canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba
KosgebKredisi.Com

Özel Hastanelerde Tahlil Ücreti Ne Kadar? (SGK Masrafları Karşılar mı?)

Özel Hastanelerde Tahlil Ücreti Ne Kadar? (SGK Masrafları Karşılar mı?)

Özel hastanelerde ve Devlet hastanelerinde yapılan muayeneler esnasında hastalardan tanı ve ameliyat için tahliller istenmektedir. Bu tahlilleri dilerseniz devlet ve özel hastanelerde yaptırabilirsiniz. Vatandaşların merak ettiği soru ise yapılan veya yapılacak olan bu tahlillerin ücretleri ne kadar, SGK masrafları karşılıyor mu, sigortasız tahlil ücretleri ne kadar, kan tahlili ücretleri 2021 hakkında tüm bilgileri alabilir ve tahlilleriniz için fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Özel Hastanelerde Tahlil Ücretleri 2021

Özel sağlık kuruluşlarında muayene sonrasında yapacakları tahlillere ne kadar ödeme yapacaklarını merak etmektedir. Bu nedenle, pek çok kişi ayakta tedavi sistemine dahil olarak idrar tahlili, kan tahlili ücretleri, MR, EKG ve Röntgen gibi yapılacak olan tetkikler sonrasında ne kadar ödeme yapacaklarını araştırmaktadır. Her şeyden önce tahliller için ilgili polikliniklerin sekreterlerinden sorularınıza cevap alabileceğiniz gibi aşağıda vermiş olduğumuz tahlil ücretlerini aşağıda inceleyebilirsiniz;

 • Kan ve idrar tahlili 100 TL -150 TL
 • Ultrason çekimi 150 TL-200 TL
 • MR çekimi 400 TL-800 TL
 • Röntgen filmi 200 TL-500 TL
 • Göğüs filmi 50 TL-150 TL
 • Bilgisayarlı tomografi ücreti 200 TL-500 TL
 • İş güvenliği için tüm tahliller 350 TL-600 TL
 • EKG ücreti 200 TL-300 TL

Tahlil sonuçlarınızda ödemeniz gerekecek olan ücretlerin ortalama fiyatları bu şekildedir. Ancak, özel hastanelerde yapılan tahlil ücretleri sosyal güvencesi olan ve sosyal güvencesi olmayan kişilere göre her zaman değişkenlik gösterecektir. Gideceğiniz hastaneden bilgi alabilirsiniz.

Özel Hastane Kan ve İdrar Tahlili Ne Kadar?

Özel hastanelerde merak edilen kan ve idrar tahlillerini sizler için araştırdık.

 • Kan tahlili ve idrar tahlili ücretleri: 50 TL ve 200 TL arasında değişmektedir.

Gideceğiniz özel hastaneden tahlillerinizin fiyatları için bilgi alabilirsiniz.

Özel Hastane Tahlil Sonuçları Öğrenme

e-Nabız üzerinden kişiler gerekli olan tahlilleri yaptırmaları sonucunda, sonuçları alarak doktorlarına bilgi vermektedir. Bu bilgileri alabilmek için tahlil verdiğiniz bölüme giderek, size verilen barkod numarası ile sonuçlarınızı alabilirsiniz. Ayrıca, online işlemler üzerinden öğrenmek isteyenler ise e-nabız sistemine e-Devlet şifreniz ile giriş yaptığınızda raporlarınızdan, tahlil sonuçlarınıza ve reçetelerinizdeki ilaçlara kadar tüm detayları sorgulama imkanınız bulunmaktadır. Tahlil sonuçların çıkıp çıkmadığını bu ekran üzerinden tek tıkla takip etme imkanınız da bulunuyor.

Devlet ve Özel Hastanede Tomografi Ücreti

Sigortalı olarak devlet hastanelerine gittiğinizde sadece katkı payı kesintisi yapılarak diğer işlemler için ek ücret talep edilmemektedir. Özel hastanelerde ise tomografi tahlil ücretleri ortalama olarak 100 TL ve 500 TL arasındadır.

Devlet Hastanesinde Tahlil Ücretleri Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde sosyal güvenceli olan bir vatandaş tedavi olmak için gittiğinde yapılacak tüm tahliller SGK kapsamında yapılmaktadır. Ancak, sosyal güvence kapsamı dışında kalan sigortasız vatandaşların yaptıracakları tedaviler sonucunda mutlaka bir ücrete tabi tutulurlar. Bu esnada özel hastanelere ödenecek olan ücretlerin neredeyse yarısı kadar bir ödeme yaparlar. Devlet hastanesi sigortasız tahlil ücretleri 2021 yılında ise şu şekildedir;

 • Göğüs filmi 40-70 TL
 • MR çekimi 200-300 TL
 • Ultrason çekimi 50-100 TL
 • EKG ücreti 75-150 TL
 • Kan ve idrar tahlili 50-80 TL
 • Röntgen filmi 75-150 TL
 • Bilgisayarlı tomografi ücreti 100-150 TL
 • İş güvenliği tahlilleri 150-300 TL

Sigortasız kişilerin genel sağlık sigortası kapsamında aylık ödemeleri gereken tutar 107,33 TL‘dir. Düzenli olarak GSS prim borcu ödendiğinde devlet hastaneleri yaptıracağınız tahlillerden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları yazımızın içeriğinden GSS prim ödemeleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Devlet Hastanesi Muayene Ücreti 2021

Devlet hastanelerinde sigortası olan hastalar ücret ödemeden muayene olabilirler. Katılım payı yani devlet hastanelerinde muayene olma durumunda sigortalılardan alınan ücret eczanelerden ödenir. 2021 yılında katılım payları devlet hastaneleri için 6 TL, araştırma hastaneleri için 7 TL, üniversite hastaneleri için 8 TL olmuştur. Sigortası olmayan kişilerde 15 TL ve 50 TL arasında bir ücret ödeyerek ilaçları ile birlikte ilaç tutarına göre ücretli bir şekilde muayene olabilir.

Hastane muayene ücreti sorgulama için TIKLAYIN.

SGK Özel Hastane Masraflarını Karşılar mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan özel hastanelerde olacağınız tedaviler de ve muayene ücretleri karşılanmaktadır. Ayrıca, tamamlayıcı sağlık sigortası ile SGK’lı olan kişiler özel hastanelere fark ücreti ödemeden tahlillerini yaptırabilirler. Bu nedenle, SGK tarafından masraflarınız karşılansın istiyorsanız eğer sosyal güvencenizin olması gerekmektedir. Sonuç olarak, SGK kapsamında olmayan kişilerin masrafları sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanmamaktadır.

SGK İlave Ücret Hesaplama Uygulaması

Hastaneler için ilave ücret hesaplama ekranının kullanıcılarına sunmuş olduğu 3 önemli nokta bulunmaktadır. İlk olarak doktor arama kısmından hangi doktora gitmek istediğinizin tercihini yapabilirsiniz. İkincisi, hastane arama butonu doktorunuzu bulduktan sonra hangi hastane olduğunu belirtiyor, ancak, doktor fikriniz yok ise hastane kısmından hangi ilde tedavi olmak istiyorsanız oradan tercihlerinizi yapabilirsiniz. Son olarak, ilave ücret hesaplama kısmından hangi muayene ne kadar araştırması yapıyorsanız eğer bu ekran üzerimden sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Ilave Ucret

Genel sağlık sigortası sağlık uygulama tebliğine göre Türkiye’de bulunan hangi il ve ilçede tedavi olacaksanız eğer ilave ücret oranı aynıdır. Benzer şekilde, size verilecek olan ücret üzerinden gitmiş olduğunuz hastane sizden en fazla %200’ü kadar ek ilave ücret alabilmektedir. Özel hastanelerden alınan ilave ücretlerin fazla olduğunu düşünüyorsanız eğer fatura, hizmet detayı, rapor vb. belgeler ile Sağlık Güvenlik Merkezlerine başvuru yaparak itiraz edebilirsiniz.

Katılım Payı Ücretleri Ne Kadar?

Hastaların muayene olmaları durumunda sigortalı olsalar dahi ödeyecekleri ücretlere ek olarak katılım payı ödemek zorundadırlar. Bu nedenle, devlet hastanelerine ve özel hastanelere gittiğinizde reçete yazılsın yada yazılmasın her yıl belirlenen tutarlarda ücret kesinti yapılmaktadır. Hastaların vereceği ücretler her yıl için güncellenmektedir. Sonuç olarak bu yıl için sigortalılardan kesilecek olan güncel ücretler;

 • Devlet hastanelerine randevu alarak doktora gitmeniz durumunda 6 TL
 • Sigortası olan vatandaşlar için bu tutar özel hastanelerde 15 TL’dir.

Eğer, kişinin sosyal güvencesi yok ise katılım payı tutarı 50 TL’dir. Bazı hastanelerde sigortalı yada sigortasız randevu alan ve muayene olmak için özel sağlık kuruluşlarına giden kişilerden 15’TL alınmaktadır. Bu ücretler ise tahlil ücretlerine de eklenmektedir.

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Fark Ücreti

Hastalar SGK anlaşmalı özel hastanelere muayene olmak yada tahlil yaptırmak için gittiklerinde 15TL katkı payı ödemektedir. Bu ücretlere ek olarak SGK’nın belirlediği muayene ücretinin 2 katı kadar fark ücreti alınabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.