KOSGEB Kredisi

Buzağı Desteklemeleri Ödeme Tarihleri 2020 (Güncel)

Buzağı Desteklemeleri Ödeme Tarihleri 2020 (Güncel)

Çiftçiler her yıl olduğu gibi 2020 yılında da Tarım ve Orman Bakanlığından gelecek haberleri bekliyor. 2019/1 buzağı destekleri ne zaman yatacak? çiftçilerimizin son zamanlarda en çok merak ettiği konular haline geldi. 2020 yılında destekleme ödemelerinin hangi tarihlerde yapılacağı ve başvuru koşullarının neler olacağı merak konusu. Çiftçilerimiz devlet tarafından yapılan doğru, güncel açıklama ve bilgilere ulaşmak istemektedir. Desteklerden faydalanmak isteyen çiftçilerimiz aşağıdaki sıraladığımız başvuru şartlarını yerine getirdikten sonra ödemeler için hak kazanacaktır.

Çiftçilerimize müjde Tarım ve Orman Bakanlığından geldi. Bakanlık tarafından 2019 yılının 1. dönem buzağı destekleme ödemeleri için nihayet bütçe belirlendi ve Nisan ayı içerisinde ödeneceği açıklandı.

2019 – 1. Dönem Buzağı Destekleme Ödeme Tarihleri Belli Oldu

2019/1. dönem halen yetiştiricilere ödenmeyen Buzağı destekleriyle ilgili olarak aylar sonra nihayet bir açıklama geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yapmış olduğu açıklamalara göre çiftçiler tarafından büyük merakla beklenen 2019 yılı 1. dönem buzağı destek ödemeleri 2020 ‘nin Nisan ayında yapılacaktır. Nisan ayı içerisinde yapılacak olan 2019/1 buzağı destekleme ödemeleri BAŞLIYOR.

1 MİLYAR 626 MİLYON LİRALIK DESTEK ÖDEMELERİNE BUGÜN BAŞLIYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; 2019 yılı 1. dönem buzağı desteği, sürü büyütme ve yenileme ile sertifikalı tohum üretim desteklemeleri kapsamında yetiştiricilerimize toplam 1 milyar 626 milyon lira ödeme yapılacağını açıkladı.

2019 yılı 1. Dönem Buzağı Desteği kapsamında; 81 ilde, 701.111 yetiştiricimize, 1 milyar 434 milyon TL,

Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği kapsamında; 80 ilde, 71.845 yetiştiricimize, 187 milyon TL,

Sertifikalı tohum üretim kapsamında; 7 ilde, 11 firmamıza, 5 milyon TL‘lik ödemeyi, bugün saat 18:00’dan sonra TC Kimlik numaralarının son hanelerine göre ödemeye başlayacağız

2019 yılı 1. Dönem Buzağı Desteği ile Sürü Büyütme ve Yenileme desteği kapsamındaki ödemeler, TC Kimlik numaralarının son rakamı 0 olanlara bugün, son rakamı 2 olanlara 30 Nisan,  4 olanlara 8 Mayıs, 6 ve 8 olanlara ise 15 Mayıs’ta saat 18:00’dan sonra yapılacak”

Buzağı destekleme ödemeleri 2020 Yılı Nisan Ayında ödenecek.

Buzağı yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlara, geçtiğimiz yıl sağlanan buzağı desteklemeleri 2020 yılında da devam edecek. Tarıma ve hayvancılığa destek sağlayan devlet, bu yıl da buzağılara tam destek sağlayarak hayvan yetiştiricilerinin içlerini rahatlatmıştır. 1. 2. ve 3. dönem olarak ayrılmış olan buzağı desteklemelerinin dönem dönem başvuruların başlama ve bitiş tarihlerini, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile yapabileceğiniz destek sırasını ve 2. dönem buzağı desteklerinin ne zaman ödeneceği ile ilgili detayları haberimizde inceleyebilirsiniz.

2020 Buzağı Desteklemelerinden Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar

 • Destekten faydalanabilmek için buzağıların taşımaları gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri barındırmayan buzağılara destek verilmeyecektir.
 • Buzağıların 120 gün işletmede kalmış olmaları gerekmektedir. İşletme sahipleri buzağıları 120 gün boyunca büyütmeden satması için minimum 50 baş diş sığırı olmalıdır. Küçük ve erken yaşta satmak istedikleri buzağılarını bulundukları yerdeki İl veya İlçe Müdürlüklerine dilekçe ile bildirmek zorunludur. Dilekçede; buzağıların küpe numaralarını liste şeklinde bildirilmelidir. Dilekçe verildikten sonra İl ve İlçe Müdürlükleri işletmeleri ve buzağı listelerini Hayvancılık Genel Müdürlüğüne bildireceklerdir.
 • Desteklemeden yararlanmak için buzağıların, 2019 yılında doğmuş birinci dönem için 31 Aralık 2019’a kadar, ikinci dönem için ise 1 Nisan 2020-15 Haziran 2020 tarihleri aralığında doğmuş olmalıdır.
 • Buzağı desteklemelerinde Türkvet ve E-Islah‘a kayıt tarihleri; birinci dönem buzağılar için 31 Aralık 2019 tarihine kadar, ikinci dönem buzağılar için 1 Nisan 2020-15 Haziran 2020 tarihleri arasında dünyaya gelmiş olması gerekiyor.
 • Hayvancılık ile ilgili yayımlanan tebliğdeki kurallara göre, buzağıların dişi olanlarının bursella ve şap erkek buzağılar için sadece şap aşıları gibi bütün aşılarının yaptırılarak Veteriner Bilgi Sistemine kayıt yaptırması, küpelenmeleri ve Türkvet ve E-Islah kayıtlarının yapılması işletme sahipleri tarafından sağlanacak olup, bunları yerine getirmeyen işletmeciler buzağı desteklemesinden yararlanamayacaklardır.
 • Ayrıca 1 Ağustos 2020  tarihinden sonra e-ıslaha kaydedilen buzağılar destekleme kapsamına alınmayacaktır.
 • Soy kütüğüne bağlı buzağıların destekten faydalanması için; soy kütüğüne kaydı bulunan anneden doğmuş ve annesi kendi ırkından ve cinsinden meydana gelen boğa sperması ile tohumlanmış olmalıdır. Bu doğum belgelerle ispatlanmalıdır.
 • Soy kütüğüne bağlı olan buzağılar, ayriyeten bir buzağı desteğinden yararlanamayacaklardır.
 • Bu tarihlere kadar buzağı kayıtlarının yaptırılmış olması gerekmektedir.

Buzağı Destekleri Nereye Ödenir?

Buzağı desteklemelerinden faydalanabilmek için, adına başvuru yapılan buzağının 120 gün yani 4 ay kadar bir süreyi işletmede tamamlamış olmaktadır. Devlet tarafından sağlanan buzağı desteklemeleri, bulunduğu işletmeye yapılmaktadır. Bu hayvanlar için dönem dönem başvurular bulunmaktadır. Başvurusunu birinci dönemde gerçekleştiren işletme sahiplerinin ikinci ve üçüncü dönem için başvuru yapmasına gerek kalmayacaktır. Desteklemeden faydalanabilmek için işletme sahipleri, üyeliklerinin bulunduğu; Süt Birliği ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi‘ne veya Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliğinde kendi birliklerine ve daha üst birliklere giderek dilekçe vermek zorundadırlar. Hiçbir yere üye olmayan yetiştiriciler ise, işletmesinin bulunduğu yerdeki İl ve İlçe Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği Müdürlüklerine müracaat ederek dilekçe vereceklerdir.

Ödemeler çiftçilere Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Ödemelerin yatıp yatmadığını Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama sayfasından yapılabilir.

Buzağı Destekleri Nereye Ödenir

Buzağı destekleri işletmelere ödenmektedir.Buzağı Desteklemeleri İçin Ne Kadar Ödenecek?

Hayvan desteklemelerinin farklı farklı ödemeleri bulunmaktadır. Ödemeler işletmenin üyesi olduğu birliklere göre farklılık göstermektedir. Destekleme olarak; önsoy kütüğüne kayıtlı işletme sahipleri yetiştirdikleri 4 ay ve üzeri buzağı başına 350 TL, soy kütüğüne bağlı veya Birlikler aracılığı ile başvuru yapan işletme sahipleri buzağı başına 500 TL ödenecektir. Önsoy kütüğüne kayıtlı buzağılar soy kütüğüne bağlı buzağıların yararlandığı destekten yararlanamazlar. Döl kontrollü buzağılar için ise hayvan başına ek olarak 50 TL ödeme yapılacaktır. Döl kontrollü buzağılar; boğaların ülkemizde doğan spermalarından oluşan buzağılardır. Yetiştiricilik bölgesi olan illere ek olarak buzağı başına 200 TL ödenecektir. Maddeler halinde ise;

 • 4 ay ve 4 ay üzeri buzağılar için 350 TL
 • Soy kütüğüne bağlı buzağı için 500 TL
 • Sperma döl kontrollü boğanın yavrusu (ilave) 50 TL
 • Yetiştiricilik Bölgesi İlleri (ilave) 200 TL yapılacaktır!

NOT: Yeni bir düzenleme ile bundan sonra küçükbaş hayvan desteklemeleri 120 aya kadar yapılacak. Bilginiz olsun 😉

Buzağı Desteklemeleri İçin Başvuru Dilekçeleri Örneği ve Buzağı Başvuru Listesi

Buzağı Desteklemeleri için ilgili kooperatife başvuru dilekçesi verilmelidir. Bu dilekçe verilmeden başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır. Dilekçe Örneğini bilgisayarınıza word formatında indirebilir, bilgilerinizi ekleyebilir ve kooperatife verebilirsiniz.

Buzağı Desteklemeleri için Kooperatifin Hayvan Kooperatifine (HAY-KOOP) yani üst Birliğe vereceği başvuru dilekçesi bulunmaktadır. Dilekçe örneğini bilgisayarınıza word dosyası formatında indirebilir, buradan gerekli bilgileri doldurduktan sonra gerekli yerlere ulaştırabilirsiniz.

Buzağılar için destek alabilmek ve başvuru yapabilmek için bir liste oluşturulmalıdır. Kooperatiflerin oluşturabileceği bu buzağı başvuru listesini bilgisayarınıza Excel dosyası formatında indirebilirsiniz.

Buzağı Parası Nasıl Alınır?

 1. Buzağı desteklemesi için yapılan başvurular İl ve İlçe Müdürlükleri aracılığı ile, başvuru sürecinin bitmesinden itibaren hemen hemen 10 güne kadar E-Islah sistemine girişleri için kayıtları yapılır.
 2. İşletmelerin yaptığı başvurular E-Islah sistemine giriş yapıldıktan sonra, Hayvancılık Genel Müdürlüğü aracılığı ile desteklemeyi konu alan İcmal-1 listesi E-Islah sisteminle yayımlanır.
 3. Daha sonra bu listeler İl ve İlçe Müdürlüklerince sistemden alınarak 10 günlük bir zaman dilimi içinde İl ve İlçe Müdürlüklerince askıya çıkartılır.
 4. Verilen destekleme kararları için itirazlar İl ve İlçe Müdürlüklerince gerçekleştirilir. 10 günlük askı süresinin bitiminde 5 iş günü içerisinde İl ve İlçe Müdürlüklerinin değerlendirmesinden sonra asıl karara bağlanır. Eğer yapılan itirazlar var ise sisteme girilir. Şayet bir itiraz yok ise belirlenmiş kurallar kesinleşerek kabul edilir.
 5. İtiraz için tanınan süre de sona erince İlçe Müdürlüklerince sisteme girilmiş kayıtlar Hayvan Genel Müdürlüğü aracılığı ile İcmal-2 listesinde yayımlanır. Yayımlanan icmal listesi İlçe Müdürlükleri tarafından sistemden alınarak onaylanır ve 5 iş günü içerisinde İlk Müdürlüklerine gönderir.
 6. Son olarak da İlçe Müdürlüklerinden gönderilmiş olan İcmal-2 listelerindeki ödemelere esas olarak, E-Islah sistemi üzerinden İcmal-3 listesi İl Müdürlükleri aracılığı ile alınır. Onaylama işlemi gerçekleştikten sonra 10 iş günü içerisinde Hayvan Genel Müdürlüğü‘ne gönderilir.

Buzağı Desteklemelerinden faydalanabilmek için gerekli bilgileri sizler için araştırdık. Verilen bilgiler eşliğinde buzağılarınız için başvuru yapabilir, siz de devletin sunduğu destekten yararlanabilirsiniz.

Buzağı 2020 Destekleme Ödeme Tarihi  Ne Zaman?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üretilen süte litre başına 10 kuruş olan desteği de 15 kuruşa çıkarıldığını belirtirken 2019 yılına ait tarımsal destekleme ödemelerinin Nisan ayında çiftçilerin hesaplarına geçeceklerini belirtti.

2020 yılı  Buzağı desteklemesi başvurularının alınmaya başlandığını ve şartları taşıyan çiftçilere ödemelerin yıl içinde birinci ve ikinci dönem olarak ödenmeye başlanacağını açıkladı. Ayrıca çiftçilerimize bir müjde daha var. Tarım ilaç fiyatlarında yüzde 15 oranlarında indirime gidildi. Tarım Kredi Kooperatifi İlaç Fiyatları Listesi (Güncel) isimli içeriğimizden güncel ilaç fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bildiğimiz gibi ödemeler Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. T.C. kimlik numarası vergi numarasının son hanesine göre çiftçilerimiz hesaplarına yatırılan destekleme tutarlarını çekebilirler. Hayırlı olsun.

Buzağı Destekleme Ödemeleri 2020 Ne Zaman Verilecek?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, açıklanacak olan takvime göre Buzağı destekleme ödemelerinin 2020 yılı içinde çiftçilerin TC kimlik numarasının son hanelerine göre belirlenecek takvime göre Ziraat bankası hesaplarına aktarılacağını belirtti. 2020 yılı buzağı desteklemelerini başvuruları başlamış olup çiftçilerimizin başvuru şartlarına uygun olarak İl/ilçe müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekir. 2020 yılı desteklemeleri kapsamında, başvuru yapmak isteyen üreticilerin buzağılarının 2019 yılında doğmuş, TÜRKVET ve E-Islah veri tabanına kayıtlı, programlı aşıları tamamlanmış olması gerekmektedir.

 • Buzağı desteği 4 ay ve üzeri buzağılar için 350 TL/baş,
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılara 500 TL/baş,
 • Döl kontrolü kapsamında testlerini tamamlamış boğaların buzağılarına ilave 50 TL,
 • Bakanlıkça Yetiştiricilik Bölgesi olarak belirlenen illerde;
  • Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı,
  • Çorum, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane,
  • Iğdır, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya,
  • Muş, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Şırnak, Tokat, 
  • Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat

ilave 200 TL. buzağı desteklemesi ödenecek. Başvuru için buzağıları soy kütüğüne kayıtlı yetiştiriciler damızlık sığır yetiştiricileri birliği aracılığıyla, ön soy kütüğüne kayıtlı olanlar ise üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütleri aracılığıyla, herhangi bir yetiştirici/üretici örgütüne üye değilse şahsen il/ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapabilir.

Yorumlar
 1. Tuncay dedi ki:

  2019 1. fönem nezaman yatacak bişey söyleyin ya

 2. Genç çifçi öldü ve tarım ve hayvancılık bitti dedi ki:

  Hadi geçmiş olsun 2018 2. dönem buzağı desteklemesi verilmicek

 3. Buzağı dedi ki:

  Bütün desteklemeler ödendi bi buzağı desteği kaldı onuda ödemezler

 4. buzağı desteği dedi ki:

  30 ekimdeyiz nerde bu para hala yatmadı

  1. BUZAĞI DESTEĞİ dedi ki:

   2019 BUZAĞI DESTEĞİ NE OLDU VERİLİP VERİLMEYECEĞİ İLE İLGİLİ BİR BİLGİ OLAN VAR MI

 5. Destek ne zaman yatacak dedi ki:

  2018 2.dönem buzağı desteği ne zaman yatacak bilgisi olan var mı?

 6. Buzağı destek ödemesi dedi ki:

  2018 2 dönem buzağı desteği nezaman ödenecek

 7. BUZAĞI DESTEYİ HAKKINDA dedi ki:

  2019 BUZAG DESTEYİ NE OLDU VERİLECEKMİ VERİLMEYECEKMİ BİLGİSİ OLAN VARMI EKİM AYİNİN YARISI OLDU SES SEDA YOK.

  1. Seda Editör dedi ki:

   2020 yılına girerken çiftçiler ve yetiştiriciler henüz ödemesi yapılamamış olan 2018 yılı 2, dönem buzağı desteklerinin 24 ocakta yapılması bekleniyor

 8. Çiftçi yine sahipsiz dedi ki:

  Neden yatmıyor 2018 2. Dönem buzağı desteklemesi

 9. ismet dedi ki:

  2018 2. Dönem Buzağı Desteklemeleri ne zaman yatacak

 10. İNŞALLAH dedi ki:

  2018 2. Dönem destekler ne zaman yatacak. Geçen yıl Nisan sonunda yatmış tı ağustos geldi hala ses yok.

 11. Destekleme dedi ki:

  2018 1.donem için başvuru yaptık listede adimizda cıktı ama Ödem E yapılmamış ne yapmaliyiz

 12. Para hesabıma yatmamış dedi ki:

  Benimde hesabıma yatmamış para tc kimlik numarası sonu 2 olmasına rağmen cuma günü yatacaktı ama yatmamış

 13. 2018 buzagi 1 ci dönem parasi dedi ki:

  Bu 2018 birinci dönem yatacakmi zaten 2017 son dönem yatmıştı sadece bir ay erken çektik

 14. BUZAGI dedi ki:

  EVET

 15. ahmet dedi ki:

  2019 yılı mayıs-haziran aylarında başvurabilirsiniz

 16. destek dedi ki:

  01.05.2019-30.06.2019 tarihleri arasında basvuru yapabilirsiniz.

 17. Bekir altuntas dedi ki:

  Bizde 2018 icin dilek ce yi veremedik haberimiz olmadi 2018 in dilekcesini tekrar nezaman vermeliyiz 2018 destegini almak icin ne yapmaliyiz 2018 in mart nisan dogumlu buzagilar bilgi verirmisiniz,?

 18. Erdal dedi ki:

  2017 aralık ayında buzagi doğdu 2 tane ikisini de alamadım 2017 buzagi destekleri bittimi

 19. Alim yilmaz dedi ki:

  2017 buzağı destek paramı almamıştım dilekçeyi ğeç verdiğim için bu buzağı destek parayı ne zaman alıçam

 20. Turgut dedi ki:

  Benim buzagam 2018 nisan doğumlu ilceye uzak olduğum için buzağa destek başvurularını kaçırdım 2019 da muracaat edebilirmiyim