KosgebKredisi.com

Belediye Halk Süt Yardımı 2022 (TÜM İL VE İLÇELER)

07.06.2022

İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için verilen süt yardımları 2022 yılında da devam ediyor. Büyükşehir belediyelerinin başlatmış olduğu süt yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşların Belediye Süt Yardımı 2022 başvuruları nasıl yapılıyor, Halk Süt Yardımı desteğinden kimler yararlanabilir ve başvuru formu doldurma, başvuru süreci ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Belediye Halk Süt Yardımı 2022 (TÜM İL VE İLÇELER)

Maddi yardıma ihtiyaç duyan ailelerin sayıları her geçen gün artarken yardım kampanyaları son hızla devam etmektedir. Bu yardımlar arasında Büyükşehir belediyeleri tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yapılan ”Süt her çocuğun hakkıdır” sloganı ile başlatılan Halk Süt yardımlarıdır. Belediyeler tarafından hayata geçirilen bu kampanyalardan ve Halk Süt Desteğinden yararlanmak isteyen aileler için tüm bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. Yazımızın içeriğinde Belediye Süt Yardımı 2022 (TÜM İL VE İLÇELER) nasıl başvurulur, kaç yaşa kadar, ne zaman dağıtılacak, ne kadar, İzmir, Antalya, İstanbul Büyükşehir Belediyelerini Halk süt yardımları nereden alınıyor, başvuru şartları nelerdir? Tüm bilgileri öğrenerek başvuru formundan işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

Belediye Süt Yardımı 2022

Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlar için destekler sağlamaya devam ediyor. Belediyeler ve SYDV’ler aracılığı ile verilen yardımlardan bir tanesi de süt yardımı olarak karşımıza çıkıyor. Halk süt Yardımından yararlanmak isteyenler tarafından merak edilen bu yardım hangi belediyelerden ve kimlere verilir hemen bakalım.

Belediye Süt Yardımı 2022 (TÜM İL VE İLÇELER)

Halk Süt Yardımı Yapan BüyükŞehir belediyeleri aşağıdaki gibidir;

 • İstanbul İBB Halk süt
 • Antalya
 • İzmir
 • Ankara Başkent süt
 • Gaziantep Halk Süt

Bu şehirlerde de süt dağıtımı yapılmaktadır. Sizlerde bulunduğunuz illerdeki Belediyelere başvuru yapabilir ve çocuğunuza süt verebilirsiniz.

Süt Almak için Nereye Başvurulur?

İhtiyaç sahibi olan aileler süt yardımlarına bulundukları şehirlerde bulunan Belediyelerden bilgi alabilir ve başvuru formlarını doldurarak, süt yardımından yararlanabilirler.

Halk Süt Yardımı Başvurusu

Bu başvuru kanalları haricinde yine Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal yardım hattı olan Alo 144′ ü arayarak da sosyal hizmetler kapsamında belediye tarafında sunulan süt desteğini almak istediğinizi belirterek yardıma müracaatta bulunabilirsiniz.

Yine sosyal yardımların başvurularını aşağıdaki iletişim numaralarından gerçekleştirebilirsiniz.

 • Nakdi Yardım Başvuruları için: 0 212 256 48-34 ve 0 212 256 43 91
 • Kriz nedeni ile işten çıkarılanlar: 0 212 444 75 87
 • Sosyal Vefa Destek: 0212 293 20 39
 • Evde Sağlık Hizmetleri: 444 38 33
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı: 0 212 256 48 34/ 0 212 512 05 26 konum için tıklayınız.

Halk Süt Yardımı Kimlere Verilir?

Çocuklarının süt gereksinimini karşılayabilecek maddi gücü olmayan ailelerin başvurabilecekleri ve yararlanabilecekleri Halk Süt Projesi sayesinde dar gelirli ve muhtaç aileler çocukların ihtiyaç duydukları süt yardımı sağlayan İstanbul Büyükşehir tarafından Halk Süt Projesi karşımıza çıkıyor. İhtiyaç sahibi, muhtaç ve dar gelirli ailelere çocuklarının süt ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına dağıtılan süt yardımı; 3 ile 6 yaş arasında çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir.

Bu yardım kapsamında çocuk başına haftalık olarak 2 litre yani aylık 8 litre süt dağıtılacaktır. Bu yardımlardan yararlanabilmek için bazı şartların sağlanıyor olması gerekmektedir.

Halk Süt Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Belediyeler tarafından sağlanan çeşitli destek ve yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlar belediye tarafından istenen belgeleri tamamlaması ve bazı kriterleri taşıyor olması gereklidir.

Halk Süt Yardımı Başvuru Şartları hakkında bilgi verecek olursak;

 • Halk Süt projesi çerçevesinde sağlanan süt yardımında yararlanmak isteyen vatandaşların başvurularının kabul edilebilmesi için ihtiyaç sahibi ve muhtaç aileler kapsamı içerisinde yer alması gereklidir.
 • Halk süt desteğinden faydalanabilmek için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal incelemecileri tarafından yerinde incelemeler yaparak gelir tespitlerinin yapılması ve muhtaç durumda olmalarının onaylanması gereklidir.
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olan yoksul, dar gelirli yani muhtaç kişilere Halk Süt öncelikli olarak dağıtılıyor.
 • Söz konusu destek yalnızca muhtaç aile kapsamında giren vatandaşlara özel olarak sunulduğundan dolayı işi olmayan, eşi çalışmayan, geliri durumu yetersiz ekonomik gücü yetersiz olan ihtiyaç sahibi olması gereklidir.
 • Yani vakıf kaydı bulunan, muhtaç olduğu kesinlik kazanmış olanlar; Halk Süt’e başvurabiliyorlar.
 • İşsiz ve gelirsiz ailelerin yanı sıra hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri; net asgari ücretin 1/3’üne ya da altına denk gelen yoksul ve dar gelirli ebeveynler de Halk Süt projesinden yararlanabiliyorlar.
 • Yine süt desteğin süt dağıtımında çocukların esas alınmasından kaynaklı olarak bu yardımın alınabilmesi için aynı zamanda bir çocuğa sahip olunmalıdır.
 • Proje kapsamında aylık 8 litre süt almak isteyen anne ve babaların 3-6 yaş aralığında çocuklarının olması gerekiyor.
 • Aileler; her bir çocukları için aylık 8 litre süt alabiliyorlar.

Halk Süt; belediye görevlileri tarafından muhtaç ve yoksul ailelere 15 günde 1 ya da ayda 1 olacak şekilde dağıtılabiliyor. 15 günlük dağıtımlar söz konusu olduğunda aileler, her bir çocukları için 4 litre süt alabiliyorlar.

Halk Süt Başvuru Gerekli Belgeler

Halk süt yardımlarından yararlanmak isteyenler yaşadıkları belediye ya da vakıf kaydı olanlar yukarıda ki tüm şartları sağlamaları şartıyla Halk Süt yardımı başvurularını gerçekleştirerek bu yardımdan faydalanabiliyorlar.

Belediyelerin ve vakıfların sosyal yardımlara başvuran kişilerden talep ettikleri belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Halk Sütten yararlanacak çocuğa ya da çocuklara ait TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Aile ikametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz kişilerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Üzerine kayıtlı değerli bir menkulü olanlar ya da gayrimenkul sahipleri; muhtaçlık sınırının altında olsalar dahi bu yardımı alamazlar.
 • Eşi vefat eden dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesini belediyeye ya da vakfa başvuru esnasında teslim etmesi gerekiyor.
 • Engelli bireylerin veya kronik rahatsızlığından dolayı çalışamayan anne -babaların ise tam teşekküllü devlet hastanesinden almaları gereken sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor.
 • Afetzedelerin Halk Süt yardımından yararlanabilmeleri için de bilirkişi raporuna ihtiyaç duyuluyor.

İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan bu yardım hakkında bilgi verdikten sonra diğer İllerde ve ilçeler de Belediyeler tarafından hayata geçirilen bu yardımdan başvuruları hakkında bilgi vereceğiz.

İBB Süt Yardımı Yaş Sınırı Var mı?

Halk süt kaç yaş için kaç yaş aralığında veriliyor sizler için yanıtladık. 3 ve 6 yaş aralığında çocuklara İBB tarafından dağıtılmaktadır. 6 yaş üzerinde olan çocuklar için bu yardımdan yararlanılamaz.

Muhtaç ebeveynler; yalnızca 3-6 yaş aralığındaki çocukları için Halk Süt alabiliyorlar.

Yani yardımda 3-6 yaş sınırı bulunuyor.

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılarak hayata geçirilen süt desteği ihtiyaç sahibi ailelerinde süte ulaşabilmeleri adına başlatılmış, ”Süt her çocuğun hakkı” sloganıyla büyük ses getirmişti. Örneklerine az rastladığımız kampanyalara imza atan belediye tarafından çocukların temel besinleri olan süt ihtiyaçlarını karşılamak adına muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ücretsiz olarak dağıtılarak gerçekleştirilmektedir.

Halk süt desteğinden İBB tarafından sağlanan diğer sosyal destek alan ailelerin 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklarına verilmektedir.  Haftalık çocuk başına 2 litre süt verilirken 1 litrelik UHT sütler ailelere çocuk sayısına göre aylık ya da 15 günlük teslim edilecektir. Süt dağıtımları ise yine İBB ekipleri tarafından gerçekleştirilecek olup Koronavirüs salgınından dolayı ihtiyaç sahibi ailelere belediyeye yapılan Halk süt yardımına başvurular çoğaldığından başvuru şartları da yoğun olarak araştırılan konular arasındadır.

İBB ekiplerince ilk aşamada aylık olarak 15 günde bir olmak üzere her çocuk için 2 litre süt dağıtılmakta ve bu şekilde dağıtılan süt miktarı toplamda 750.000 litre süt yardımı yapılmaktadır. Pandemi sürecinde maddi yardımlara yapılan başvurularında yoğunluk yaşanması nedeniyle süt desteğinin başvuru şartları da güncellenmiştir.

Bebeklere Halk Süt Yardımı Başvurusu (E-BAŞVURU)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan bu yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlardan ise belediye tarafından istenen belgeleri ve şartları yerine getirmeleri gerekiyor. İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için sağlanan süt yardımından faydalanmak isteyenler Halk Süt yardımı başvuru formunu doldurarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine müracaatta bulunarak gerçekleştirebilirler.

İBB Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılan süt yardımı kampanyasına başvurular, e- başvuru uygulamaları üzerinden alınmaktadır. Ayrıca halk süt desteğinden yararlanmak isteyenler Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından ihtiyacı olan çocuklarda süt içebilsin diye İstanbul Halk Süt ücretsiz veriliyor.

İBB süt yardımı sorgulaması yapmak isteyenlerde Belediye’de beyaz masaya başvuru yaparak ve telefon numaraların ulaşarak bilgi alabilirler.

İBB Süt Yardımı Telefon Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyelerine Halk Süt ön başvurunuzu gerçekleştirmek, başvuru şartlarını öğrenmek ve İBB sosyal yardımlarına dair bilgi edinmek amacıyla 7/24 hizmet veren ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Halk Süt Yardımı Başvuru SORGULAMA

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? cevaplayacak olursak; İBB halk süt yardımı almak için arayabileceğiniz telefon numarası Alo 153 İBB Beyaz Masa’dır. İstanbul Belediyesi sosyal yardım numarası olan alo 153 arayarak süt yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

SÜT YARDIMI BAŞVURUSU ve SORGULAMA için TIKLAYINIZ.

İBB Halk süt yardımı sorgulama işleminizi buradan da yapabilirsiniz.

Belediye maddi yardım desteği başvurusu nasıl yapılır merak ettiklerinizi içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

İBB Süt Ne Zaman Dağıtılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Halk Süt dağıtımı kalite denetimleri fiziksel ve laboratuvar koşullarında incelenip hazırlanarak, sonrasında kamyonet, şoför ve sosyolog/sosyal hizmetler uzmanı aracılığı ile depolardan alınacak ve İstanbul’da belirlenen ilçelere binlerce çocuk için Dünya Gıda Günü itibari ile dağıtılmaya başlanacaktır.

İBB Süt Yardımı Nereden Alınıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi süt yardımı başvurularınızı e-Devlet sistemi üzerinden tamamladıktan sonra, belirlenen tarihler aralığında İstanbul Belediyesi görevlileri tarafından dağıtılmaktadır. Bu sütler, Silivri ve Çatalca’nın mahallelerinde bulunan Birlik Üyesi üreticilerinden alınmaktadır.

Belediye Halk Süt Yardımı 2022 (TÜM İL VE İLÇELER)
Süt yardımı Başvurusu

İBB tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan Halk süt yardımından faydalanmak için başvurular İBB Beyaz Masa telefonu olan ALO 153 üzerinden alınırken, başvuruda bulunmak isteyenler belediyeye bizzat giderek başvuru formunu doldurarak gerçekleştirebilirler.  İBB sosyal hizmetler daire başkanlığı linkini tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Halk Süt Başvuru Formu

Halk süt desteğine başvurmak isteyen ailelerin formu doldurmaları gerekmektedir. Belediyeler tarafından düzenlenen süt yardımları devam ediyor. Sizlerde belediyeler tarafından dağıtım yapan HALK SÜT başvuru formlarını doldurabilir ve başvuru yaparak bebeğiniz ve çocuğunuzun süt ihtiyaçlarını giderebilir bu yardımdan yararlanabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir belediyesinin yanında Antalya belediyesi de halk süt yardımı kampanyası başlatarak ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına süt yardımında bulunmaktadır.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Başvurusu

Antalya büyükşehir belediyesi tarafından da halk süt yardımları yapılıyor. Antalya büyükşehir belediyesi tarafından muhtaç ailelerin çocuklarına dağıtılan süt desteğine başvurular Halk Süt Talep formu online olarak belediyenin resmi internet sitesi üzerinde kişisel bilgileri doldurmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Başvuruları Halk Süt Talep formu üzerinden hemen, Ebeveyn TC kimlik numarası, Ad, Soyad, Çocuk kimlik numarası çocuk yaşı, evdeki kişi sayısı, çalışma durumu, aynı konutta yaşayan kişilerin topla geliri ve kazancı İlçe ve Mahalle bilgilerini ve açık adres bilgilerini doğru olarak yazarak Halk süt talebinde bulunabilirsiniz. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan Halk süt desteği yalnızca 24-60 ay(2-5 yaş)  arası çocuğu olan ailelerin başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır. 5 yaş üzeri çocuklar için Halk süt desteği verilmeyecektir.

Belediye Halk Süt Yardımı 2022 (TÜM İL VE İLÇELER)
Online işlemler üzerinden Halk Süt Talep Formu doldurarak başvuruda bulunmalısınız.

Antalya Halk Süt Talep Formu Doldurmak için tıklayınız.

Ayrıca bu başvuru kanalı haricinde Antalya Büyükşehir İletişim Merkezi’nin (ABİM) 444 94 20 numaralı telefonundan bilgi alıp başvuru yapılabilirsiniz. Antalya belediyesi tarafından sağlana süt desteği başvrularının kabul edilebilmesi için ailede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3′ te 2sinden az olması ve muhtaçlık durumunda olunması gerekmektedir. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına sağlanan süt desteğine başvuru yapanların başvuru sorgulama yaparak başvurularının akıbetini öğrenebilirler.

Antalya Halk Süt Yardım Başvuru Sorgulama

Halk süt desteği talep formunu gerekli kişisel bilgileri doldurduktan sonra başvuru durumu sorgulamak isteyenler Başvuru durum sorgulama ekranı üzerinden başvuru TC kimlik numarası ve Başvuru takip numarasını yazarak sorgulayabilirler.

Ankara Büyükşehir Süt Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesinden sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik hizmette, ilk etapta pilot bölge olarak seçilen Sincan ilçesinde ayda 10 bin ailenin 0-10 yaş arası çocuklara ücretsiz “Başkent Süt” dağıtımı yapıldı. 2022 yılı sonuna kadar Ankara’daki tüm ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilmek adına düzenlenen Başkent Süt dağıtımlarından yararlanmak isteyen aileler başvuruları Ankara Yardım başvuru sayfasından müraacat edebilecektir.

Her ay 6 litre ihtiyaç sahibi ailelere Ankara Büyükşehir Belediyesinden sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yeni bir hizmeti başlatan Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, ayda 10 bin ailenin 0-10 yaş arası çocuğuna ücretsiz verilecek ve toplam 60 bin litre süt dağıtarak çocukların günlük süt ihtiyacını karşılayacak.

Başvurular mavimasa.ankara.bel.tr linki üzerinden başvuru oluştur web başvuru alınarak gerçekleştirilecek. Başkent 153 üzerinden de

Süt Parası Yardımı SORGULAMA 2022

Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen ailelere Devlet tarafından sağlanan maddi yardım başvuruları Alo 183 üzerinden de gerçekleştirilmektedir. İBB süt yardımı sorgulama ihtiyaç sahiplerine aylık sabit ve düzenli olarak sağlanan sosyal yardımlara başvuru  yapanlar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının e- Devlet sayfası olan Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi ekranından hemen turkiye.gov.tr/acshb-alo183-sosyal-destek linki üzerinden sorgulama yapabilmeleri mümkündür.

Bu süt yardımının yanında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, doğum yapan annelere de süt parası olarka emzirme ödeneği olarak belirlenen miktarlarda ödeme yapılmaktadır

Hamilelere Süt Yardımı Ne Kadar?

Süt yardımı, 2015 yılından sonra doğum yapan anneler adına Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından süt yardım parası verilen maddi destektir. Halk arasında emzirme ödeneği olarak bilinen süt yardımının kapsamı ile ilgili kurum ve bakanlık tarafından belirlenmiş şartları bulunmaktadır.

Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğumun gerçekleşip sisteme düşmesinden hemen sonra, anneye süt parası verilmesi kararı alınır. Ardından anneye verilecek süt parası için banka hesabına bakılır. Annenin ilgili bankalarda hesabı varsa, para direkt olarak bu hesaplara yatırılır.

Başvurular ikamet edilen il ya da ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat gidilerek yapılır. Kimlik belgesi ile doğuma ait evrakların kullanılması ile yapılacak başvuru, 15 gün içinde sonuçlanır.

aile.gov.tr süt parası başvurusu sorgulama için tıklayınız.

Hamilelere doğum yaptıktan sonra SYDV’lere başvuru yapmaları halinde sağlanan Süt parası desteği her ayın 8 ve 14 günleri arasında ödenir. Doğumun gerçekleşmesi olduğu ayda yapılan başvurularda bir sonraki ayın 8 ve 14’ü arasında süt parasının alınması sağlanır.

Süt parası başvurusu için kullanılması gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

2022 yılında süt parası 232 TL olarak belirlenmiştir. Sadece 1 ay tek sefer için yatırılır.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Esra dedi ki:

  Hamileyim ve hiç gelirimiz yok kirayı zor ödüyoruz yardıma muhtaç biriyim lütfen yardım edin

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!