KosgebKredisi.com

Prim Desteğinde Artış! Devlet Katkısı Bin 25 TL’ye Çıktı

08.02.2022

Son dakika! Prim desteğinde artış! Devlet katkısı bin 25 TL’ye çıkarıldı. Ödeme ve primlerle ilgili detaylar haberimizde.

Prim Desteğinde Artış! Devlet Katkısı Bin 25 TL’ye Çıktı

İşverene teşvik yağmuru. Prim Desteğinde Artış! Devlet Katkısı Bin 25 TL’ye Çıktı. İŞSİZİ ALANA 5.500 LİRAYA KADAR DESTEK verilecek.

Sosyal yardım alan kişileri istihdam eden işletmelere verilen prim desteği bin 25 liraya çıktı. Destek için kişinin kendisinin yardım alma şartı bulunmuyor.

Asgari ücret zammından bu yana ekonomide kamu veya özel sektör ayrımı gözetmeksizin hem çalışanların hem de işverenin mağdur olmaması, enflasyona ezdirilmemesi politikası kararlılıkla devam ettirilirken sosyal yardım alan kişileri istihdam eden işletmelere verilen prim desteği bin 25 liraya çıktı.

İşte destek ve ödemelerle ilgili son dakika gelişmeleri..

Sosyal yardım alan 5 milyon vatandaştan çalışabilecek durumda olanlara istihdam için tüm imkânlar seferber ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye İş Kurumu’nun, sosyal yardım alanların kendilerine uygun iş ve meslek kursu, programlarından yararlanmasını sağlayarak, özel sektörde işe yerleştirdiğini söyledi.

DEVLET KATKISI ARTTI: ÖDEME BİN 25 TL’YE ÇIKARILDI

Sosyal yardım alan kişileri istihdam eden işletmelere bir yıl süreyle prim desteği veriliyor. Geçen yıl 733.39 lira olan destek tutarı bu yıl bin 25 liraya çıktı.

Destek Almanın Şartları Neler?

Bu destekten yararlanabilmek için son bir yıl içinde nakdi düzenli sosyal yardımlardan en az bir defa yararlanmış olanların ikamet ettiği hanede yaşaması gerekiyor.

Bizzat kendisinin sosyal yardım alması zorunluluğu bulunmuyor. Yaşadığı haneden sosyal yardım alan bir kişinin bulunması yeterli oluyor.

İŞKUR Kaydı…

Ayrıca, aile içindeki kişi başına aylık gelirinin asgari ücretin üçte birinden (Bu yıl için 1.668 lira) az olması, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekiyor.

İŞSİZİ ALANA 5.500 LİRAYA KADAR DESTEK

İŞKUR, özellikle son altı aydır işsiz gençlerin işe girmesine destek olmak için işverenlere destek ödemesi yapıyor. Buna göre 31 Aralık tarihine kadar işsiz olanları istihdam eden özel sektör işverenlere başvuru yapmaları durumunda 733 lira ile 5.500 lira arasında destek ödemesi yapılacak.

Bu destekten yararlanılabilmesi için kişinin altı aydır işsiz olması, istihdam edildiği tarihten önceki altı ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi, özel sektör işvereni olması gerekiyor.

Bir Yıl Uzatılma Yetkisi Var

Kayıtlı işsizler arasında olması kaydıyla özel sektör tarafından istihdam edilenlerin primi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Bakanlar Kurulu bu süreyi bir yıl uzatmaya yetkili olacak.

Yapılan denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı bildirmediği saptanan işverenler bir yıl süreyle bu destekten yararlanamayacak.

İşverenlerde işe alınacak kişinin mevcut çalışanlara ilave olması, aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi, primlerini yasal sürede yatırması gerekiyor.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!