KOSGEB Hibeleri

KOSGEB E-Ticaret Destekleri (Hibe Kredi)

KOSGEB E-Ticaret Destekleri (Hibe Kredi)

Kosgeb yeni bir iş yeri açmak isteyenler ile hali hazırda bir iş yeri olan küçük ve orta ölçekli işletmelere hibe, kredi ve destek vermeye devam ediyor. Kosgeb Nace kodlarında belirttiği sektörler listesi bulunan iş kolundaki işletmelerin hepsi ait oldukları kodlar doğrultusunda KOSGEB desteklerine başvuruda bulunabilirler. Bu nace kodları kapsımında bulunan Kosgeb e-ticaret destekleri hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda verilen destek ve kredilerin neler olduğunu ve nasıl başvuru yapılacağını hakkında açıklamalarda bulunacağım.

E-Ticaret Yapılabilecek Sektörler

Toptan ve perakende ticareti ile ilgili bir iş yapan veya bu tarz bir iş yeri açmayı düşünen girişimcilerin faydalanabileceği bu destek ve hibelerden bahsetmeden önce bu alanda belirtilen sektörün hangi alanlarında bulunanların yararlanabileceği hakkında bilgi vermek gerekirse;

 • Bir ücret veya sözleşmeye dayalı toptan ticaret yapanlar
 • Meyve ve sebzelerin toptan ticareti
 • Canlı hayvanların toptan ticareti
 • Et ve et ürünlerinin toptan ticareti
 • Ev eşyaları toptan ticareti
 • Giysi ve ayakkabı toptan ticareti
 • Tekstil ürünlerinin toptan ticareti
 • Parfüm ve kozmetik ürünlerin toptan ticareti
 • Kimyasal ürünler toptan ticareti
 • Belirlenmiş bir mala tahsis edilmiş elektrikli ev aletlerinin perakende ticareti
 • Belirlenmiş bir mala tahsis edilmiş spor malzemelerinin perakende ticareti
 • Belirlenmiş bir mala tahsis edilmiş giyim eşyalarının perakende ticareti
 • Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla yapılan perakende ticaret
 • Mağazalar, tezgahlar ve pazar yerleri dışında yapılan perakende ticareti

Yukarıda belli başlıkların dışında onlarca iş kolu bulunmaktadır. Bu iş kolları sayesinde belirlenmiş bir mala tahsis edilmiş mağazalarda yüzlerce çeşit ürün satışına destek verildiği gibi mağazalar dışında tezgah ve pazar yerlerinde de bir çok ürünün perakende satışına destek verilmektedir. Sizde isterseniz herhangi bir mağazada veya bulunduğunuz bölgedeki bir semt pazarında Kosgeb kredi ve destekleri ile iş yapmaya başlayabilirsiniz. Yukarıda bazılarından bahsettiğimiz Kosgeb Nace kodlarının tam listesine www.kosgeb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz bu kodlarda iş yapan vatandaşlarımızın hepsi gerekli şartları taşıması halinde Kosgeb destek ve kredi imkanlarından yararlanabilirler. Bu imkanlardan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın neler yapması gerektiği  ve nasıl başvuru yapılacağı gibi sorularına biraz daha açıklık getirmek istiyorum. Kosgeb tarafından 2020 yılında verilecek olan destekleri inceleyebilirsiniz.

Kosgeb E-ticaret Destekleri Nasıl Alınır?

Yeni bir iş yeri açmak isteyen girişimciler ile birlikte, e-ticaret üzerinden satış yapmak isteyen kişilerin, Kosgeb hibe ve kredilerinden yararlanmaları için yapması gerekenlerin başında uygulamalı girişimcilik eğitimi alması gelmektedir. Bu eğitimler yılın belirli günlerinde Kosgeb tarafından verilmekte ve toplam 32 saatte tamamlanan uygulamalı bir kurs niteliğindedir. Katılımcılar bu eğitimi bitirdikten sonra açmak istedikleri iş yeri hakkında hazırlayacakları iş planlarını Kosgeb’e teslim etmelidirler. Kosgeb tarafından iş planınız onaylanır ise Kosgeb tarafından verilen işletme kuruluş desteklerinden faydalanabilirsiniz. Yapmak istediğiniz iş kolunun Kosgeb tarafından belirlenen iş kolları içerisinde olması gerekmektedir. Şunu belirtmeliyim ki Kosgeb her iş yeri açacağım diyene destek vermemektedir. Kosgeb sadece kendisinin belirlediği iş kolları arasından birisini yapmak isteyen girişimcilere destek vermektedir. Bunun için Kosgeb iş planı hazırlamadan önce açacağınız iş koluna destek verilip verilmediğini araştırmanız gerekmektedir. Bu noktada Kosgebin hangi iş kollarına destek verdiğini daha ayrıntılı bir şekilde bildirdiğimiz 2020 Kosgeb  destek verilen sektörler ve iş fikirleri

Hazırlanılan iş planının kabul edilmesi sonucu KOSGEB tarafından girişimci adaylarına;

Geleneksel Girişimci Desteği 2020

 • İşletme kuruluş desteği adı altında gerçek kişi işletmelere 5 bin lira, sermaye şirketi işletmelere 10 bin lira
 • Performans desteği olarak birinci ve ikinci dönem performans dönemlerine toplamda 40 bin lira
 • Sertifika desteği 5 bin lira toplamda 60 bin lira geleneksel girişimcilere hibe desteği verilir.

Yine Kosgeb ileri girişimci desteği kapsamında imalat sektöründeki iş yapan ileri girişimcilere 370 bin liraya kadar hibe desteği veriyor.

İleri Girişimci Hibe Destek Tutarları 2020

E-ticaret sektöründe faaliyet gösterebilmek için yine işletmenin evrak üzerinde açılmış olması şartı aranmaktadır. Kosgeb haricinde sermayesiz e-ticaret işine girmek isteyen girişimcilere bazı bankalar da finansman desteği sağlarlar. Bu bankaları öğrenmek için E-ticaret kredisi veren bankalar isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Bu hibe desteklerine ek olarak yeni bir iş yeri açan girişimciler teminat göstermek şartı ile bankalarda işyeri açma kredisi vermektedir. Sizde yukarıda belirttiğimiz şartlara uygun olarak KOSGEB E-ticaret destekleri imkanlarından yararlanmak istiyorsanız desteklenen toptan ve perakende iş kollarından birisine gerekli evraklarınızı hazırlayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. fatih erdoğan dedi ki:

  ilk kuruluşta destek veriyordu devlet kardeşim, ama maalesef aramızdan binlerce dolandırıcı devletin bu iyi niyetini suistimal edip 3-5 binin peşine düşerek dolandırdı kosgebi, devlet dolayısıyla bazı prosedürler ve önlemler aldı,Suç bizde

 2. Cihan dedi ki:

  Merhaba. Şuan tuzlam basi sitemde satış yapıyorum. Destek alma ihtimalim var mı? Bilen yardımcı olabilir mi?

 3. Kosgeb e-ticaret siteleri desteği dedi ki:

  Selamlar.. https://www.kosgebkredisi.com/kosgeb-e-ticaret-destekleri/ adresindeki yazınızda Kosgeb’in e-ticaret sitelerine desteğinin olduğunu yazmışsınız ama Kosgeb’in nace kodu listesinde e-ticaret yapacak firmalar için bir kod yok. Olan kodlar yazılım firmaları ve web portal yazılımcılarını kapsıyor. Ben işin içinden çıkamadım, sizin fikriniz nedir?

  1. tahamehmetasik dedi ki:

   aynı şey’e bende baktım 47.91 nace kodu var
   47.91 Posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret bu olabilir diye düşünüyorum
   kosgeb belgem var bu oluyorsa basvuru yapcam e ticaret için ama üretim olmadan ne kadar desteklerler bilmiyorum 🙁 bilginiz var mı sizin ?

 4. kosgeb hibe ve destekler dedi ki:

  bide prosedürler uzun olmazsaydı ne güzel olurdu. Herşeyi kur yap sonra verin desteği. Keşke ilk kuruluşta yeterli desteği verebilrselerdi ne güzel olurdu.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!