KosgebKredisi.Com

Aşısız İşçiye Her Hafta PCR Testi 6 Eylül’de Başlıyor!

6 Eylül sonrasında PCR testleri aşı olmayan işçilere her hafta bir kere olmak kaydı ile işveren tarafından istenebilir ve kayıt altında tutunabilir. İşte PCR testi yeni genelgesi…

Aşısız İşçiye Her Hafta PCR Testi 6 Eylül’de Başlıyor!

İşverenler aşısız işçiden haftada bir PCR testi isteyebilecek. Bakanlık 81 il valiliğine yazı gönderdi. Uygulama pazartesi başlıyor.

Covid-19 Kapsamında Aşısızlara PRC Testi

Covid-19 aşısı olmayan işçilerden zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları istenebilecektir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çalışma hayatını düzenleyici, işçi – işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırma ve koruyucu tedbirler almanın, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemenin, bakanlığın asli görevleri arasında olduğu bildirdi.

Çalışanlar ile birlikte yüz yüze eğitim tedbirleri de önemlidir. Yeni eğitim öğretim yılındaki Covid tedbirlerini görebilirsiniz.

Buna göre, bakanlık tarafından işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Kovid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren 2 Eylül 2021 tarihli genel yazının 81 il valiliğine gönderildiği ifade edilen ilgili yazıda, işverenlerin, iş yerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü olduklarının hatırlatıldığı belirtildi.

PCR Genelgesi

İşverenlerin Korona aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak bilgilendirmesinin istendiği belirtilen açıklamada, şunlar belirtildi:

Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin Covid-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir. Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları iş yeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
You cannot copy content of this page