KosgebKredisi.Com

Buzağı Desteklemeleri 2020 2. Dönem Ödeme Tarihleri (Güncel)

Buzağı Desteklemeleri 2020 2. Dönem Ödeme Tarihleri (Güncel)

Çiftçiler her yıl olduğu gibi bu yılda Tarım ve Orman Bakanlığından gelecek haberleri bekliyor. 2020/1. dönem buzağı destekleri ne zaman yatacak? çiftçilerimizin son zamanlarda en çok merak ettiği konular haline geldi. Destekleme ödemelerinin hangi tarihlerde yapılacağı ve başvuru koşullarının neler olacağı merak konusu. Çiftçilerimiz devlet tarafından yapılan doğru, güncel açıklama ve bilgilere ulaşmak istemektedir. Desteklerden faydalanmak isteyen çiftçilerimiz aşağıdaki sıraladığımız başvuru şartlarını yerine getirdikten sonra ödemeler için hak kazanacaktır.

Çiftçilerimize müjde Tarım ve Orman Bakanlığından geldi. Bakanlık tarafından 2020 yılının 1. dönem buzağı destekleme ödemeleri için nihayet bütçe belirlendi ve Nisan ayı içerisinde ödeneceği bilgisi verildi. Ödemeler hakkında Baknalık tarafından Resmi Açıklama yapılması bekleniyor.

2020 1. Dönem Buzağı Destekleme Ödeme Tarihleri Belli Oldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yapmış olduğu açıklamalara göre çiftçiler tarafından büyük merakla beklenen 2020 yılı 1. dönem buzağı destek ödemeleri 22 Nisan 2021 tarihinde başlıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 2020/1 buzağı destekleme ödemelerinin başladığını açıkladı.

2020 yılı 1. Dönem Buzağı Desteği kapsamındaki ödemeler TC son hanesi;

 • 8-6 olanlar 22/04/2021 Perşembe
 • 0-2-4 olanlar 30/04/2021 Cuma günü saat 17:00 den sonra hesaplara yatacak.

Buzağı yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlara, geçtiğimiz yıl sağlanan buzağı desteklemeleri 2021 yılında da devam edecek. Tarıma ve hayvancılığa destek sağlayan devlet, bu yıl da buzağılara tam destek sağlayarak hayvan yetiştiricilerinin içlerini rahatlatmıştır. 1.ve 2. dönem olarak ayrılmış olan buzağı desteklemelerinin dönem dönem başvuruların başlama ve bitiş tarihlerini, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile yapabileceğiniz destek sırasını ve 1. dönem buzağı desteklerinin ne zaman ödeneceği ile ilgili detayları haberimizde inceleyebilirsiniz.

Buzağı Desteklemelerinden Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar

Destekten faydalanabilmek için buzağıların taşımaları gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri barındırmayan buzağılara destek verilmeyecektir. Buzağı Desteklemelerinden Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar şunlardır;

 • Buzağıların 120 gün işletmede kalmış olmaları gerekmektedir. İşletme sahipleri buzağıları 120 gün boyunca büyütmeden satması için minimum 50 baş diş sığırı olmalıdır. Küçük ve erken yaşta satmak istedikleri buzağılarını bulundukları yerdeki İl veya İlçe Müdürlüklerine dilekçe ile bildirmek zorunludur. Dilekçede; buzağıların küpe numaralarını liste şeklinde bildirilmelidir. Dilekçe verildikten sonra İl ve İlçe Müdürlükleri işletmeleri ve buzağı listelerini Hayvancılık Genel Müdürlüğüne bildireceklerdir.
 • Desteklemeden yararlanmak için buzağıların, 2020 yılında doğmuş birinci dönem için 31 Aralık 2020’a kadar, ikinci dönem için ise 1 Nisan 2021-15 Haziran 2021 tarihleri aralığında doğmuş olmalıdır.
 • Buzağı desteklemelerinde Türkvet ve E-Islah‘a kayıt tarihleri; birinci dönem buzağılar için 31 Aralık 2020 tarihine kadar, ikinci dönem buzağılar için 1 Nisan 2021-15 Haziran 2021 tarihleri arasında dünyaya gelmiş olması gerekiyor.
 • Hayvancılık ile ilgili yayımlanan tebliğdeki kurallara göre, buzağıların dişi olanlarının bursella ve şap erkek buzağılar için sadece şap aşıları gibi bütün aşılarının yaptırılarak Veteriner Bilgi Sistemine kayıt yaptırması, küpelenmeleri ve Türkvet ve E-Islah kayıtlarının yapılması işletme sahipleri tarafından sağlanacak olup, bunları yerine getirmeyen işletmeciler buzağı desteklemesinden yararlanamayacaklardır.
 • Ayrıca 1 Ağustos 2021 tarihinden sonra e-ıslaha kaydedilen buzağılar destekleme kapsamına alınmayacaktır.
 • Soy kütüğüne bağlı buzağıların destekten faydalanması için; soy kütüğüne kaydı bulunan anneden doğmuş ve annesi kendi ırkından ve cinsinden meydana gelen boğa sperması ile tohumlanmış olmalıdır. Bu doğum belgelerle ispatlanmalıdır.
 • Soy kütüğüne bağlı olan buzağılar, ayriyeten bir buzağı desteğinden yararlanamayacaklardır.
 • Bu tarihlere kadar buzağı kayıtlarının yaptırılmış olması gerekmektedir.

Buzağı Destekleri Nereye Ödenir?

Buzağı desteklemelerinden faydalanabilmek için, adına başvuru yapılan buzağının 120 gün yani 4 ay kadar bir süreyi işletmede tamamlamış olmaktadır. Devlet tarafından sağlanan buzağı desteklemeleri, bulunduğu işletmeye yapılmaktadır. Bu hayvanlar için dönem dönem başvurular bulunmaktadır. Başvurusunu birinci dönemde gerçekleştiren işletme sahiplerinin ikinci ve üçüncü dönem için başvuru yapmasına gerek kalmayacaktır.

Desteklemeden faydalanabilmek için işletme sahipleri, üyeliklerinin bulunduğu; Süt Birliği ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi‘ne veya Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliğinde kendi birliklerine ve daha üst birliklere giderek dilekçe vermek zorundadırlar. Hiçbir yere üye olmayan yetiştiriciler ise, işletmesinin bulunduğu yerdeki İl ve İlçe Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği Müdürlüklerine müracaat ederek dilekçe vereceklerdir.

Ödemeler çiftçilere Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır.

Buzağı Destekleri Nereye Ödenir
Buzağı Destekleri İşletmelere Ödenmektedir.

Buzağı Desteklemeleri İçin Ne Kadar Ödenecek?

Hayvan desteklemelerinin farklı farklı ödemeleri bulunmaktadır. Ödemeler işletmenin üyesi olduğu birliklere göre farklılık göstermektedir. Destekleme olarak; önsoy kütüğüne kayıtlı işletme sahipleri yetiştirdikleri 4 ay ve üzeri buzağı başına 370 TL, soy kütüğüne bağlı veya Birlikler aracılığı ile başvuru yapan işletme sahipleri buzağı başına 600 TL ödenecektir. Önsoy kütüğüne kayıtlı buzağılar soy kütüğüne bağlı buzağıların yararlandığı destekten yararlanamazlar. Döl kontrollü buzağılar için ise hayvan başına ek olarak 50 TL ödeme yapılacaktır. Döl kontrollü buzağılar; boğaların ülkemizde doğan spermalarından oluşan buzağılardır. Yetiştiricilik bölgesi olan illere ek olarak buzağı başına 200 TL ödenecektir. Maddeler halinde ise;

 • 4 ay ve 4 ay üzeri buzağılar için 370 TL
 • Soy kütüğüne bağlı buzağı için 175 TL
 • Sperma döl kontrollü boğanın yavrusu (ilave) 50 TL
 • Yetiştiricilik Bölgesi İlleri (ilave) 100 TL yapılacaktır!

Buzağı Desteklemeleri İçin Başvuru Dilekçeleri Örneği ve Buzağı Başvuru Listesi

Buzağı Desteklemeleri için ilgili kooperatife başvuru dilekçesi verilmelidir. Bu dilekçe verilmeden başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır. Dilekçe Örneğini bilgisayarınıza word formatında indirebilir, bilgilerinizi ekleyebilir ve kooperatife verebilirsiniz.

Buzağı Desteklemeleri için Kooperatifin Hayvan Kooperatifine (HAY-KOOP) yani üst Birliğe vereceği başvuru dilekçesi bulunmaktadır. Dilekçe örneğini bilgisayarınıza word dosyası formatında indirebilir, buradan gerekli bilgileri doldurduktan sonra gerekli yerlere ulaştırabilirsiniz.

Buzağılar için destek alabilmek ve başvuru yapabilmek için bir liste oluşturulmalıdır. Kooperatiflerin oluşturabileceği bu buzağı başvuru listesini bilgisayarınıza Excel dosyası formatında indirebilirsiniz.

Buzağı Parası Nasıl Alınır?

 • Buzağı desteklemesi için yapılan başvurular İl ve İlçe Müdürlükleri aracılığı ile, başvuru sürecinin bitmesinden itibaren hemen hemen 10 güne kadar E-Islah sistemine girişleri için kayıtları yapılır.
 • İşletmelerin yaptığı başvurular E-Islah sistemine giriş yapıldıktan sonra, Hayvancılık Genel Müdürlüğü aracılığı ile desteklemeyi konu alan İcmal-1 listesi E-Islah sisteminle yayımlanır.
 • Daha sonra bu listeler İl ve İlçe Müdürlüklerince sistemden alınarak 10 günlük bir zaman dilimi içinde İl ve İlçe Müdürlüklerince askıya çıkartılır.
 • Verilen destekleme kararları için itirazlar İl ve İlçe Müdürlüklerince gerçekleştirilir. 10 günlük askı süresinin bitiminde 5 iş günü içerisinde İl ve İlçe Müdürlüklerinin değerlendirmesinden sonra asıl karara bağlanır. Eğer yapılan itirazlar var ise sisteme girilir. Şayet bir itiraz yok ise belirlenmiş kurallar kesinleşerek kabul edilir.
 • İtiraz için tanınan süre de sona erince İlçe Müdürlüklerince sisteme girilmiş kayıtlar Hayvan Genel Müdürlüğü aracılığı ile İcmal-2 listesinde yayımlanır. Yayımlanan icmal listesi İlçe Müdürlükleri tarafından sistemden alınarak onaylanır ve 5 iş günü içerisinde İlk Müdürlüklerine gönderir.
 • Son olarak da İlçe Müdürlüklerinden gönderilmiş olan İcmal-2 listelerindeki ödemelere esas olarak, E-Islah sistemi üzerinden İcmal-3 listesi İl Müdürlükleri aracılığı ile alınır. Onaylama işlemi gerçekleştikten sonra 10 iş günü içerisinde Hayvan Genel Müdürlüğü‘ne gönderilir.

Buzağı Desteklemelerinden faydalanabilmek için gerekli bilgileri sizler için araştırdık. Verilen bilgiler eşliğinde buzağılarınız için başvuru yapabilir, siz de devletin sunduğu destekten yararlanabilirsiniz.

Buzağı Destekleme Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üretilen süte litre başına 10 kuruş olan desteği de 15 kuruşa çıkarıldığını belirtirken 2020 yılı 1. dönem  ait tarımsal destekleme ödemelerinin 22 Nisan 2021 tarihinde çiftçilerin hesaplarına geçeceklerini belirtti.

Buzağı desteklemesi başvurularının alınmaya başlandığını ve şartları taşıyan çiftçilere ödemelerin yıl içinde birinci ve ikinci dönem olarak ödenmeye başlanacağını açıkladı. Ayrıca çiftçilerimize bir müjde daha var. Tarım ilaç fiyatlarında yüzde 15 oranlarında indirime gidildi. Tarım Kredi Kooperatifi İlaç Fiyatları Listesi (Güncel) isimli içeriğimizden güncel ilaç fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bildiğimiz gibi ödemeler Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. T.C. kimlik numarası vergi numarasının son hanesine göre çiftçilerimiz hesaplarına yatırılan destekleme tutarlarını çekebilirler. Hayırlı olsun.

buzağı desteklemesi
Buzağı Destekleme Ödemeleri Başlıyor!

Buzağı Destekleme Ödemeleri Ne Kadar?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, açıklanacak olan takvime göre Buzağı destekleme ödemeleri içinde çiftçilerin TC kimlik numarasının son hanelerine göre belirlenecek takvime göre Ziraat bankası hesaplarına aktarılacağını belirtti. Buzağı desteklemelerini başvuruları başlamış olup çiftçilerimizin başvuru şartlarına uygun olarak İl/ilçe müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekir. Desteklemeler kapsamında, başvuru yapmak isteyen üreticilerin buzağılarının 2020 yılında doğmuş, TÜRKVET ve E-Islah veri tabanına kayıtlı, programlı aşıları tamamlanmış olması gerekmektedir.

Buzağı malak dişi manda desteği ödeme miktarları belli oldu.

 • Programlı aşıları tamamlanmış, 4 ay ve üzeri yaşta, ilkine buzağılama yaşı en fazla 810 gün olan düvelerin buzağıları ile son iki buzağılama arası süre en fazla 450 gün olan ineklerin doğan buzağılarına 370 TL/baş,
 • Etçi veya kombine ırk boğaların sperması ile suni tohumlamasından veya bu ırkların Bakanlıkça izinli boğaları ile tabi tohumlamasından doğan buzağılarına 600 TL/baş ödenir.
 • Bakanlıkça Yetiştiricilik Bölgesi olarak belirlenen illerde; Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illerinde doğan buzağılara ilave 100 TL/baş ödenir.
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılara ilave 175 TL/baş ödenir.
 • Döl Kontrolü Protokolü kapsamındaki boğalardan, suni tohumlama sonucu doğan buzağılara ilave 50 TL/baş ödenir.
 • Buzağı desteklemesi şartlarını karşılayan buzağı başına ödeme birim miktarlarının 1-20 başa kadar tamamı, 21- 100 başa kadar % 75’i, 101- 500 baş için % 50’si ödenir.

Kısaca;

 • Buzağı desteği 4 ay ve üzeri buzağılar için 370 TL/baş,
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılara 175 TL/baş,
 • Döl kontrolü kapsamında testlerini tamamlamış boğaların buzağılarına ilave 50 TL,
 • Bakanlıkça Yetiştiricilik Bölgesi olarak belirlenen illerde;
 • Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl,
 • Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun,
 • Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, 
 • Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van

ilave 200 TL buzağı desteklemesi ödenecek. Başvuru için buzağıları soy kütüğüne kayıtlı yetiştiriciler damızlık sığır yetiştiricileri birliği aracılığıyla, ön soy kütüğüne kayıtlı olanlar ise üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütleri aracılığıyla, herhangi bir yetiştirici/üretici örgütüne üye değilse şahsen il/ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
 1. Tuncay dedi ki:

  2019 1. fönem nezaman yatacak bişey söyleyin ya

 2. Genç çifçi öldü ve tarım ve hayvancılık bitti dedi ki:

  Hadi geçmiş olsun 2018 2. dönem buzağı desteklemesi verilmicek

 3. Buzağı dedi ki:

  Bütün desteklemeler ödendi bi buzağı desteği kaldı onuda ödemezler

 4. buzağı desteği dedi ki:

  30 ekimdeyiz nerde bu para hala yatmadı

  1. BUZAĞI DESTEĞİ dedi ki:

   2019 BUZAĞI DESTEĞİ NE OLDU VERİLİP VERİLMEYECEĞİ İLE İLGİLİ BİR BİLGİ OLAN VAR MI

 5. Destek ne zaman yatacak dedi ki:

  2018 2.dönem buzağı desteği ne zaman yatacak bilgisi olan var mı?

 6. Buzağı destek ödemesi dedi ki:

  2018 2 dönem buzağı desteği nezaman ödenecek

 7. BUZAĞI DESTEYİ HAKKINDA dedi ki:

  2019 BUZAG DESTEYİ NE OLDU VERİLECEKMİ VERİLMEYECEKMİ BİLGİSİ OLAN VARMI EKİM AYİNİN YARISI OLDU SES SEDA YOK.

  1. Seda Editör dedi ki:

   2020 yılına girerken çiftçiler ve yetiştiriciler henüz ödemesi yapılamamış olan 2018 yılı 2, dönem buzağı desteklerinin 24 ocakta yapılması bekleniyor

 8. Çiftçi yine sahipsiz dedi ki:

  Neden yatmıyor 2018 2. Dönem buzağı desteklemesi

 9. ismet dedi ki:

  2018 2. Dönem Buzağı Desteklemeleri ne zaman yatacak

 10. İNŞALLAH dedi ki:

  2018 2. Dönem destekler ne zaman yatacak. Geçen yıl Nisan sonunda yatmış tı ağustos geldi hala ses yok.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
You cannot copy content of this page