KOSGEB Kredisi

KOSGEB Borcu Erteleme 2020 (KORONA VİRÜS)

KOSGEB Borcu Erteleme 2020 (KORONA VİRÜS)

Coronavirüs salgını nedeniyle ekonomide oluşacak zararların önüne geçilmesi için birçok destek paketleri açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın coronavirüs ile mücadele eşgüdüm toplantısından sonra açıkladığı Ekonomi İstikrar Kalkan Paketi sonrasında tüm bankalar finansal destek paketlerini açıkladı. 25 Mart 2020 tarihinde bir destek paketi de KOSGEB’den geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ekonomi İstikrar Kalkan Paketine değinerek;

“KOVİD-19’a karşı, kamu, özel sektör, üniversiteler topyekun bir mücadele veriyoruz. Doktorlarımız, hemşirelerimiz günün 24 saati mesai yaparak, virüsü kontrol altına alma gayretinde. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde tüm bakanlıklarımız büyük bir çaba içerisinde.” dedi.

Kamu ve özel olarak bankaların destek paketlerinde ortak payda vatandaşların coronavirüs ile mücadelede en az hasarla ekonomik zararları önleyebilmektir. Bu destek paketlerine KOSGEB’in sunduğu destek paketleri de eklenmiştir. KOSGEB alacakları için 3 ay erteleme müjdesi Bakan tarafından duyuruldu. 6 Milyon TL’ye kadar destek verileceğini de belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı;

  • “KOSGEB alacaklarını 3 ay erteliyoruz. KOSGEB projelerine de 4 ay ek süre vereceğiz. Koruyucu sağlık ürünleri üretimine ilave destek sağlayacağız.” dedi.

KOSGEB’in 3’lü Koruma Paketi

Virüse karşı yeni bir çalışma ortaya koyan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, coronavirüse karşı kobilere gelecek olan zararın önlenmesi adına üçlü koruma paketini açıkladı. KOSGEB ile gerçekleştirilen üçlü koruma paketi ise;

  1. KOSGEB alacakları 3 ay ertelenecek,
  2. KOSGEB projeleri 4 ay uzatılacak,
  3. Koruyucu sağlık ürünleri üretimine ilave destek verilecek.

Üçlü koruma paketi içerisinde yer alan KOSGEB aracılığı ile gerçekleştirilecek olan dezenfektan, koruyucu kıyafet, koruyucu gözlük, maske ve eldiven ürünlerine yerli üretim olmak şartıyla işletme başına 6 Milyon TL’ye destek verilecektir. KOSGEB alacaklarını 3 ay boyunca ertelenmiş olup KOSGEB projeleri ise 4 ay ek süre tanınacaktır.

Koruyucu sağlık ürünleri (dezenfektan, koruyucu elbise, maske, eldiven) üreten işletmeler, KOSGEB’in TEKNOYATIRIM Destek Programından da yararlanabilecektir. 25 Mart 2020 tarihinde açıklanan üçlü koruma paketi son tarihi ise coronavirüs salgının ortadan kalkmasıyla birlikte resmi makamlar tarafından belirtilene kadar bu programdan yararlanılabilecektir. Verilecek olan 6 Milyon TL’ye kadar desteğin, 4 Milyon 200 Bin TL’si geri ödemeli şekilde olacaktır.

6 Milyon TL’ye kadar verilecek olan bir kısmı geri ödemeli olacak destek koruyucu sağlık ürünleri üreten işletmelere verilecektir. TEKNOYATIRIM ile destek verilecek 6 koruyucu sağlık ürünleri;

  1. Dezenfektan
  2. Koruyucu Elbise
  3. Koruyucu Gözlük
  4. Maske 
  5. Eldiven

Bu koruyucu sağlık ürünlerini üreten işletmeler aynı zamanda TEKNOYATIRIM destek programından da yararlanabilmektedir. 4.200.000 TL geri ödemeli olacak şekilde yerli üretimli koruyucu sağlık ürünleri üretimine destek sağlanacaktır.

KOSGEB’in 3’lü Koruma Paketi

Kosgeb Borcu Erteleme 2020

Coronavirüs ile mücadelede vatandaşlar olarak alınan tedbirlerde piyasada koruyucu sağlık ürünlerinde fırsatçılık yaparak ürünleri olduğundan fazla fiyata satışının önüne geçilmesi için alınan önlemde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank piyasalardaki tüm gelişmeleri yakından izlediklerinin aktardı. Bunun yanında başvuruların alınmaya başladığını da belirtti. Yaşanılan süreçte KOSGEB kuruluşunun normalden daha hızlı şekilde karar alıp desteklenecek olan projeleri kısa sürede belirleyecektir. Ödemeler de proje kararları gibi oldukça hızlı bir şekilde yapılacaktır.

KOSGEB’in geri ödemeli olarak verdiği destekler ise 30 Haziran 2020’ye kadar olan alacaklar ertelenmiştir. Bu durumda işletmelerin ve kobilerin 30 Haziran 2020 tarihine kadar KOSGEB’e yapacakları ödemeler 3 ay süre ertelenmiştir. Vade sayısının değişip değişmeyeceği ile ilgili açıklamada bulunan Bakan, işletmelerin geri ödeyecekleri taksitlerin tamamının ertelendiğinin altını çizdi. Böylelikle vade sayısı değişmeyecek ve herhangi bir faizde alınmayacaktır. Verilmiş olan bu karardan daha önceleri KOSGEB alacaklarının ertelenmesinden yararlanan işletme ve kobilerde yararlanabilecektir.

Coronavirüs salgını etkisinin ortadan kalktığına dair resmi bir açıklama gelinceye kadar “üçlü kalkan paketi”nin kullanılabileceğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, şu ifadeleri kullandı:

“Kovid-19 salgın riskine karşı ilk reaksiyon gösteren ülkelerden biriyiz. Bakanlık olarak virüs, Çin sınırlarındayken alacağımız önlemleri masaya yatırmaya başladık. İşletmelerimiz, dünyaya hızla yayılan bu salgından elbette etkileniyorlar. KOBİ’lerimizi korumak için yapılması gerekenleri biliyoruz, bunları da uygulamaya başladık. Bu süreçte ve dünyada bu salgının etkileri ortadan kalktıktan sonra üretimde sürekliliği sağlamak için elimizdeki tüm enstrümanları kullanmaya devam edeceğiz.”

KOSGEB Borcu Erteleme 2020

KOSGEB projelerinin kesintiye uğramayacağı da Bakanın yapmış olduğu açıklamalarda netlik kazanmıştır. Proje süresi yükümlülüklerini 11 Mart 2020 ve sonrasında yerine getirmesi gereken işletmelere, 4 aya kadar ek süre verilmiştir. Böylelikle KOSGEB projeleri kesintiye uğramadan devam etmiş olacaktır. 4 aya kadar verilen ek sürede işletmelerin ek süre taleplerinin bulunması gerekmektedir. Konu hakkında Bakan, karar sürecinin hızlandırıldığını, talepler doğrultusunda işletme ve kobilere gerektiği anda süre uzatımının hızlı bir şekilde sağlanacağını da belirtmiştir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!