canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Memurlara Pandemi İzni Şartları Nelerdir?

Memurlara Pandemi İzni Şartları Nelerdir?

Ülkemizde pandemi sürecinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeller için yeni çalışma düzenine geçildi. Koronavirüs salgınının ülkemizde yayılımının önlemek amacıyla alınan sağlık tedbirleri kapsamında, kamu çalışanlarının bazıları idari izinli sayılırken bazı kurumlarda da uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanmaktadır. İlk olarak kademeli sonrasında ise dönüşümlü ve uzaktan çalışma yöntemlerinin kapsamı genişletilerek, pandemi sürecinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların pandemi izinleri şartları merak edilmektedir.

Memurlara Pandemi İzni Genelgesi

Koronavirüs salgını nedeniyle yayınlanan 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak; 2020/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile COVID-19 kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında normalleşme ve alınacak tedbirler belirlenmiştir. Genelge görüntülemek için tıklayınız. Genelge kapsamında kamuda idari izinli sayılacaklar da belli oldu.

Pandemi sürecinde kamu kurum ve kurumlarında yapılan yeni mesai düzenlemesi ile 60 yaş üzeri çalışanlar, kronik rahatsızlığı bulunanlar, hamileler ve on yaş altında çocuğu bulunan kadın memurlar idari izinli sayılacak. Bu saydıklarımızın dışında kalan personeller ile haftalık dönüşümlü olarak, 10:00-16:00 da çalışabildikleri gibi bazı memurların pandemi nedeniyle izinlerinin yanabilmektedir.

İlk genelge halen yürürlükte olup, 26 Ağustos 2020 tarihli 2020/11 sayılı GenelgeC OVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler kapsamında kamu kurum kuruluşlarında memurlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma v.b gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilir. Bu genelge kapsamında dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli sayılır. Esnek çalışma yönteminden faydalanan çalışanlar ile, idari izinli sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini çalışmış olarak sayılırlar uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılanların mali ve sosyal hak yardımları ile diğer özlük hakları saklıdır. Amirlerin izni dışında görev mahallinde ayrılmaları yasaktır, ihtiyaç duyulduğunda göreve çağrıldığında hizmetlerine dönmek zorundadır.

İdari İzinli Sayılacak Olanlar Kimlerdir?

 • Çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlardan,
 • Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ciddi kronik hastalığı bulunanlar,
 • 60 yaş ve üzerinde olanlar idari izinli sayılacak.
 • İdari izinli sayılacak olan kamu çalışanlarının kronik Hastalıkları Listesini e-nabız sistemi üzerinde yayınladı. Kronik rahatsızlıkların listesini incelemek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

Memurlara İdari İzin Şartları Nelerdir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlara, 657 sayılı kanun kapsamında sayılanlar için idari izinler yani idari tatil verilmektedir. İdari izinli sayılabilmek için kamu kurumlarında devlet memuru olarak çalışıyor olmak gereklidir. Özel sektörde çalışanlar bu idari izinden faydalanamamaktadır.

Memurların Yıllık İzinleri Ne Kadar?

 • 1982 Anayasasına çalışanların yıllık izine ayrılmalarının düzenlemesi kapsamında da Devlet memurlarının yıllık izin hakları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiş ve bu kanun kapsamında izin süreleri belirlenmiştir.
 • 657 sayılı Devlet memurları kanunu kapsamında yapılan düzenlemeye göre;
 • Kamu kurumunda ki yaptığı görevi 1 yıldan çok ve 11 yıldan az olanların 20 gün,
 • Hizmeti 10 yıldan çok olanlar 30 gün yıllık izin hakkı vardır.
 • Bu sürelerde hizmet veren memurun hakettiği yıllık izin, ilgili amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya parça parça kullanılabilir.
 • Birbirini izleyen 2 yılın izni birlikte kullanılabilir.
 • İçinde bulunulan takvim yılı ile bir önceki takvim yılı hariç, önceki yıllara ait kalan izin süreleri kullanılamaz.
 • 2020 yılına ait yıllık izin sürelerinin kullanılmayan kısımları, 2021 yılı içerisinde kullanılabilir.
 • 2019 yılından kalan izni bulunan memur 2020 yılında izin hakkını kullanmazsa ya da 2019 yılından kalan izinlerinin süresinden az izin kullanırsa bu durumda 2019 yılından kalan izinlerini artık kullanmaz yani izin hakkı yanar.
 • Eğer memurun, 2019 yılından kalan yıllık izin bulunuyorsa, 2020 yılında kullanacağı izinleri aktarılan 2019 yılı izninden düşülür.

İdari İzinli ve Esnek Çalışma Nedeniyle Kullanılmayan Yıllık İzinler Yanar mı?

Koronavirüs salgını nedeniyle verilen idari izin veya esnek çalışma nedeniyle memurların kullanmadığı yıllık izinleri ne olur en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Pandemi nedeniyle esnek çalışmaya geçen kamu kurumlarında görevli memurun; geçen yıl kullanılmadığında, artık kullanamayacağı (yanan düşen) bir yıl önceki yıla ait olan yıllık izin haklarının sürelerinden dolayı ilgili memura herhangi bir ödeme yapılmaz. Yani izinleri yanar.

Kamu kurumlarında idari izinli sayılmayacak olanlar ise;

İdari İzinli Sayılmayacak Olanlar

 • Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunmayan veya 60 yaşından küçük olanlar,
 • Sağlık Bakanlığı ve MİT Başkanlığı personeli, kronik hastalığı bulunuyor olsa bile veya 60 yaş ve üstü olsalar bile,
 • Hamileler ve yasal süt izni kullananlar, kronik hastalık sebebiyle idari izin kapsamına girmiyorlarsa,
 • Engelliler, kronik hastalık veya yaş sebebiyle idari izin kapsamına girmiyorlarsa,
 • Çocuğu olanlar, kronik hastalık veya yaş sebebiyle idari izin kapsamına girmiyorlarsa, çocuk sebebiyle (kreş, hastalık, eğitim vb. ) idari izinli sayılmaz.
 • Aynı zamanda; Yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar, kronik hastalığı bulunuyor olsa bile veya 60 yaş ve üstü olsalar bile bu Genelge kapsamında idari izinli sayılamayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.