Konut Kredilerinde Yaş Sınırı 2023 Yeni Düzenleme

Ülkemiz şartlarında bir çok vatandaşımız ev kredisi çekerek ev sahibi olmanın yollarını aramaktadır. Konut kredisi çekecek olan vatandaşlarımız en düşük faiz oranı ve uzun vadeli konut kredileri için başvuruda bulmayı tercih etmektedir.

Bu kredilerden yararlanmak isteyen bir çok vatandaşımız tarafından konut kredilerinde yaş sınırı kaçtır, 70 yaş üstü konut kredisi veren bankalar, bina yaş sınır, Ziraat bankası ve Vakıfbank konut kredisi yaş sınır kaçtır içeriğimizde detaylandırdık.

Konut Kredisinde Yaş Sınırı Nedir?

Konut kredisi kullanabilmek için maksimum yaş sınırı 65’tir. Konut kredisi kullanacak kişinin yaşı ve kredinin vadesi toplamı 70’i aşmaması gerekiyor. 65 yaşındaki kimselerin kullanabileceği kredinin vadesinin maksimum 5 yıl olması gerekiyor. Konut kredileri bankaların müşterileri için sunmuş olduğu arsa veya ev gibi taşınmaz mülklerin alınmasında sunmuş olduğu bir kredi türü olarak adlandırılmaktadır.

Bankalar kredi için başvuruda bulunan vatandaşlarından belli başlı kurallara uymaları gerektiğini belirtmektedir. Kamu ve özel kuruluşlu bankalar ev kredisi gibi daha bir çok kredi türlerinden yararlanmak için bankanın istemiş olduğu şartlara uyum sağlamalıdırlar.

Bankaların müşterilerinden istemiş olduğu şartlar değişiklik gösterebilmektedir. Ancak, bankalar kredi vermeden önce başvuru sahiplerinin KKB notuna bakılarak kredi verilmektedir. Kredi notunuz yüksek ise ve daha önceden bankalar ile başınız sıkıntıya girmediyse çok rahat bir şekilde kredi çekmeniz mümkün olacaktır.

Banka şartlarına uyan vatandaşlar, talep etmiş oldukları kredi türünden yararlanmak için gerekli işlemleri gerçekleştirerek kredi işlemlerine başlayacaklardır. Konut kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımıza elbette belli bir yaş sınırı getirildi.

Bankaları Konut Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

Konut kredisi için bankalara başvuru yapan müşterilerinin konut kredisi türlerinden yararlanabilmeleri için öncelikle kredi notlarının yüksek olması gerekmektedir. Sonrasında konut kredisi başvurusunda bulunabilirler.

Konut kredisi çekmek için diğer şartları aşağıdaki gibidir:

 • Kredi notu yüksek olan kişilerin geçmişte bankalar ile sıkıntı yaşamamış olması gereklidir.
 • Bankalar konut kredisi verecekleri müşterilerinin sabit gelire sahip olmalarını istemektedir.
 • Sabit bir gelire sahip olan müşterilerden ise maaş bordrosunu ve diğer gelirlerini belgelendiriyor olması istenmektedir.
 • Bu seçenekler hangi bankaya kredi için başvuruda bulunursanız bulunun karşınıza mutlaka çıkacaktır.
 • Aynı zamanda bankalar ev kredisi verecekleri müşterilerinin de belirli bir yaş aralığında olmasını istemektedir.
 • Bu yaş ortalaması ise 18 ile 65 olarak bilinmiş olsa da bazı bankalar en üst yaş ortalamasını 70 olarak belirlemişlerdir.

Konut Kredisi Kaç Yıllık Binaya Verilir?

Konut kredisi kullanma koşullarından biride bina yaşıdır. Konut kredilerinde bina yaşı bankalar arasında 20 ile 25 yıl arasında değişmektedir. Yeni yapılan binalarda kredi kullanmak kolay olup eski yapılarda yaş sınırı dikkate alınmaktadır.

Konut Kredilerinde Verilen Limitler Nelerdir?

Konut kredilerinde verilen en üst limit konutun ekspertiz oranına göre belirlenmektedir. Alacağınız konut için öncelikle SPK lisanslı ekspertiz firmalarının belirleyeceği ekspertiz değerinin 500 bin TL’ye kadar en fazla %90’ına 500 bin TL üzerinde ise %80’ine kadar banka tarafından onay verilmesi durumunda konut kredisi limiti belirlenerek kredi verilmektedir.

65 Yaş Üstü Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankalar müşterilerinin belirli bir yaş aralığında olmasını isterken bazı kamu ve özel bankalar 65 yaş üstü kişilere konut kredisi vermektedir. Ancak, 18-70 yaşları arasında da olabiliyor. Konut kredisinde yaş sınırı bankalara göre değişmektedir.

2023 yılında 65 yaş üstü konut kedisi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası kredi talebinde bulunan müşterilerinin çekmiş oldukları kredinin vadesi bitmiş olduğundan başvuruda bulunan vatandaşın 75 yaşına girmiş olması gerekmektedir. Yani 70 yaşında kredi talebinde bulunan bir vatandaşımız 5 yıl vade ile kredi çekme şansına sahip olacaktır.
 • Vakıfbank şubelerine kredi talebinde bulunan vatandaşımızın çekmek istediği kredinin vadesi bitmiş olduğunda 70 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Yani 70 yaşında olan emekli bir vatandaşımız bankanın kredi türlerine başvuru yaparak en fazla 10 yıllık vade ile kredi çekme hakkına sahip olacaktır.
 • Denizbank ve PTT şubelerinden kredi talebinde bulunan müşterilerin 18 ile 70 yaş ortalamasına sahip olması gerekmektedir.

Konutları henüz tamamlanmamış olan kişiler Evim inşaat halinde konut kredisi kullanabilir miyim? 2023 yılında uzun vadeler ile konut kredisi kullanabilir miyim araştırması yapan kişiler içeriğimizden bilgi alabilirler.

70 Yaş Üstü Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Konut kredisi kullanım üst yaş sınırı her bankaya göre değişmektedir. 60-65 yaş arasındaki vatandaşlara konut kredisi verilebiliyorken, 70 yaş üzeri konut kredisi veren bankalar da bulunuyor. Vakıfbank ve Ziraat Bankası emekli maaşı alan müşterilerine yaş sınırı ile konut kredisi vermektedir.

Tüm kamu bankaları 69 yaşında olan müşterilerine 36 ay vade ile kredi kullanma imkanı tanıyor. 2023 yılında konut kredisi veren bankaların üst yaş politikalarını birlikte inceleyelim.

70 yaş üstü konut kredisi veren bankaların 2023 yılı listesi aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • Burganbank
 • ING bank
 • Akbank
 • Aktifbank
 • HSBC
 • TEB

70 yaş üstü vatandaşlara konut kredisi ve kredi kartı veriyor. Tabi ki sınırlama bankanın kredi uygulamaları çerçevesinde yapılıyor.

Emekli Konut Kredisi Yaş Sınırı Kaçtır?

Bankaların emeklilik müşterilerine uyguladığı yaş sınırı 72’dir. Emeklilerin konut kredilerinde yaş sınırı emekli maaşı aldıkları diğer bankalara göre değişmekle birlikte bazı bankalar tarafından gizli tutulmaktadır.

Konut Kredisi Bina Yaş Sınırı 2023’de Kaçtır?

Konut kredisi kurma yaş sınırı, bankaların inisiyatifiyle değişmektedir. Genel olarak 20 yaşına kadar olan evlere kredi verilmektedir. Çoğu banka, konutun en fazla 20-25 yıllık olması için kredi verilmesini isterken, istisnai durumlarda kredi verilebilmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Yaş Sınırı 2023 Güncel

Ziraat Bankası konut kredisi için yaş sınırı 65’tir. Konut kredisi kullanacak kişinin yaşı ile kredinin vadesi toplamı 70’i geçmemelidir. Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmak isteyen kişi bu yaşta 60 kişi en fazla 10 yıl vadeli konut kredisi kullanabilir.

Ziraat Bankası Konut Kredisinde Ev Kaç Yaşında Olmalı?

Ziraat Bankası konut kredisinde bina yaş sınırı 20 ile 25 yıl arasında değişmektedir. Konut kredisinde verilen kredi karşılığında ev banka tarafından ipotek edilir. Bu nedenle Ziraat Bankası, 2023 yılında kredi yaş sınırı dahil sağlam olmayan binalara konut kredisi vermek istemiyor. Ziraat Bankası ev kredisi hesaplamalarını buradan yapabilirsiniz. Ziraat Bankası kredi yaş sınırı 2023 yılında 67 yaş ile sınırlandırılmıştır.

Vakıfbank Konut Kredisi Yaş Sınırı Kaç?

Vakıfbank konut kredisinde yaş sınırı 18-70 arasında olmalıdır. Daha detaylı bilgi için en yakın Vakıfbank şubesine giderek veya 444 0 724 no’lu müşteri hizmetleri hattından bilgi alabilirsiniz. Vakıfbank’tan alacağınız konut kredilerinizde 500.000 TL’ye kadar 120 ay vade ile aylık %1,34 faiz oranında kredinizi kullanarak konut sahibi olabilirsiniz.

Halkbank Konut Kredisi Yaş Sınırı Kaçtır?

Halkbank konut kredisi yaş sınırı 18-65 yaş arasıdır. Konut kredisi başvurusu yapacak kişiler, gerekli şartları taşımaları halinde bankaya başvurabilirler. Konut kredisine başvuracak kişilerin 18 yaşının üzerinde olması ve konut yaşı sınırını aşmaması gerekmektedir.

Ayrıca daha önce başka bankalardan veya Halkbank’tan kredi kullanılmışsa kredi ödemelerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Alınacak evin konut olması ve evi alacak kişinin evli olması halinde eşin rızasının alınması aranan şartlar arasındadır.

80 Yaşında Biri Kredi Çekebilir mi?

Bankalarda konut kredisi çekme yaş sınırı 70 olarak kabul edilmektedir.

Konut Kredisi Kimlere Verilmez?

Konut kredisi gelirini belgeleyemeyen ve yaşı konut kredisi yaş sınırına uymayan kişilere verilmez.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1