KOSGEB Kredisi

Esnaflar KOSGEB’e Nasıl Kaydolur?

Esnaflar KOSGEB’e Nasıl Kaydolur?

Esnaf Kosgeb Kobi Kaydı Nasıl Yapılır?

Esnaf ve Kobi’lere finansman desteği olarak Kosgeb tarafından sağlanacak olan İşletme sermayesi kredi faiz desteğinden yararlanmak için Kobi’lerin ve esnafların mutlaka Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmaları gerekiyor. Kobilere 50 bin lira faizsiz kredi desteği olarak Kobi ve esnaflara bankalar tarafından verilecek Kobi kredisini faizlerinin tamamının Kosgeb tarafından karşılanacağını ve Kosgeb tarafından verilen destekten yararlanmak içinde Kosgeb’ kayıt olması ve esnafların Kobi’lerin Kobi Beyannamelerinin güncel olmaları istenen şartlar arasında. Hal böyle olunca verilecek olan 50 bin lira faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyen Kobi ve esnaflar Kosgeb’ e nasıl kaydolur bu soruların yanıtlarını arıyor.

Kosgeb’ kayıt olmak isteyen Kadın esnaf, Kobiler ve esnafların işletmelerinin kayıtlarını yapacakları ve işletmeye ait bilgilerin doldurulacağı kayıt işlemleri ise sanıldığının aksine oldukça kolay.

Esnaflar KOSGEB'e nasıl kaydolur?

Esnaflar KOSGEB’e bu adımları izleyerek kayıt olabilirler.

Kosgeb veri tabanına kayıt

Söz konusu Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için gereken kayıt işlemi ise şu şekilde yapılıyor.

Esnaf ve Kobiler Kosgeb resmi internet sitesi üzerinden www.kosgeb.gov.tr adresinden Kosgeb veri tabanına kayıt olmak için Kobi bilgi giriş ekranından çıkan yönergeleri takip ederek ücretsiz bir şekilde kayıt işlemlerini yapabilirler.

Kosgeb. gov.tr  adresinde Giriş bölümündeki Kosgeb’ e ilk kayıt linki tıklanarak çıkan formu doldurarak işletmeye ait Kullanıcı adı ve Şifre ile giriş yapıp doldurulması gerekiyor.

Kosgeb Veri Tabanına kayıt işleminde bu Kosgeb İlk Kayıt ekranından sonra İşletme başvuru linkindeki İşletme Adının tam ünvanını büyük harflerle yazarak sonraki aşama olan İşletme statüsün seçip, ( LTD, A.Ş, Şahıs, Kollektif, ve diğer statü seçildikten sonra Vergi dairesini ve İşletmenin bulunduğu ili seçmek gereklidir. Bağlı bulunduğunuz ildeki vergi dairesinin güncel listesinden vergi dairesi seçilmelidir. Vergi numarası girilmesi gereklidir. Eğer İşletme şahıs İşletmesi ise  T.C kimlik numarasını girdikten sonra İşletmenin Yetkili kişi Ad Soyadı bölümüne İşletme adına imza atmaya yetkili kişinin adı soyadı girilmesi gereklidir.

kob

Kosgeb veri tabanına kayıt olmanız için izlemeniz gereken adımları sizler için yazdık.

Sonraki adımda ise SSK sicil numarası ve Bağkur numarası girilir. Sonrasında İşletmenin kuruluş yılının 4 haneli olacak şekilde 2004 gibi girilmesi gereklidir.

İşletmenin bulunduğu yeri (İŞGEM, SERBEST BÖLGEİ TEKNOPARK, ENDÜSTRİ BÖLGESİ) seçip, sonraki adımdaki işletme ticari sicil numarasını girerek Bağlı olduğunuz meslek kuruluşu oda seçimi(TİCARET ODASI, SANAYİ ODASI) girilmelidir.

Sonrasında işletmenin faaliyet kodu seçilmelidir. Faaliyet  kodu seçmek için tıkladığınız yerde Kosgeb veri tabanına kayıt işlemlerinde işletmenin desteklenen sektörler için verilen NACE seçimi ekrana gelecektir.

Nace seçim ekranından İşletme türü seçilmeli, İmalatcı veya değilseniz ona göre linkleri seçerek NACE üst kodunun seçilmesi ve Nace  ikili kodda bir alt kriter daha seçilerek  nace koduna göre faaliyetler listesinde işletmenizin faaliyet alanı seçilerek KAYDET  butonuna basarak işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Sonrasında işletmeye ait bilgilerin Email, Posta Kodu, İL/ İLÇE, Cep telefonu, ADRES ve varsa web adresi yazılarak verilen em-mail adresinde gönderilecek kullanıcı adı ve şifre gönderileceğinden verilen mail adresi aktif olarak kullandığınız adres olmalıdır. Sorasında onay linkini tıklayarak KAYDET butonuna basıp, ilgili biriminizin seçerek Kosgeb ilk kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Bundan sonra Kullanıcı adı ve Şifreniz ile (işletmeye ait) KOBİ BEYANNAMESİ doldurma işlemlerine geçebilirsiniz.

KOBİ Beyannamesi nasıl doldurulur?

Kosgeb veri tabanına kayıt olan işletme sahibi esnaf ve kobilerin Kobi Kaydı yapmaları için; Kobi beyannamesini doldurmaları ve Kobi bilgi dökümanının çıktısını alarak Kaşeli ve  imzalı olarak istenen diğer belgeler ile Kosgeb il müdürlüklerine teslim etmeleri gerekiyor. Ekte istenen belgeler ise; İmza beyannamesi/ Sirküleri, Ticaret sicil veya Esnaf sicil gazetesi ve Faaliyet belgesidir.

Kobi beyannamesini doldurmak için Kosgeb Veri Tabanına kayıt olmalı, kayıt işlemlerini yukarıdaki yönergelere uygun olarak yapmanız gereklidir.

Kobi beyannamesi doldurmak için www.kosgeb.gov.tr adresinden E-KOBİ linkinden Kullanıcı adı ve Şifre ile giriş yaparak ilgili yönergeleri izleyerek işletme bilgilerini doldurup Kobi beyannamesi bilgi dökümanı çıktısını alarak  Kaşeli imzalı olacak şekilde diğer belgeler ile Kosgeb Birimlerine teslim ederek Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek mümkündür.

Esnafların Kosgeb’e kaydolmak için izlemesi gereken adımlar bu şekildedir. Siz de Kosgeb desteklerinden yararlanmak istiyorsanız bu adımları izleyerek işletmenizin ihtiyaçlarını destek alarak giderebilirsiniz.

Yorumlar
  1. Sevde dedi ki:

    İşletme sermayesi kredi faiz desteğinden nasıl yararlanabilirim.