e-Devlet Kredi Notu Öğrenme Servisi (ÜCRETSİZ)

Banka ile müşteri arasındaki ilişkiler için önemli olan kredi notunu ne olduğu her müşteri tarafından bilinmesi gerekmektedir. Kredi notu öğrenmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında son zamanlarda TC kimlik numarası ile e-Devlet Kredi Notu Öğrenme Servisi üzerinden nasıl yapıldığı araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi notu; bankalar aracılığı ile kişinin finansal geçmişi hakkında bilgi almayı amaçlayan, KKB tarafından kayıtlı tüm finansal durumu hakkında bilgi veren referans notudur.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişilerin risk durumlarını puan olarak gösteren;

 • Riskli,
 • Az riskli ve
 • Risksiz grup olarak 0-1900 puanlık not değeri üzerinden kişiye kredi verme konusunda yardımcı olmaktadır.

Bankalara gidildiğinde ilk olarak başvurular kredi notuna göre değerlendirilmeye alınır. Kredi notu yüksek olan kişilerin başvuruları olumlu sonuçlanırken, kredi puanı düşük olan kişilerin başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır. Peki kredi notu nasıl öğrenilebilir?

Kredi Notu Öğrenme Yolları

Bankaların nezdinde kişinin ne durumda olduğunun özeti olarak sorgulanan kredi notu birçok yöntem ile öğrenmek mümkündür.

 • KKB A.Ş.‘nin geliştirdiği findeks sistemi üzerinden kredi notu sorgulama işlemi belirli bir ücret karşılığında öğrenilebilmektedir.
 • Bunun yanı sıra T.C kimlik numarası ve SMS ile de kredi notunu öğrenme imkanınız bulunmaktadır.
 • Kredi notu sorgulaması ayrıca İş bankası, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Akbank gibi bankaların mobil uygulaması veya internet bankacılığından ve yine
 • e-Devlet üzerinden de Kredi Notu öğrenme sorgulanabilir.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak sunulmaya başlanmıştır.

e-Devlet Kredi Notu öğrenme, T.C kimlik numarası ile sorgulama risk durumu sorgulama nasıl yapılır? Merak ettiğiniz tüm konuları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulama işlemlerinde ücret ödemek istemeyen kişiler bankaların mobil uygulamaları sayesinde hızlı ve ücretsiz olarak findeks kredi notu sorgulama yapabilirler. Akbank, İşbankası gibi acil nakit ihtiyaçlarına Mobil uygulamalar üzerinden anında kredi sağlayan bankalar tarafından geliştirilen bu uygulamaları cep telefonunuza yükleyerek kredi notunu ücretsiz bir şekilde anında öğrenebilirsiniz.

Bankaların yanı sıra e-Devlet sistemi üzerinden ayda 1 defa olmak şartı ile ücretsiz olarak  ve T.C kimlik numaranız ile sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

e-Devlet kapısına T.C kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaparak kısa süre içerisinde kredi notunuzu cep telefonunuza alabileceksini

T.C Numarası İle Kredi Notu Sorgulama (e-Devlet)

T.C. kimlik numarası  ile kredi notu sorgulamasının nasıl yapılacağı da herkes tarafından merak edilen konulardan bir tanesi haline gelmiştir. Bu işlemin T.C kimlik numarası ile yapılması mümkündür. Herhangi bir sisteme üye olmanıza gerek kalmadan sadece göndereceğiniz kısa mesaj yolu ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu yöntem belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Faturalı hat sahiplerinin kısa mesaj gönderilmesi sonrasında tarifelerinden kesinti yapılacaktır. Faturasız hat sahiplerinin de hatlarında yeterli bakiye olması durumunda bu işlemi yapabilirler.

Tc kimlik numarası ile kredi notu sorgulaması yapmak için;

 • İlk olarak cep telefonunuzdan SMS bölümüne girin,
 • Buraya T.C kimlik numaranızı yazın,
 • Daha sonra bir boşluk bırakarak doğum yılınızı girin,
 • Son olarak bu mesajı 1122‘ ye  14 TL. karşılığında kısa mesaj olarak gönderip kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Yine TC kimlik numarası ile Akbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası gibi bankaların internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kredi notu sorgulaması yapılması mümkündür.

TC kimlik numarası ile ayrıca E-devlet üzerinden kredi risk durumu sorgulama işlemini yapabilmek mümkündür.

E-devlet üzerinden kredi notu öğrenmek isteyenler ne yapmalı işte konumuz ile ilgili tüm bilgileri yazımızın devamında detaylı bir şekilde anlattık.

e-Devlet Kredi Notu Öğrenme Servisi Sorgulama Süreci

Kredi notu sorgulamanın birden fazla yöntemi olduğundan bahsetmiştik. Kredi notu öğrenmek isteyenler tarafından en çok merak edilen konulardan birinin de e-Devlet sistemi üzerinden yapılıp yapılmadığıdır. e-Devlet pek çok işlemi gerçekleştirmek için kişiler ile kamu teşkilatları arasında bir köprü görevi görse ve hatta pek çok sorgulama işlemi tanıyor olsa da e-Devlet sistemi üzerinden kredi notu sorgulama işlemi faaliyete geçmiştir.

Sizlerde e-Devlet sistemi üzerinden KBB notunuzu sorgulamak için risk durumunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

Sistem üzerinden kredi risk raporunu öğrenmek için sadece ayda bir defa sorgulama hakkınız bulunuyor. Sistem vatandaşlar için kullanıma açılmış olup aktif ve güncel olarak kullandığınız numaranız ile kosgebkredisi.com sorgulama yapabilirsiniz. Kredi notuna bakmayan bankalar kredi notunuz düşük olsa dahi sizlere kredi vermektedir, kredi notuna bakmayan bankalardan kredi alabilirsiniz.

e-Devlet Sistemi Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden Kredi risk durumunu ne durumda öğrenmek için öncelikle Türkiye bankalar birliği Risk merkezi raporu başvuru sayfasına giriş yapılmalıdır. Sorgulama işlemi yapabilmek için e-devlet kapısına tc kimlik numaranız ve geçerli e-devlet şifrenizi yazmanız gerekiyor.

 • İlk olarak T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
 • e-Devlet sistemine şifreniz ile giriş yaparak kimlik doğrulandıktan sonra, “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmeti seçilir.
e-Devlet Sistemi Üzerinden Kredi Notu SorgulamaPin
e-Devlet sistemi Üzerinden Risk Raporu Başvurusu
 • Açılan penceren “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” butonunu seçiniz.
e-devlet kredi notu öğrenmePin
Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu
 • Risk Merkezi Raporunu seçtiğinizde karşınıza aşağıdaki görsel gelecektir. Görselde belirtilen “Yeni Başvuru” butonuna tıklayınız.
e-devlet kredi notu öğrenmePin
Yeni Başvuru Bilgileriniz
 • Bilgilerinizin bulunduğu ekran karşınıza gelecektir. Cep telefon numaranızın doğru olduğundan emin olun. Aksi taktirde cep telefonuna gelen şifreye ulaşamayacağınızdan işlemi tamamlayamazsınız. Cep telefonunuz kendinizin ise “Başvur” butonuna basarak işleminizi başlatabilirsiniz.
e-devlet kredi notu öğrenmePin
e-Devlet Kredi Notu Öğrenme
 • Başvur butonuna basmanızın ardından cep telefonunuza Risk Merkezinden kısa mesaj gelecektir. Mesajın içeriğinde ilgili rapora ulaşabilmeniz için size tahsis edilmiş bir şifre yer alacaktır.
 • Cep telefonunuza mesaj olarak gelen şifreyi e- Devlet ekranında açılan “Rapor Şifresi” butonuna doğru bir şekilde giriniz. Aynı şekilde resimde belirtilen güvenlik kodunu giriş yaptıktan sonra “Raporu Görüntüle” butonuna basınız.
 • Karşınıza aşağıdaki görsel açılacaktır. “Raporu Görüntüle” butonuna basarak işleme devam edin.
 • Son adımda ise bilgilerinizin gizli tutulması gerektiğinden tekrar şifre talep edilecektir. Risk Merkezinin cep telefonunuza gönderdiği SMS’ de yazan şifreyi bu ekrana doğru bir şekilde giriş yaparak “Gönder” butonuna basınız.
e-devlet kredi notu öğrenmePin
Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Rapor Görüntüleme
 • Kredi, kredi kartı gibi tüm borç bilgileriniz ekrana yansıtılacaktır.
e-devlet kredi notu öğrenmePin
Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu

E-devlet Kredi notu öğrenmek için tıklayınız.

Vatandaşlar bu sistem sayesinde bankalarda ya da finans kuruluşlarında bulunan borçlarını, ödenmemiş faizleri veya yasal takip durumlarını son 2 yılı belirtecek şekilde görüntüleyebilecekler.

İşlem akışınızı buradan ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, unutmayın bu işlem ayda yalnızca bir defa yapılabilmektedir. Bu nedenle cep telefonunuza gelen şifreyi asla kaybetmeyiniz.

E-devlet Kredi Notu Sorgulama Ücretli mi?

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan bu işlem ile ücretsiz Findeks raporu alınırken, banka limit, borç, risk sorgulama işlemleri de tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Risk Merkezi Raporundan Kredi Notu Öğrenilebilir mi?

E-devlet üzerinden verilen bu hizmet ile Risk Merkezi Raporu ile tüm geçmiş ve mevcut borç durumu ile risk durumu sorgulanabilecek olup bankalar tarafından tüm kredili ürün değerlendirmelerinde kullanılan kredi notu bu hizmet üzerinden görüntülenmez. e-Devlet Risk Merkezi Raporu’nda rapor bilgilerinde kredi notu yer almamaktadır. Kredi notu öğrenmek için ya da Findeks’in internet sitesi üzerinden, belirlenen ücret karşılığında (yaklaşık 6 TL) ya da banka şubelerinden ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenme hizmeti alabilirsiniz.

Risk Merkezi Raporundan Hangi Bilgilere Ulaşabilirim?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporunda, borç bilgileri, banka ve finansal kuruluş bazında yer almaktadır. e-Devlet kapısı üzerinden ulaşılabilecek bu hizmet ile ulaşabileceğiniz bilgiler ise;

 • Mevcut bütün borçlar,
 • Vadelerine göre borç, ödenmemiş olan faiz ve komisyon bilgileri,
 • Varsa ödenmemiş olan faiz, komisyon tutarı bilgilerine ait tüm borç tutarı,
 • Banka ve finansal kuruluşlardan kullanılan bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitleri,
 • Son 2 yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe düşmek açık yada kapalı durumdaki tüm borçları öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Kapısı Üzerinden Borç Bilgilerimi Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlet Risk Merkezi Raporu Nasıl Okunur? merak ediliyor. Bankalar Birliği Risk Merkezi Rapor Başvurusu sayfasından

 • ”Rapor Görüntüle” tıklayın, Ekranda yer alan
 • ”Rapor Şifresi” alanına SMS yoluyla gelen şifreyi girip, rapor bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Kredi Risk Notu Nasıl Yükseltilebilir?

Kredi notu sorgulaması yapıldığında kredi notu düşük olan kişiler bazı uygulamalar ile kredi notunu yükseltebilmektedir. Kredi risk notu yükseltmek için kullanılabilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

 • Bankalara kredi kartı veya kredi borcu olan kişiler öncelikle mevcut borçlarını yapılandırmaları gerekmektedir,
 • Borç yapılandırma işlemleri ile 5 yıl sonunda kredi notu sorgulama yapıldığında kredi risk raporu yüksek olabilir,
 • Bankaya ait borçlarını bitiren kişiler bankalardan kredi kartı talep ederek, ekstralarını düzenli ödeyerek kredi notlarını yükseltebilirler,
 • Kişilerin düzenli ödediği faturalarını kredi kartlarına otomatik ödeme talimatı vererek kredi notlarını yükseltebilirler,
 • Bankalardan vadeli ya da vadesiz hesap açılarak yüksek tutarlarda mevduat yatırılması halinde kredi notu yüksek çıkabilmektedir.

Yukarıda maddeler halinde açıkladığımız yöntemlerin uygulanmasıyla kredi notu yükseltilebilmektedir. Böylece bankalardan rahatlıkla kredi çekilebilir.

Verilen oy post
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

1