Konut Kredilerinde Yaş Sınırı 2022

Ülkemiz şartlarında bir çok vatandaşımız ev kredisi çekerek ev sahibi olmanın yollarını aramaktadır. Konut kredisi çekecek olan vatandaşlarımız en düşük faiz oranı ve uzun vadeli konut kredileri için başvuruda bulmayı tercih etmektedir. Bu kredilerden yararlanmak isteyen bir çok vatandaşımız tarafından konut kredilerinde yaş sınırı kaçtır, 70 yaş üstü konut kredisi veren bankalar, bina yaş sınır, Ziraat bankası ve Vakıfbank konut kredisi yaş sınır kaçtır içeriğimizde detaylandırdık.

Konut Kredisinde Yaş Sınırı Nedir?

Konut kredisi kullanabilmek için maksimum yaş sınırı 65’tir. Konut kredisi kullanacak kişinin yaşı ve kredinin vadesi toplamı 70’i aşmaması gerekiyor. Örneğin 65 yaşındaki kimselerin kullanabileceği kredinin vadesinin maksimum 5 yıl olması gerekiyor. Konut kredileri bankaların müşterileri için sunmuş olduğu arsa veya ev gibi taşınmaz mülklerin alınmasında sunmuş olduğu bir kredi türü olarak adlandırılmaktadır. Bankalar kredi için başvuruda bulunan vatandaşlarından belli başlı kurallara uymaları gerektiğini belirtmektedir. Kamu ve özel kuruluşlu bankalar ev kredisi gibi daha bir çok kredi türlerinden yararlanmak için bankanın istemiş olduğu şartlara uyum sağlamalıdırlar. Bankaların müşterilerinden istemiş olduğu şartlar değişiklik gösterebilmektedir. Ancak, bankalar kredi vermeden önce başvuru sahiplerinin KKB notuna bakılarak kredi verilmektedir. Kredi notunuz yüksek ise ve daha önceden bankalar ile başınız sıkıntıya girmediyse çok rahat bir şekilde kredi çekmeniz mümkün olacaktır.

Banka şartlarına uyum sağlayan vatandaşlarımız talep etmiş oldukları kredi türünden yararlanmak için gerekli prosedürleri yerine getirerek kredi işlemlerini başlatmış olacaklardır. Konut kredilerinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için ise elbette ki belirli bir yaş sınırlaması getirilmiştir.

Örneğin: 65 yaşındaki kimselerin kullanabileceği kredinin vadesinin maksimum 5 yıl olması gerekiyor. Konut kredisinde genellikle bankalar kredi vereceği evin en fazla 20 ile 25 yaşında olmasını istediği gibi, bazı durumlarda da başvuruda bulunan kişilere kredi verilebilmektedir. Bankaların inisiyatifine değişecek bu durum genel olarak 20 yaşına kadar olan konutlara kredi verilmektedir.

Bankaları Konut Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

Konut kredisi için bankalara başvuru yapan müşterilerin konut kredisinden faydalanabilmesi için öncelikle kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.

Konut kredisi çekmek için diğer şartlar:

 • Aynı zamanda kredi notu yüksek olan müşterinin geçmişte bankalar ile sıkıntı yaşamamış olması gerekli görülmektedir.
 • Tüm bunların yanı sıra bankalar ev kredisi verecekleri müşterilerinin sabit bir gelire sahip olmalarını istemektedir.
 • Sabit bir geliri olan müşterilerinden ise maaş bordrosu getirmelerini isteyeceklerdir.
 • Bu seçenekler hangi bankaya kredi için başvuruda bulunursanız bulunun karşınıza mutlaka çıkacaktır.
 • Aynı zamanda bankalar ev kredisi verecekleri müşterilerinin de belirli bir yaş aralığında olmasını istemektedir.
 • Bu yaş ortalaması ise 18 ile 65 olarak bilinmiş olsa da bazı bankalar en üst yaş ortalamasını 70 olarak belirlemişlerdir.
 • Ziraat Bankası, Halkbank, PTT Kredi yaş sınırı 80 ile sınırlıdır.

Konut Kredisi Kaç Yıllık Binaya Verilir?

Konut kredisinde bina yaşı bankalar arasında 20 ile 25 yaş arasında değişiklik göstermektedir. Konut kredisi şartları arasında yer alanlardan biride konutun yaşıdır. Yeni yapılan binalarda kredi kullanmak oldukça kolay olduğu gibi eski binalar için konutun yaşına bakılıyor.

Konut Kredilerinde Verilen Limitler Nelerdir?

Konut kredilerinde verilen en üst limit konutun ekspertiz oranına göre belirlenmektedir. Alacağınız konut için öncelikle SPK lisanslı ekspertiz firmalarının belirleyeceği ekspertiz değerinin 500 bin TL’ye kadar en fazla %90’ına 500 bin TL üzerinde ise %80’ine kadar banka tarafından onay verilmesi durumunda konut kredisi limiti belirlenerek kredi verilmektedir.

65 Yaş Üstü Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankalar kredi verecekleri müşterilerinin belirli bir yaş aralığında olmasını isterken kamu ve özel bankaların bazıları 65 yaş üstün kişilere konut kredisi veriyor. Genellikle 18 ile 65 olarak bilinen yaş ortalaması çok nadir olarak görünmüş olsa da 18 ile 80 yaş aralığında da olmaktadır. Evet yanlış görmediniz. Bazı bankalar 80 yaş ortalamasına kadar kredi imkanı sağlamaktadırlar. Peki 65 yaş üstü kredi imkanı sağlayan bankalar hangileridir.

2022 yılında 65 yaş üstü konut kedisi veren bankalar:

 • Ziraat Bankası kredi talebinde bulunan müşterilerinin çekmiş oldukları kredinin vadesi bitmiş olduğundan başvuruda bulunan vatandaşın 75 yaşına girmiş olması gerekmektedir. Yani 70 yaşında kredi talebinde bulunan bir vatandaşımız 5 yıl vade ile kredi çekme şansına sahip olacaktır.
 • Vakıfbank şubelerine kredi talebinde bulunan vatandaşımızın çekmek istediği kredinin vadesi bitmiş olduğunda 80 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Yani 70 yaşında olan emekli bir vatandaşımız bankanın kredi türlerine başvuru yaparak en fazla 10 yıllık vade ile kredi çekme hakkına sahip olacaktır.
 • Denizbank ve PTT şubelerinden kredi talebinde bulunan müşterilerin 18 ile 80 yaş ortalamasına sahip olması gerekmektedir.

Konutları henüz tamamlanmamış olan kişiler Evim inşaat halinde konut kredisi kullanabilir miyim? 2022 yılında uzun vadeler ile konut kredisi kullanabilir miyim araştırması yapan kişiler içeriğimizden bilgi alabilirler.

70 Yaş Üstü Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut kredisi kullanımlarında üst yaş sınırı her bankaya göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 60 ile 65 yaş arasında olan vatandaşlara ev kredisi verilebiliyorken 70 yaş üstüne konut kredisi veren bankalarda bulunuyor. Emekli maaşını Vakıfbank ve Ziraat bankasından alan müşterilerine 72 yaş sınırı ev kredisi sınırı uygulamaktadır. Tüm kamu bankaları 69 yaşında olan müşterilerine 36 ay vade ile kredi kullanma imkanı tanıyor. 2022 yılında konut kredisi veren bankaların üst yaş politikalarını birlikte inceleyelim.

70 yaş üstü konut kredisi veren bankaların 2022 yılı listesi:

 • Ziraat Bankası,
 • HSBC,
 • TEB,
 • Denizbank,
 • Burganbank,
 • ING bank,
 • Aktifbank,
 • Akbank, 70 yaş üstü vatandaşlara konut kredisi ve kredi kartı vermektedir. Tabi sınırlama bankanın kredi teamülleri çerçevesinde yapılır.

Emekli Konut Kredisi Yaş Sınırı

Emekli maaş müşterilerine bankaların uygulamış olduğu yaş sınırı Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbankasında emekli maaş müşterilerine kredi vermek için uyguladıkları üst yaş sınırı 72 olmaktadır. Emekli vatandaşların konut kredisi için yaş sınırı emekli maaşını almış oldukları diğer bankalara göre değişiklik göstererek bazı bankalar tarafından gizli tutulmaktadır.

Konut Kredisi Bina Yaş Sınırı 2022

Konut kredisi bina yaş sınırı 2022 yılında bankaların inisiyatifine değişecek bir durumdur. Genel olarak 20 yaşına kadar olan konutlara kredilendirme yapılır. Çoğu banka, kredi vereceği evin en fazla 20-25 yaşında olmasını istediği gibi, istisnai durumlarda da kredi verilebilmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Yaş Sınırı 2022

Ziraat Bankası konut kredisi kullanabilmek için yaş sınırı 65’tir. Konut kredisi kullanacak kişinin yaşı ve kredinin vadesi toplamı 70’i aşmaması gerekmektedir. Ziraat Bankasından 60 yaşında kredi kullanmak isteyen bir kişi içni en fazla 10 yıl vadeli konut kredisi kullanabilmektedir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Bina Yaş Sınırı?

Ziraat Bankası konut kredisinde bina yaş sınırı 20 ile 25 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Konut kredisinde verilen krediye karşılık olarak konut banka tarafından ipotek altına alınır. Bu nedenle Ziraat Bankası kredi yaş sınırı 2022 yılında dahil olmak üzere hiçbir banka sağlam olmayan binaya konut kredisi vermek istememektedir. Ziraat Bankası ev kredisi hesaplamalarını buradan yapabilirsiniz. Ziraat Bankası kredi yaş sınırı 2022 yılında 67 yaş ile sınırlandırılmıştır.

Vakıfbank Konut Kredisi Yaş Sınırı 2022

Vakıfbank konut kredisinde yaş sınırı 18-70 arasında olmalıdır. Daha detaylı bilgi için en yakın Vakıfbank şubesine giderek veya 444 0 724 no’lu müşteri hizmetleri hattından bilgi alabilirsiniz. Vakıfbank’tan alacağınız konut kredilerinizde 500.000 TL’ye kadar 120 ay vade ile aylık %1,37 faiz oranında kredinizi kullanarak konut sahibi olabilirsiniz.

Halkbank Konut Kredi Yaş Sınırı 2022

Halkbank konut kredisi yaş sınırı 18 ile 65 yaş aralığındadır. Ev kredisi başvurusu yapacak olan kişiler gerekli şartları taşıması durumunda bankaya başvuruda bulunabilir. Konut kredisi başvurusu yapacak olan kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması ve konut yaş sınırını geçmemiş olması gerekiyor. Ayrıca, diğer bankalardan veya Halkbank’tan daha önce kredi kullanıldıysa eğer kredi ödemelerin düzenli olarak yapılmış olması gerekiyor. Alınacak olan konutun mesken olarak geçmesi ve konut alacak kişi evliyse eş rızasının kesinlikle alınması aranan şartlar arasında yer almaktadır.

Verilen oy post
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

1