Devlet Destekleri

SGK Zorunlu Tüm Diş Tedavilerinizi Karşılıyor

Ertelenen ağız ve diş sağlığı tedavilerini için muayeneler oldukça artmaktadır. Hastanelerde yüksek fiyatlar ile karşılaşmamak için diş tedavisine ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hangi tedavileri karşıladığını bilmek gerekiyor. SGK hangi diş hastalıklarını karşılar, 18 yaş altı diş teli tedavisi ne kadar, implant bedelleri ve SGK’nın SUT tarafından belirtilen diş çekim ile dolgu fiyatlarını hemen görebilirsiniz.

SGK Zorunlu Tüm Diş Tedavilerinizi Karşılıyor

Salgın nedeniyle ertelenen ağız ve diş sağlığı tedavilerinde adeta patlama yaşanmaktadır. Hastanelerde sürpriz faturalar ile karşılaşmamak için tedaviye ilişkin SGK’nın hangi tedavileri karşıladığı merak edilmektedir. Kurum, sağlık açısından önemli olan mutlaka yapılması gereken tüm tedavileri karşılamaktadır. Hangi diş hastalıklarını SGK karşılar, Emekli ve SGK çalışanı için diş tedavileri ne kadar, yüzde kaç katılım payı alınıyor, hangi tedaviler ücretsiz? SGK zorunlu tüm diş tedavilerinizi karşılıyor. SGK Zorunlu Tüm Diş Tedavilerinizi Karşılıyor detaylarını öğrenebilirsiniz.

SGK Diş Tedavilerini Karşılıyor

Kist ve tümöre bağlı olarak gelişen kemikte aşırı doku kaybı, üst ve alt çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik, dudak ve damak yarığına bağlı doku sorunlarında çene için en fazla 4 tane implant tedavisinin ödemeleri karşılanmaktadır. %40 ve üzeri engeli olanların diş sağlığı giderlerinin tamamı karşılanıyor. Ağız protezleri için emekli, çalışan ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için %10 katılım payı alınmaktadır. Kurumdan gelir ve aylık alan emekli ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için %10, diğer kişiler için ise %20 oranında katılım payı alınmaktadır. Vazife malulleri, gazilere sağlanacak sağlık hizmetlerinden ise protez katılım payı alınmamaktadır.

Genel sağlık sigortası ve bakmakla yükümlüsü oldukları kişilerin protezleri 4 yılda bir ödenmektedir. Fakat, trafik kazası veya iş kazası sonucu oluşan ağız ve çene travmalarında bu süre dikkate alınmamaktadır. Ayrıca kötü huylu ve iyi huylu tümörler nedeni ile çenesinin bir bölümünü veya tamamını kaybetmiş hastalarda yada kanser nedeni ile aşırı kilo kaybının olduğu vakarda üç diş hekiminin oluşturduğu sağlık kurulu raporuna istinaden 4 yıllık süre aranmamaktadır.

18 Yaş Altının Karşılanıyor

18 yaşını doldurmuş olan kişilerin ortodontik diş tedavileri ödenmektedir. Yüzde 40 ve üzeri engelli kişilerin özel sağlık hizmetleri sunucuları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularında yapılacak diş tedavileri için engellilik durumunun belgelenmesi ve sağlık raporu alınması halinde devlet karşılamaktadır.

İmplant Bedelleri

Kemik içi implantların bedelleri maksillofasiyal travma, tümör ve kistlere bağlı olarak gelişen maksiler ve mandibuler kemikte aşırı doku kaybının olduğu vakalarda üst ve alt çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik, konjenital diş eksikliği SUT’ta belirlenen bedeller üzerinden ödenmektedir.

Diş teli tedavisi görecek hastalar için özel hastane diş teli fiyatları hakkında bilgi alabilir ve ücretsiz tel takan hastaneler tüm hastaneleri öğrenebilirsiniz.

Dudak damak yarığı doğumsal anomalilere bağlı, diş ve ilgili kemik doku rahatsızlıkları olduğu vakalarda, implant tedavisinin uygulamasının zorunlu olduğunun sağlık kurulu raporunda radyograların varlığında ve kaç adet implant uygulanacağının belirtilmesi durumunda her bir çene için en fazla 4 adet implant olmak üzere toplam 8 adet implant tedavisi SGK tarafından karşılanıyor.

Diş Çekimi ve Dolgu Fiyatları 2021

  • Tüm devlet kurumları diş çekimi ücreti talep etmese de özel bir kurum yada kliniklerde diş çekiminin fiyatı 200 TL’ye kadar çıkabilir.
  • Bu yıl için tek taraflı amalgam dolgusu 155 TL
  • Çift taraflı 195 TL
  • Üç taraflı 225 TL
  • Tek taraflı inley dolgu 340 TL
  • Çift taraflı inley dolgu 370 TL
  • Tek tataflı kompozit dolgu 195 TL
  • Çift Taraflı dolgu ise 205 TL olarak belirlenebilir.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.