KOSGEB Kredisi

KOSGEB Esnaf Beyannamesi Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır? (Faizsiz Kredi İçin)

KOSGEB Esnaf Beyannamesi Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır? (Faizsiz Kredi İçin)

2020 yılında Sıfır faizli kredi desteğine veya yeni girişimciler için Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında verilecek olan desteklerden yararlanmak isteyen ayrıca 13 farklı proje programından herhangi birine başvurmak isteyen esnaflarımızın KOBİ beyannamesi doldurması şart koşulmaktadır.

Her ne kadar verilen sıfır faizli Kosgeb kredisi için bu şart öne sürülmese de, başvuruların tamamlanarak sonuçların açıklanmasını müteakiben, kredi almak isteyen herkes mecburen KOBİ kaydı yapacak. Bu içeriğimiz de sizlere KOSGEB KOBİ Beyanname doldurma ve güncelleme işlemini anlatacağız.

Bu iş için size danışmanlık hizmeti vereceğini söyleyen, Para talep eden kurum ve kuruluşlara itimat etmeyiniz sizse en kolay yoldan bu işin nasıl yapılacağını görsellerimizle birlikte anlatacağız.

KOSGEB KOBİ BEYANNAMESİ NEDİR? NASIL DOLDURULUR?

Beyanname kuruluşun KOSGEB’e firmasını, vizyonunu, çalışmalarını, kazandığı parayı, şirket sahibini, iletişim bilgilerini ve benzeri kriterleri tanıtmasıdır. Hem KOSGEB, hemde tüm bankalar kredi verirken beyanname talep etmektedirler. Adım Adım beyanname nasıl doldurulur?

kosgeb beyanname doldurma işlemi

KOSGEB beyanname doldurma işlemi

KOSGEB BEYANNAMESİ DOLDURMA 1. AŞAMA (VERİTABANI KAYDI)

İlk aşamada, KOSGEB’e beyanname verecek olan vatandaşın öncelikle veritabanına kayıtlı bir KOBİ olması gerekiyor. Eğer hiç kayıt yaptırmadıysanız beyanname dolduramazsınız. Bu nedenle sizi önce  Veritabanı kayıt sayfasına yönlendireceğiz. Veritabanı kayıt işlemlerini linke tıklayarak tamamlayınız.

BEYANNAME DOLDURMA VE GÜNCELLEME 2. AŞAMA

Bu aşamada KOSGEB internet sitesinin ana sayfasına giriş yaparak, E-KOBİ linkine tıklayınız. Bu link sizi, giriş sayfasına yönlendirecektir.  1. Adımda anlatılan kayıt işlemleri sırasında oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yapınız. Bu giriş sonrasında aşağıda ki çarklar içerek görselde Siyah ok işareti ile gösterilen “KOBİ BEYANNAME” linkine tıklayınız.

Kosgeb Kobi beyanname doldurma linki

3. AŞAMA BEYANNAME YILINI SEÇİNİZ!

Artık sisteme giriş yaptık. Şimdi sırada beyanname vereceğiniz yılın seçimi var. Bu seçim için aşağıda ki görsel de belirtildiği gibi, yıl seçimini yapınız ve (2018, 2019, 2020 vb.)  Yıl seçimi yaptıktan sonra bu sayfada bulunan ileri butonuna tıklayınız.

4 . AŞAMA İŞLETME BİLGİLERİNİN DOLDURULMASI

Bu sayfada işletmenize ait bilgilerin doldurulmasına sıra geldi. İşyeriniz ile ilgili aşağıda sorulmakta olan soruları doğru şekilde kaydediniz. Yanlış ve hatalı kayıt girilmesi sonucunda oluşacak sorunlar size aittir. Seçim yaptıktan sonra yine  butonuna tıklamalısınız. Kosgeb beyanname güncellemesinde işletme bilgilerinin doldurulması safhasını 4. aşamanın alt maddeleri olarak anlatacağız.

A. YETKİLİ PERSONEL EKRANI DOLDURMA

Bu sayfada işletmeye başvuran işyeri sahibine ait bilgiler doldurulacaktır. Aşağıda ki resimde görülmekte olan yetkili personel ekleme işlemi için siyah okun işaret ettiği alana tıklayınız. Burada bulunmakta olan “Yetkili Ekle” linkine tıklayarak devam ediniz.

Kosgeb beyanname yetkili personel ekleyin.

Yetkili personel eklerken silme ve düzenleme işlemi de yapmanız mümkündür. Ekleme sırasında yetkilinin cep telefonu numarası ile Tc.Kimlik Numarasının sisteme kaydedilmesi zorunludur. Kaydedilmediği takdirde sistem kabul etmeyecektir.

B. İŞLETME FAALİYET KONUSU BİLGİLERİNİN DOLDURULMASI

Beyanname doldurma aşamalarında işletmeye ait faaliyet konusu bilgilerinin girilmesi ekranına ulaştık. Aşağıda görüldüğü gibi Faaliyet Konunuzu seçmek için tıkayın linkine tıklayınız.

Kosgeb beyanname işletme faaliyet konusu seçin.

Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza bir faaliyet listesi gelecektir. Bu ekranda nace kodları ve Açıklama bölümü görüntülenecektir. Buradan kuruluşuna uygun olan faaliyet konusunu seçiniz ve  butonuna tıklayınız.

5. AŞAMA KOBİ ADRES BİLGİLERİNİN KAYDEDİLMESİ;

5. Aşamaya gelen işletme sahibi bu aşamada işyerinin adres bilgilerini görüntülenecektir. Otomatik olarak ekrana yansıtılan bilgiler veritabanı kayıt sayfasından çekilmektedir.

beyanname doldurma adres bilgisi ekleme

Beyanname doldurma adres bilgisi ekleyin.

Eğer işletmenizin adresi değişmişse, iş yerinizi taşımış iseniz, bu ekrandan ADRES EKLE ve Adresi düzelt ve sil seçenekleri ile yeni adresinizi sisteme girin/düzeltin.

6. AŞAMA BEYANNAME KONTROL VE KAYIT AŞAMASI

Bu aşamaya kadar girdiğiniz tüm bilgileri kontrol edip, eğer hatanız var ise düzeltme yapabilirsiniz. Beyannamenizde ki tüm bilgilerin doğru olması önemli olup, gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra beyanname kaydet butonuna tıklamalı ve kayıt işlemini tamamlamalısınız. Bu aşamayı geçmek için yine  butonuna tıklayınız.

7. AŞAMA BEYANNAME RAPORLARINI ÇIKTI ALMA SAYFASI

7. Aşamaya kadar geldiyseniz, artık KOSGEB KOBİ beyannameniz sisteme kaydedilmiş ve fiziki çıktı sayfalarını alma işlemine başlamış bulunmaktasınız.

kobi beyannamesi kayıt ekranı

Kayıt ekranı sayfasında 2 adet doküman mevcuttur. Bunlardan birincisi KOBİ Bilgi Dokümanı iken ikinci olarak tüm bilgilerin yer almakta olduğu KOBİ beyannamesidir. Görselde yeşil ok işareti ile gösterilmekte olan Microsoft Word Programına ait ikonlara tıklayarak bilgisayarınızın İndirilenler klasörü içerisine kaydedilen dokümanı açabilirsiniz.

Esnaf ve Kobilere yeniden verileceği açıklanan faizsiz kobi kredisi başvurularından 50 bin lira işletme sermayesi kredi faiz  desteğinden yararlanmak isteyen ve daha önceden Veri tabanına kayıt olmuş kobi beyannamesinin desteğin verileceği ilgili yıla göre yenilemek isteyen Kobi ve esnaflar KOSGEB esnaf beyannamesi güncelleme işlemi nasıl yapılır? sorularına cevap aramaktadır.

Kosgeb desteklerinden yararlanmak için Veri tabanına kayıt olmak ne kadar gerekli ise Kobi beyannamesi doldurma ve kayıt yenileme güncelleme işlemi de o kadar önemlidir. Kosgeb Veri Tabanına kayıt olan Kobiler ve Küçük işletme sahiplerinin Kosgeb resmi internet sitesi olan www.kosgeb.gov.tr adresinden Veri tabanı kaydının ardından doldurmak zorunda olduğu Kosgeb esnaf beyannamesi ve kobi bilgi dokümanı alma işlemleri detayları yazımızda.

Kobi Beyannamesi Doldurma Ve Güncelleme

Kosgeb tarafından Kobilere sağlanan 50 bin lira işletme sermayesi kredi faiz  desteği gibi farklı KOSGEB desteklerinden yararlanmak için gerekli olan Veri tabanı kaydı işleminin ardından kobi ve  esnaflar ayrı ekran üzerinden Kobi beyannamesi doldurması gereklidir. Kosgeb veri tabanına kayıtlı ve kobi beyannamesi güncel olan tüm Kobi ve işletme sahibi esnaflar Kosgeb tarafından Kobilere verilecek olan işletme sermayesi kredi faiz desteği uygulamasından yararlanmak için bilgilerini hiç kayıt olmamışsa ilk kayıt işlemlerini yapmalı, kaydı mevcut ise kobi beyannamesi işlemlerini güncellenmelidir. Daha önceden Kosgeb şifresi alarak kobi beyannamesi doldurmuş ama kredi almayanlar Kobi beyannamesi güncelleme işlemi için aynı şifre ile giriş yaparak kaydını yenileyebilirler.

Kobi Beyannamesi Kayıt Güncelleme İşlemi

Kobi beyannamesi ilk kayıt işlemlerinin ardından belirli bir süre geçtikten sonra Kosgeb tarafından verilecek farklı desteklere başvurmak için gerekli olan güncelleme işlemlerinin yapılması gereklidir.

Kosgeb Kobi beyannamesi doldurmak ve  kaydını yenilemek için www.kosgeb.gov.tr adresine giriniz, ve E-KOBİ‘ ye tıklayınız, Karşınıza gelecek ekranda kullanıcı adı ve şifrenizi girerek (Veri tabanına kayıtta işletme adına verilen şifre ve kullanıcı adını) ardından gelen sayfadaki kutucuğa tıklayınız.

Kobi beyannamesini güncelleme ve ilk kayıt işlemlerinde bu işlemlerden sonra giriş yapmak istediğiniz Kobi beyannamesi yılını seçerek butona tıklayınız. Sonraki gelen ekranlardan işletme ile ilgili doldurulması gereken bilgileri ve işletme ile ilgili sorulan sorulardan size uygun olan seçimleri yaparak butona tıklayınız.

Kosgeb Veritabanına Kayıt Nasıl Yapılır? isimli yazıdan KOSGEB VERİTABANI KAYIT işlemini öğrenebilirsiniz.

Kobi Beyannamesi Kayıt Güncelleme İşlemi

Kobi Beyannamesi Kayıt Güncelleme İşlemi

Kobi Beyannamesi Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Güncelleme işlemlerinde de işletme sahibi kişi ve yetkili kişinin imza sirküsünün teslim edilmesi gerekliliği açısından imzaları ve onayı işletmeyi temsile yetkili olan kişi tarafından yapılması önem arz etmektedir. Esnaflara verilecek olan 50 bin lira faizsiz kredi desteğinden  yararlanmak için Kobi ve esnafların Kosgeb birimlerine teslim etmeleri gereken belgelerden olan Kobi bilgi dokümanının doldurulması sırasında bazı hususlara dikkat edilmesi gereklidir.

Esnaf beyannamesi güncelleme işleminin öncesinde kobi beyannamesi doldurulurken işletme temsile yakın olmayan kişilerce beyannamenin imzalanması halinde ilgili beyanname hükümsüz kılınmaktadır. Bu nedenle Veri tabanına kayıt olduktan sonra doldurulması gereken kobi beyannamesi bilgi dokümanının çıktısının alınarak kaşelenip imzalanması aşamasındaki işletmeyi temsile yetkili kişi yada kişilerce imzalanarak onaylanmalıdır.

İşletmelerin Kobi beyannamesi onayını ve güncelleme işlemlerini sorunsuz bir şekilde yaptırmaları için Kosgeb birimlerine teslim edilerek destekten yararlanabileceğiniz için Kobi bilgi dökümanı ekinde belgelerin eksiksiz olarak temin edilmesi gereklidir. Bu belgeler ise KOBİ bilgi beyannamesi (İşletme yetkilisi tarafından onaylanmalıdır), İmza sirküsü, Şahıs işletmesi ile imza beyannamesi, Son 6 ay içinde alınmış Oda onaylı Ticaret Sicil Gazetesi,  İlgili yıla ait Kurumlar vergisi beyannamesi, SGK tahakkuk fişi, Bağkur hizmet dökümü gibi evrakların teslim edilmesi güncelleme ve kayıtlarda sorun yaşanmaması için hazırlanması gereken belgelerdir. Bu belgeler ile Kosgeb Birimlerine başvuru yaparak Kobi beyannamesini onaylatıp, kaydı olanların kayıtlarını yenileyip güncellemeleri sayesinde Kosgeb 2020 desteklerinden yararlanmak mümkündür.

Kosgeb tarafından verilen 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteği 2020 yılından itibaren güncellenerek 60 bin lira ve360 bin lira olarak değiştirilmiş ve Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile destekler verilmeye devam edilecektir.

Yorumlar
  1. güncelleme dedi ki:

    Bekir Evirgen güncelleme