KOSGEB Kredisi

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler (Güncel)

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler (Güncel)

Ticari işletme sahibi olanlar bankalardan ve devlet destekli ve teşvik kredilerinden yararlanmak istediklerinde mutlaka kredi kullanabilmek için gerekli şartları yerine getirerek gerekli belgeleri temin etmelidir. Bankalar kredi notuna bakarak kredi onayı verdiği için öncelikle işletme sahibinin mali tablosunu inceleyebileceği ticari durumu gösteren evrakları istemekte ve ona göre kredi onayı vermektedir. Bankalardan kredi almak isteyen esnaflar ticari durumlarını gösteren belgeler ile bankaların belirlediği 3 veya 60 ay vadeli ve işletme başına belirledikleri limitlerde kredileri alabilmeleri için gerekli şartları yerine getirmelidir. Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler ile talep edilen şartlar haberimizde..

Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

Halk Bankası Esnaf Kredisi için Gerekli Evraklar

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler işletmelerin vergi levhası, işletme sahibinin kimlik belgesi mali bilanço ve istenen bu şartları sağlayan kara listede olmama şartı, banka gerekli gördüğü takdirde kefil veya ipotek gibi şartları yerine getiren esnaf ve Kobiler bankalardan kredi alarak acil nakit ihtiyaçlarını bu krediler ile giderebilirler.

Esnafların bağlı bulundukları odalardan da kredi alabilecekleri için Esnaf Kefalet Kooperatifi kredisi almak isteyen esnaflardan istenen belgeler nelerdir isterseniz bir göz atalım. Esnaf Kefalet kredisi almak isteyen esnaflardan her birinden 2 adet olmak şartıyla;

 1. İşletme sahibinin Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 2. İşletme adına kayıtlı vergi levhası fotokopisi,
 3. Oda kayıt belgesi,
 4. Esnaf sicil kayıt belgesi,
 5. esnaf sicil günlük tastiknamesi,
 6. Yeni üye olacak esnaf için 2 adet resim,
 7. İkametgah belgesi,
 8. Vergi dairesi mükellefiyet belgesi,
 9. Yıllık ciroyu gösteren belge Esnaf kefaletten kredi almak isteyen esnaflardan istenen belgelerdir.
Halk Bankası Esnaf Kredisi için Gerekli Evraklar

Halk Bankası Esnaf Kredisi için Gerekli Evraklar bulunmaktadır.

Esnaf sicil belgesini alan esnaflar işletmelerinin Kooperatife bağlı bölgelerde faaliyet göstermeleri gereklidir. Bu şartlara sahip ve istenen belgeleri temin eden esnaflar bağlı oldukları Esnaf Kefalet kooperatiflerine dilekçe ile müracaat ederek 30 bin lira kredi talebinde bulunabilirler. 30 bin lira esnaf kefalet kredisi almak isteyen esnafların mali durumları ve ihtiyaçlarına göre başvurularını yaptıkları kooperatiflerden 15 gün içinde değerlendirilip onay verilmesi halinde Halk bankasına giderek kredilerini alabilirler.

Halk Bankası Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Halkbankasından Esnaf ve sanatkarlara destek kredileri olarak 3 ayrı seçenek ile kredi vermektedir.

Bunlar ise

 • ESKKK Kefaletiyle Krediler
 • ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler,
 • 0 Faizli Esnaf Kredileri ve
 • Halk Esnaf Destek Paketi olarak verilmektedir.
Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları İstenen Belgeler

Esnaf ve sanatkarlara 60 aya varan vadelerde Halkbank Esnaf Kefalet Kredi başvurusunda bulunan ve ham madde ve sermaye desteği olarak % 6 faiz oranları ile ESKKK’nın risk grubuna göre azami 125.000-TL, 150.000-TL, 175.000-TL veya 225.000-TL limitli kredi veriyor.

Esnaf kefalet üzerinden esnaflara verilecek olan işletme kredisi almak için başvuruda bulunan esnaflardan istenen belgeler;

 1. İşletmenin vergi levhası,Fotokopisin
 2. İşletme sahibinin TC kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı,
 3. Esnaf Sicil Tasdiknamesi ve
 4. Gerekli görülmesi halinde iki kefil ve İpotek gibi evraklar istenmektedir.

Esnaf kefalet kredisi için gösterilen ipoteğin yeterli görülmesi durumunda kefil talep edilmemektedir.

Esnaf Kefalet Kredi Çekme Şartları

Esnaf kefalet kooperatife ortak olan esnaflar nüfus cüzdanı örneği, esnaf oda kayıt belgesi, esnaf sicil tasdiknamesi ve vergi levhası fotokopisini ileterek kredi başvurularını yapabilirler. İşletme için esnaf kefalet kredisinden faydalanılacak ise ilk olarak esnaf odasına kayıt olunmalıdır. Bunun yanı sıra 6 aylık süre dolmadan kredi kullandırılmaz. Krediden faydalanacak olanların kredi başvuru tarihinde Kosgeb’de dahil olmak üzre herhangi bir devlet desteğinden faydalanmamış olması gereklidir. Eğer daha önceden bu desteklerden faydalanmış ise 5 yıl süreli olarak esnaf kefalet kredisine başvuru yapamaz. Esnaf kredisi şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz!

Ayrıca Halk Bankası esnaflara meslek kollarına göre destek kredileri olarak;

 • Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler
 • Kıraathane, Kafeterya İşletmecileri
 • Kadın ve Erkek Kuaförleri
 • Lokanta, Kafe İşletmecileri
 • Terziler, Butik İşletmecileri
 • Mobilya ve Ağaç İşleri Yapanlar
 • Manavlar
 • Kırtasiyeciler ve Kitapçılar
 • Taksici, Otobüs ve Servis Aracı İşletmecileri
 • Kamyoncular, Kamyonetçiler ve Nakliyeciler
 • Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere destek kredileri de verilmektedir. Bu destek kredilerinde istenen evraklarda dükkan sahibinin nüfus cüzdanı, vergi levhası ve mali durumunu gösteren belgeler ve ikametgah belgesidir.
Esnaf Kefalet Kredi Çekme Şartları

Esnaf Kefalet Kredi Çekme Şartları

Esnaf Kredisi Çekmek İçin Gerekli Belgeler

Esnaflara destek için esnaf kredisi veren bankalardan esnaf kredisi almak isteyen esnaflardan istenen belge ve evraklar Şahıs firması ve LTD Şirketi veya Anonim Şirketi olmasına göre farklılık göstermektedir.

Esnaf kredisi başvurusunda bulunan Kobi ve işletme sahiplerinden istenen evraklar;

 1. Faaliyet gösterilen işletmeye ait işletmenin mali durumu gösteren belgeler olan son 3 yıla ait bilanço,
 2. Geçici mizan ara bilanço gibi evraklar,
 3. Hazirun belgeleri,
 4. İşletmenin bağlı bulunduğu Esnaf odası, Ticaret Odası veya Sanayi Odası faaliyet belgeleri
 5. Firma sahibinin imza sirküsü, ortakların imza sirküleri beyannamesi ve ikametgah belgeleri de istenmektedir.

Öncelikle esnafın bankaya beyanname vermesi ve verdiği beyanname de de mali durumunu gösterir belgeleri temin etmesi gereklidir. Şahıs firmalarından istenen belgeler; İşletme sahibinin kimliği, işletmeye ait vergi levhası ve esnafın hangi odaya kayıtlı olarak faaliyet gösteriyorsa ticari durumuna göre mali tablosunu gösteren belgeler istenmektedir

LTD şirketi ve Anonim şirketi işletmesi için istenen belgeler ise; işyerinin vergi levhası, işyeri sahibi tüm ortakların nüfus cüzdanları, Ticaret sicil gazetesi ve ortak ve işletme sahibinin imza sirküleri bankaların istediği evraklardır.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler ile Halkbankasına Esnaf kefalet kooperatifi kefaletiyle kredi almak için başvuruda bulunabilir, düşük faiz oranları ile 30 bin liradan 150 bin liraya kadar finansman desteği bulabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Seyit dedi ki:

  Bu durumda kimse kimseye kefil olmaz. Verdiği bi 25 bin bide kefil istiyor.sozde esnafa yadımcı oluyor.dukanimi kapadılar kiram çalıyor doğalgaz faturası kabarık elektirik faturası aynı bide ödememiz var. Sozde esnaflara kredi veriyor. Kefil kim kefil olcak 17 yildir esnafim ilk defa niyetlendim ona pişman oldum.

 2. İpotekli kredi dedi ki:

  Her tür evrakı tamamladım ancak ipotek yaptırdım bu kezde kefil getir ipotek veren esnaftan neden kefil istiyorlar

 3. Kredi dedi ki:

  Kredi hakı da bilgi

 4. Selim TEK dedi ki:

  Yeni karara göre esnafa saldıran ucuz Kredi’nin limiti yükseltildi. esnafa ucuz kredi birçok alanda hizmet veren yüzbinlerce esnafı yakından ilgilendiriyor 2002 yılında Kredi limiti lira civarında buraya kadar çıkacak esnaflara verilen ucuz kredi faiz oranlarının belirlediğimiz seviyedeki oranlara göre hesaplanıyor esnafın en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de otomobil esnaf sıfır otomobil kredisi Bir de artık kolay ödemek koşuluyla alabilecek bunun için taşıt edindirme kredisi kullanarak 5 yıl vadeli 500 bin lira kredi çekebilecek bu paranın geri ödeme faizi ise hazine’nin desteklediği düşük oranlarla hesaplanacak hepimiz oluruz ne olmalı uygun kredi olur hepimiz de faydalanırız bu konuda bunun için gerekli şartları oluşturan başvuru yapabilecekler biz bu kredi çekerken ihtiyaç kredisi için başvuru yapmıştık odamızın kredi faizi daha düşük olduğu için başvuru yapmış Ben daha önce de bir bankadan kredi kullanmıştım ama o krediler bu kredinin arasında çok fark var Faiz oranında benim bizim gibi küçük esnaf arkadaşların bu Kredi rahatlıkla kullanabileceği ödeyebileceği bir kredi sonra biz bu Kredi başvurduğumuz da böyle bir şey değildi yani sıfır faiz devletimizin bize ve esnafımızın böyle bir destek verdiğini Bizim haberimiz benim haberim yoktu.