KosgebKredisi.com

İş Dünyasına 60 Milyar Liralık 10 Yıl Vadeli Ucuz Kredi

10.02.2022

Bankalardan kredi müjdesi! 10 vadeli, 1 yıl geri ödemesiz kredi verilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi. İş dünyasına nefes aldıracak ucuz kredi paketi hazır. Detaylar haberimizde.

İş Dünyasına 60 Milyar Liralık 10 Yıl Vadeli Ucuz Kredi

Reel sektöre nefes aldıracak 60 milyarlık 10 yıl vadeli ucuz kredi paketi hazır. Bankalar iş dünyasına 1 yıl geri ödemesiz dönemli ve % 16 faizli TL kredisi verecek.

KGF Kefaletiyle Ucuz Kredi Paketi Hazır

Hükümet, iş dünyasını rahatlatacak Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle sağlanacak, toplam 60 milyar TL’ye ulaşacak ucuz ve uzun vadeli kredi paketi hazırlıklarını tamamladı.

KGF teminatlı pakete kamu ve özel bankaların tamamı katılıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin hafta sonu detayları açıklaması bekleniyor.

ANINDA NAKİT PARA

KGF teminatıyla sağlanacak krediler üç ayrı pakette kullandırılacak. Yatırım destek paketi, kalkınma planlarındaki öncelikli sektörlerden başlayarak, katma değeri yüksek ürünlerin üretimine yönelik çalışan firmalara verilecek.

Döviz kazandırıcı faaliyet yürüten ve ihracat potansiyeli taşıyan KOBİ’ler ihracat destek paketinden yararlanacak. KOBİ’lerin işletme harcamalarını gidermeleri için kartlı ödeme desteği sunulacak.

Bankalar bu konuda altyapıyı hazırladı. Kartlı ödeme desteği, kredili mevduat hesabı yani KMH gibi vadesiz mevduat hesabına tanımlanacak.

Esnaf ve KOBİ’lere limiti önceden belirlenmiş ve hesabına tanımlanmış nakit para desteği sunulacak.

Böylece, acil nakit ihtiyaçları yeni destek paketiyle karşılanabilecek. Yeni destek paketlerinde faiz oranlarıyla ilgili çalışma da yapıldı.

Faiz Oranı %16

Bankalar, Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı (TLREF)+1.5 puan önerisinden bulundu.

Şu anda TLREF faizi yüzde 14.5. Bunun üzerine 1.5 puan daha eklendiğinde verilecek destek paketlerinde kredi faizleri yüzde 16 olacak.

Bu da şu anda piyasadaki yatırım ve işletme kredisi faizlerinin 10 puan altında. Halen birçok bankada ticari kredi faizleri yüzde 26-27 bandında seyrediyor

Vade 10 Yıl Planlandı

Edinilen bilgilere göre, işletme ve yatırım kredileri şeklinde planlanan paketle iş dünyasına uzun vadeli TL cinsi kredilerle nefes aldırılacak.

Kredilerin vadesinin 8 ila 10 yıl olması düşünülüyor. Bankacılar, yatırım kredilerinde 1 yıl anapara ödemesiz dönem getirileceğini belirtiyor.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Suat dedi ki:

    Süper bir girişim.peki Kimler başvurabilir.başvuru nasıl olacak hangi banka

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!