desteği ile traktör alan birçok vatandaşımızı televizyonlarda görmüş olmalısınız. Ancak bu desteklemelere başvurular bitti. 2020 yılında devam edilmesi konuşuluyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını Unutmayın!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını tüm Türkiye’de konuşlanan Kaymakamlıklara ve Valiliklere bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile faizsiz kredi haricinde yardıma ihtiyacı olan Milyonlarca vatandaşımıza her ay düzenli ödeme yapmaktadır. Emekli, dul ve yetim, çalışmayan, sigortalı veya sigortasız binlerce insan bu kurumlara her ay başvurmakta ve Bakanlık sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak sıfır faizli krediden öde aylık fakir maaşı adı verilen bir ödenek bağlamaktadır. Bunun haricinde yine Sosyal Yardımlaşma Vakıfları Bakanlığın bünyesinde sıfırdan bir iş kurmak isteyen bayan girişimcilerimize 15.000 TL.’ye kadar sıfır faizli kredi imkanı sunmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı faizsiz kredi videosunu izleyerek başvuru ve gerekli şartlar hakkında net bilgiler alabilirsiniz.

Sıfır Faizli Kredi Veren Katılım Bankaları 2020

Faizsiz kar payı ile kredi veren bankalar Katılım Bankalarıdır.

 1. Vakıfbank katılım bankası kar payı almaktadır.
 2. Ziraat Katılım yine kar payı ile çalışmaktadır.
 3. Albaraka Türk Katılımın çalışması kar paylıdır.
 4. Kuveyt Türk Bankası faizsiz kredi ile binlerce kişiyi ev sahibi yapmıştır.
 5. Halk Bankasının 3 farklı sıfır faizli kredi programı mevcuttur.
 6. Ziraat Bankası çiftçiye 100 bin tl.’ye kadar sıfır faizli kredi vermektedir. Kredinin ilk 2 yılı geri ödemesiz olup, geri ödemeli süreç 5 yıl ile sınırlıdır. Toplam ödeme vadesi ise 7 seneye tekabül etmektedir.
 7. Garanti, Denizbank, Akbank, İş Bankası, TEB gibi bankalar ise düzenledikleri bazı paket ve programlar dahilinde belirli limitlerde faizsiz kredi olanağı sunabilmektedirler.
 8. Diğer bankaların kampanyaları saklıdır.

Faizsiz Kredi Hesaplama Tablosu

İhtiyaç ve konut kredileri olarak faizsiz kullandırılan kredilerin hesaplamalarını yaparak ödeme tutarlarını görebilirsiniz.

Küçük Bir Hesaplama Yapmak Gerekirse 10 Bin TL. Tutarında Katılım Bankalarından alınan faizsiz ihtiyaç kredisi 36 ay vade hesaplaması;

Banka AdıAylık ÖdemeKar Payı OranıToplam Ödeme
Türkiye Finans Katılım Bankası İhtiyaç Finansmanı336,05 TL%0,8912.150,30 TL
Kuveyt Türk İhtiyaç Finansmanı336,05 TL%0,8912.147,80 TL
Ziraat Katılım İhtiyaç Finansmanı347 TL%1,05
12.553 TL

Ev almak isteyenler için katılım bankalarının 100.000 TL. tutarında sıfır faizli konut finansmanı 120 ay vade hesaplaması;

Bankanın AdıAylık ÖdemeKar Payı OranıToplam Ödenen
Albaraka Türk Konut Finansmanı1.319,29 TL%0,83158.315 TL
Kuveyt Türk Konut Finansmanı (60 ay)2.081,66 TL%0,76124.899,86 TL
Vakıf Katılım Konut Finansmanı1.260 TL%0,74152.584 TL
Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Finansmanı1.293 TL%0,79156.407 TL
Ziraat Katılım Konut Finansmanı1.260 TL%0,74
152.401 TL

Bu ufak hesaplamadan sonra eğer bu desteklerden birine başvurmak istiyorsanız sizler için gerekli evrak ve belgeleri sıralayalım.

FAİZSİZ KREDİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR VE BELGELER

Faizsiz kredi veren bankalar başvur sahiplerinden bazı belgeleri talep edecektir. Bu belgeler ise;

 1. Kimlik aslı ve fotokopisi
 2. Bankada doldurulan başvuru formu ve sözleşme
 3. Ev alanlar için evin eksper hesaplamasına ilişkin evraklar
 4. Tapu ve fotokopileri
 5. Gelir belgesi veya maaş bordrosu
 6. Esnaf ve sanatkarlar için faaliyet belgeleri
 7. Kobi sıfır faizli kredilerinde işletmeye ait bilanço ve diğer cetveller
 8. Eğer meblağ yüksek ve bankaca talep ediliyor ise kefil ve kefile ait yukarıda ki belgeler bankaya ibraz edilerek faizsiz kredilerin müracaat işlemleri tamamlanır.

Unutmayın ki, hiçbir banka veya kuruluş verdiği faizsiz kredinin geri ödenme durumunu garanti altına almadan size kredi vermez. Bu sebeple sizden KKB geçmişinize göre ilave evrak veya ipotek tesisi talep edilmesi normal bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Gulten dedi ki:

  Hepsi yalan dolan insanlari daha ne zamanakadar kandiracaksiniz insanlari umitlendirip sonrada olumsuz diye mesaj cekiyorsunuz ben bes cocuk buyuttum hic bir yardim kurulusundan destek almadan ve hepsinide okuttum kendi imkanlarimla10 yilnonce borclanarak is yeri actum hep zarar ettin bankalar borclandim ve işlerim ters gitti odemelerimde sikinti cektim kirmizi kalem mis yok esnafa destekmis hepsi yalanonca bas vurmama ragmen bos ve sacma cp lar kimse inanmasin cok yazuk incanlari umitlendirip hayal kirikligi yasatmak

 2. Seren Çolak dedi ki:

  Emeklilere faizsiz kredi imkanı geliyor hükümetin üzerinde çalıştığı paket çıktığında Emekliler maaşlarının 10 katına kadar kredi çekebilecek Üstelik geri ödemelerde Tam bir yıl sonra başlayacak emeklilerin maaşları ne kadar kredi çekebilir 10 bin liraya kadar kredi alabilecek 1 yıl sonra ödemesi başlayacak ve faiz uygulanmayacak

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!