Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar 2022

Bireysel ihtiyaçlar, konut alımları, kredi kartı borçları bunun gibi yüklü harcamalardan dolayı nakit çekme ihtiyacı doğmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanmasında bankalardan kredi çekmek ilk akla gelen para bulma yöntemidir. Bankalardan kolaylıkla istenen limitlerde kredi alabilmek için kredi notunun yüksek olması şartının yanında ipotek gösterilecek herhangi bir taşınmaz mal varlığını da bankaya teminat göstererek kredi alma imkanı sunuluyor. Kendi adına tapusu olan veya hisseli yani müşterek tapuya sahip olanlar bankalardan konut, ihtiyaç kredisi alabiliyor.

Bu konuda özellikle Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar 2022 yılında hangileridir araştırması yapan ve yine evimi ipotek edip kredi almak istiyorum, Hisseli tarla ipotek edilebilir mi, Tapu senedi ile kredi çekilir mı hangi bankalar ipotek karşılığı kredi kullandırır Vakıfbank Ziraat bankası ve Denizbank hisseli tapuya kredi şartları nelerdir merak edilen soruların yanıtlarını araştıranlar için tüm detayları anlattık.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar Hangileri? 2022

Bankaların büyük bir kısmı hisseli tapu ile kredi vermektedir. Bunlar arasında özellikle Vakıfbank, Denizbank ve Ziraat Bankası uygun kredi koşulları ile öne çıkmaktadır. Ziraat bankası tapuyla kredi kampanyası kapsamında 36 ay vade seçenekleri ile kredi sunmaktadır.

Ziraat Bankası, Denizbank ve Vakıfbank hisseli tapuya kredi olarak kullandırılan hisseli tapu ile kredi işlemi iki şekilde karşınıza çıkabilir.

 • Hisseli tapu üzerinden ipotekli ihtiyaç kredisi kullanılması,
 • Konut kredisi kullanarak hisseli tapuya sahip bir konut ya da arsa satın alınması şeklinde olacaktır.

Vatandaşların üzerine kayıtlı her türlü mülk, ev, arsa üzerinden, ipotek ettirerek nakit ihtiyacını karşılaması mümkündür. Konut, ev ve arsalar eğer birden fazla hissedara ait ise, hisseli tapular üzerinden de bankalar ihtiyaç kredisi olanağı sunmaktadır.

Peki Hisseli tapuya kredi veren bankalar hangileridir? merak edenler için müşterek yani hisseli tapuya kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir;

 • Ziraat Bankası hisseli tapuya kredi,
 • Vakıfbank hisseli tapuya kredi,
 • Denizbank bankalarıdır.

İpotekli Kredi Veren Bankalar da bulunuyor. Hangi banka tapuya kredi veriyor? diyorsanız İpotekli kredilerde öne çıkan bankalar: İş Bankası Denizbank. Garanti Bankasıdır.

Tapu Senedi ile Kredi Çekilir mi?

Bankalar tapu senedi ile kredilerinde ipotek uygulamaktadır. Bunun için tapu senedi veya hisseli tapular kullanılabilmektedir. Pek çok banka ev, arsa, tarla gibi taşınmazların tapu senediyle kredi almak isteyen kişilere kredi fırsatı tanımaktadır. Bu krediyi veren Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Denizbank’tan nakit desteği arsa kredisi veren bankalar hangi belgeleri talep ediyor? Hemen bakalım.

Tapu Karşılığı Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler aşağıda ki gibidir:

 • Nüfus Cüzdanı veya T.C. kimlik fotokopisi,
 • Ehliyet/Sürücü Belgesi,
 • Pasaport,
 • Çalıştığınıza dair gelir belgesi,
 • Satın alınacak konutun tapu fotokopisi
 • Serbest meslek erbaplarından alınacak meslek kuruluşu üyelik belge fotokopisi,
 • Tüzel kişilik ortaklıklarında, şirkete ait ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
 • Bankanın talep edeceği diğer evraklar.

Hisseli Tarla İpotek Edilebilir mi?

Peki, hisseli tarla ipotek edilebilir mi? Hisseli tarla/ ev ipotek edilebilir mi, bu şekilde hangi bankalar ne şartlarda kredi kullandırır sorularının yanıtları araştırılıyor. Vatandaşların bankalardan üzerlerine kayıtlı mülk, ev ve arsayı ipotek ettirerek kredi çekebilmeleri mümkündür. Hisseli mülkiyette hisseler bağımsız olarak ipotek edilebiliyor. Bir taşınmazı ipotek etmek için biri rehin sözleşmesi diğeri tescil olmak üzere iki işlem yapılıyor. Taşınmaz üzerinde birden fazla ipotek işlemi yapılabiliyor. Bu kapsamda kişi konut, ev ya da arsalardan birden fazlasına hissedar ise hisseli tapular üzerinden de kredi verilmektedir.

Yine hisseli yani müşterek tapuya konut ve ihtiyaç kredisi verilir mi araştırılmaktadır. Hisseli tapuya kredi veren bankalar kredileri ne şekilde kullandırıyor şimdi de bu konuya açıklık getirelim.

Hisseli Tapu İle Çekilen Kredinin Vadesi

Hisseli tapu üzerinden alacağınız ipotekli kredi ihtiyaç kredileri kapsamında olduğu için maksimum 36 aya kadar vadelendirilebilir. Bu ve bunun dışındaki tüm şartlar bankanın kararlarına göre değişkenlik gösterebilir. İhtiyaç kredisi nevinden kullandırıldığı için kredinin vadesi 36 ay ile sınırlandırılmıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere konut kredisi gibi 120 ay uzun vadeli olarak değil de tüketici kredisi olarak 36 ay vadeli olarak ödeme planı üzerinden kullandırılır.

Bu bankalara giderek başvurulara hisseli tapuya kredi olanağından yararlanmak istediğinizi beyan ederek kredi imkanından yararlanabilirsiniz. Tabi ki bunun için bankanın istediği özel şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar neler şimdi de şartları inceleyelim.

Hisseli Tapuya Kredi Çıkar mı? Şartları Nedir?

Hisseli eviniz var ise, bankalar arasında şartlarda bazı değişiklikler olmak kaydıyla genel 2 şart vardır;

 • İlk şartı; Hisseli diğer hissedarlar ile anlaşarak size kefil olmaları için kefil olmayı kabul etmeleridir.
 • İkinci şartı ise; diğer hissedarların muvafakati ile tek tapu olarak kaydedilmesi, dönüştürülmesidir.

Çünkü bu tapularda belli oranlar belirtilmeden sadece pay sahipleri kayıtlı olduğu için işlem yapılamamaktadır. Müşterek tapunuzu tek tapuya çevirmek istediğinizde yapmanız gerekenler neler biliyor musunuz. Hemen Müşterek Tapuyu Tek Tapuya Çevirme konusunda kısa bir bilgi verelim.

Müşterek Tapuyu Tek Tapuya Çevirme

Müşterek tapu; ev, arsa, konut üzerinde birden fazla hissedarı olan kişilerin hak sahibi olduğunu gösteren belgedir. Paylı mülkiyet şartını sağlamayan taşınmazlar için, kimin hangi bölümde hak sahibi olduğunun belirlenmesi tapunun bölünmesi gerekir.

 • Krediye konu taşınmaz iskanı alınmış ve ruhsatlı olmalıdır, bağlı bulunan Belediye’ye başvurarak kontrol yapılır.
 • Harita ve Kadastro mühendisleri ile ayırma işlemlerini tamamlanmalıdır.
 • Müstakil olarak düzenlenecek taşınmazlarda tüm hisse sahiplerinin onayının alınmış olması gerekir.
 • Taşınmaz tek bir isme ait olarak yeniden düzenlenir. 
 • İlgili onay alındıktan sonra müstakile çevirme işlemi ilgili müdürlük aracılığı ile yapılır.
 • Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nce belli oranlarda işlem ücretleri alındıktan sonra çevrilmesi işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Başlığımızda hisseli tapuya kredi veren bankaların hangileri olduğunu ve şartları hakkında kısa bir açıklama yapmıştık.

Ortak tapuya sahip kişilerin kredilerden yararlanmak için başvurabileceği Ziraat, Vakıfbank ve Denizbank ipotekli karşılığı hisseli tapuya kredi şartların neler olduğunu sizler için tek tek araştırdık.

Ziraat Bankası Hisseli Tapuya Kredi İmkanı

Ziraat Bankası Tapu Karşılığı kredi imkanı sağlıyor. Tüm ihtiyaçlarınız için, mevcut müşterek yani ortak/hisseli tapularınız ile kredi çekebilmeyi mümkün kılıyor. Bankanın istediği özel şartlar ise;

 • İpotekli Bireysel Finansman Kredisi ile başvurularını yapmak isteyen hak sahipleri tüm şubelere şahsen başvurarak işlemlerini gerçekleştirebilir.
 • Vade olarak üst limit 36 ay vadeli olarak belirlenmiştir.
 • Hissedarların muvafakati alınarak, asıl borçlu, kabul eden diğer hissedarlar kefil olarak kaydedilerek, taşınmaz üzerine ipotek kaydı yapılır veya haklar borçlanacak kişinin üzerine geçirilerek ve eşit paylara bölünerek de ipotek şartı sağlanır.
 • İpoteğe konu taşınmazın ekspertiz değerleri belirlenir.
 • Konut ekspertiz değerinin %80’ine kadar, iş yeri için gayrimenkul değerinin %75’i ve imarlı tapular için ekspertiz değerinin %50’sine kadar kullanma imkanı sağlar.
 • Müşterilerine hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası* yapılma olanağı da sağlar.
 • Gerekli gördüğü takdirde ek teminat isteğinde bulunabilir. Faiz oranlarında değişiklik yapma hakkı saklıdır.

Ziraat Bankası Hisseli Tapuya Kredi Hesaplama

Kredi TutarıVade Süresi Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı
30.000 TL36 Ay%1,591.159,67 TL
40.000 TL36 Ay%1,591.546,22 TL
50.000 TL36 Ay%1,591.894,16 TL
Ziraat Bankası Müşterek Tapuya Kredi Hesaplama Tablosu

Vakıfbank Hisseli Tapuya Kredi Verilir mi?

Vakıfbank ipotek karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi için, kendinize veya 3. bir kişiye ait taşınmazları teminat göstererek gerekli nakit ihtiyaçlarınızı karşılanabilme imkanı sunan bankalar arasında olduğundan Vakıfbank hisseli tapuya kredi alabilirsiniz.

Bu şekilde sağlanan kredi imkanları kişini  genel gelir düzeyi, risk durumu, ve bunun gibi genel şartlarda ortak tapu ile kredi alımında banka tarafından dikkate alınan şartlardandır.

 • İpotek Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi, Vakıfbank’ın nakit desteği kampanyasıdır. Müşterek de olsa eğer arsa, konut, ev sahibiyseniz başvurularınız değerlendirmeye alınır ve tüm nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
 • Ekspertiz raporunda belirlenen değerin %80’i kadar kullanma sınırı vardır.
 • Ekspertiz raporu tamamlandıktan sonra, Vakıfbank şubelerine bu raporun aslı, vatandaşın T.C. kimlik kartı veya sürücü belgesi, ikametgah belgesi, borçlu adına kayıtlı faturalardan birinin fotokopisi, taşınmazın tapu fotokopisi ile başvurulması gerekmektedir.
 • Son olarak, kat mülkiyetli yani yasal anlamda iskan probleminin olmadığı taşınmazlar veya kat irtifaklı olarak bankaya sunulmasıdır.
Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranıAylık Taksit Tutarı
10.000 TL36 Ay1,55%383,56 TL
15.000 TL36 Ay1,55%575,34 TL
20.000 TL36 Ay1,55%767,12 TL
Vakıfbank Kredi Hesaplama Tablosu

Denizbank Ortak Tapuya İhtiyaç Kredisi

Kredi başvuruları için, borçlunun 18 yaşından büyük olması, belgelendirebildiği sabit bir gelire sahip olması, sicilinin yeterli ve olumlu olması gibi genel şartları sağladığında, borçlunun özel şartları sağlaması beklenmektedir.

 • Ev Teminatlı Bireysel Finansman Destek, ortak taşınmazlara sahip olan vatandaşların bireysel tüm nakit ihtiyaçlarını sağlamak için uygulamada olan kampanyasıdır.
 • Tek tapuya dönüştürülmüş arsa değil, kat mülkiyetli olarak bankaya tapularının teminat için sunması gerekmektedir.
 • Yukarıda özel şartları sağlayan vatandaşlar Ev ve konut tapularını ipotek ettirerek Denizbank tüm şubelerine başvuru evrakları ile müracaat edebilirler. Bu evraklar ise; Kimlik belgesi, sürücü belgeleri, ikametgah belgesi ile gelir bilgisi durumunu gösteren hizmet dökümlerini istenen diğer belgelerle başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir.
 • Uzman eksperlerin düzenleyeceği, teminat gösterilecek konutun bina yaş, metrekare gibi özelliklerini inceleyerek düzenlediği ekspertiz raporu ile, piyasa değeri üzerinden %80 ini aşmayacak kadar kredi imkanı sunar. 
 • Vadeler 0-36 ay arasında değişen zaman aralığında belirlenir.
 • İpotekli bireysel finansman ihtiyaçlar için detaylı hesaplama araçlarına Denizbank internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
Kredi TutarıVadesiFaiz OranıAylık Taksit TutarıTahsis Ücreti (TL)Toplam geri ödeme
30.000 TL36 Ay%2,361.339,89 TL525 48.236,04 TL
50.000 TL36 Ay%2,362.233,14 TL525 80.393,04 TL
Denizbank Ortak Tapuya İhtiyaç Kredisi

Evimi İpotek Edip Kredi Almak İstiyorum

Ev üstüne kredi çekilir mi? merak ediliyor. İşin aslı ise şu şekilde oluyor. Evin üzerinde kredi çekilmek suretiyle kredi alınabilir mi sorularının yanıtı ne yazık ki hayırdır. Kendinize ait bir ev üzerine kredi çekmek istediğinizde bu işlem konut kredisi olarak değil, konut teminatlı ihtiyaç kredisi olarak uygulanır. Konut kredisinin amacı, yeni bir ev almak isteyenlere kredi desteği sağlamaktır. Yani kendi evinizi bankaya teminat olarak gösterip ipotek ettirerek konut teminatlı kredi ile istediğiniz limitlerde ihtiyaç kredisinden yararlanabilirsiniz. Bu kredi imkanını ise ipotek karşılığı ihtiyaç kredisi veren bankalar sunmaktadır.

Hisseli Tapuya Konut Kredisi Şartları

Hisseli tapularınız ile bazı bankaların özel şartlarını yerine getirdiğiniz takdirde nakit desteği başvuru olanağı sağlıyor.

Özel şartları sıralarsak:

 • 1. Hisseli tapularınız varsa diğer hissedarlar ile anlaşıp onayını alarak müşterek tapunun dönüştürülmesi gerekir.
 • 2. Kimin üzerine kayıtlı ise bankaların diğer özel şartlarını karşıladığı takdirde, konut kredisi verilebilmektedir.
 • 3. Tapuların çevrilmesi, bankaların şartları arasında en önemli olanıdır. Hak sahiplerinin bölümleri ayrılmamış olup, sadece taşınmaz üzerinde hak sahibi olanların kimler olduğu yazılı olmaktadır. İskan sorunu yoksa, ilgili bölümlere ayrılarak dönüştürülebilir.
 • Diğer hisselere sahip herkesin onayıyla borçlu dışında diğer hissedarların kefil olarak gösterilmesi, ekspertiz raporu hazırlanarak, taşınmaz değerinin %80′ i kadar çıkma ihtimali olmaktadır.
 • Ödeme yükümlülükleri yerine getirilmediği takdirde sorumluluk hak sahiplerinde olacağından, teminat gösterilmesi için bu şartın da sağlanması gerekmektedir.

Peki konutunuzu bankaya teminat göstererek yani konut ipotekli ihtiyaç kredisi nedir? nasıl alınır bilmeniz gereken diğer detaylara geçersek olursak;

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi çoğu bankanın genel şartlarını sağlayan herkes için başvurularını kabul ettiği bir seçenektir. Bankanın teminat olarak üzerinize kayıtlı taşınır veya taşınmaz malları da göstermenizi isteme hakkı vardır. Bankanın ipotek ettirmek istediği arazi, arsa, üzerinize kayıtlı ev, tarla, kat mülkiyetli veya kart irtifakının bulunduğu taşınmazlar hisseli de olsa başvuruları kabul etmektedir. Bu şekilde herhangi bir taşınmaz mal varlığınızı bankaya teminat göstererek, alacağınız konut için bankadan kredi alabilirsiniz.

İpotekli Konut Kredisi Veren Bankalar

Hisseli yani müşterek tapular için yukarıda sıraladığımız genel ve özel şartları sağlayan vatandaşlar için konut için nakit desteği veren başlıca bankaları sıraladık.

Tarla Kredisi Veren Bankalar 2022

Bireysel olarak alınan ihtiyaç kredisi, konut, taşıt dışında arsa kredisi de verilmektedir. Banka müşterilerine iki farklı şekilde kullandırma olanağı bulunmaktadır.

 • Satın alınacak olan arsanın imarlıysa, arsaya verilen kredi karşılığında ipotek uygulanmaktadır.
 • Eğer imarlı bir arsa yoksa, müşterinin üzerine kayıtlı başka bir gayrimenkul üzerine ipotek konularak ev karşılığı yararlanmış olursunuz.

Bu şekilde kredi kullanabileceğiniz bankalar ve faiz oranları şöyledir:

 • Ziraat Bankası 36 ay vadeli ve ekspertiz değerinin %50’si kadar kullanabilirsiniz.
 • Albaraka Türk ekspertiz değerinin %100’ü kadar.
 • TEB ekspertiz değerinin %60’ı kadar.
 • Şekerbank ekspertiz değerinin %45’i kadar tarla kredisi vermektedir.
Verilen oy post
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın