Köye Ev Yapana Devlet Yardımı 2022

Köye dönerek ev yapmak isteyen vatandaşlar tarafından köye ev yapmak istiyorum devlet tarafından verilen destekler nelerdir, Bankalardan kredi kullanabilir miyim konuları araştırılıyor. Kamu ve özel bankalar arasında köye ev yapana destek veren Ziraat Bankası köyde ev Yapma kredisi başvurusu nasıl tapılır kredi kimlere verilir içeriğimizde detaylandırdık. Ev yapana devlet desteği ne kadar, köye ev yapmak istiyorum ne yapmam gerekiyor diyorsanız Köye Ev Yapana Devlet Yardımı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Köye Ev Yapmak İstiyorum!

Köyde ev yapabilmek için neler gerekli, hangi bölümden hangi belgeler ile köyde ev yapma izin belgesi alınır, nakit ihtiyaçları nasıl giderilir? inceleyelim. Köye ev yapmak isteyen vatandaşlar ev yapımında nakit ihtiyaçlarını gidermek için kredi kullanmak isteyebilirler. Köyde ev yapmak için kredi almak isteyenler yeni bir ev sahibi olmak için, köye dönüş yaparak, prefabrik veya normal ev yapımlarında kullanacakları konut kredisi, mortgage ve inşaat kredisi veren bankalar ile köyde ev kredisinden ve köye dönüş projesinden bahsedeceğiz.

Köylerde ev yapma şartları belediye mücavir alan sınırları dışında planı olmayan köylerin yerleşik alanları ile belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışındaki yerleşme alanı içinde olmayan alanlarda farklılık göstermektedir. Kırsal alan imar yapı ve yönetmeliklerine göre köy yerleşim alanlarında ev yapmak için köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturan şahıslar başvuru yapabilir.

Köyde ev inşaatı için gerekli belgeler:

 • Tapu belgesi,
 • Yapı izin dilekçesi,
 • Nüfus cüzdanı,
 • İkametgah,
 • Kadastro’dan Koordinatlı plan örneği gerekli olan belgelerdir.

Köye Ev Yapana Devlet Yardımı 2022

Devlet tarafından bu kişilere hibe ve destek kredisi verilmektedir. Köye kesin dönüş yapan vatandaşlara 30 bin TL hibe kredisi verilmektedir.

Köyde ev yaparak köye yerleşenlere, devlet tarafından çeşitli hibe ve destekleme kredileri verilmektedir. Köye dönüş kredisi bu projelerden biri olup, köye kesin dönüş yapanlara 30 bin lira hibe kredi verilecektir. Bunun yanında çiftçilere Kosgeb tarım kredisi de verilebilmektedir. Köye dönüş proje ve desteği ile köyde inşaat ve köyde ev yapmak için kredi almak için Devlet Destekleri ve en uygun kredi veren bankalara başvurabilirsiniz.

Ayrıca , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı köyüne yerleşip ev yapana 2 yıl geri ödemesiz %1 faiz oranıyla 10 yılda ve 10 eşit taksitte ödeme seçeneği ile kredi vermektedir. Aynı zamanda konutunu yöresel bir stilde yapanlara Resmi Gazetede yayınlanan hükümlere göre faiz indirimi uygulanacak. Uygulamanın amacı yöresel mimariyi artırarak köylere de estetik kazandırmaktır. Bu kapsamda yapılan borçları ödeyemeyen vatandaşlar ise yapılandır yaparak borçlarını ödeyebilirler.

Köyde ev yapmak istiyorsanız bankaların arasından en uygun vade ve makul faiz oranları ile kredi imkanı sağlayan İş Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve Akbank’a müracaat edebilirsiniz.

Köye Ev Yapmak için Devlet Desteği Şartları 2022

Köye dönerek ev yapmak isteyen kişiler alacakları kredi ve hibe destekleri için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler verilen tüm desteklerden faydalanabilirler.

Köye ev yapmak için devlet desteği şartları:

 • İlçe veya şehir merkezlerinde olduğundan daha farklıdır. Köyde ev yapmak için kredi almak istiyor iseniz, öncelikle köyde ev yapma şartları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Köyde ev yapmak isteyenler için yönetmelik maddeleri aşağıda belirtilmiştir.
 • Bina cephe ve istikametlerinin, köy ve mezraların mevcut teşekkülü esas alınarak tayin ve tespitine Köy İhtiyar Heyeti yetkilidir.
 • Komşu mesafeleri, civarın yapı düzeni ve karakterine, yapılacak binaların münferit konut veya tarımsal işletme birimi (ahır, samanlık, arabalık v.b) oluşuna göre Köy İhtiyar Heyeti yetkilidir.
 • Köyde inşaatın başlayabilmesi için aranan parsel büyüklüğünün olmaması durumunda bu parseller kanuna uygun hale getirilmediği süre boyunca inşaata başlanması izin verilmeyeceğinden dolayı arsa parsel büyüklüğünün uygunluğu şartı aranmaktadır.
 • Köyde ikamet edenlerin tarım ve hayvancılık nedeni ile konut yapmaları durumunda alan kat satısının %40’nın geçmemesi gerekiyor.
 • Yapılacak olan evin en fazla 2 kat olmasına izin verilmektedir.
 • Kiremit ile yapılacak çatıların meyillinin %33 olması gerekmektedir.
 • Köye ev yapacak olan kişinin ev yapacağı köy ile nüfus kütüğünün uyuşması gerekiyor.
 • Köyde ikamet etmeden köye ev yapmak isteyenlerin İl Özel İdarelerinden gerekli olan izinleri alması gerekiyor.
 • Nüfus kaydı köyde bulunmayan kişilerin muhtara yapı izin belgesinin imzalatılması gerekiyor. Ayrıca, muhtarın yanı sıra iki adet azanında gerekli evrakları imzalaması gerekiyor.
 • Kanunen hazırlanması gereken belgelerin eksiksiz olmaması durumunda inşaat yapılmasına izin verilmez.
 • Bina cephelerine karar vermeye köy ihtiyar heyeti yetkilidir.
 • Bir parsel üzerine birden fazla bina inşa edilemez.

Köye yerleşip Köyde İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Fırsat! En karlı satış önerilerine içeriğimizde ulaşabilirsiniz.

Devletin Ev Yardımı Şartları Nelerdir?

Devlet ev yardımı için 40.000 TL devlet desteği veriyor. Evi olmayan, evinin onarıma ihtiyacı olan veya ev ihtiyacı olan vatandaşlara devlet desteği verilmektedir. İhtiyaç sahipleri için en önemli olan destek ödemelerinde ev yapana 40.000 TL, evine tadilat yaptırmak isteyen 30.000 TL, ev eşyası ihtiyacı olanlara ise 5.000 TL katkı sağlamaktadır.

Köyde Ev Yapmak için Gerekli Belgeler ve Evraklar

Köyde ev yapmak isteyen kişiler gerekli şartları sağlamasının ardından gerekli olacak belge ve evrakları hazırlamalıdır.

Köye ev yapmak için başvuru esnasında gerekli evraklar:

 • Başvuru dilekçesi,
 • Arsa tapusu,
 • Koordinatlı plan örneği Kadastro Müdürlüğünden temin edilecek.
 • Nüfus cüzdanı,
 • İkametgah senedi,
 • Yapılacak köy evinin yoldan ve komşu parsellerden çekme mesafelerine ilişkin Köy İhtiyar Heyeti kararı evraklarının hazırlanması gerekmektedir.

Ev Yapana, Evini Onarana ve Eşya Alana Devlet Desteği

Ev Yapana 40 bin, evini onarana 30 bin, eşya alan 5 bin TL devlet desteği veriliyor. On binlerce vatandaşa Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca ev yapım, ev onarımı ve eşya alımı için devlet desteği veriliyor. Ev yapmak isteyen, evini onarmak için nakit ihtiyacı olan ya da ev eşyası alabilecek nakit parası bulunmayan vatandaşlar için devlet tarafından destek sağlanıyor. Destek tutarları evin yapısına göre değişebiliyor. Prefabrik ev yapımında 30 bin lira, betonarme ev yapımında ise 40 bin liralık katkı sağlanıyor. Ev onarımına 20 bin lira yardımda bulunulurken, 5 bin lira da ev eşyası desteği veriliyor.

75 Bin TL Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev yapımı, onarımı ve eşya desteği başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yada Sosyal Yardımlaşa ve Dayanışma Vakfı il veya ilçe şubelerine yapılır.

Ev yardımı desteğinden yararlanabilmek için aynı evde yaşayan yani hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (852.53 lira) az olmak şartı aranıyor. Yine yaşlı, engelli, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine sahip olma ve onarımı yapılacak evin ya da ev yapılacaksa arsanın tam hisseli tapusunu bulundurma gibi şartlar da var.

Sizlere köye ev yapmak için kredi veren bankalardan bahsetmek istiyoruz.

Köye Ev Yapana Kredi Veren Bankalar 2022

Köye ev yapan kişilere 2022 yılında kredi veren bankalar TEB, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Akbank ve Denizbank ile birlikte diğer bankalar mortgage ve inşaat kredisi vermektedir.

Köyde Ev Yapmak için Kredi Nasıl Alınır?

Bankalar köyde ev yapmak isteyen genellikle bireysel ihtiyaç kredisi veya KKB puanı yeterli olan ve ipotek gösterebilecekleri gayrimenkulü olan kişilere konut kredileri vermektedir. Eğer, köyde tarım yada hayvancılık işi ile ilgilenecekseniz Ziraat Bankasına başvuru yapabilirlersiniz. Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık ile birlikte köy projelerini de desteklemektedir. Köyde ev yapmak isteyenlere devlet yardımları dışında özel ve kamu Bankaları da kredi desteğinde bulunmaktadır. Dönemsel olarak değişiklik gösteren faiz oranları ve uzun vade seçenekleri ile bankaların kredi destek paketlerine başvuru yaparak köyde ev yapabilirsiniz.

Köyde ev yapmak için kredi veren bankaların kredi türleri:

 • Ziraat bankası köyde ev yapma kredisi başvurusu yapabilirsiniz
 • Halkbank köyde ev yapanlar için kredi başvurusu yapabilirsiniz.
 • Akbank ihtiyaç kredisi ile köydeki ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
 • Garanti Bankası inşaat kredisi ile tüm inşaat masraflarınızı ve ev yapmak için giderlerinizi finansman edebilirsiniz.
 • TEB inşaat yapanlar ve ev yapmak için paraya ihtiyaç duyanlara kredi vermektedir. Detaylar.

Toki Tarım Köy Projesi Köyde Ev Sahibi Yapıyor!

TOKİ’nin köyümde evim olsun diyenler için başlatmış olduğu Tarım köy projeleri kapsamından TOKİ başvuruları alınmaya devam etmektedir. TOKİ tarafından geliştirilen Tarım köy projeleri ile köyde kırsal alan yaşayan vatandaşların geçim kaynaklarını geliştirmesi ve halkın iş görmede örgütlenmesini sağlamaktır. TOKİ ev projelerinde başvuruları ekonomik ihtiyaçlara ve ev yapılacak bölgenin yakın gelecekte bir doğal afetten etkilenme riski gibi faktörlerden oluşabilecek ölçütlere bakılarak değerlendirilerek kabul edilmektedir.

Köyümde evim diyorsanız TOKİ tarım köylere başvurabilirsiniz. TOKİ tarım köy projesinin detaylarını incelemek için tıklayınız.

Ziraat Bankası Köyde Ev Yapma Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Köyde ev yapmak isteyen kişiler Ziraat Bankası tarafından verilen inşaat tamamlama kredilerinden faydalanarak köyde ev yapmaya başlayabilirler. Kredi başvurularını Ziraat Bankası şubelerine giderek yapabilirsiniz. Kullanılacak olan kredilerde vade süresi 120 ay olarak belirlenmiştir. İnşa halindeki konutun asgari yüzde 70 inşaat seviyesinde olması talep edilmektedir. Kredi kullanılacak gayrimenkul ipotek altına alınır ve gerekli görülmesi durumunda kredi sahibinden ek teminatlar talep edilmektedir. Ziraat Bankası köye ev yapma kredisi başvuru kanallarını buradan tercih edebilirsiniz.

Kosgeb Ev İnşaat Kredisi

Kosgeb tarafından, ev yapmak isteyenlere, inşaat kredisi veya konut kredisi desteği gibi bir destek paketi bulunmamaktadır. Yalnız iş kurmak isteyenler ve bu iş ile ilgili, bina yapımı ve tadilat işleri için hazırlanan iş planı doğrultusunda KOSGEB ev yapma kredisi alınabilir.

4.6/5 - (5 votes)
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Köye Ev Yapana Devlet Yardımı 2022” üzerine bir yorum
 1. Ben 59 yaşında emekli bir vatandaşım , köyde ev yapmak istiyorum. Köydeki ev toprak ev çöktü. Babadan intikal eden arsa,, tarla çayır tapuları mevcut. Bu arsa payima ev yapmak istiyorum. İlla uretimmi yapmak gerekiyor. Ben köyümde ikamet etmek istiyorum. Niye konut kredisi alamıyorum. Lütfen bir yol gösterin. En fazla 120000/150000. Çekmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
Yorum yapın

1