KOSGEB Kredisi

KOSGEB Beyannamesi Doldurma ve Güncelleme (2020)

KOSGEB Beyannamesi Doldurma ve Güncelleme (2020)

KOSGEB Beyannamesi Doldurma ve Güncelleme

2020 yılında Sıfır faizli kredi desteğine veya geleneksel girişimciler için 60 bin hibe ve ileri girişimciler için 360 bin lira hibe desteğinden yararlanmak isteyen ayrıca 13 farklı proje programından herhangi birine başvurmak isteyen esnaflarımızın Kosgeb yeni kayıt ve beyanname doldurma işlemi şart koşulmaktadır.

Ayrıca 28 MART  tarihinde açıklanan KOSGEB sıfır faizli kredi sonuçlarına göre, esnafların 2015 Yılı KOSGEB Kobi Bilgi Beyannamesi Doldurma işlemi şart koşuldu.

Her ne kadar 2020 yılında verilecek sıfır faizli Kosgeb kredisi için bu şart öne sürülmese de, başvuruların tamamlanarak sonuçların açıklanmasını müteakiben, kredi almak isteyen herkes mecburen KOBİ kaydı yapacak. Bu içeriğimiz de sizlere KOSGEB KOBİ Beyanname formu doldurma ve güncelleme işlemini anlatacağız. Örnek form talep eden kullanıcılarımıza beyanname form örneğini sunacağız. Bu iş için size danışmanlık hizmeti vereceğini söyleyen, Para talep eden kurum ve kuruluşlara itimat etmeyiniz sizse en kolay yoldan bu işin nasıl yapılacağını görsellerimizle birlikte anlatacağız. Güncelleme, düzeltme, çıktısı alma, değişikliği onaylama ve ilk beyanname işlemlerinin tümü bu ekrandan yapılmaktadır.

Beyanname doldururken Y.İ.B. hesaplamasına takılmış iseniz, KOSGEB Yib nedir Sayfamızı Ziyaret ediniz.

Kosgeb beyannamesi nasıl doldurulur; Beyanname adı verilen matbu evrak, bilgi işlem başkanlığınca hazırlanarak internet veri sayfasına programlanmış bir sistem sayesinde, işletme bilgilerinin kaydedilerek çıktı alınmasından ibarettir. Beyanname formu KOSGEB internet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak doldurulur.

KOSGEB Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Beyanname kuruluşun KOSGEB’e firmasını, vizyonunu, çalışmalarını, kazandığı parayı, şirket sahibini, iletişim bilgilerini ve benzeri kriterleri tanıtmasıdır. Hem KOSGEB, hemde tüm bankalar kredi verirken beyanname talep etmektedirler. Adım Adım kosgeb beyanname formu nasıl doldurulur?

kosgeb beyanname doldurma işlemi

kosgeb beyanname doldurma işlemi

KOSGEB BEYANNAMESİ DOLDURMA 1. AŞAMA (VERİTABANI KAYDI)

İlk aşamada, KOSGEB’e beyanname verecek olan vatandaşın öncelikle veritabanına kayıtlı bir KOBİ olması gerekiyor. Eğer hiç kayıt yaptırmadıysanız beyanname dolduramazsınız. Bu nedenle sizi önce  Veritabanı kayıt sayfasına yönlendireceğiz. buraya tıklayarak veritabanı kayıt işlemlerini tamamlayınız.

BEYANNAME DOLDURMA VE GÜNCELLEME 2. AŞAMA

Bu aşamada KOSGEB internet sitesinin ana sayfasına giriş yaparak, E-KOBİ linkine tıklayınız. Bu link sizi, giriş sayfasına yönlendirecektir.  1. Adımda anlatılan kayıt işlemleri sırasında oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yapınız. Bu giriş sonrasında aşağıda ki çarklar içerek görselde Siyah ok işareti ile gösterilen “KOBİ BEYANNAME” linkine tıklayınız.

Kosgeb kobi beyanname doldurma linki

3. AŞAMA BEYANNAME YILINI SEÇİNİZ!

Artık sisteme giriş yaptık. Şimdi sırada beyanname vereceğiniz yılın seçimi var. Bu seçim için aşağıda ki görsel de belirtildiği gibi, yıl seçimini yapınız ve yıl seçimi yaptıktan sonra bu sayfada bulunan ileri butonuna tıklayınız.

4 . AŞAMA İŞLETME BİLGİLERİNİN DOLDURULMASI

Bu sayfada işletmenize ait bilgilerin doldurulmasına sıra geldi. İşyeriniz ile ilgili aşağıda sorulmakta olan soruları doğru şekilde kaydediniz. Yanlış ve hatalı kayıt girilmesi sonucunda oluşacak sorunlar size aittir. Seçim yaptıktan sonra yine  butonuna tıklamalısınız. Kosgeb beyanname güncellemesinde işletme bilgilerinin doldurulması safhasını 4. aşamanın alt maddeleri olarak anlatacağız.

A. YETKİLİ PERSONEL EKRANI DOLDURMA

Bu sayfada işletmeye başvuran işyeri sahibine ait bilgiler doldurulacaktır. Aşağıda ki resimde görülmekte olan yetkili personel ekleme işlemi için siyah okun işaret ettiği alana tıklayınız. Burada bulunmakta olan “Yetkili Ekle” linkine tıklayarak devam ediniz.

Kosgeb beyanname yetkili personel ekleyin.

Yetkili personel eklerken silme ve düzenleme işlemi de yapmanız mümkündür. Ekleme sırasında yetkilinin cep telefonu numarası ile TC.Kimlik Numarasının sisteme kaydedilmesi zorunludur. Kaydedilmediği takdirde sistem kabul etmeyecektir.

B. İŞLETME FAALİYET KONUSU BİLGİLERİNİN DOLDURULMASI

Beyanname doldurma aşamalarında işletmeye ait faaliyet konusu bilgilerinin girilmesi ekranına ulaştık. Aşağıda görüldüğü gibi Faaliyet Konunuzu seçmek için tıkayın linkine tıklayınız.

Kosgeb beyanname işletme faaliyet konusu ekleyin.

Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza bir faaliyet listesi gelecektir. Bu ekranda nace kodları ve Açıklama bölümü görüntülenecektir. Buradan kuruluşuna uygun olan faaliyet konusunu seçiniz ve  butonuna tıklayınız.

5. AŞAMA KOBİ ADRES BİLGİLERİNİN KAYDEDİLMESİ;

5. Aşamaya gelen işletme sahibi bu aşamada işyerinin adres bilgilerini görüntüleyecektir. Otomatik olarak ekrana yansıtılan bilgiler veritabanı kayıt sayfasından çekilmektedir.

beyanname doldurma adres bilgisi ekleme

Beyanname doldurma adres bilgisi ekleyin.

Eğer işletmenizin adresi değişmişse, iş yerinizi taşımış iseniz, bu ekrandan ADRES EKLE ve Adresi düzelt ve sil seçenekleri ile yeni adresinizi sisteme girin/düzeltin.

Veri tabanı kaydınız henüz yok ise, tüm bu içeriği boş yere okumak yerine önce KOSGEB İLK KAYIT işlemi yapmalısınız. Bunun için şuradan başlayın! ⇒ Kosgeb İLK KAYIT İşlemi

6. AŞAMA BEYANNAME KONTROL VE KAYIT AŞAMASI

Bu aşamaya kadar girdiğiniz tüm bilgileri kontrol edip, eğer hatanız var ise düzeltme yapabilirsiniz. Beyannamenizde ki tüm bilgilerin doğru olması önemli olup, gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra beyanname kaydet butonuna tıklamalı ve kayıt işlemini tamamlamalısınız. Bu aşamayı geçmek için yine  butonuna tıklayınız.

7. AŞAMA BEYANNAME RAPORLARINI ÇIKTI ALMA SAYFASI

7. Aşamaya kadar geldiyseniz, artık KOSGEB KOBİ beyannameniz sisteme kaydedilmiş ve fiziki çıktı sayfalarını alma işlemine başlamış bulunmaktasınız.

kobi beyannamesi kayıt ekranı

Kayıt ekranı sayfasında 2 adet doküman mevcuttur. Bunlardan birincisi KOBİ Bilgi Dokümanı iken ikinci olarak tüm bilgilerin yer almakta olduğu KOBİ beyannamesidir. Görselde yeşil ok işareti ile gösterilmekte olan Microsoft Word Programına ait ikonlara tıklayarak bilgisayarınızın İndirilenler klasörü içerisine kaydedilen dokümanı açabilirsiniz.

Beyannamenin çıktısını alın.

Üç noktaya tıklayarak açılan pencerede İNDİRİLENLER linkine tıklayınız. (üç nokta mavi ok işareti ile, İndirilenler bölümü ise kırmızı okla gösterilmiştir.)

Çıktı almış olduğunuz bu belgeleri işletmenize ait kaşe ile kaşeleyin ve imzalanması gereken sayfalarını ıslak imzanız ile imzalayın. Islak imzası ve kaşesi olmayan evraklar GEÇERSİZDİR!

BEYANNAME DOLDURMA EKRANINDA SIK YAPILAN HATALAR

 • Firmanın ismi girilirken hatalı kısaltma yapılmaktadır. Kısaltmalar sadece gerekli olan yerlerde kullanılmalıdır.

Hatalı Firma Adı Girişi : KOBİ İnş. Tur. Bil. Mad. Taş. San. ve Tic. Ltd. Şti.  
Doğru İşletme İsmi Girişi: 
KOBİ İNŞAAT TURİZM BİLGİSAYAR MADENCİLİK TAŞIMACILIK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

 • Günlük hayatta kullanılan dükkan isimleri Esnaf sicilinde olmamasına rağmen sisteme herkes tarafından bilindiği öne sürülen ismi girilmektedir.

Yanlış İşyeri İsmi Kaydetme: Aşağı Mahalle Kasabı  
Doğru örnek: 
Hakan ERTUR Kasabı 

 • Faaliyet nace kodları doğru olarak seçilmemektedir. Esnaf kodunu bulamadığını öne sürerek sınıflandırılmamışlar için ayrılmış olan kategoriyi seçmektedir. İşyeri sahibi dükkanında ikinci bir ürünü de sattığını öne sürse de, işyerinin Resmi kayıtlarda belirtilen faaliyeti esas alınmalıdır.

Hatalı Sektör Seçimi : Başka Yerde Sınıflandırılmamış diğer hizmet faaliyetleri 
Doğru Nace Kodu: 
G 47.89 Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla diğer malların perakende ticareti 

 • Yanlış adres girilmesi (En sık karşılaşılan problemlerden biridir)

Adres Hatası: Yukarı Mahalle Caminin Yan Sokağı Soldan 3. Dükkan İZMİR 
Girilmesi Geren Adres: 
Ticaret ve Esnaf Sicil Kayıtlarında yazılı olan adres girilmelidir.  

 • Vergi dairesinin yanlış seçilmesi ve vergi numarasının sisteme hatalı kaydedilmesi bir hatadır. Her işletmenin bağlı bulunduğu bir vergi dairesi mevcuttur. Şahıs bu seçimi yaparken, kendisinin kayıtlı olduğu vergi dairesini değil, iş yerinin kayıtlı olduğu vergi dairesini sisteme işlemelidir. Eğer işletme şahıs şirketi ise, mutlaka işyeri sahibi TC. Nosununa kaydetmelidir.

Vergi Dairesi Hatası: Körfez 
Doğru Giriş: 
İzmit  

 • Sigorta numarasını bilmeyen veya hatırlamayan esnaf, karakterleri tamamlamak adına sayfanın sonuna kadar 0 sayısını tuşlamaktadır. Yanlış beyan vermek sorumluluk oluşturur UNUTMAYALIM!

Hane Boş Kalmasın Girişi : 00000000000000000 
Doğru Numaraları Yazınız: 
2458756321452145856  

 • Senelik olarak çalışan süre sayısının sisteme hatalı olarak kaydedilebilmektedir.

Çalışılan Süre Hatası: 35,5 
İki Sayıyı Toplayın: 
Bağ-Kur gün sayısı (mevcut ise) + SSK’lı olarak çalışan gün sayısı  

 • İşletmeler mali bilançolarını ve senelik toplam satış hasılatlarını sisteme hatalı olarak işlemektedirler. Bu bilgileri doldururken mutlaka kuruş nokta virgül kullanmadan doldurunuz.

Yapılan Hata: Eksik veri girişi yapılmaktadır. 
Toplayın: 
Beyanname doldururken hangi yıla ait giriş yapıyorsanız, o yıl için hasılat + mali bilanço toplamını sisteme girmelisiniz  

 • Beyannameler çıktı alındıktan sonra, beyanname imzaları yetkili olmayan kişiler tarafından ıslak imza ile imzalanmakta bu işlem işletmeyi temsil etmeye yasal olarak yetkisi olmayan kişilerin beyanda bulunmasını ifade eder. Bu hatanın Kamu kurumuna beyanname verirken Resmi Evrakta Sahtecilik suçunu işlemenize sebebiyet vermektedir.

Evrakta sahtecilik örneği : Mülk Sahibi Hüseyin GEZER 
Lütfen: 
İşletme Sahibi Adı Soyadı İmzası  

gEKOSGEB KOBİ BİLGİ BEYANNAMESİ DOLDURANLAR İÇİN ÖNEMLİ NOTLAR

 1. Kobiler iş yerlerinin ünvanlarını net bir şekilde kısaltmaları düzgün kullanarak yazmalı,
 2. Nace kodları faaliyet belgesi ve ticari sicil gazetesinde yazan bilgilerden doğru olarak girilmelidir.
 3. Adresler net ve doğru bir şekilde işlenmelidir.
 4. Y i b Nedir? Yıllık İş Birimi Anlamına gelmektedir. Yıl içinde toplam çalışan personel sayısı 360’a bölünerek bulunur.  5. Maddeden sonra ki görselde hesaplama görülmektedir.
 5. İmzalar yetkili kişi tarafından imzalanarak belgeler En yakın KOSGEB Hizmet Merkezlerine teslim edilmelidir.

y i b nedir?

BEYANAME FORMUNU BU EVRAKLARLA BİRLİKTE TESLİM EDİN!

 1. İşletmeniz tüzel kişiliğe ait ise imza sirküleri,
 2. Şahıs işletmesi iseniz imza beyanname evrakı,
 3. Son altı ay içinde alınan oda tarafından onaylanmış faaliyet belgesi evrakı,
 4. Oda onayı bulunan ticaret sicil gazete, ( altı ay içinde alınan tadil ve kuruluş gazetesi),
 5. İçinde bulunulmakta olan seneye ait Sigorta Tahakkuk Fişi
 6. Kurumlar vergisi beyannamesi ve gelir beyannamesi;
 7. İlgili yıla ait Bağ-kur hizmet dökümü,
 8. KOSGEB Hizmet merkezlerince talep edilmesi durumunda bu 6. ve 7. maddelerin muhasebe birimince ve işletmece imzalanmış suretleri talep edilebilir.
 9. Son olarak sistemden çıktı aldığınız ve yukarıda anlattığınız kaşeli imzalı beyanname ve bilgi dokümanı aranan evraklar arasındadır.

2015 yılında güncellenen Esnaf ve Sanatkarlarımız, Mikro, Küçük ve Orta büyüklükte KOBİ işletmeleri için Kosgeb beyanname formu doldurma işlemini anlattık. Bu bilgiler ışığında halen hata alanlar var ise, aşağıda ki Yorum bölümüne sorunu yazınız.

Eğer 2020 yıllarında KOSGEB tarafından verilen sıfır faizli işletme desteğinden faydalanmak istiyor iseniz, mutlaka KOSGEB Kobi Beyannamenizi doldurunuz. Beyannamesi olmayanlar faizsiz krediden yararlanamazlar.

Yorumlar
 1. Nazar Vural dedi ki:

  KOBİ Beyannamesi ile ilgili alanları dolduruyoruz Eğer İşletme yeni kurulmuşsa herhangi ayrıntılı bilgi gerekmiyor fakat en az önceki takvim yılında kurulan bir işletmeniz varsa muhasebe kayıtlarımız da Kemal’e bilgilerde gerektiğinden bilgileri girmek üzere hazır bulundurmanın da fayda var SGK rakamları satışa hastanız çalışan sayısı gibi Bilgilerinizi girdikten sonra bu veritabanı üzerinden KOBİ bilgi dökümanı ve KOBİ beyannamesi çıktılarını alıyorsunuz imzalı ve kaşeli olarak eklerinde belirtilen imza sirküleri ile ticaret veya Esnaf Sicil gazetesini ekleyerek bölgenizdeki KOSGEB birimine teslim ediyorsunuz evraklarınızı incelendikten sonra sistem kullanımınızı açılıyor veritabanı kullanarak işletmeniz için istediğiniz desteklere başvuru işlemlerini buradan yapabiliyorsunuz Ayrıca yıllık olarak kaydınızı değiştirmeniz gerekiyor Yani hala copy statüsüne olup olmadığının anlaşılması ve desteklemeye devam edebilmeniz için yıllık olarak KOBİ bilgi dökümanı beyannamesinde KOSGEB birimine teslim ederek kaydınız aktif değiştirebiliyorsunuz.