Evim İnşaat Halinde Konut Kredisi Kullanabilir miyim? 2023 (Konut Tamamlama Kredisi)

Evim inşaat halinde kullanılabilir mi diye araştıran vatandaşlar için eksper eve geldikten sonra yüzde 70 ve yüzde 80 bitmiş dairelere bankaların kredi verip vermediğini araştırdık. İnşaat halindeki evinin ödemesini yapmakta güçlük çeken ve kredi almayı düşünenler için bankaların inşaat halindeki evler için verecekleri konut kredisi şartlarını ve faiz oranlarını konut kredisi onaylandıktan sonra kaç gün geçerliliğini kullanabilir miyim? İçeriğimizde detaylandırdık.

Evim İnşaat Halinde Konut Kredisi Kullanabilir miyim?

Evet, inşaatı devam eden bir ev için konut kredisi kullanabilirsiniz. Ancak kredinin bu şekilde kullanılabilmesi için yarım kalan inşaatın %80 oranında tamamlanmış olması gerekmektedir. İnşaat halindeki eviniz için inşaatın %80 tamamlanmış olması şartını sağlıyorsanız rahatlıkla konut kredisi kullanabilirsiniz.

İnşaatın tamamlanma oranı, banka tarafından yapılacak ekspertiz değerlendirmesi sonucunda belirlenir. Bankalar genellikle kat irtifakı olan binalara kredi verdiği için ve ekspertiz raporuna göre inşaatın ortalama yüzde 80’i tamamlanmış, inşaatınız yüzde seksen tamamlanmışsa kredi verilmektedir.

İnşaat Halindeki Daireye Konut Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

İnşaatı devam eden daireye konut kredisi alabilmek için inşaatın henüz tamamlanmamış olması gerekmektedir. İnşaatını tamamlamak isteyen kişiler finansman ihtiyaçlarını bankalara başvurarak karşılayabilirler. Tamamlama kredisi kullanacak kişilerin kredi kullanırken dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bankaların dikkat ettiği noktaları sağlayan kişiler inşaat tamamlama kredisinden faydalanabilmektedir.

İnşaatı devam eden yarım kalan ev için bankaların dikkat ettiği noktalar şu şekilde:

 • Konutun ruhsatının olması
 • İnşaatın projeye uygun olması
 • Evin temel ve tuğlaların bitmiş olması
 • Temel ya da tuğlaların örülüp örülmediği
 • İnce ve kaba sıvaların yapılıp yapılmadığı
 • İnşaatın yalnızca temelden ibaret olup olmadığı
 • Kapı ve pencerelerin tamamlanmış olup olmadığı gibi konular konut kredisi için başvurulacak olan banka için oldukça önemlidir.
 • Dairenin kat irtifakına geçmiş olması, kişinin inşaatı tamamlanmamış evi için konut kredisini çekemeden önce kredi çekilecek olan konut için aranan şartlardır.

Bu şartları yerine getirenler bankalardan kredi alabilirler. İnşaatın belirli nedenlerle tamamlanması için alınacak maddi destek, tamamlama konut kredisi adı altında verilmektedir.

Arsaya Ev Yapana Kredi İmkanı 2023 Güncel Oranlar

Kredi kullanımının önemli bir kısmı, kredi çekilecek evin belli bir yüzdesinin tamamlanmasıdır. Bitmiş dairelerin belli bir kısmını ipotek olarak göstererek bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Bu oranlar genellikle bankalar tarafından yüzde 70 veya yüzde 80 oranında talep edilmektedir. Bankaların taleplerini karşılayan kişiler konut kredisi veya konut tamamlama kredisi kullanabilirler.

İnşaat Tamamlama Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

İnşaat tamamlama kredisi veren bankalar 2023 yılında kamu bankaları, özel bankalar ve katılım bankalarıdır. Yüzde 70’i bitmiş daireye İnşaat tamamlama kredisi verecek olan bankaların başında Ziraat Bankası ve Halk Bankası gelmektedir. Diğer bankalarda konut tamamlama ya da inşaat tamamlama kredisi adı altında destekler verilmektedir. İnşaatı yarım kalmış tamamlanamayan evler için kredi başvurusunda bulunulabilir. İnşaat tamamlama kampanyasıyla verilecek olan kredilerin bazı şartları da bulunmaktadır. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu kampanyadan kosgebkredisi.com yararlanıp evin geri kalanının tamamlanması için inşaatın belirli bölümlerinin bitmiş olması gerekir. Bunu oran üzerinden belirtmek gerekirse yüzde 70 oranında konutun tamamlanmış olması gerekmektedir. Böylelikle bankalar geriye kalan yüzde 30’luk kısım için kredi kullandırma hakkı tanıyor.

2023 yılında inşaat Tamamlama kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Finans Katılım Bankası Konut tamamlama finansmanı
 • Ziraat Bankası İnşaat tamamlama kredisi
 • Şekerbank Konut tamamlama kredisi
 • Halkbank Konut tamamlama kredisi
 • Albaraka Bina tamamlama kredisi
 • Akbank Konut kredisi
 • İş Bankası Ev kredisi

Maddelerde listelenen bankaların inşaat tamamlama kredisi kampanyaları devam ediyor.

Konut kredisi kullanan kişiler tarafından en çok araştırılan konular arasında yer alan ve bazı bankaların talep ettiği konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mudur başlıklı içeriğimizden konut sigortası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bankalar Konutun Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Bankalar BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) kararına göre, konut ekspertiz değerinin en fazla %80’ine kadar konut kredisi kullandırılmaktadır. Tabi bu oran bazı bankalarda değişiklik göstermektedir. Bazı bankalarda %75’e kadar düşüyor.

Bu yüzdelik dilimin geri kalanı bankaya peşinat olarak verilir. Bankadan konut kredisi çekerken peşinatı olmayan kişiler genellikle bankaların ihtiyaç kredisi imkanı ile peşinat sorunu ile karşılaşabilmektedir.

Satın alınan evin ekspertiz değerlendirmesinden evin değerinin 100 bin TL olduğunu düşünürsek ve bu tutar üzerinden hesap yaparsak, banka kişiye 80 bin TL’ye kadar kredi imkanı sunacaktır. Kalan 20 bin TL ise kredinin kullanılacağı bankaya peşinat olarak veriliyor. Değerleme uzmanının evin değerlemesinde vereceği fiyat çok önemlidir ve evin değeri arttıkça peşinat da artar.

Konut Kredilerinde Azami Kredi Limiti 2023’de Ne Kadar? En Yüksel Limitli Banka Hangisidir?

Konut kredilerinde azamı kredi limitinin evin ekspertiz değeri belirlemektedir. Bankalara göre konutlarda azami kredi limitleri aşağıdaki gibidir:

Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi Konutun %70’inin tamamlanması durumunda krediden faydalanabilirsiniz. 120 ay vade imkanı ile 500.000 TL‘ye kadar kredi imkanı sunmaktadır.

Halkbank konutun inşaat seviyesinin asgari %70 tamamlanmış olması gerekmektedir. 120 ay vade ile %1,37 faiz oranı ile 100.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

Vakıfbank 120 ay vadeli 100.000 TL konut tamamlama kredisini %2,49 faiz oranı ile müşterilerine sunmaktadır.

Ziraat Bankası İnşaat Kredisi (Ev Yapma Kredisi)

“Evinizin Yapılmasına Bir Tuğla Bizden” mottosuyla konut kredisi adı altında, Ziraat Bankası’nın sunduğu kampanya ile yarım kalan konutların inşaatı tamamlanabiliyor. 120 aya varan vade seçenekleri ile uygun koşullarda ev sahibi olmak mümkün.

İnşaat halindeki konutun en az %70’inin tamamlanması kampanya için gerekli şartlar arasında yer alıyor. Banka tarafından gerekli görüldüğünde ek teminat talep edilebilir. Ziraat Bankası’ndan İnşaat Bitirme kredisi kullanacak olan kosgebkredisi.com müşterilerine hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası da yaptırılmaktadır. Başvuru, banka tarafından istenen belgeleri içerir.

İnşaat kredisi kullanımında istenilen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • T.C kimlik Kartı
 • Başvuru Formu
 • Çalışma durumunu gösterir gelir belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi
 • Serbest meslek çalışanları için bağlı olunan meslek kuruluşlarından alınan üyelik belge fotokopisi
 • Konutun %70’nin tamamlandığını ve krediye uygun olabileceğinin gösteren belge inşaat kredisi kullanımında istenmektedir.

İnşaat Tamamlama Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplaması 2023 Güncel Tablo

Ziraat Bankası’ndan alacakları kredi ile inşaatını tamamlayacak kişiler, aşağıda hazırladığımız tablodan 120 ay vadeli kredinizin faiz oranları hakkında bilgi alabilirler. Konut tamamlama kredisi hesaplamaları %1,29 faiz oranına göre yapılmıştır.

Kredi TutarıFaiz OranıAylık ÖdemeToplam Geri Ödeme
100.000 TL%1,291.642,87 TL197.144,39 TL
150.000 TL%1,292.464,30 TL295.716,59 TL
200.000 TL%1,293.285,74 TL394.288,78 TL
250.000 TL%1,294.107,17 TL492.860,98 TL
300.000 TL%1,294.928,61 TL591.433,17 TL
Evim İnşaat Halinde Konut Kredisi Kullanabilir miyim?

Vakıfbank İnşaat Tamamlama Kredisi Güncel 750 Bin TL

Vakıfbank inşaat halindeki konut kredileri için inşaat tamamlama kredisi vermektedir. Bir kamu bankası olan Vakıfbank tarafından düşük faizli konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar için geçerli olan kredi, sıfır ve ikinci el konutlar için aynıdır. Ayrıca krediyi kullanacak kişi başına belirlenmiş bir kredi limiti bulunmaktadır.

Üç büyük şehir (İstanbul – Ankara – İzmir) için kredi limiti 750 bin TL‘dir. Diğer iller için maksimum kredi limiti 500 bin TL’dir. Kampanyalı olarak sunulan kredinin taksitleri eşit taksitler halinde olacak ve geri ödemesi 1 yıla kadar dönemsel olacaktır.

Halkbank Konut Tamamlama Kredisi

Ev sahibi olmak isteyenler ve “Evim inşaat halindeyken konut kredisi kullanabilir miyim?” diyenler. Henüz inşa edilmemiş evler için konut kredisi alabilirsiniz. Gerçek kişiler, binayı yaptıranların inşaatını finanse etmek için Halkbank Konut Tamamlama Kredisi adı altında kredi vermektedir.

Halkbank konut tamamlama kredisi şartları aşağıdaki gibidir:

 • Krediye konu olan konutun inşaatının %70’nin tamamlanmış olması zorunludur.
 • Kredinin limiti ise, konutun tamamlandığı seviye değeri ile %100 tamamlanma durumu için öngörülen diğer arasındaki fark kosgebkredisi.com olmaktadır.
 • Konut tamamlama kredisinin vade sayısı 120 aydır. Faiz oranı ise %1,37 ile kullandırılmaktadır.

Şekerbank Konut Tamamlama Kredi Kampanyası 2023 Güncel Faiz Oranı

Şekerbank, inşaatına başlanan ancak henüz tamamlanmayan konutların yapımına kredi sağlayan bir diğer bankadır. Banka tarafından ekspertiz ölçümleri yapılarak konutun değeri kadar tamamlama kredisi Şekerbank tarafından kullandırılmaktadır.

Konut tamamlama kredisi kampanyaları aşağıdaki gibidir:

 • Halkbank gibi Şekerbank’ın da kredi vade sayısı 120 ay olmaktadır.
 • Ekspertiz değerinin %60’ına kadar kredi kullanım imkanı tanınmaktadır.
 • Sabit faizli kredi de erken ödeme durumlarında erken ödeme tutarı üzerinden tutarın, kalan vade sayısı 36 ayı aşmayan krediler için %1’i, kalan vadelerde 36 ayı aşan kredilerde ise %2’si kadar erken ödeme ücreti alınmaktadır.
 • Konut tamamlama kredisinde kefil şartı aranmamaktadır.

Evim inşaat halinde konut kredisi kullanabilir ancak, banka gerekli gördüğü durumlarda kefil talebinde bulunabilmektedir.

Müteahhitten Ev Alırken Kredi Kullanılabilir mi? Hangi Bankalar kredi Veriyor?

Konut kredi paketleri her bankada mevcuttur. Ancak belirli şartları bulunmaktadır. Tamamlanmamış konutlar için kredi kullanmak isteyen kişilerin müteahhitten ev almışlar ise kat irtifakı veya kat mülkiyeti sahibi olması gerekmektedir.

İnşaat kredisi veren bankaların hem vadeleri hem de faiz oranları değişkenlik gösterebilmektedir. Halihazırda arsa üzerine konut yapanlara kredi veren bankalar Ziraat Bankası, Halk Bankası, Yapı ve Kredi gibi bankalardır.

Konut Kredisi Onaylandıktan Sonra Kaç Gün Geçerli?

Bankalar, müşterilerinin finanse ettiği krediyi iptal etmek için 14 gün süre veriyor. Kredi kullanım sürecinin tamamlanmasını takip eden 14 gün içerisinde vazgeçerek iptal avantajından yararlanabilirsiniz.

İnşaatı Devam Eden Daireye Kredi Çıkar mı?

İnşaat halindeki dairenin kat irtifakı var ise bankalar kredi vermektedir.

Hangi Evlere Konut Kredisi Verilmez?

Bankaların kabul gördüğü oranda tamamlanmayan evlere ve tapusu bulunmayan evlere bankalar konut kredisi vermemektedir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1