KosgebKredisi.com

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları 2022 (Maddi Destek)

01.03.2022

İhtiyaç sahibi ailelere, yoksullara ve durumu olmayan vatandaşlara Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları ve kuruluşları listeledik.

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları 2022 (Maddi Destek)

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları ülkemizde ihtiyacı olanlara yardım yapmakta ekonomik dalgalanmalar sebebi ile maddi açıdan zorluk yaşayan, ailesini geçindiremeyen, yardıma muhtaç olan bir çok vatandaş ve aileye maddi destekte bulunmaktadır. Bu ailelere devlet yardımı eli uzatarak, yiyecek, yakıt, giyecek, eğitim, sağlık gibi bir çok alanda yardım destekleri vermektedir. Bununla beraber durumu olmayan ailelere de para yardımı yapan çok sayıda kurum ve kuruluş vardır. Yazımızın içeriğinde fakirlere yardım yapan devlet kurumları, dernek ve vakıfları, sivil toplum kuruluşlarını ve devlet kurumlarını görerek bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz. Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Fakir ailelere para yardımı yapan kurumlar ve derneklerden bazıları şöyle:

 • İnsani Yardım Vakfı (İHH)
 • Sosyal Hizmetler Müdürlükleri
 • Aile. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • İş İnsanları
 • Belediyeler
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Dernekler ve Vakıflar

Bu kurumlardan bilgi alabilir hemen öğrenci, para, gıda ve erzak gibi yardımlar için başvuru yapabilirsiniz.

Fakirlere Yardım Eden Dernekler 2022

Ülkemizde sosyal yardım yapan kuruluşlar dışında yardım yapan derneklerde bulunmaktadır. Maddi yardımlar, giyim, erzak, yiyecek gibi yardımlara başvurabilirsiniz.

Fakirlere ülkemizde para yardımı yapan kurumlar ve ihtiyacı olanlara yardım yapan dernekler aşağıdaki gibidir:

 1. İyilik Derneği
 2. Yardım Eli Derneği
 3. Umut Kervanı Derneği
 4. İHH (İnsani Yardım Vakfı)
 5. Kardeş Eli Derneği
 6. Umuda Koşanlar Deneği
 7. Valide İnsani Yardım Derneği
 8. Düşün Taşın Derneği
 9. İnsani İnşa Derneği
 10. Dosteli Derneği
 11. Endes Engellilere Destek ve Yardım Derneği
 12. Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği

Bu derneklerden yardım başvurusu hakkında bilgi alarak destek alabilirsiniz. Çevrenizde bu tarz yardıma ihtiyaç olan insanlara öneride bulunabilirsiniz.

Maddi Yardım Yapan Vakıflar

Yoksul kişilere yardım eden dernekleri sizler için listeledik. Öğrencilere, ailelere yardım yapan bu vakıflardan yiyecek, giyecek, erzak, eğitim ve maddi destekler için başvuru yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Yapan Vakıflar aşağıdaki gibidir:

 • NEF Vakfı
 • TOÇEV
 • NEF Vakfı
 • Kızılay
 • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • İnsani Yardım Vakfı

Bu vakıflardan maddi yardım için başvuru da bulunabilirsiniz.

Fakirlere/Yoksullara Erzak Yardımı Yapan Dernekler

Ülkemizde fakirlere ve durumu olan ailelere devler yardımı ve bir çok destek yapılmaktadır. Bunlardan biri de gıda ve erzak yardımıdır. Sosyal yardımlar ile devlet destekleri çalışmalarını sürdüren Sivil Toplum Kuruluşları binlerce aileye gıda ve erzak kolisi yaparak maddi manevi yardımlarda yapmaktadır.

Ülkemizde Fakirlere/Yoksullara Erzak Yardımı Yapan Dernekler aşağıdaki gibidir:

Sizlerde bu maddi yardım ve gıda erzak yardımı yapan kurumlara müracaat edebilir ve yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar 2022

Devletten alınacak yardımlar; maddi yardım, gıda yardımı, yakacak yardımı, giysi, barınma ve eğitim yardımı gibi bölümler ile muhtaç insanlara ulaştırılan yardımlara başvuru yapmak için ilk olarak Muhtaçlık Belgesi alınması gerekmektedir. Muhtaçlık belgesini almak için bulunduğunuz ikametgaha bağlı olan muhtarlıklara müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Muhtaçlık belgesine sahip olunması durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Vakıflar Genel Müdürlükleri yada Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne yardım talebinde bulunabilirsiniz. Muhtaçlık belgesinin en büyük avantajları arasında birde devlet hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak hizmet almaktır. Muhtaçlık belgesine sahip olan kişilerin aylık yardım tutarı ise 2022 yılında 1.417 TL olmuştur. Belirlenen aylık maaş, muhtaçlık belgesi olan kişilere açılan PTT hesabına yada Ziraat Bankası hesaplarına yatmaktadır.

Bunlarla birlikte vatandaşlar ikametgah adreslerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kapsamındaki ilgili kurumlara giderek aşağıda listelediğimiz yardım türlerinden yararlanabilir.

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumların yaptığı yardımlar aşağıda ki gibidir:

Barınma Yardımları 2022

Muhtaç vatandaşlara yönelik yapılan bu yardımlar arasında barınma yardımları da vardır. Yaşanmayacak kadar sağlıksız, eski olması halinde barınma yardımları yapılır. Bu söz edilen yardımlar ise nakdi ve ayni olarak değişir. Barınma yardımı ailenin aylık geliri asgari ücretin 3/1’den az olması durumunda yararlanılabilir.

İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla ev onarımlarında 25.000.-TL, prefabrik ev yapımlarında 40.000.-TL, betonarme ev yapımlarında 70.000 TL’ye kadar destek verilir.

Yakacak Yardımları 2022

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile muhtaç ailelerin kışlık olarak yakacak odun/kömür ihtiyaçlarının giderilmesi aileye en az 500 kg kömür verilir. Bu yardımdan yararlanmak için hanenin toplam aylık geliri asgari ücretin üçte biri kadarından az olması gerekmektedir.

Gıda Yardımları

İhtiyaç sahibi olan hane halkının toplam aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olması şartı ile Ramazan ve Kurban bayramı için erzak yardımları belirlenen ailelere dağıtılıyor. Bu yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ihtiyaç sahibi ailelere temel gıda ihtiyaçlarının giderilmesi için verilen desteklerdendir.

Eğitim Yardımları

Fakirlere Ailelere Yardım Yapan Devlet Kurumları birde eğitim yardımı vermektedir. Bunlar; şartlı eğitim, materyal yardımı ve diğer eğitim yardımları olarak ayrılır.

Şartlı Eğitim Yardımı; Ekonomik sıkıntılar nedeniyle çocuklarını eğitim ve öğretim kurumlarına ailelere, çocuklarının okula devam etmeleri şartı ile ”Şartlı Eğitim Yardımı” yapılmaktadır. Yardım kapsamında ilk ve ortaöğretim öğrencilerine aşağıdaki miktarlarda yardım yapılır:

 • İlköğretim okuyan kız öğrenciye aylık 60 TL, erkek öğrenciye ise aylık 55 TL olacaktır.
 • Ortaöğretimde olan kız öğrenciye aylık 90 TL, erkek öğrenciye ise aylık 70 TL olacaktır.
 • Ödemeler, PTT ve Ziraat Bankası tarafından velinin hesabına yapılacaktır.

Eğitim Materyal Yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına eğitim materyali olarak ayakkabı, kıyafet, çanta, önlük, kırtasiye malzemeleri gibi temel okul ihtiyaçları alınmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için hane gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekir. İhtiyaç sahibi ailelerin bu destekten yaralanmak için SYDV başvuru yapmaları gerekir.

Fakirlere Eğitim Yardımları 2022 (Vakıf ve Dernekler)

Vakıf ve dernekler arasında bir çoğu da maddi yardımlar dışında diğer alanlarda y

 • Ücretsiz Kitap Yardımı
 • Öğle Yemeği Yardımı
 • Öğrenci Barınma
 • Taşıma Yardımı

Sağlık Adına Yapılan Destekler

Sağlık yardımlarından yararlanmak isteyen muhtaç ailelerin başvuruları değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sonucu olumlu olan aileler ise sağlık desteklerinden yararlanabilirler. Bu yardımlar Ağustos, Eylül ve Ekim ayları içerisinde şartlı sağlık yardımı olarak yapılır. Kurumlara bu tarihlerde giderek başvuru sağlayabilirsiniz.

Fakir Ailelere Verilen Bebek Bakım Maaşı

Devlet, maddi durumu yetersiz olan ailelere maddi ve manevi desteklerde bulunur. Bunların yanında doğum yapan anneler için de bebek bakım parası adı altında yardımlar vermektedir. Doğum Parası adı altında yapılan yardımlar her çocuk için değişiklik gösterir. 15 Mayıs 2015 Tarihinden sonra doğan her çocuk için devlet doğum yapan anneye tek seferlik olmak üzere doğum parası ödemektedir. Doğum yapan annelerin almış olduğu maddi para desteği ise;

 • İlk çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü Çocuk için 600 TL olarak belirlenmiştir.

Engelli Maaşı Yardımı

Engelli olan vatandaşlarımız için de devlet maddi ve manevi yardımlar yapmaktadır. Yapılan bu yardımlar ise engelli durumunda olan vatandaşlarımızın yüzde kaç oranında engele sahip olduğunu gösteren sağlık raporuyla belirlenmektedir. Engelli maaşı yardımın asıl amacı ise bu vatandaşlarımızın hayata bağlanmaları ve topluma katılmaları hedeflendiği gibi aynı zamanda bakıma muhtaç olan vatandaşlarımızın da ihtiyaçlarını en kolay şekilde karşılaması ve gidermesi için yatırılan bir maaş türüdür.

Engelli aylığı 01.01.2022-30.06.2022 dönemi için; %40-%69 arası engelli aylığı 865,76-TL, %70 ve üzeri engelli aylığı 1.298,63-TL’dir.

Dul Maaşı Yardımları

Devlet maddi desteklerinin içerisinde birde Dul Maaşı yardımları bulunmaktadır. Eşi vefat etmiş olan bayanlar için her ay düzenli olarak devlet tarafından yatırılan belirli bir maaş aylığıdır. Dul maaşından faydalanmak isteyen bayanlar ikamet ettikleri bölgede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yaparak bu yardımdan yararlanabilirler. Başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşlar her iki ayda bir düzenli olarak PTT şubelerinden kimlik bilgileri ile EVEK yardımı olan 500 TL devlet desteği alabilirler.

Sosyal Hizmetler Destekleri 2022

Maddi yardıma muhtaç olan aileler için valilikler tarafından açılmış olan bir kurumdur. Çocuk parası adı altında ihtiyaç sahibi olan ailelere her ay düzenli olarak yardım yapılır. Yardıma ihtiyacı olan ailelerin bu destekten yararlanmak için nüfus müdürlükleri yada muhtarlıktan fakirlik belgesi alarak gerekli mercilere teslim edebilir. Yardıma muhtaç olduğu tespit edilen ailelere Sosyal Hizmetler tarafınca her ay düzenli olarak yardımlar yapılır.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımları için hemen başvuru yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Başvurusu için İstenen Belgeler Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yardımlarından yararlanmak isteyen ve başvuru da bulunacak olan vatandaşların aşağıda bulunan belgeleri hazırlayarak başvurması gerekmektedir.

 • Nüfus Cüzdan fotokopisi
 • Başvuru dilekçesi
 • Barınma ihtiyaç raporu
 • Hasar tespit raporu
 • Afet raporu
 • Terör zararı tespit tutanağı
 • Eğitim yardımları adına yapılan başvurularda öğrenci belgesi
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru formu
 • Şartlı eğitim yardımlarından yararlanmak için, çocukların kimlik fotokopisi
 • Engelli ihtiyaç yardımları için, medikal malzeme kullanımı gerektiğine dair sağlık raporu
 • Proje yapacak kişinin iş tecrübesini gösteren belge
 • Proje başvuru formu
 • Proje hazırlama formatı
 • Fayda sahibinin başvuru formu

Bu evrakları tamamlayarak maddi ve manevi desteklerden yararlanabilirsiniz. Tüm maddeler yardım almak istediğiniz alana göre değişiklik gösterir. Ayrıca yardım için başvuru talebiniz olumlu sonuçlanır ise 30 gün içerisinde yardımlarınızı alabilirsiniz. Para yardımı, afet yardımı, eğitim ve gıda yardımı, yakacak yardımı, engelli ihtiyaç yardımı, terör yardımlarının yapılacağı süre yaklaşık olarak bir hafta yada bir ay arasında yapılır. Şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardım süreleri ise 14 gün gibi bir zaman diliminde yatırılır.

SİTE ÜZERİNDEN HERHANGİ BİR MADDİ YARDIM YAPILMAMAKTADIR.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hasret dedi ki:

  Ben kiraciyim 2 çocuğum var kızım bronşit hastası eşim çalışmıyor kirada oturuyorum maddi durumumuz yok gecinemiyoruz sizden ricam bana yardımcı olun lütfen Allah rızası için

 2. Seda dedi ki:

  Yardıma ihtiyacım var Kirami ödeyemiyorum Eşim beni terk edip gitti 9 yaşında ilkokul 4 sınıfa giden bir kızım var coronadan dolayı temizlik işlerinden artık teklif gelmiyor bu hastalık sürül düğünden beri eskisi gibi temizlik işi gelmiyor o yüzden kızımın isteklerini yapamıyorum sesime ses olun lütfen teşekkür ediyorum hayırlı Ramazanlar

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!