KOSGEB Kredisi

Faizsiz Kredi Veren Devlet Kurumları ve Bankalar Listesi (GÜNCEL)

Faizsiz Kredi Veren Devlet Kurumları ve Bankalar Listesi (GÜNCEL)

Faizsiz kredi demek, bankadan çekilen anaparanın tamamen geri ödenmesi ve bu para karşılığında aylık taksitlere başka bir ilave yapılmaması demektir. Zira dinimizde faiz almakta vermekte haramdır. Bu sebeple ülkemizde bazı bankalarda faiz yerine kay payı ödemesi söz konusu olsa da, bu her gün tartışılan bir husustur. Günümüzde faizsiz ihtiyaç kredisi veren banka yoktur. Yalnızca Halkbank tarafından esnaflara faizsiz kredi sağlanmaktadır. PTT tarafından faizsiz kredi verilmese de emeklilere düşük faizli kredi imkanı sağlanmaktadır.

HEM BANKALAR HEM KURUMLAR YAZIMIZDA MEVCUTTUR!

Faizsiz kredi veren devlet kurumları

İsterseniz katılım bankalarından alınan kredinin faiz olup olmadığı, kâr payının faiz sayılıp sayılmayacağı tartışmasına sizde katılabilirsiniz. Buyrun şu videoyu izleyin.

Asıl olarak biz sizlere haberimizde emekli, öğretmen, memur, işçi, çalışan, polis, öğrenci, çiftçi, esnaf ve her kesimden vatandaşımıza sunulan faizsiz kredi desteklerinden bahsetmek istiyoruz.

Faizsiz Kredi Veren Devlet Kurumları Hangileridir?

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Faizsiz Kredileri

İlk olarak Devlet kurumlarından başladık. Her sınıfa hizmet eden ayrı Bakanlık ve bu bakanlıklara bağlı kurumlar var. Mesela Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan KOSGEB firması (halk arasında kosgep diye bilinir) esnaf ve sanatkarlarımız ile Kobi’lere destek sağlamaktadır. Bununla birlikte esnaf ve sanatkarlar kooperatifleri de yine bu sınıfta ki vatandaşlarımıza destek sağlar. Berber, kasap, manav, şirket sahibi, bakkal, market, ayakkabıcı, giyim mağazası ve benzeri her ne sınıftan olursanız olun, eğer vergi veren bir esnaf iseniz faizsiz kredi alabilmek için hemen kayıt olmalısınız. Kosgeb faizsiz kredi hakkında bilgi almak için linke tıklayabilir, ayrıntılara dikkatlice göz atabilirsiniz.

Esnaf için birde Halk Bankası adında bir banka var ki, bu banka Bakanlığın finansçısı olarak bilinmektedir. Çünkü esnafa can suyu veren ve her türlü KOBİ desteğini sunan bankadır. Şuan halen 3 farklı kategoride sıfır faizli kredi vermeye devam etmektedir.

Sıfır faizli kredi veren bankalar ve devlet kurumları

Tarım ve Orman Bakanlığı Sıfır Faizli Çiftçi Destekleri

Bu bakanlık ise her kesimden çiftçimiz için hibe ve teşvik destekleri sunuyor. Bazen Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla krediye kefalet sunarken, bazen ise Ziraat Bankası finansmanı ile sıfır faizli kredi veriyor. Örneğin geçtiğimiz yıl başlatılan proje kapsamında 300 koyun alana veya 250 bin düve projesinde çiftçilerimize tam 100.000 TL. ye kadar sıfır faizli kredi imkanı sunmaktaydı.

Bunun haricinde her sene genç çiftçi olup köye yerleşene 30 bin TL. geri ödemesiz hibe Bakanlığın verdiği bir destektir. Kırsal kalkınmaya hizmet veren TKDK isimli kamu kurumu ise, belirlediği destek paketlerinin içeriğine göre başvuru yapan ve şartları taşıyan vatandaşlarımıza destek limitleri dahilinde hibe ve geri ödemesiz para ödemesi yapabilmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde TKDK desteği ile traktör alan birçok vatandaşımızı televizyonlarda görmüş olmalısınız. Ancak bu desteklemelere başvurular bitti. 2020 yılında devam edilmesi konuşuluyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını Unutmayın

Bakanlık tüm Türkiye’de konuşlanan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile faizsiz kredi haricinde yardıma ihtiyacı olan Milyonlarca vatandaşımıza her ay düzenli ödeme yapmaktadır. Emekli, dul ve yetim, çalışmayan, sigortalı veya sigortasız binlerce insan bu kurumlara her ay başvurmakta ve Bakanlık sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak sıfır faizli krediden öde aylık fakir maaşı adı verilen bir ödenek bağlamaktadır. Bunun haricinde yine Sosyal Yardımlaşma Vakıfları Bakanlığın bünyesinde sıfırdan bir iş kurmak isteyen bayan girişimcilerimize 15.o00 TL.’ye kadar sıfır faizli kredi imkanı sunmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı faizsiz kredi videosunu izleyerek başvuru ve gerekli şartlar hakkında net bilgiler alabilirsiniz.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

 1. Vakıfbank katılım bankası kar payı almaktadır.
 2. Ziraat Katılım yine kar payı ile çalışmaktadır.
 3. Denizbank otomatik ödeme talimatına 1.000 TL. faizsiz kredi vermektedir. Ayrıntılar için Denizbank sayfasını ziyaret edin.
 4. Albaraka Türk Katılımın çalışması kar paylıdır.
 5. Kuveyt Türk Bankası faizsiz kredi ile binlerce kişiyi ev sahibi yapmıştır.
 6. Halk Bankasının 3 farklı sıfır faizli kredi programı mevcuttur.
 7. Ziraat Bankası çiftçiye 100 bin tl.’ye kadar sıfır faizli kredi vermektedir. Kredinin ilk 2 yılı geri ödemesiz olup, geri ödemeli süreç 5 yıl ile sınırlıdır. Toplam ödeme vadesi ise 7 seneye tekabül etmektedir.
 8. Garanti, Denizbank, Akbank, İş Bankası, TEB gibi bankalar ise bazı paket ve programlar dahilinde belirli limitlerde faizsiz kredi olanağı sunabilmektedirler.
 9. Diğer bankaların kampanyaları saklıdır.

Küçük Bir Hesaplama Yapmak Gerekirse 10 Bin TL. Tutarında Katılım Bankalarından alınan faizsiz ihtiyaç kredisi 36 ay vade hesaplaması;

Banka AdıAylık ÖdemeKar Payı OranıToplam Ödeme
Türkiye Finans Katılım Bankası İhtiyaç Finansmanı391,07 TL%1.6614.078,52 TL
Albaraka Türk İhtiyaç Finansmanı333,93 TL%2.2020.036 TL
Ziraat Katılım İhtiyaç Finansmanı398,66 TL% 1,75
14.351,76 TL

Ev almak isteyenler için katılım bankalarının 100.000 TL. tutarında sıfır faizli konut finansmanı 120 ay vade hesaplaması;

Bankanın AdıAylık ÖdemeKar Payı OranıToplam Ödenen
Albaraka Türk Konut Finansmanı2.039,80 TL% 1,84244.776,38 TL
Kuveyt Türk Konut Finansmanı1.871,96 TL% 1,59224.635,20  TL
Senin Bankan Konut Finansmanı1.650 TL% 1,30199.550 TL
Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Finansmanı2.188,10 TL% 1.65262.572,00 TL
Ziraat Katılım Konut Finansmanı1.864,11 TL% 1,58
223.693,20 TL

Bu ufak hesaplamadan sonra eğer bu desteklerden birine başvurmak istiyorsanız sizler için gerekli evrak ve belgeleri sıralayalım.

GEREKLİ EVRAKLAR VE BELGELER

 1. Kimlik aslı ve fotokopisi
 2. Bankada doldurulan başvuru formu ve sözleşme
 3. Ev alanlar için evin eksper hesaplamasına ilişkin evraklar
 4. Tapu ve fotokopileri
 5. Gelir belgesi veya maaş bordrosu
 6. Esnaf ve sanatkarlar için faaliyet belgeleri
 7. Kobi sıfır faizli kredilerinde işletmeye ait bilanço ve diğer cetveller
 8. Eğer meblağ yüksek ve bankaca talep ediliyor ise kefil ve kefile ait yukarıda ki belgeler

Unutmayın ki, hiçbir banka veya kuruluş verdiği faizsiz kredinin geri ödenme durumunu garanti altına almadan size kredi vermez. Bu sebeple sizden KKB geçmişinize göre ilave evrak veya ipotek tesisi talep edilmesi normal bir durumdur.

Yorumlar
 1. Gulten dedi ki:

  Hepsi yalan dolan insanlari daha ne zamanakadar kandiracaksiniz insanlari umitlendirip sonrada olumsuz diye mesaj cekiyorsunuz ben bes cocuk buyuttum hic bir yardim kurulusundan destek almadan ve hepsinide okuttum kendi imkanlarimla10 yilnonce borclanarak is yeri actum hep zarar ettin bankalar borclandim ve işlerim ters gitti odemelerimde sikinti cektim kirmizi kalem mis yok esnafa destekmis hepsi yalanonca bas vurmama ragmen bos ve sacma cp lar kimse inanmasin cok yazuk incanlari umitlendirip hayal kirikligi yasatmak

 2. Seren Çolak dedi ki:

  Emeklilere faizsiz kredi imkanı geliyor hükümetin üzerinde çalıştığı paket çıktığında Emekliler maaşlarının 10 katına kadar kredi çekebilecek Üstelik geri ödemelerde Tam bir yıl sonra başlayacak emeklilerin maaşları ne kadar kredi çekebilir 10 bin liraya kadar kredi alabilecek 1 yıl sonra ödemesi başlayacak ve faiz uygulanmayacak