KOSGEB Kredisi

İşten Çıkarılana Devlet Maaş Yardımı Başvurusu (Korona Desteği)

14.04.2020
İşten Çıkarılana Devlet Maaş Yardımı Başvurusu (Korona Desteği)

Ülkemizde korona virüs salgını için Mart ayından bu yana bir çok tedbirler alınmaya başladı. Sağlıktan ekonomiye kadar açıklanan tedbirlerde Dünya geneline bakıldığında en başından beri mücadele veren Türkiye, korona virüs ile mücadelede ekonomik açıdan vatandaşı rahatlatma ve bu süreçte oluşabilecek hasarları en aza indiriyor. Finansal açıdan alınan önlemler her kesimden vatandaşın ekonomik durumunu etkiler nitelikte. Bakanlıklar tarafından yayınlanan genelgeler çalışan ve işyeri sahibi kişileri yakından ilgilendiriyordu. Sosyal mesafe kurallarına uymak için yayınlanmış bildiride işyerleri geçici süreliğine kapatıldı. Çalışan ve işletme sahibinin iş hayatını etkileyen bu genelge ile çoğu vatandaş işsiz kalmış ve çoğu işletmeler kapatılmıştır. İçişleri Bakanlığı tarafından genelgeden sonra bu süreçte etkilenen vatandaşlarının yanında olabilmek ve bu mücadeleyi en az zararla atlatabilmek için Devlet birçok desteklerde açıklanmış durumdadır. Salgında işverenlerin çalışan sayısını azaltmasıyla işten çıkarılan kişiler korona desteği olarak devlet maaş yardımı araştırması içine girdiler.

Salgın nedeniyle işten çıkarılan ve ücretsiz izine ayrılan vatandaşların mağduriyetliklerinin giderilmesi amacıyla Ak parti yeni ekonomik tedbir paketi maddelerini meclise sundu. Görüşmeler sonucunda en kısa zamana kanunlaşacak olan maddeler arasında işini kaybedenler ile alakalı maddeler de dikkat çekiyor. 15 maddelik yeni ekonomik tedbir kanun teklifinde yer alan madde ise şöyle;

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş;

Salgın nedeniyle işini kaybedenlerin desteklenmesi amacıyla 15 maddelik teklif düzenlemesi yaptıklarını açıkladı. Yeni ekonomik tedbirler kapsamında  oluşturulacak 15 maddelik teklifin düzenlemeleri ile ilgili açıklamalar ilerleyen saatlerde açıklanacak. Biran önce yasa teklifinin kanunlaştırılması bekleniyor.

Ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan ve işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilerimize nakdi ücret sağlanması konusunda düzenlememiz var. Aylık bin 177 lira olacak. Kısa çalışma ödemelerine ilişkin başvuruların hızlı bir şekilde yapılabilmesi ile alakalı düzenlemelerimiz var. Her türlü iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri dışında üç ay süreyle sonlandırılmasının önüne geçiyoruz. Yaşlılar ile engellilere yapılan yardımların üç ay süreyle gelir testinden istisna tutuyoruz” açıklamasında bulundu.

İşten Çıkarılana Devlet Maaş Yardımı

Korona virüs sürecinde birçok işletme Bakanlık tarafından verilen emirler yerine getirirken işsiz kalan kişilerde de artış gözlemleniyor. Ardı ardına gelen tedbirlerde işletmeler işyerlerini kapatmak zorunda kalmış açık işyerlerinde ise 3 kişiden fazla kişi aynı anda bulunmaması gerektiğinden birçok çalışanında işine son verilmiş. Vatandaşlara aynı zamanda da evde kal çağrısı yapılmasıyla işten çıkarılan kişi iş arama gibi faaliyetleri de gerçekleştirememekte. Hal böyle olunca korona virüs sürecinde ekonomik sıkıntı yaşamamak adına işsiz kalmış kişiler devletin maaş yardımının olup olmadığını merak etmektedir. Son günlerde en çok araştırılan korona desteği niteliğindeki işsizlik maaşına değinirsek salgın sebebiyle işsiz kalmış olan kişilere devlet işsizlik maaşı vermektedir. 

İşsizlik Maaşı Başvuruları

Kişinin yasa ile belirlenmiş koşullara uyum sağlanmasıyla, kişinin işsiz kaldığı dönem içinde belirli süreliğine ve belirli miktar almış olduğu aylık ücrete işsizlik maaşı denir. Korona virüs sürecinde işsiz kalan kişilerin devletten aylık olarak alacağı işsizlik maaşının başvuru ve şartları kosgebkredisi.com hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Korona virüs nedeniyle işsiz kalmış kişiler, işsiz kaldığı süre içerisinde aylık işsizlik parasından yararlanabilmek için belirli şartların sağlamasıyla birlikte başvurularının olumlu sonuçlanan kişiler işsizlik maaşları İŞKUR üzerinden verilmektedir. İşsiz kalan kişilere aylık olarak belirli süreliğine verilecek işsizlik maaşı başvuruları;

aracılığıyla yapılmaktadır. Başvuru yapılırken işsizlik maaşından yararlanabilmekte için aynı zamanda başvuru şartlarınında yerine getirilmesi gerekmektedir. Şartlar SGK prim ödemesi, çalışma süresi ve başvuruyla bağlantılıdır. Belirlenen şartlar sağlandığı takdirde işten çıkarılmış işsiz kalan vatandaşlar en az altı ay işsizlik maaşı alabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları

İşsizlik maaşında yararlanabilmek için dikkat edilmesi gereken şart işsiz kalınan 30 gün içerisinde başvuru yapmaktadır. E-devlet ya da İŞKUR üzerinden tamamlanacak olan başvurular için gerekli şartlar ise şu şekildedir:

 • Korona virüs nedeniyle kendi isteği dışında işsiz kalmak,
 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR’a ya da e-devletten başvuru yapılması gerekir.

İşsizlik Maaşı Süresi Hesaplama

İşsizlik maaşı alabilmek için kişi önemli bir diğer konu detay ise işsizlik maaşının süresinin neye göre belirlendiğidir. İşyerinden çıkarılan kişinin son üç yıl içerisinde;

 • 600 gün sigortalı olarak çalışan işsiz kalmış kişilere 180 gün,
 • 900 gün sigortalı olarak çalışan işsiz kalmış kişilere 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsiz kalmış kişilere ise 300 gün işsiz maaş ödenmektedir.

2020 Güncel İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşları işten çıkarılmış kişilere brüt asgari ücret üzerinden hesaplanarak aylık olarak ödenir. Asgari ücrete endeksi olan işsizlik maaşı, 2020 yılı asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte 2020 yılı için en düşük işsizlik maaşı 1.177 TL olarak verilmektedir. En yüksek işsizlik maaşı ise 2.354 TL olarak ödenmektedir. Başvuruların kontrolü e-devlet kapısından yapılabilmektedir.

İşsiz Olanlara Aylık Korona Desteği

Devlet, korona virüs sürecinde vatandaşlara birden fazla destek sunmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla devreye alınan destekler vatandaşlara korona desteği oldu. Geçtiğimiz günlerde dar gelirli iki milyon haneye bin liralık yapılan yardım hakkında yeni bir açıklama daha geldi. Açıklamalara göre iki milyon hanenin yararlandığı sosyal yardımdan yararlanamayan iki milyon hane içinde maddi yardım devreye girecek. Korona virüs sürecinde kişilerin yaşayabileceği ekonomik sıkıntıların önüne geçebilmek için gün gün yeni destek paketleri faaliyetleri devreye giriyor. Belediyelerin vatandaşlara yaptıkları maddi yardılar için tıklayınız.

Ekonomik durumun düzelmesi amacıyla korona virüs ile mücadele kapsamında devlet, işsiz kalan vatandaşlarına korona desteği verecek. Aylık olarak verilecek olan bu destek, 1.700 TL ile 4.000 TL arasında olmaktadır.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk;

Kısa çalışma ödeneği faaliyetin tamamen ya da kısmen durması döneminde devreye soktuğumuz bir program. İşsizlik sigorta fonu yüzde 2 işveren, yüzde 1 işçi ve yüzde 1 devlet ile oluşturulan bir fon. Buradan karşılanacak. Brüt yüzde 60 ödenecek. Ancak zaten bu nette yüzde 75. Yani çalışan yüzde 75’ini almış olacak. 1752 ile 4380 lira arasında gelir desteğini çalışanlarımıza sunmuş olacağız. açıklamasında bulundu.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. halil dedi ki:

  maddi destege ihtiyacım var 0

 2. mutlu erdoğan dedi ki:

  20 yaş altı olduğum için çalıştığım yerden sigorta çıkışım yapıldı 2 aydır işsizim bu yüzden başvuru yapıyorum.

 3. Fesih Çiftçi dedi ki:

  Değerli devlet büyükleri ben 2019tan beri caĺışmiyorum devlet bana kargir ev yardımı yatı 18bin tl bu rahmen ben19 bin tl borç altına girdim buna rahmen birbuçuk ay çalıştım bide korona vurus başladı alacılar borcunu istiyor banka bana keredi vermiyor ne yapacağımı bilemiyorum lütfen bana yardım et saygılar 05419257312

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!