KosgebKredisi.com

Çaresiz Çiftçiyi Tohumla Dolandırdılar

13.06.2022

Son dönemde mazot, gübre, tohum, ilaç gibi tarımsal girdilerde yaşanan olağanüstü fiyat artışlarıyla boğuşan çiftçilere şimdi de dolandırıcı fırsatçılar dadandı.

Çaresiz Çiftçiyi Tohumla Dolandırdılar

Tohum Platformu kurucularından Prof. Nusret Zencirci, Prof. Fahri Altay ve Doç. Hasan Ekiz, dolandırıcıların köy köy dolaşıp çiftçiye bol verimli, kuraklığa dayanıklı diye hastalıklı tohum sattıkları uyarısında bulundu.

Acil Önlem Alınmalı

Bazı çiftçilerin maliyetleri düşüreceği umuduyla tohumları aldığını belirten uzmanlar, birçok çiftçinin bu yolla dolandırıldığını belirterek yetkililerin acil önlem alması gerektiğini söylediler.

Prof. Zencirci, kontrolsüz tohum ekiminin tozlaşma yoluyla genetik zenginliği ve çeşitliliği bozacağı uyarısında bulundu.

Bilimsel değeri yok

Tohum Platformu temsilcileri, son günlerde

“Kuraklığa dayanıklı 7 bin yıllık buğday bulduk. Ata tohumları ile dünyayı dahi doyurabiliriz” şeklindeki açıklamalarla tohum pazarlanmaya çalışıldığını, ancak bu bilgilerin hiçbir bilimsel değerinin olmadığını söylediler.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!