Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar 2023 (Ortak Konut Kredisi)

Kendi adına tapusu olan veya hisseli yani müşterek tapuya sahip olanlar bankalardan konut, ihtiyaç kredisi alabiliyor. Bu konuda özellikle Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar 2023 yılında hangileridir araştırması yapan ve yine evimi ipotek edip kredi almak istiyorum, Hisseli tarla ipotek edilebilir mi, Tapu senedi ile kredi çekilir mı hangi bankalar ipotek karşılığı kredi kullandırır Vakıfbank Ziraat bankası ve Denizbank hisseli tapuya kredi şartları nelerdir merak edilen soruların yanıtlarını araştıranlar için tüm detayları anlattık.

Hisseli Tapuya Kredi Çekilebilir mi?

Bankalar tapu senedi ile kredilerinde ipotek uygulamaktadır. Bunun için tapu senedi veya hisseli tapular kullanılabilmektedir. Pek çok banka ev, arsa, tarla gibi taşınmazların tapu senediyle kredi almak isteyen kişilere kredi fırsatı tanımaktadır.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Denizbank’tan tapu karşılığı kredi başvurusu İçin gerekli belgeler aşağıda ki gibidir:

 • Nüfus Cüzdanı veya T.C kimlik fotokopisi.
 • Satın alınacak konutun tapu fotokopisi.
 • Çalıştığınıza dair gelir belgesi.
 • Ehliyet/Sürücü Belgesi.
 • Pasaport.
 • Serbest meslek erbaplarından alınacak meslek kuruluşu üyelik belge fotokopisi.
 • Tüzel kişilik ortaklıklarında, şirkete ait ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • Bankanın talep edeceği diğer evraklar, hisseli tapuya kredi çekerken gerekli evraklardır.

Hisseli Tapuya Kredi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Hisseli eviniz var ise, bankalar arasında şartlarda bazı değişiklikler olmak kaydıyla genel 2 şart vardır.

Bu şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • İlk şartı: Hisseli diğer hissedarlar ile anlaşarak size kefil olmaları için kefil olmayı kabul etmeleridir.
 • İkinci şartı ise: Diğer hissedarların muvafakati ile tek tapu olarak kaydedilmesi, dönüştürülmesidir.

Bu tapularda belirli oranlar belirlenmeden sadece pay sahipleri kaydedildiğinden işlem yapılamamaktadır. Müşterek tapunuzu tek tapuya dönüştürmek istediğinizde ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Müşterek Tapuyu Tek Tapuya Dönüştürme hakkında kısa bir bilgi verelim.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Bankaların çoğu hisse senedi ile kredi vermektedir. Bunlar arasında Vakıfbank, Denizbank ve Ziraat Bankası uygun kredi koşullarıyla öne çıkıyor. Ziraat Bankası tapulu kredi kampanyası kapsamında 36 ay vade seçenekleri ile kredi sunmaktadır.

Ortak tapu üzerinden ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmak ve konut kredisi kullanarak ortak tapu ile ev veya arsa satın almak şeklinde olacaktır.

Vatandaşların üzerlerinde kayıtlı her türlü gayrimenkul, ev ve arsa üzerinde ipotek alarak nakit ihtiyaçlarını karşılamaları mümkündür. Konut ve arsanın birden fazla hissedarı varsa bankalar da müşterek senet yoluyla ihtiyaç kredisi vermektedir.

Müşterek yani hisseli tapuya kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası hisseli tapuya kredi
 • Vakıfbank hisseli tapuya kredi
 • Denizbank hisseli tapuya kredi vermektedir.

Hisseli Tapu İle Çekilen Kredinin Vadesi Süresi 2023 Güncel

Hisse senedi üzerinden alacağınız konut kredisi ihtiyaç kredisi kapsamında olduğu için maksimum 36 aya kadar vade yapılabilmektedir.

Bu ve diğer tüm koşullar bankanın kararlarına göre değişiklik gösterebilir. İhtiyaç kredisi olarak kullanıldığı için kredinin vadesi 36 ay ile sınırlıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere konut kredisi gibi 120 ay uzun vadeli kredi olarak değil, 36 ay vade ile ihtiyaç kredisi olarak kullanılmaktadır.

Bu bankalara giderek tapu için kredi imkanından yararlanmak istediğinizi beyan ederek kredi fırsatından yararlanabilirsiniz. Tabi bunun için bankanın istediği özel şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Şimdi bu koşulların neler olduğunu inceleyelim.

Ziraat Bankası Hisseli Tapuya Kredi (Ortak Konut Kredisi)

Ziraat Bankası Tapu mukabili kredi vermektedir. Tüm ihtiyaçlarınız için mevcut müşterek/ortak tapularınız ile kredi çekmenizi sağlar. Bankanın talep ettiği özel şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • İpotekli Bireysel Finansman Kredisi ile başvurularını yapmak isteyen hak sahipleri tüm şubelere şahsen başvurarak işlemlerini gerçekleştirebilir.
 • Vade olarak üst limit 36 ay vadeli olarak belirlenmiştir.
 • Hissedarların muvafakati alınarak, asıl borçlu, kabul eden diğer hissedarlar kefil olarak kaydedilerek, taşınmaz üzerine ipotek kaydı yapılır veya haklar borçlanacak kişinin üzerine geçirilerek ve eşit paylara bölünerek de ipotek şartı sağlanır.
 • İpoteğe konu taşınmazın ekspertiz değerleri belirlenir.
 • Konut ekspertiz değerinin %80’ine kadar, iş yeri için gayrimenkul değerinin %75’i ve imarlı tapular için ekspertiz değerinin %50’sine kadar kullanma imkanı sağlar.
 • Müşterilerine hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası* yapılma olanağı da sağlar.
 • Gerekli gördüğü takdirde ek teminat isteğinde bulunabilir. Faiz oranlarında değişiklik yapma hakkı saklıdır.

Ziraat Bankası hisseli tapuya kredi örnek hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir:

Kredi TutarıVade Süresi Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı
30.000 TL36 Ay%1,291.047,03 TL
40.000 TL36 Ay%1,291.396,03 TL
50.000 TL24 Ay%1,292.435,75 TL
Ziraat Bankası Müşterek Tapuya Kredi Hesaplama Tablosu

Vakıfbank Hisseli Tapuya Kredi Verilir mi?

Vakıfbank, ipotekli taksitli kredi için kendinize veya üçüncü bir kişiye ait taşınmazları teminat altına alarak ihtiyaç duyduğunuz nakit ihtiyaçlarınızı karşılama fırsatı sunan bankalar arasında yer aldığından, krediyi ticari kişiler dışında tapuya kullandırabilmektedir.

Bu şekilde sağlanan kredi imkanları, kişinin genel gelir düzeyi, risk durumu vb. Genel anlamda müşterek senet kredisi alımında bankanın dikkate aldığı şartlar arasındadır.

 • İpotek Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi Vakıfbank’ın nakit desteği kampanyasıdır. Müşterek de olsa eğer arsa, konut, ev sahibiyseniz başvurularınız değerlendirmeye alınır ve tüm nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
 • Ekspertiz raporunda belirlenen değerin %80’i kadar kullanma sınırı vardır.
 • Ekspertiz raporu tamamlandıktan sonra, Vakıfbank şubelerine bu raporun aslı, vatandaşın T.C kimlik kartı veya sürücü belgesi, ikametgah belgesi, borçlu adına kayıtlı faturalardan birinin fotokopisi, taşınmazın tapu fotokopisi ile başvurulması gerekmektedir.
 • Son olarak, taşınmazların kat mülkiyeti ile yani kanuni uzlaşma sorununun olmadığı hallerde veya kat irtifakı olarak bankaya ibraz edilmesidir.

Vakıfbank hisseli tapu kredisi önek hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir:

Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranıToplam Geri Ödeme Tutarı
10.000 TL36 Ay%1,7914.668,12 TL
15.000 TL36 Ay%1,7922.002,18 TL
20.000 TL36 Ay%1,7929.336,24 TL
Vakıfbank Kredi Hesaplama Tablosu

Denizbank Ortak Tapuya İhtiyaç Kredisi

Kredi başvurularında, 18 yaşını doldurmuş olmak, belgelenebilir istikrarlı bir gelire sahip olmak, yeterli ve olumlu sicile sahip olmak gibi genel şartların sağlanması halinde borçlunun özel şartları sağlaması beklenir.

Denizbank ortak tapuya ihtiyaç kredisi alma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Ev Teminatlı Bireysel Finansman Desteği, müşterek taşınmaz sahibi vatandaşların bireysel nakit ihtiyaçlarının tamamının karşılanması amacıyla uygulamada olan bir kampanyadır.
 • Tapuların tek tapuya dönüştürülmüş bir arsa değil kat mülkiyeti olarak bankaya teminat olarak sunulması gerekmektedir.

Yukarıdaki özel koşulları sağlayan vatandaşlar, ev ve ikametgahlarını ipotek ettirerek başvuru belgeleri ile Denizbank’ın tüm şubelerine başvurabilirler.

Bu evraklar ise aşağıdaki gibidir:

 • Kimlik belgesi
 • sürücü belgeleri
 • ikametgah belgesi ile gelir bilgisi durumunu gösteren hizmet dökümlerini istenen diğer belgelerle başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Garanti edilecek evin bina yaşı ve metrekare gibi özellikleri incelenerek uzman eksperler tarafından hazırlanacak ekspertiz raporu ile piyasa değerinin %80’ini aşmayan bir kredi imkanı sunuyor.

Vadeler 0-36 ay arasında belirlenir. Örnek bir ödeme tablosu aşağıdaki gibidir:

Kredi TutarıVade SüresiFaiz oranıGeri Ödenecek Toplam Tutar
30.000 TL36 Ay% 3.2757.811,68 TL
50.000 TL36 Ay% 3.2796.352,92 TL
Denizbank Ortak Tapuya İhtiyaç Kredisi

Hisseli Eve Konut Kredisi Kullanılabilir mi?

Konut kredisi başvurusunda teminat olarak gösterilecek konut payı varsa kredi başvurusu sırasında tüm hissedarların imzalaması gerekmektedir. Ayrıca ortak tapuyu tek tapuya çevirerek konut kredisi kullanabilirsiniz.

Hisseli Tapu Teminat Gösterilir mi?

Çoğu banka hisse senedinin teminatını kabul etmemektedir. Hisse senedi tapuları birden fazla kişiye ait olduğu için bankadan kredi kullanacak kişiye ait tapuları teminat olarak kabul edilir.

Tarla Tapusuna Kredisi Veren Bankalar 2023 Güncel 4 Banka

Bu şekilde kredi kullanabileceğiniz bankalar ve faiz oranları aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası 36 ay vadeli ve ekspertiz değerinin %50’si kadar kullanabilirsiniz.
 • Albaraka Türk ekspertiz değerinin %100’ü kadar.
 • TEB ekspertiz değerinin %60’ı kadar.
 • Şekerbank ekspertiz değerinin %45’i kadar tarla kredisi vermektedir.

İhtiyaç kredisi, konut ve taşıt kredisi dışında arsa kredisi de verilmektedir. Banka, müşterileri için iki farklı şekilde kullanma imkanına sahiptir.

 • Satın alınacak olan arsanın imarlıysa, arsaya verilen kredi karşılığında ipotek uygulanmaktadır.
 • Eğer imarlı bir arsa yoksa, müşterinin üzerine kayıtlı başka bir gayrimenkul üzerine ipotek konularak ev karşılığı yararlanmış olursunuz.

Hisseli Tarla İpotek Edilebilir mi?

Vatandaşların tescilli mülk, ev ve araziyi ipotek ederek bankalardan kredi çekmesi mümkündür. Hisseler bağımsız olarak ipotek edilebilir.

Bir taşınmazın ipotek edilmesi için rehin sözleşmesi ve tescil olmak üzere iki işlem yapılır. Taşınmaz üzerinde birden fazla ipotek yapılabilir. Bu kapsamda kişinin birden fazla ev, konut veya arsaya ortak olması halinde pay unvanları üzerinden de kredi verilir.

Müşterek Tapuyu Tek Tapuya Çevirme

ortak tapu; Ev, arsa, konut üzerinde birden fazla hissedarı olan kişilerin hak sahibi olduğunu gösteren bir belgedir. Paylı mülkiyet şartını sağlamayan taşınmazlar için, kimin hangi bölümde hak sahibi olduğunu belirlemek için tapu bölünmesi gerekir.

Müşterek tapuyu tek tapuya çevirme şartları aşağıdaki gibidir:

 • Krediye konu taşınmaz iskanı alınmış ve ruhsatlı olmalıdır, bağlı bulunan Belediye’ye başvurarak kontrol yapılır.
 • Harita ve Kadastro mühendisleri ile ayırma işlemlerini tamamlanmalıdır.
 • Müstakil olarak düzenlenecek taşınmazlarda tüm hisse sahiplerinin onayının alınmış olması gerekir.
 • Taşınmaz tek bir isme ait olarak yeniden düzenlenir. 
 • İlgili onay alındıktan sonra müstakile çevirme işlemi ilgili müdürlük aracılığı ile yapılır.
 • Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nce belli oranlarda işlem ücretleri alındıktan sonra çevrilmesi işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Başlığımızda, hisse senedi tapusuna hangi bankaların kredi verdiği ve koşulları hakkında kısa bir açıklama yaptık.

Ziraat, Vakıfbank ve Denizbank’ın müşterek tapusuna sahip kişilerin başvurabileceği ipotekli muadili tapu kredisi koşullarının neler olduğunu sizler için tek tek araştırdık.

Hisse Tapulu Ne Demek?

Taşınmaz üzerinde hak sahibi olan kişilerin isim ve numaralarını içeren tapu tipi adıdır.

Hisseli Tapu Başkasına Satılır mı?

Taşınmazın tüm payları birlikte satılabilir. Hissedarların taşınmazın satışı konusunda ortak karar almaları ve satış için tapuda hazır bulunmaları zorunludur.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!