KosgebKredisi.com

Ucuz kredide şartlar belli oldu: KGF kredi desteğinden kimler yararlanabilecek? İşte banka banka o liste

21.02.2022

Ekonomiye (KGF) kefaletiyle verilecek 60 milyar TL’lik destek paketine başvurular başladı.

Ucuz kredide şartlar belli oldu: KGF kredi desteğinden kimler yararlanabilecek? İşte banka banka o liste

Cumhurbaşkanı Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdesi verilen 60 milyar liralık Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletli destek paketine başvurular başladı. Destekler yatırım, ihracat ve işletme harcamaları olarak üç bölümde veriliyor. Yatırım yapmayı planlayan şirketler, Yatırım Destek Paketi’nden 120 aya kadar vade ile yararlanabilecek. Pakette kredi üst limiti KOBİ’ler için 35 milyon TL’yi buluyor.

Şirketler için oluşturulan 60 milyar TL’lik yeni KGF destek paketi başvuruları açıldı. Destek paketinde yatırımcı ve ihracatçılara 25’er milyar TL ayrılırken, işletme harcamaları için ayrılan tutar ise 10 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Peki KGF destek paketinde neler var? Vade sayısı ve ayrıntılar neler? İşte yanıtları…

60 milyar TL’lik yeni KGF destek paketi Başvurular Başladı

Yastık altı altınların sisteme kazandırılması için sistem açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati 3 yeni destek olarak toplamda 60 milyar TL olan üç yeni KGF paketin başvuruları alınmaya başlandı.

Kredi Garanti Fonu kefaleti ile 60 milyar TL’lik 3 ayrı pakette toplam 60 milyar TL’lik kredi desteği imalat, ihracat, tarım, turizm, teknoloji, toptan ve perakende sektörlerine verilecek.60 milyar liralık 3 yeni destek

Ucuz kredide şartlar belli oldu: KGF kredi desteğinden kimler yararlanabilecek? İşte banka banka o liste
60 milyar liralık 3 yeni destek paketi

KGF Destek Paketinde Neler Var?

60 milyar liralık toplam büyüklük içinde, 25 milyar liralık yatırım destek paketi olarak kurgulandı.

25 milyar liralık diğer bir kısım ihracat destek paketi olacak.

Kalan 10 milyar liralık kısım ise işletme ihtiyaç paketi olarak belirlendi.

Ucuz kredide şartlar belli oldu: KGF kredi desteğinden kimler yararlanabilecek? İşte banka banka o liste

Hangi Bankalar Yer Alıyor?

 • Akbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Denizbank – Garanti BBVA
 • Halk Bankası, ING Bank
 • İş Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Emlak Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Türkiye İhracat Kredi Bankası
 • Vakıfbank
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

10 MİLYARLIK İŞLETME HARCAMA DESTEK PAKETİ…

KİMLER YARARLANACAK?

KOBİ’ler cirolarına göre 500 bin ila 5 milyon TL arasında kredi kullanabilecek. KOBİ dışı işletmeler ise azami 20 milyon TL tutarında krediden faydalanabilecek. Ticari kredi kartları ve banka kartına bağlı kredili mevduat hesabı üzerinden kullandırılacak kredinin kefalet oranları KOBİ’ler için yüzde 80, KOBİ dışı işletmeler için ise yüzde 75 olacak. Şirketler ya ticari kredi kartı ya da banka kartından bu krediyi kullanabilecek.

VADE KAÇ YIL OLACAK?

Azami 6 ay ödemesiz, 30 ay vadeyle kullanım yapılabilecek.

HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR?

İşletme kredisinin azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. Nakit olarak sağlanan kredi bölümü için tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri giderler sözleşme veya fatura ile belgelendirilecek. Kartlı ödeme sistemleri aracılığıyla kullandırılacak krediler için fatura ibrazı şartı aranmayacak. Kredi kartı ürünü nakit çekime kapalı olacak. Rotatif nitelikli krediler için işletme ödeme yaptıkça boşalan limitler tekrar kullanılabilecek. Banka kartına tanımlanacak kredi de nakit çekime kapalı olacak. Ancak kredi tutarlarının azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek.

25 MİLYARLIK YATIRIM DESTEK PAKETİ…

KİMLER YARARLANACAK?

Yatırım planlayan her işletme başvurabilecek. Kadın girişimci ya da kadın yöneticisi bulunan işletmelerde kefalet oranı yüzde 90 olacak. Diğer KOBİ’lerde bu oran yüzde 85, KOBİ dışı işletmelerde ise yüzde 80’i bulacak.

VADE KAÇ YIL OLACAK?

Yatırım kredisinden yararlanmak isteyenler, 24 ayı ödemesiz azami 120 ay vadeyle kredi çekebilecek. İşletme kredisi ise 6 ayı ödemesiz dönem olmak üzere 36 ay vadeyle kullanılabilecek.

HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR?

Yatırım kredisinden yararlanmak isteyenler tek seferde yapılacak 50 bin TL ve üzeri yatırıma ilişkin harcamalarını sözleşme veya faturayla belgelendirecek. Turizm sektörü hariç, arsa ve bina yatırımları ancak makine yatırımlarıyla birlikte yapılırsa kefalet verilecek. İşletme kredisinden yararlanacaklar, tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri giderleri belgelendirecek. Kredinin yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. Kartlı ödemelerde fatura ibrazı şartı aranmayacak.

25 MİLYARLIK İHRACAT DESTEK PAKETİ…

KİMLER YARARLANACAK?

Pakette kredi üst limiti işletmenin segment ve cirosuna göre değişmekle birlikte azami 25 milyon TL. 10 milyona kadar cirosu olanlar 5 milyon, 10-25 milyon TL cirosu olanlar 15 milyon, 25-125 milyon olanlar 25 milyon, 125 milyon ve üzeri olanlar da 25 milyon TL kredi kullanabilecek. Mevcutta ihracatı olan firmalar yüzde 90 oranında kefaletten yararlanıyorken potansiyel ihracatçı firmalar için bu oran yüzde 85 olacak.

VADE KAÇ YIL OLACAK?

İşletmeler, azami 6 ay ödemesiz azami 24 ay vade ile kredi kullanabilecek.

HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR?

Tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri giderler belgelendirilecek. Kefalet tutarının azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. İhracat potansiyeli taşıyan KOBİ’ler, KOSGEB Başkanlığı’nca tespit edilecek.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!