KosgebKredisi.com

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar 2022

01.03.2022

Kredi kullanırken kredi faizi dışında herhangi bir masraf ödemediğiniz, dosya masrafı, işlem ücreti, hesap ücreti gibi ücretlerin yer almadığı kredi paketlerine masrafsız kredi adı veriliyor. Birçok banka masrafsız kredi kullanma imkanı sunuyor. Bankalar dosya masrafsız kredi paketleri kapsamında faiz oranlarını artırarak masraf almıyorlar. Bu sayede kullandığınız kredi eksiksiz olarak hesabınıza geçiyor. Peki Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar 2022 Listesinde hangi bankalar bulunuyor İşte yanıtı..

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar 2022

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar 2022 yılında Ziraat bankası, TEB, Denizbank, Vakıfbank Şekerbank gibi bankalardır. Bu bankalardan kredi alırken bankalara fazladan ödeme yapmak istemeyen vatandaşlar için önemli olduğundan hangi bankaların dosya masrafı almadan kredi verdiği az dosya masrafı talep eden diğer bankaların tüm listesini yayınladık.

Öncelikle Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar ve dosya masrafı en az olan bankaların listesine bakın sonrasında Dosya masrafı nedir? en uygun kredi hangi bankadan alınmalı, hangi bankanın dosya masraf ücreti en uygun, kredi dosya masraf ücreti hesaplaması nasıl olmalı, Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar Listesinde hangi bankalar yer alıyor, inceleyin.

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

İhtiyaç halinde kredi için başvurulan bankalara faiz indirimi gelmesiyle birlikte finansman taleplerinde yoğunluk yaşanmaktadır. Konut ve ihtiyaç kredilerinin faiz oranlarındaki düşüş ile vatandaşlar banka araştırması yapmaktadır. Faiz oranlarına göre kredi çekilecek bankalar araştırmasına bir de dosya masrafı en uygun olan bankalar da oldukça gündeme gelmiştir.

Kredi tahsis ücreti almayan diğer adıyla Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar 2022 listesinde yer alan bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası dosya masrafsız kredi
 • Türkiye Ekonomi Bankası dosya masrafı almayan
 • QNB Finans Bank masrafsız kredi
 • Deniz Bank
 • Şekerbank- Emekliler
 • Vakıfbank

Dosya masrafsız kredi veren Şekerbank bunlardan biridir; emekli maaşını Şekerbank’tan alan müşteriler dosya masrafsız kredi kullanabilirler.

Dosya Masrafı En Az Olan Bankalar Listesi

Birde dosya masrafı olarak az ücret talep eden bankalar bulunuyor. En az dosya masrafı talep eden bankalar ise aşağıdaki gibidir:

 • ENPARA
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Halkbank
 • Denizbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Qnb Finansbank

Kamu bankalarınca konut kredisi alımlarında düşürülen faiz oranları sebebiyle mevcut kredisi bulunanlar kredi yapılandırma talebinde bulunmaktadır. Konut kredisi yapılandırmanın nasıl olacağı yönündeki sorularınızın cevapları Konut Kredisi Konut Kredisi 15 Yıl Yapılandırma adlı içeriğimizde..

Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı, çekilen kredi tutarının en fazla binde 5’i oranında alınan kredi masraf türüdür. Banka tarafından yapılan kredi işlemleri için kişiden alınacak ücret, dosya masrafı olarak alınmaktadır. Dosya masrafı diğer adıyla bildiğimiz kredi tahsis ücreti, bankanın kredi verme sürecinde yaptığı tüm masraflardır. Evrak, kırtasiye ve kağıt masraflarına ek olarak banka çalışanının harcadığı emeği ve zamanı ekleyerek kişiden çekilecek olan kredi tutarına ek olarak istenmektedir. Kredi tahsis ücreti almak bankalara tanınmış olan yasal bir haktır. Dosya masraf ücretlerine sigorta, ipotek ve ekspertiz ücretleri dahil edilmemektedir. Bu ücretler kredi veren banka tarafından alınmış olsa da işlem yapan kurumlara aktarıldığından dosya masraf ücreti haricinde kişiden ekstra alınmaktadır.

Dosya masrafları yukarıda belirttiğimiz gibi çekilen kredi miktarına göre değişiklik göstermektedir. Kredi miktarının en fazla binde 5’i olacak şekilde kredi talebinde bulunana kişiden dosya masraf ücreti alınır. Örneğin 20 Bin TL çekilecek olan kredinin dosya masrafı 100 TL olurken, 100 Bin TL kredinin dosya masrafı ise 500 TL olmaktadır. Bu rakamın üzerinde dosya masrafı alınmamaktadır.

Bankalar kredi verirken dosya masrafı ücretleri dışındaki ödemelerden herhangi bir kar elde etmemektedir. Bundan dolayı bankalar dosya masraf ücreti almak taraftarıdır. Peki dosya masrafı kesildiğinde tüketiciler bunu geri alabilir mi, iadesi söz konusu olur mu şimdi de bu konuyu aydınlatacak olursak;

Dosya Masrafı Geri Alınabilir Mi?

Daha önceki yıllarda kredi kullanımlarında başvuru sahibinden alınan dosya masrafları geri alınabilirken, günümüzde artık dosya masrafı geri almak mümkün değildir. Tüketici hakem heyetine başvuru yaparak kredilerden tahsil edilen masrafları ve kredileri ait belgeleri ve dosya masrafının dekontları ibraz edilerek kullanılan tüketici kredilerinin dosya masrafları geri alabilmek sağlanıyordu. Bankalar Birliğinin bu konuda yaptığı itiraz sonucunda Anayasa Mahkemesi dosya masraflarının iade edilmesinin önüne geçen bir karar alındı ve bu tarihten sonra dosya masrafları bankalar tarafından alınmaya başlandı.

Günümüzde kredi kullanılırken sizden kesilen dosya masrafları artık geri alınamadığını öğrendik. Peki Dosya Masrafı İadesi 2022 yılında son durum ne dosya masrafı ile ilgili merak edilen detaylar. Daha önceden kullanılan kredilerin ise geriye dönük olarak 10 sene içinde dosya masrafını geri alabilmek mümkündür. Dosya masrafı iadesinde zaman aşım süresi 10 yıldır.

Krediye bağlı sözleşmelerde dosya masrafı ve benzeri isimler altında yapılacak kesintilerde taraf olan tüketiciye önceden bilgilendirme yapılması zorunluluğu bulunmaktadır.

Haksız yere alınan dosya masrafının iadesi için Tüketici Hakem heyetine başvuru yapılarak masrafı geri alınabilmektedir. Dosya masraf iadesi için kişinin bulunduğu ilçenin kaymakamın da bulunan hakem heyetine vereceği itiraz dilekçesi ile gerçekleşmektedir. Tüketici hakem heyetine verilecek olan itiraz dilekçesi yerine kredi kullanılan bankaya dilekçe ile itiraz edilebilmektedir. Dekont ile yapılacak olan itiraz dilekçesi sonrasında tüketici hakem heyeti, yaklaşık 5- 6 ay içerisinde kişiye olumlu ya da olumsuz olacak şekilde bildiri yapmaktadır. Bu işlem süreci internet aracılığıyla ya da kaymakamlık üzerinden takibi yapılabilmektedir. Takip işleminin nasıl gerçekleşeceği itiraz dilekçesi başvuru esnasında yetkili kişiler tarafından verilmektedir. Tüketici hakem heyetinin ücret iadesi kararı sonrasında heyet tarafından banka ve başvuran kişiye bildirilmektedir. Tüketici hakem heyetinden bilgilendirmeyi alan çoğu bankalar dosya masraf ücretini kişinin hesabına iade etmektedir. Fakat banka iade işlemini yine de yapmadıysa kişi, banka ile iletişime geçerek dosya masrafının iade talebinde bulunabilmektedir.

Dosya masrafı iadesi dilekçe örneğine ihtiyaç duyuyorsanız hemen linkte dilekçeyi indirerek kendi bilgilerinizle doldurarak müracat edebilirsiniz.

Dosya Masrafı Hesaplama 2022

Çekilecek kredi miktarına göre alınması gereken en fazla dosya masrafı tutarları aşağıda ki gibi olmalıdır.

Kredi MiktarıDosya Masrafı
10.000 TL50 TL
20.000 TL100 TL
30.000 TL150 TL
60.000 TL300 TL
80.000 TL400 TL
100.000 TL500 TL

Yukarıdaki tabloda verilen kredi miktarına göre belirlenen dosya masrafı, çekilecek olan kredinin binde 5’inden hesaplanarak yapılmıştır.

2022 yılında bankaların müşterilerinden en fazla alacağı kredi dosya masraf ücreti ortalama rakamlardır. Çekilen kredi miktarına ve kampanyaya göre değişiklik gösterebilir.

2022 yılında dosya masrafı için belirlenen oran %0,5’ten hesaplanmaktadır.

 • 50.000 TL kredi için en az dosya masrafı 250 TL olmakta,
 • 125.000 TL için dosya masrafı kesintisi ise 625 TL,
 • 150.000 TL olan kredi için kişiden kesilecek olan dosya masrafı 750 TL,
 • 175.000 TL kredinin kredi tahsis ücreti 875 TL,
 • 200.000 TL’lik kredinin kredi tahsis ücreti ise 1.000 TL olmaktadır.
Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar 2022
Dosya Masrafı En Az Olan Banka

Diğer Kredi Masrafları

Güncel faiz oranları ile alacağınız ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri yukarıdaki faiz oranlarından en son güncel faiz oranlarında hesaplanacak ve dosya masrafı hesaplamalarında göründüğü üzere çekeceğiniz tutar karşılığı krediye dosya masrafı ilave edilerek tahsil edilecektir. Şuana kadar en uygun yukarıda görüldüğü gibi en uygun kredi faiz oranları kamu bankalarındadır

Size en uygun dosya masrafı olan bankalara başvuruda bulunarak ihtiyacınıza uygun krediden yararlanabilirsiniz.

Şubesiz Olarak Online Ne Kadar Kredi Çekebilirim, Ne Kadar Masraf Öderim?

Banka En Yüksek Kredi Tutarı Tahsis Ücreti
ING50.000 TLBinde 5Herkes
Odeabank35.000 TLBinde 5Sadece kendi müşterisi
Aktif Bank30.000 TLBinde 5Herkes
CEPTETEB30.000 TLYokHerkes
Enpara30.000 TLYokHerkes
QNB Finanbank30.000 TLBinde 5Sadece kendi müşterisi
VakıfBank 30.000 TLYokSadece kendi müşterisi
Şekerbank25.000 TLyokSadece kendi müşterisi
Türkiye İş Bankası25.000 TLBinde 5Sadece kendi müşterisi
Ziraat bankası25.000 TLyokSadece kendi müşterisi
Denizbank20.000 TLYokSadece kendi müşterisi
Şubesiz Olarak Online Ne Kadar Kredi Çekebilirim, Ne Kadar Masraf Öderim?
Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!