KosgebKredisi.com

Kira Kontratı ile Kredi Veren Bankalar 2022

01.03.2022

Kira kontratı ile kredi veren bankalar 2022 yılında hangileridir, kira geliri olan kredi çekebilir mi, kontratı, hesaplaması ve kira kredisi veren bankaları araştırdık. Gelir belgesi ve maaş bordrosu yerine kira kontratı ile kredi çekilir mi, Kira kontratı ile kredi veren bankalar 2022 yılında hangileridir, kredi hesaplama yöntemini hakkında detayları araştırdık. İçeriğimizden bilgi alarak kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kira Kontratı ile Kredi Veren Bankalar 2022

Gelir belgesi olmayan ve bankalara geliri beyan edemeyen tüketiciler, kirada bir evi yada iş yeri veya ofis tarzı bir yeri varsa bankalardan Kira Kontratı ile Kredi Veren Bankalara başvuru yaparak kredi alabilirler. Kira kontratı ile kredi veren bu bankalar, özel durumda olan bu müşterileri için her zaman prosedürlerin dışına çıkma eğilimine girmekte ve özel durumdaki müşterileri için kredi vermenin yollarını kolaylaştırmaktadır. Aylık gelirinizi resmi olarak ispatlayamıyorsanız, yani ek bir gelire, kira gelirine sahipseniz ama bankaya bunu resmi olarak istedikleri gelir belgesi olarak veremiyorsanız krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler yani kira sözleşmenizi bankaya ibraz ederek kredinizi alabilirsiniz.

Kira Kontratı ile Kredi Çekilir mi?

Kira kontratı ile kredi çekilebilir. Kredi kontratı ile kredi kullanabilmek için konut sahiplerinin kiracı ile kira kontratı doldurması gerekmektedir. Bankalar krediye gösterilecek teminata dair evraklar ile kredi almak isteyen kişilere finansman desteği sağlar ve bankaların istemiş olduğu gelir belgesi ve maaş bordrosu yerine kira sözleşmenizi göstererek de belirli oranlarda kredi çekebilirsiniz.

Kira Kontratı ile Kredi Veren Bankalar 2022

Kira kontratı ile bankalardan ihtiyaç kredisi çekmek isteyenlere Kamu Bankaları ve Özel Bankaları kredi vermektedir. Kira gelirine sahip olmak bu noktada önemli olacak çünkü bankaya gelir belgesi yerine kira kontratı beyanı edilecektir. Kira geliri üzerinden kredi veren bankalar şu şekilde sıralanmaktadır.

2022 Yılında Kira Kontratı ile Kredi Veren Bankalar listesi:

 • ING Bank,
 • Vakıfbank
 • Halkbank,
 • TEB,
 • Albaraka,
 • Türkiye Finans Katılımdır.

Bu bankalar, krediye gösterilecek teminata dair belgelerle kredi isteyen kişilere kira kontratı ile finansman sağlar. Bankaların kredi başvurusunda istemiş oldukları gelir belgesi veya maaş bordrosu yerine kira kontratınız ile kredi kullanabilirsiniz.

Kira Kontratı ile Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Veriliyor?

Kira kontratı ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapacak olan kişilerin KKB notunun ve kira sözleşmesinde yazan tutara göre ihtiyaç kredisi verilmektedir. İhtiyaç kredilerinin vade süresi her banka için 36 ay olarak belirlenmiştir. Kira kontratı üzerinden kullanılacak olan ihtiyaç kredisinde krediyi ödeme gücü dikkate alınarak kira kontratında yazan tutara göre bankalar tarafından belirlenmektedir.

Kira Kontratı ile Kredi Hesaplama Yöntemi 2022

Kira kontratı ile kredi kullanırken kira gelirinizin ne kadar olduğu dikkate alınır. Aylık kredi taksit ödemeleriniz kira kontratınızda belirlenen tutarın %50’sini geçemez. Bu nedenle %50’si kadar olan kısım için kredi kullanabilirsiniz. Alabileceğiniz maksimum ihtiyaç kredisi tutarı yasalar ile belirlenmiştir.

Kira kontratı ile kredi hesaplama yöntemine örnek verecek olursak:

 • 1.000 TL aylık kira geliri olan bir kişi ihtiyaç kredisini 36 ay vadeler ile aylık en fazla 500 TL geri ödemesi olacak şekilde kullanabilir. Bu durumda kişinin kullanacağı kredi tutarı toplamda 18.000 TL olmaktadır.
 • Aynı şekilde 3.000 TL aylık kira geliri olan kişinin 36 ay vade ile kullanacağı ihtiyaç kredisi için aylık ödemesinin 1.500 TL’yi geçmemesi gerekiyor. Toplamda kullanılacak olan kredi miktarı 54.000 TL’dir. Kullanılacak olan kredi tutarlarına faiz oranları da ekleneceğinden dolayı kredi tutarı değişebilir.

Kira kontratını gelir belgesi olarak göstererek kredi kullanacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken kira tutarlarıdır. Kira gelirine göre kredi alacaklarından dolayı ne kadar yüksek kira gelirleri varsa o kadar kredi kullanabilirler.

Kira Geliri Aylık En Fazla Ödenecek Tutar Alınabilecek Kredi Tutarı
1.000 TL Kira GeliriKira gelirinin yarısını geçmeyecek şekilde aylık ödenecek tutar 500 TL36 ay vade ile 18.000 TL
500 TL Kira GeliriAylık 250 TL kredi taksit ödemesi9 Bin TL ihtiyaç kredisi kullanılabilir.
3.500 TL Kira Geliri Aylık en fazla 1.750 TL ödeme63 TL ihtiyaç kredisi ve düşük oranlarda diğer kredi türlerinden faydalanabilirsiniz.
4.350 TL Kira Geliri 2.175 TL aylık ödemesi olan kredi kullanabilirsiniz. Toplamda 78.300 TL tutarında krediniz için kira kontratı ile başvuru yapabilirsiniz.
Kira Kontratı ile Kredi Hesaplama Yöntemi

Kira Gelirine Göre İhtiyaç Kredisi Hesaplama 2022

Kira geliri ile kredi kullanmak isteyenlerin öncelikle bankalar tarafından belirlenen şartları sağlaması sonrası ise kira gelirini belgeliyor olması gerekmektedir. Kira kontratı ile kredi hesaplamalarında kontratta yazan tutarın aylık kredi tutarının yarısını karşılıyor olacak şekilde kredi verilmektedir. Bankaların uygun faiz oranları ile sundukları ihtiyaç kredileri hesaplamalarını yapacak olursak kredi kullanabileceğiniz tutarları ve geri ödemelerini aşağıda hazırladığımız tabloda inceleyebilirsiniz.

36 ay vade ile kullanılacak olan kira kontratı üzerinden ihtiyaç kredileri:

Kira Kontratına Kredi Veren BankaKredi TutarıFaiz OranıAylık Ödeme
Vakıfbank36.000 TL%1,551.380,82 TL
Halkbank27.000 TL%1,631.051,82 TL
TEB54.000 TL%1,772.160,99 TL
QNB Finansbank18.000 TL%1,49682,37 TL
ING Bank30.000 TL%1,591.160 TL
Kira Kontratı ile Kredi Veren Bankalar

Bazı bankalar kredi notu düşük olanlar için bazı özel şartları yerine getirmeleri sayesinde kredi kullandırırken başka bir banka kredi notu düşük olan müşterilerine hiç bir şekilde kredi vermez. Çünkü bankalar kredi notu düşük olanların diğer şartları yerine getirip getirmemelerine hiç bakmadan direk kredi talebine olumsuz cevap vermektedir. Dediğimiz gibi kriterleri uygulama hakkı bankaların kendi inisiyatifinde olan bir şeydir.

Bankalardan bireysel ihtiyaç kredisi kullanmak istediğinizde genellikle bankalar kişilerden öncelikle:

 • Kimlik belgelerini,
 • Başvuru formunu,
 • Kişinin çalışma durumunu gösteren gelir belgesi,
 • Maaş bordrosunu,
 • Şube tarafından istenecek diğer belgeleri talep etmektedir.

Bankalar kredi başvurusunda bulunanların ilk olarak T.C kimlik numaralarından kredi notlarına bakmaktadır. Kredi notu eğer düşük ise bazı bankalar diğer ek koşulları sağlamaları halinde kredi verebilir. Bu koşullar ise her zaman bir kefil, ipotek gösterilecek taşınmaz mallar ve kira kontratı olmaktadır. Evet bankalar eğer kredi notunuzu düşük olarak değerlendirip kredi vermiyorsa bu gibi özel durumlar için bazen de aylık gelirini resmi olarak ispatlayamayanlar ama kira geliri gibi ek geliri olan kişilerden kira kontratını isteyerek bu belgeler ile kredi başvurularını onaylarlar.

Kira kontratı ve tapu fotokopisini isteyen bankalar bu durumda olan özel müşterileri için kira karşılığında ve teminat olarak gösterilen mallar karşılığında kredi vermektedir.

Tapu üzerinde ve hisseli tapu üzerinden kredi kullanabilmek mümkün. Hisseli tapuya kredi veren bankalar 2022 yılında hangileridir içeriğimizden bilgi alarak başvuru yapabilirsiniz.

Kira Kontratı ile Kredi Çekmenin Şartları Nelerdir?

Kira kontratı ile kredi çekmenin şartları arasında bankaların talep ettiği bir takım evrakların hazırlanmış olması gerekiyor. Bankanın bir kişiye kredi vermek için o kişide ilk arayacağı şey ödeme gücüdür.

Kira kontratı ile kredi çekmenin şartları:

 • Kişide ödeme gücü olması halinde ilgili banka kredi kullandırabilir.
 • Bunun yanında kredi notu da kredi vermeye diğer bir etmendir.
 • Bakıldığında ikisi de kişinin gelir belgesinin iyileştirilmiş olduğunu yönündedir.
 • Gelir belgesinin iyi düzeyde olduğu kişiye hemen hemen her banka kredi kullandırabilir.
 • Gelir belgesi üzerinden kredi çekecek ancak kira gelirine sahipse kişi yine kredi kullanabilir.
 • Kira getirinizi ibraz etmelisiniz.
 • Kira kontratı ile ilgili bankalara başvuruda bulunabilir ancak kira kontratının olmadığı durumlarda kredi almak mümkün olmayacaktır.
 • Elde edilen kira geliri bu noktada çok önemlidir. 
 • Kira kontratında belirlenen kira miktarına göre bankadan kredi alınabilir.
 • Çünkü bankaya gelirin sadece kira sözleşmesi olduğu beyan edilir.
 • Bu gelir üzerinden ödeme yaptığınız giderler sizin ödeme gücünüzü saptamaktadır.
 • Böylelikle kişinin kredi notunu da önemli olup kira kontratı ile kredi çekmek için kira geliri ve kredi notu önemli olacaktır.

Ancak, bilinmelidir ki kira kontratının yarısı kadar taksit üzerinden kredi kullanımı yapılabilmektedir.

Örneğin: 3 bin liralık kira gelirinin kredi kullanımında aylık taksiti 1.500 lira olacakken, kira kontratı üzerinde 1.000 lira ibraz edilmesi halinde 500 lira taksitli kredi kullanımı tanımlanacaktır. Dolayısıyla kira kontratı ile kredi kullanmak için sözleşmede bulunan kira gelirinin yüksek olması gerekmektedir.

Kira Kontratı İle Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alınır?

Kira kontratını bankaya göstererek ihtiyaç kredisi kullanabileceğiniz kredinin limiti 2 kriter üzerinden, kredi notu değerine göre ve kontratta yer alan kiranın miktarına göre belirlenir.

Eğer kredi notunuz düşükse kira kontratında yer alan miktar ne kadar fazla olursa olsun ihtiyaç kredisi kullanamazsanız. Kira kontratın da yer alan kiranın miktarı ise BDDK tarafından yayımlanan kanundan dolayı önemlidir. Kanun gereği kullanılacak olan kredinin aylık tutarının aylık ödemesi hane gelirinin %50 miktarını geçmemesi gerekir. Bu şartları sağlayarak kira kontratı ile örneğin 1.000 lira bir kira geliri olan bireysel ancak aylık taksit tutarı 500 TL olacak şekilde bir kredi kullanabilir. Şimdi ki ihtiyaç kredisi faiz oranlarına göre ise 36 ay vadeli olarak yaklaşık olarak 12.000 lira kredi kullanabilirsiniz.

Dükkan Sahiplerine Kontratlı Krediler

Dükkan sahiplerine kontratlı krediler veriliyor. Teminata alınacak olan gayrimenkulün ekspertiz değerine göre bankalar kredi vermektedir. Kredi kullanılacak olan banka tarafından görevlendirilen yetkililerin dükkanın değerinin ölçmesinden sonra dükkan sahiplerine kontratlı krediler ‘den faydalanabilirler.

Her banka kendi belirlediği mevzuatlarına göre kredi talep eden kişilerden farklı şartları yerine getirmelerini istemektedir. Bazı durumlarda bankalar kendi belirlediği mevzuatlardan taviz verdikleri zaman da avantajlı kredi ürünlerini hizmete sunmaktadır. Bir banka böyle bir durumda nasıl ki faizsiz kredi için kredi şartlarını nasıl kendi bünyesinde hazırlıyor ve hizmete sunuyorsa kredi başvurusunda gerekli şartları da kendi bünyesinde belirleyebilir. Bankalar bu şekilde özel olan durumlarda kredi başvurusunda bulunanlar için uygulanacak olan şartlar ve hakları gizli tutmaktadır.

Kredi Almayı Kolaylaştıracak Ek Gelirler Nelerdir?

Kredi alamayan kişiler kira kontratı ile başvuru yaptıklarında yine kredi alamıyorlarsa kredi almalarını kolaylaştıracak olan yöntemler ile tekrardan kredi başvurusu yapabilirler.

Bu gelirlerden biri olan kira kontratı dışında diğer yöntemler şu şekildedir:

 • Bankalardan kredi alımını kolaylaştırmak için bazı yollar bulunmaktadır.
 • Öncelikle kredi notunuz düşük ise onu yükseltmek adına çalışmalar yaparak riskli gruptan çıkmalısınız.
 • Daha sonra siciliniz bozuk ise sicil affı gibi yasalardan faydalanarak temize çıkmanız gerekmektedir.
 • Eğer istediğiniz tutardaki krediyi çekemiyorsanız da bankaya ek gelir kaynağı veya ipotek gösterebilirsiniz.
 • Bu sayede kredi çekme olasılığınız daha da yükselebilecektir.

Bankalardan kredi çekmek için ek gelirler göstermeniz halinde talep ettiğiniz miktarlarda kredi çekebilme ihtimaliniz daha da yükselebilir. Bankalara giderek ihtiyaçlarınız için kredi başvurusunda bulunmanız halinde sizden gelir belgenizi talep eder, kredi notunuza ve geçmişteki banka sicilinizi kontrol ederler ve kontroller sonrasında aranan kriterlere uyan kişilere kredi verilmektedir.

Kira Geliri ile Vergi Ödenmeyebilir!

Kira gelirinden vergi ödemeyecek olan kişiler kira gelirine sahip olması halinde Garanti BBVA mortgage ile vergi ödememesi mümkün. Vergi yükümlülüğü kapsamında ilgili vergi yasalarında özel avantajlar bulunuyor. Garanti BBVA kira geliri olanlar hiç vergi ödemeyebilir konusu hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!