PTT Hesabıma Para Yatmış mı? 2022 İnternetten Sorgulama

PTT Hesabıma veya karta para yatmış mı nasıl öğrenebilirim? diye merak edenler için tüm aşamaları detaylandırdık. Bu sayfada son zamanlarda sıklıkla araştırılan PTT hesabımda para var mı, PTT Hesabıma Para Yatmış mı e-devlet üzerinden öğrenebilir miyim sorularını cevapları bulunuyor. Yine PTT bakiye sorgulama nasıl yapılır, para yattığı mesajla öğrenilir mi, PTT yardım parası sorgulama ekranı linki, T.C ile ptt yardım parası sorgulama, ptt adıma yatan para sorgulama e-devlet ALO PTT gelen para ne kadar ve internet bankacılığı hakkında tüm merak edilenler konular ile ilgili tüm bilgileri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

PTT Hesabıma Para Yatmış mı? Nasıl Öğrenebilirim?

PTT Hesabıma Para Yatmış mı öğrenmek PTT müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz. 444 1 788 numaralı Posta ve Telgraf Teşkilatı müşteri hizmetleri çağrı merkezinden hesabınıza para yatıp yatmadığını kolaylıkla sorgulama yapabilir veya size en yakın şubeye giderek hesabınıza ücret yatmış mı öğrenebilirsiniz.

Ancak bu durum müşterisi olmayan vatandaşlar için geçerlidir. Müşterisi olan kişiler için ise farklı bir yöntem daha sunulmaktadır. Kişinin telefonuna PTT matik ve PTT Bank uygulamalarından herhangi birini indirerek öğrenilmektedir. Bunun dışında telefon aracılığı ile çağrı merkezinden 444 1 788 numarasını arayarak adınıza yatmış olan parayı ve miktarı öğrenebilirsiniz.

PTT Para Sorgulama Telefon Numarası

PTT hesabınızda para olup olmadığını T.C. ile sorgulayabilmek için PTT müşteri hizmetlerini de arayabilir, 444 1 788 numaralı PTT müşteri hizmetleri çağrı merkezinden hesabınıza para yatıp yatmadığını kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Ayrıca PTT hesabınız varsa, PTT internet bankacılığı veya PTT mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek PTT mobil şubeye giriş yaparak hesabınıza para olup olmadığını hemen sorgulayabilirsiniz. 444 1 788 numaralı PTT müşteri hizmetlerini aradıktan sonra hesap işlemleri ile T.C. numaranızdan hesap bakiyesi sorgulamasını kolaylıkla yapabilirsiniz

PTT Adıma Yatan Para Sorgulama e-Devlet

e-Devlet üzerinden adına para yatmış mı sorgulaması yapmak isteyen kişiler e-Devlet sistemi üzerinden giriş yaparak PTT bakiye sorgulaması yapabilir ve tüm bilgilerini öğrenebilir. Direkt olarak e-Devletten İnternet Bankacılığı bölümüne ulaşarak da tüm bakiye ve diğer işlemlerinizi de buradan halledebilir ve bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, Posta ve Telgraf Teşkilatı şubelerine giderek T.C kimlik numaraları ile sorgulama yaptırabilirler. Sorgulama işlemlerinde kişilerin Posta ve Telgraf Teşkilatı müşterisi olmasına gerek yoktur. Rapor ücreti, iş görmezlik ödeneği gibi alacağınız ödemelerin sorgulamalarını T.C kimlik numarası ile yapabilirsiniz.

PTT için e devlet üzerinden sunulan hizmetlere buradan ulaşabilirsiniz.

PTT Bank İnternet Bankacılığı

İnternet bankacılığı hesabınıza ücret yatıp yatmadığını şubeye gitmeden sorgulayabilirsiniz. Kişinin adına para sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden yapılır. Bu sayede kişi adına yatan ücreti hesabını, hesabına gelen paranın göndericisini, hesapta kaç para olduğunu, hızlı ve en kolay şekilde öğrenebilir.

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile bakiye sorgulamak için mevcut olan e-Devlet şifresini bilmeniz yeterlidir.
 • Posta ve Telgraf Teşkilatı Bank internet bankacılığına şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Posta çeki hesabından EFT, isme havale ve ücret yatırma, fatura tahsilatı, kredi kartı, HGS işlemleri yapılabilmektedir.
 • Şifreniz yoksa, şubelerden e-Devlet şifrelerinizi 2,50 TL ve 5 TL karşılında alabilirsiniz.

Para sorgulama ve öğrenme işlemleri için e-Devlet’e giriş yaparak Posta ve Telgraf Teşkilatı işlemler sayfasından sorgulama işlemini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

T.C ile Para Sorgulama PTT

PTT müşterisiyseniz bu durumda hemen PTTmatik üzerinden veya Posta ve Telgraf Teşkilatı mobil uygulamalarını telefonunuza indirerek hemen öğrenebilirsiniz. Online işlemlerden hesap bakiyesi öğrenme işlemini T.C. kimlik numaranız ile anında gerçekleştirilebilmektedir. Bir diğer seçenek ile müşteri hizmetlerinin 444 1 788 numaralarını arayarak da para sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Posta ve Telgraf Teşkilatı yardım bakiyesi sorgulama işlemlerinizi ve hesabınıza bakiyenin geçip geçmediğini bu numaradan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Emeklilere PTT Kredisi Başvurusu Şartları ve Hesaplaması için tıklayınız.

PTT Bakiye Sorgulama SMS Mesajla

PTT bakiye sorgulama işlemleri mesaj göndererek yapılmamaktadır. Ancak, Posta ve Telgraf Teşkilatı şubesine ait mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca, müşteri hizmetlerini arayarak bakiye bilgilerinizi ve borç bilgilerinizi hemen öğrenebilirsiniz.

PTT Gelen Para Ne Kadar?

PTT para sorgulama ve hesabınızda bulunan bakiyelerinizi yada kaç para yattığını ALO PTT hatta aracılığı veya internet bankacılığından bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ATM veya şubeye gitmeden kartınızda ne kadar para olduğunu saniyeler içinde öğrenme imkanlarından faydalanabilirsiniz.

E-Devlet PTT Para Sorgulama İşlemi Yapılabilir mi?Pin
PTT Hesabıma Para Yatmış mı? e-Devlet Sorgulama

PTT Maaş Sorgulama

Maaşınızın Posta ve Telgraf Teşkilatı hesabınıza yatıp yatmadığını sorgulamak için ilk yöntem ptt şubelerine gidere gişe personellerinden bilgi almak olacak. Diğer yöntemler ise mobil uygulamalar üzerinden yada web sitesindeki online işlemler kısmına girerek sorgulama yapabilirsiniz. Maaş sorgulama, bakiye sorgulama ve limit hakkında bilgileri alabilirsiniz. Dilerseniz ALO PTT numarasından 444 1 788 i arayarak da maaş sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Alo Çağrı Merkezi ve Yanıt Tuşlamaları

444 1 788 Alo ptt ile çağrı merkezine bağlanarak operatöre bağlanarak hizmet almak istediğiniz birime göre tuşlayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Birim numaralarını sizler için araştırdık;

 • İngilizce Birimi: 9
 • Arapça Birimi: 7
 • HGS İşlemleri için: 4
 • PTTCell için: 5
 • KEP: 7
 • Kart kayıp ve çalıntı işlemleri için: 1
 • Posta çeki, kart telefon bankacılığı ve şifre işlemleri, SGK ödemeleri için: 1
 • Posta ve Telgraf hizmetleri için: 3
 • e-PTT AVM: 6
 • Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi işlemleri için: 8
 • Tüm hizmetler hakkında bilgi almak için: 9

Numaralarını tuşlamanız yeterlidir. Tüm kart bilgilerinizi ve işlemlerinizi buradan kolaylıkla yapabilirsiniz.

e-Devlet PTT Başvuru İşlemleri ve Sorgulama

e-Devlet sistemi üzerinden Posta ve Telgraf Teşkilatı sayfası aracılığı ile yapılabilecek işlemler aşağıda sıralanmıştır.

 • Kayıtlı Gönderi Takibi
 • En yakın Posta ve Telgraf Teşkilatına giderek
 • Talep Öneri Şikayet Başvurusu ve Takibi
 • En Yakın Posta ve Telgraf Teşkilat Şubesi
 • Belediye Çek Hesap Numaraları
 • Bireysel Sipariş Başvurusu
 • Bireysel Ön Kabul Başvurusu
 • Posta Kodu Sorgulama
 • Kurum Ödemeleri Sorgulama
 • Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama
 • Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgisi Sorgulama
 • HGS İhlali Geçiş Bilgileri Sorgulama
 • PTTbank İnternet Bankacılığı İşlemleri
 • Gönderi ücreti ve süresini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden yukarıdaki tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Sadece müşterisi olan veya kargo işlemleri için değil müşterisi olmadığınız halde Posta ve Telgraf Teşkilatı para yatırma işlemlerinizi ve yukarıda belirtilen maddelerin işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. EFT işlemleri için sabah saat 09:00 ve 07:00 arasında yapmanız gerekir. Bu saatler arasında EFT tutarlarınız 5 ile 10 dakika arasında gönderdiğiniz hesapta olacaktır. Yoğunluğa göre yarım saate kadar çıkabilmektedir.

PTT İban Numarası Nerede Yazar?

PTT kart sahipleri iban numaralarını 2 farklı yöntem ile öğrenebilirler. İlk yöntem 444 1 788’i arayıp müşteri temsilcisinden öğrenebilirler. İkinci yöntem ise ptt şubelerine giderek şube personelleri aracılığı ile öğrenebilirler. Mobil uygulama kullanan kişiler uygulamadan sadece hesap numarası sorgulaması yapabilir mobil uygulamada iban öğrenme hizmeti bulunmamaktadır.

PTT Gelen Para Ne Kadar Bekler?

Postaneye yatan para kaç gün içine çekilmeli sorusuna yanıt vermek gerekirse; belli bir süre bekletilir ve iade edilmektedir. Ödeme yerlerinde yatan ücretin bekletilmesi kabul edildiğinden itibaren 36 aydır. Gelen para bu kadar bekler ve bu süreden sonra gönderici kimse ona iade edilir. Eğer ücreti alacak kişi ve gönderen kişiye geri verilemezse o tutar Posta ve Telgraf Teşkilatı bünyesine gelir olarak geçmektedir.

PTT Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Para posta ile nakit gönderip kolaylıkla, hızlı, güvenli bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Size en yakın Posta ve Telgraf Teşkilatı şubelerine uğrayarak göndermek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

 • Postane şubelerine gidilir ve Paraposta adı verilen gönderme formu eksiksiz olarak doldurulur.
 • Daha sonra gönderici bilgileri için T.C. Kimlik kartı ile form personele verilir.
 • Yapılan bu para yatırma işlemine ait bir referans numarası belirlenir. Alıcı kişi kimse, onun cep telefonu numarasına da bu kod iletilir. Bu numara aracılığı ile parasını çekebilir.
 • Tek seferde herhangi bir banka hesabına para yatırabilmek için tek sefer 50 bin TL transfer edilebilmektedir. Şube tarafından belirlenen tutarlarda işlem ücreti de kesilmektedir.

PTT’den Hesaba Para Yatırma Ücreti

Bu yılda da tüm şubelerde yatırılan tutara göre işlem ücretleri değişiklik göstermektedir. Yatırılan para ne kadar fazlaysa ödenecek ücret de buna bağlı olarak artmaktadır.

PTT’den Hesaba Para Yatırma Ücreti 2022 yılında aşağıdaki gibidir;

 • 1 TL ve -100 TL arasındaki tutarlarda 9 TL
 • 100,01 TL- 250 TL için 17 TL
 • 250,01 TL- 500 TL için 19 TL
 • 500,01 TL- 1.000 TL transferinde 25 TL
 • 1.000,01 TL- 5.000 TL transfer ettiğinizde işlem ücreti 30 TL
 • 5.000,01 TL-10.000 TL için işlem ücreti 32TL
 • 10.000,01 TL – 20.000 TL işlem masrafı 39 TL
 • Ve son olarak 20.000,01 TL- 50.000 TL arasında bir tutar transfer edildiğinde 46 lira işlem ücreti alınmaktadır.

PTT EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Yapılacak para transferleri sabah saatlerine başlayarak iş günleri içinde 17:00’a kadar hesaplara aktarılabilmektedir. Postanenin açık olduğu saatler arasında EFT bitiş saatine kadar yapılan aktarımlar yarım saate kadar hesaba geçer. Postanenin EFT ve havale saatleri gün içerisinde oluşabilecek yoğunluğa göre değişiklik göstermektedir.

Verilen oy post
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

1