Evim İnşaat Halinde Konut Kredisi Kullanabilir miyim? 2022

Evim inşaat halinde konut kredisi kullanabilir miyim araştırması yapan vatandaşlar için eve eksper geldikten sonra bankaların yüzde 70 ve yüzde 80 bitmiş daireye kredi veriyor mu araştırdık. inşaat halindeki evini ödeme güçlük çeken ve kredi çekmeyi düşünen kişiler bankaların inşaat halindeki evler için vereceği konut kredisini şartlarını ve faiz oranlarını ve konut kredisi onaylandıktan sonra kaç gün geçerli Evim İnşaat Halinde Konut Kredisi Kullanabilir miyim? içeriğimizde detaylandırdık.

Evim İnşaat Halinde Konut Kredisi Kullanabilir miyim?

Evim inşaat halindekonut kredisi kullanabilir miyim? sorusunun yanıtı;

Evet, inşaat halindeki ev için de konut kredisi kullanabilirsiniz. Ancak bu şekilde kredi kullandırmak için bitmemiş olan inşaatın yüzde 80 oranında tamamlanmış olması şartı arar. İnşaat halindeki eviniz için inşaatın yüzde 80 oranında tamamlanmış olması şartını sağlamanız durumunda kolaylıkla konut kredisi kullanabilirsiniz. İnşaatın tamamlanma oranını banka tarafından yaptırılacak olan ekspertiz değerlendirmesi sonucunda tespit edilir. Bankalar genel olarak kat irtifak tapusu olan ve ekspertiz raporuna göre inşaatın ortalama olarak yüzde 80’inin tamamlandığı yapılara kredi verdiğinden sizin inşaatınız da yüzde seksen tamamlanmış haldeyse kredi verilir.

İnşaat Halindeki Daireye Konut Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

İnşaat halindeki daireye konut kredisi alabilmek için henüz inşaatın tamamlanmamış olması gerekiyor. İnşaatlarını tamamlamak isteyen kişiler bankalara müracaat ederek finansman ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Tamamlama kredisi kullanacak olan kişilerin kredi kullanımlarında dikkat etmesi gereken hususlar bulunuyor. Bankaların dikkat ettiği hususları sağlayan kişiler inşaat tamamlama kredilerinden faydalanabilirler.

İnşaat halinde yarım kalan ev için bankaların dikkat ettikleri noktalar ise;

 • İnşaatın yalnızca temelden ibaret olup olmadığı,
 • Temel ya da tuğlaların örülüp örülmediği,
 • İnce ve kaba sıvaların yapılıp yapılmadığı,
 • Kapı ve pencerelerin tamamlanmış olup olmadığı gibi konular konut kredisi için başvurulacak olan banka için oldukça önemlidir.
 • Evin temel ve tuğlaların bitmiş olması,
 • Konutun ruhsatının olması,
 • İnşaatın projeye uygun olması,
 • Dairenin kat irtifakına geçmiş olması, kişinin inşaatı tamamlanmamış evi için konut kredisini çekemeden önce kredi çekilecek olan konut için aranan şartlardır.

Bu maddeleri yerine getirenler banklardan kredi çekebilirler. Yapılan inşaatın belirli sebepler ile yarım kalmasından dolayı tamamlamak için alınacak olan finansman desteği tamamlama konut kredisi adı altında verilmektedir.

Arsaya Ev Yapana Kredi İmkanı

Arsaya ev yapmak isteyen kişiler tarafından genellikle kredi kullanım esnasında sık sık duyulan yüzde 80 bitmiş veya %70 bitmiş dair ne demek merak ediliyor. Kredi kullanımlarında önemli kredi çekilecek olan evin belirli bir oranının bitmiş olmasıdır. Belirli bir kısmı bitmiş daireleri ipotek göstererek bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Bu oranlarda bankalar tarafından genellikle yüzde 70 veya yüzde 80 oranında istenmektedir.

İnşaat Tamamlama Kredisi Veren Bankalar

İnşaat tamamlama kredisi veren bankalar 2022 yılında kamu bankaları, özel bankalar ve katılım bankalarıdır. Yüzde 70’i bitmiş daireye İnşaat tamamlama kredisi verecek olan bankaların başında Ziraat Bankası ve Halk Bankası gelmektedir. Diğer bankalarda konut tamamlama ya da inşaat tamamlama kredisi adı altında destekler verilmektedir. İnşaatı yarım kalmış tamamlanamayan evler için kredi başvurusunda bulunulabilir. İnşaat tamamlama kampanyasıyla verilecek olan kredilerin bazı şartları da bulunmaktadır. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu kampanyadan kosgebkredisi.com yararlanıp evin geri kalanının tamamlanması için inşaatın belirli bölümlerinin bitmiş olması gerekir. Bunu oran üzerinden belirtmek gerekirse yüzde 70 oranında konutun tamamlanmış olması gerekmektedir. Böylelikle bankalar geriye kalan yüzde 30’luk kısım için kredi kullandırma hakkı tanıyor.

2022 yılında inşaat Tamamlama kredisi veren bankalar;

 • Ziraat Bankası İnşaat tamamlama kredisi,
 • Halkbank Konut tamamlama kredisi,
 • Şekerbank Konut tamamlama kredisi,
 • Akbank Konut kredisi,
 • İş Bankası Ev kredisi,
 • Albaraka Bina tamamlama kredisi,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası Konut tamamlama finansmanı,

Maddeler halinde sıralanmış olan bankaların inşaat tamamlama kredi kampanyaları devam etmektedir.

Konut kredisi kullanan kişiler tarafından en çok araştırılan konular arasında yer alan ve bazı bankalar tarafından istenilen konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mu içeriğimizden konut sigortası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bankalar Konutun Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Bankalar BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) kararı gereğince konutun ekspertiz değerinin en fazla %80’ine kadar konut kredisi verilir. Bu oran elbette bazı bankalarda değişmektedir. Bazı bankalarda %75 oranına kadar inmektedir. Bu yüzdelik dilimin geriye kalan bölümü bankaya peşinat olarak verilmektedir. Bankadan konut kredisi çekerken peşinatı olmayan kişiler peşinat sıkıntısını da bankaların ihtiyaç kredisi imkanı ile çoğu zaman karşılayabilmektedir.

Satın alınan evin ekspertiz değerlendirmesi sonucundan evin değerinin 100 bin TL olduğunu düşünür ve bu tutar üzerinden hesaplama yapacak olursak, banka kişiye 80 bin TL’ye kadar kredi imkanı tanıyacaktır. Kalan 20 bin TL ise peşinat olarak kredi kullanılacak olan bankaya veriliyor. Eksperin konutun değerlendirmesinde vereceği fiyat oldukça önemli olmakta ve evin değeri arttıkça peşinatta artmaktadır.

Ziraat Bankası İnşaat Kredisi

Evinizin İnşaatına bir tuğlada bizden sloganı ile konut kredisi adı altında müşterilerin kullanımına sunulan kredi ile yarım kalan evlerin inşaatı Ziraat Bankasının sunduğu kampanya tarafından tamamlanabilmektedir. 120 aya varan vade seçenekleri ile uygun koşullarda konut sahibi olunabilmektedir. İnşaat halindeki konutun en az %70’lik kısmının tamamlanmış olması kampanya için istenen koşullar arasında yer almaktadır. Banka tarafından gerekli görüldüğü durumlarda ek teminat talep edilebilmektedir. Ziraat Bankasından İnşaat Tamamlama kredisi kullanacak kosgebkredisi.com olan müşterilere hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası da yaptırılmaktadır. Başvuruda banka tarafından istenen belgeler bulunmaktadır.

İnşaat kredisi kullanımında istenilen belgeler;

 • Başvuru formu,
 • T.C kimlik kartı,
 • Çalışma durumunu gösterir gelir belgesi,
 • Serbest meslek çalışanları için bağlı olunan meslek kuruluşlarından alınan üyelik belge fotokopisi,
 • Ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi,
 • Konutun % 70’nin tamamlandığını ve krediye uygun olabileceğinin gösteren belge inşaat kredisi kullanımında istenmektedir.

İnşaat Tamamlama Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplaması 2022

Ziraat Bankasından alınacak olan kredi ile inşaatlarını tamamlayacak olan kişiler aşağıda hazırlamış olduğumuz tablodan 120 ay vadeli kullanacağınız kredinizin faiz oranları hakkında bilgi alabilirler. Bu faiz oranlarına göre konut tamamlama kredisi hesaplaması yapılmıştır.

Kredi TutarıFaiz OranıAylık ÖdemeToplam Geri Ödeme
100.000 TL%1,291.642,87 TL197.144,39 TL
150.000 TL%1,292.464,30 TL295.716,59 TL
200.000 TL%1,293.285,74 TL394.288,78 TL
250.000 TL%1,294.107,17 TL492.860,98 TL
300.000 TL%1,294.928,61 TL591.433,17 TL
Evim İnşaat Halinde Konut Kredisi Kullanabilir miyim?

Vakıfbank İnşaat Tamamlama Kredisi

İnşaat halinde konut kredisi için Vakıfbank inşaat tamamlama kredisi vermektedir. Kamu bankası olan Vakıfbank tarafından düşük faiz oranları ile konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar için geçerli olan kredi sıfır ve ikinci el konutlar için aynı olmaktadır. Krediyi kullanacak kişi başına belirlenmiş kredi limiti de bulunmaktadır. Üç büyük il için (İstanbul -Ankara -İzmir) kredi limiti 750 bin TL’dir. Diğer iller için de kredi limiti en fazla 500 bin TL olmaktadır. Kampanya olarak sunulan kredinin taksitleri eşit taksitli ve 1 yıla kadar geri ödemesi dönemli olacaktır.

Halkbank Konut Tamamlama Kredisi

Konut sahibi olmak isteyen ve evim inşaat halinde konut kredisi Kullanabilir miyim diyen kişiler henüz yapımı tamamlanmamış evler içinde konut kredisi çekebilmektedir. İnşaat yaptıran kişilerin inşaatlarının finansmanına yönelik gerçek kişiler krediyi Halkbank Konut Tamamlama kredisi adı altında vermektedir.

Halkbank konut tamamlama kredisi şartları;

 • Krediye konu olan konutun inşaatının %70’nin tamamlanmış olması zorunludur.
 • Kredinin limiti ise, konutun tamamlandığı seviye değeri ile %100 tamamlanma durumu için öngörülen diğer arasındaki fark kosgebkredisi.com olmaktadır.
 • Konut tamamlama kredisinin vade sayısı 120 aydır. Faiz oranı ise %1,37 ile kullandırılmaktadır.

Şekerbank Konut Tamamlama Kredi Kampanyası

İnşaatına başlanmış fakat henüz tamamlanmamış konutların inşaatı için kredi veren bankalardan bir diğeri ise Şekerbank olmaktadır. Kredi TL cinsinden kullanılabilmektedir.

Konut tamamlama kredisi kampanyaları;

 • Halkbank gibi Şekerbank’ın da kredi vade sayısı 120 ay olmaktadır.
 • Ekspertiz değerinin % 60’ına kadar kredi kullanım imkanı tanınmaktadır.
 • Sabit faizli kredi de erken ödeme durumlarında erken ödeme tutarı üzerinden tutarın, kalan vade sayısı 36 ayı aşmayan krediler için %1’i, kalan vadelerde 36 ayı aşan kredilerde ise %2’si kadar erken ödeme ücreti alınmaktadır.
 • Konut tamamlama kredisinde kefil şartı aranmamaktadır.

Evim inşaat halinde konut kredisi kullanabilir ancak, banka gerekli gördüğü durumlarda kefil talebinde bulunabilmektedir.

Konut Kredisi Onaylandıktan Sonra Kaç Gün Geçerli?

Bankalar müşterilerinin finanse ettiği kredinin iptali için 14 gün süre vermektedir. Kredi kullanım işlemleri tamamlandıktan 14 gün içerisinde vazgeçerek iptal hakkında faydalanabilirsiniz. Kredi talebini ilettikten ve onay aldıktan sonra kredi ihtiyacını gideren vatandaşlar faiz ödemek istemeyebilir ve iptal haklarından yararlanabilirler.

Verilen oy post
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

1