Belediye Halk Süt Yardımı 2023 (TÜM İL VE İLÇELER)

Maddi desteğe ihtiyacı olan ailelerin sayısı her geçen gün artarken, yardım kampanyaları da tüm hızıyla devam ediyor. Bu yardımlar arasında, büyükşehir belediyelerinin “Süt her çocuğun hakkıdır” sloganıyla ihtiyaç sahibi ailelere yönelik başlattığı Halk Süt yardımları da yer alıyor.

Yazımızın içeriğinde halk sütüne nasıl başvurulur, kaç yaşına kadar verilir, ne zaman dağıtılır, İzmir, Antalya ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinden halk süt yardımları nerelerdedir? Başvuru koşulları nelerdir? Başvuru formundan tüm bilgileri öğrenerek işleminize devam edebilirsiniz.

Belediye Süt Yardımı 2023 Güncel

Devlet, ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Belediyeler ve SYDV’ler aracılığıyla yapılan yardımlardan biri de süt yardımlarıdır. Bakalım bu yardım hangi belediyelerden ve kimlere veriliyor, süt yardımından yararlanmak için yapılması gerekenleri yazımızın devamında inceleyelim.

Belediye Süt Yardımı 2023 Tüm İl ve İlçeler

Halka süt yardımı yapan büyükşehir belediyeleri şöyle:

 • İstanbul İBB Halk süt
 • Ankara Başkent süt
 • Gaziantep Halk Süt
 • Antalya
 • İzmir’de süt dağıtımı yapılmaktadır.

Yaşadığınız illerdeki belediyelere başvurarak çocuğunuza süt verebilirsiniz.

Süt Almak için Nereye Başvurulur?

İhtiyaç sahibi aileler yaşadıkları illerdeki belediyelerden süt yardımı hakkında bilgi alabilir ve başvuru formlarını doldurarak süt yardımından faydalanabilirler.

Halk Süt Yardımı Başvurusu İletişim Numarası 2023 Güncel

Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardım Hattı Alo 144’ü arayarak belediyenin sosyal hizmetler kapsamında verdiği süt desteğini almak istediğinizi belirterek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Aşağıdaki iletişim numaralarından da sosyal yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

 • Nakdi Yardım Başvuruları için: 0 212 256 48-34 ve 0 212 256 43 91
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı: 0 212 256 48 34/ 0 212 512 05 26
 • Kriz nedeni ile işten çıkarılanlar: 0 212 444 75 87
 • Sosyal Vefa Destek: 0212 293 20 39
 • Evde Sağlık Hizmetleri: 444 38 33

Halk Süt Yardımı Kimlere Verilir?

Çocuklarının süt ihtiyacını karşılayamayan ailelerin başvurabileceği ve faydalanabileceği Halk Sütü Projesi sayesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yoksul ve dar gelirlilere süt yardımı yapan Halk Sütü Projesi ile karşı karşıyayız. muhtaç aileler ve çocuklar.

Yoksul, muhtaç ve dar gelirli ailelere, çocuklarının süt ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için süt yardımı; 3-6 yaş arası çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir.

Bu yardım kapsamında çocuk başına haftada 2 litre yani ayda 8 litre süt dağıtılacak. Bu avantajlardan yararlanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Halk Süt Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Belediyeler tarafından sağlanan çeşitli destek ve yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşların belediye tarafından talep edilen evrakları tamamlaması ve belirli kriterleri sağlaması gerekmektedir.

Halk Sütü Yardımı Başvuru Koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Halk Süt projesi kapsamında yapılan süt yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların başvurularının kabul edilebilmesi için ihtiyaç sahibi ve muhtaç aileler kapsamına alınması gerekmektedir.
 • Halkın süt desteğinden yararlanabilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal müfettişleri tarafından yerinde incelemelerin yapılması, gelirlerinin tespit edilmesi ve ihtiyaç sahibi olup olmadıklarının onaylanması gerekmektedir.
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olan yoksul, dar gelirli yani muhtaç kişilere Halk Süt öncelikli olarak dağıtılıyor.
 • Söz konusu destek sadece muhtaç aile kapsamına giren vatandaşlara sunulduğundan, işi olmayan, eşi çalışmayan, geliri yetersiz ve ekonomik durumu yetersiz olan bir ihtiyaç sahibine ihtiyaç vardır.
 • Yani vakıf kaydı bulunan, muhtaç olduğu kesinlik kazanmış olanlar; Halk Süt’e başvurabiliyorlar.
 • İşsiz ve gelirsiz ailelerin yanı sıra hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri; net asgari ücretin 1/3’üne ya da altına denk gelen yoksul ve dar gelirli ebeveynler de Halk Süt projesinden yararlanabiliyorlar.
 • Yine süt dağıtımında süt desteği çocuklara dayandığından, bu yardımı alabilmek için aynı zamanda çocuk sahibi olmak gerekir.
 • Proje kapsamında ayda 8 litre süt almak isteyen ebeveynlerin 3-6 yaş arası çocukları olması gerekiyor.
 • Aileler her bir çocukları için aylık 8 litre süt alabiliyorlar.

Halk Sütü: Muhtaç ve yoksul ailelere 15 günde bir veya belediyelerce ayda bir dağıtılabilir. 15 günlük dağıtımlarda aileler her çocuk için 4 litre süt alabiliyor.

Halk Süt Başvuru Gerekli Belgeler Nelerdir?

Halkın süt yardımından yararlanmak isteyenler, yukarıdaki şartların tamamını yerine getirmek kaydıyla halkın süt yardımına başvurarak bu yardımdan yararlanabilirler.

Sosyal yardım başvurusunda bulunanlardan belediyeler ve vakıflar tarafından istenen belgeler şunlardır:

 • T.C kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Halk Sütten yararlanacak çocuğa ya da çocuklara ait T.C kimlik kartı veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Aile ikametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz kişilerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Üzerine kayıtlı değerli bir menkulü olanlar ya da gayrimenkul sahipleri; muhtaçlık sınırının altında olsalar dahi bu yardımı alamazlar.
 • Eşi vefat eden dullar, başvuru sırasında eşlerinin ölüm belgesini belediye veya vakfa ibraz etmek zorundadır.
 • Engelli veya kronik hastalığı nedeniyle çalışamayan ebeveynlerin tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu almaları gerekmektedir.
 • Afetzedelerin Halk Süt yardımından yararlanabilmeleri için de bilirkişi raporuna ihtiyaç duyuluyor.

Öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bu yardım hakkında bilgi verdikten sonra diğer il ve ilçelerde belediyeler tarafından yapılan bu yardım uygulamaları hakkında bilgi vereceğiz.

İBB Süt Yardımı Yaş Sınırı Var mı?

Halk sütünün hangi yaş aralığı için olduğunu sizler için yanıtladık. İBB tarafından 3-6 yaş arası çocuklara dağıtılmaktadır. 6 yaşından büyük çocuklar bu yardımdan yararlanamaz.

Muhtaç ebeveynler: Halk Süt’ü sadece 3-6 yaş arası çocukları için satın alabilirler.

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başlattığı süt desteği, ihtiyaç sahibi ailelerin süte ulaşabilmesi için başlatıldı. Örnekleri ender görülen kampanyalara imza atan belediye tarafından temel gıda maddesi olan çocukların süt ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ihtiyaç sahibi ve muhtaç ailelerin çocuklarına ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

İlk etapta her çocuğa ayda bir olmak üzere 15 günde bir 2 litre süt dağıtılmakta ve bu şekilde dağıtılan süt miktarı kadar toplam 750.000 litre süt yardımı yapılmaktadır.

Bebeklere Halk Süt Yardımı Başvurusu (E-BAŞVURU)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan bu yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşların belediyenin talep ettiği belge ve şartları yerine getirmesi gerekiyor. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yapılan süt yardımından yararlanmak isteyenler Halk Süt yardımı başvuru formunu doldurarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurabilirler.

İBB Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılan süt yardımı kampanyasına başvurular, e- başvuru uygulamaları üzerinden alınmaktadır. Ayrıca halk süt desteğinden yararlanmak isteyenler Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından ihtiyacı olan çocuklarda süt içebilsin diye İstanbul Halk Süt ücretsiz veriliyor.

İBB süt yardımı hakkında bilgi almak isteyenler Belediyedeki beyaz masaya başvurarak ve telefon numaralarını arayarak bilgi alabilirler.

İBB Süt Yardımı Telefon Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyelerine Halk Süt ön başvurunuzu yapmak, başvuru koşullarını öğrenmek ve İBB sosyal yardımları hakkında bilgi almak için 7/24 hizmet veren ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Halk Süt Yardımı Başvuru SORGULAMA

İBB Halk Süt Yardımı Nasıl Başvurulur? Cevap verirsek; İBB halk süt yardımı için arayabileceğiniz telefon numarası Alo 153 İBB Beyaz Masa’dır. İstanbul Belediyesi’nin sosyal yardım numarası olan 153’ü arayarak süt yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

SÜT YARDIMI BAŞVURUSU ve SORGULAMA için TIKLAYINIZ.

İBB Halk süt yardımı sorgulama işleminizi buradan da yapabilirsiniz.

Belediye mali yardım desteğine nasıl başvuracağınızı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

İBB Süt Ne Zaman Dağıtılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Halk Sütü dağıtım kalite denetimleri, fiziki ve laboratuvar koşullarında incelenip hazırlanacak, ardından kamyonet, şoför ve sosyolog/sosyal hizmetler uzmanı tarafından depolardan alınarak binlerce çocuğa dağıtılacak.

İBB Süt Yardımı Nereden Alınıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi süt yardım başvurularınızı e-Devlet sistemi üzerinden tamamladıktan sonra belirlenen tarihler içerisinde İstanbul Belediyesi yetkilileri tarafından dağıtılır. Bu sütler Silivri ve Çatalca mahallelerinde bulunan Birlik Üyesi üreticilerden satın alınmaktadır.

Belediye Halk Süt Yardımı 2023 (TÜM İL VE İLÇELER)Pin
Süt yardımı Başvurusu

İBB’nin geçen yıl başlattığı halk süt yardımından yararlanmak için başvurular, İBB Beyaz Masa telefonu olan ALO 153 üzerinden alınırken, başvuru yapmak isteyenler bizzat belediyeye giderek başvuru formunu doldurabiliyor. İBB sosyal hizmetler bölümü linkinden bilgi alabilirsiniz.

Halk Süt Başvuru Formu

Halk sütü desteğine başvurmak isteyen ailelerin formu doldurması gerekmektedir. Belediyelerin düzenlediği süt yardımları devam ediyor. Belediyeler tarafından dağıtılan HALK SÜT başvuru formlarını doldurabilir, bebeğinizin ve çocuğunuzun süt ihtiyacını karşılamak için başvurabilir ve bu yardımdan yararlanabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Antalya Belediyesi de halka açık süt yardımı kampanyası başlatarak ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına süt yardımı yapıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Uygulama Başvurusu

Halkın süt yardımı da Antalya büyükşehir belediyesi tarafından sağlanmaktadır. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına dağıtılan süt desteği başvuruları, Halk Süt Talep Formu aracılığıyla belediyenin resmi internet sitesinde yer alan kişisel bilgiler doldurularak online olarak yapılmaktadır.

Formda istenilen bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuruları Halk Süt Talep formu üzerinden hemen
 • Ebeveyn TC kimlik numarası
 • Ad Soyad
 • Çocuk kimlik numarası çocuk yaşı
 • Evdeki kişi sayısı
 • Çalışma durumu
 • Aynı konutta yaşayan kişilerin topla geliri ve kazancı

Semt ve mahalle bilgilerini ve tam adres bilgilerini doğru yazarak halk sütü talebinde bulunabilirsiniz. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan halk süt desteği, sadece 24-60 ay (2-5 yaş arası) çocuğu olan ailelerin başvuruları için değerlendiriliyor. 5 yaş üstü çocuklara halk sütü desteği verilmeyecek.

Belediye Halk Süt Yardımı 2023 (TÜM İL VE İLÇELER)Pin
Online işlemler üzerinden Halk Süt Talep Formu doldurarak başvuruda bulunmalısınız.

Antalya Halk Süt Talep Formu Doldurmak için tıklayınız.

Bu başvuru kanalına ek olarak Antalya Büyükşehir İletişim Merkezi (ABİM) 444 94 20’den bilgi alabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. Antalya belediyesi tarafından yapılan süt destek başvurularının kabul edilebilmesi için il merkezinde kişi başına düşen gelirin bulunması gerekmektedir. aile. Asgari ücretin 2/3’ünden az ve muhtaç olmaları gerekir. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına sağlanan süt desteğine başvuranlar, başvuru sorgulaması yaparak başvurularının sonucunu öğrenebilirler.

Antalya Halk Süt Yardım Başvuru Sorgulama

Halk sütü destek talep formunda gerekli kişisel bilgileri doldurduktan sonra başvuru durumu hakkında bilgi almak isteyenler, Başvuru durumu sorgulama ekranında başvuru TC Kimlik numarası ve başvuru takip numarasını yazarak sorgulama yapabilirler.

Ankara Büyükşehir Süt Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ailelere hizmette, pilot bölge olarak seçilen Sincan ilçesinde ayda 10 bin aileden 0-10 yaş arası çocuklara ücretsiz “Sermaye Sütü” dağıtıldı.

2023 yılı sonuna kadar Ankara’da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere düzenlenen Başkent Süt dağıtımlarından yararlanmak isteyen aileler, Ankara Yardım başvuru sayfası üzerinden başvuru yapabilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yeni bir hizmete başlayan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, 0-10 yaş arası 10 bin aileye her ay ihtiyaç sahibi ailelere 6 litre ücretsiz süt sağlayacak, toplam 60 bin litre süt dağıtarak çocukların günlük süt ihtiyacını karşılayacak. .

Başvurular mavimasa.ankara.bel.tr linki üzerinden başvuru oluştur web başvuru alınarak gerçekleştirilecek. Başkent 153 üzerinden de

Süt Parası Yardımı SORGULAMA 2023

İBB süt yardımı sorgulama ihtiyaç sahiplerine aylık sabit ve düzenli olarak sağlanan sosyal yardımlara başvuru  yapanlar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının e- Devlet sayfası olan Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi ekranından hemen turkiye.gov.tr/acshb-alo183-sosyal-destek linki üzerinden sorgulama yapabilmeleri mümkündür.

Bu süt yardımının yanında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, doğum yapan annelere de süt parası olarak emzirme ödeneği olarak belirlenen miktarlarda ödeme yapılmaktadır

Yeni Annelere Süt Yardımı Ne Kadar?

Süt yardımı, 2015 yılından sonra doğum yapan anneler adına Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 520 TL emzirme süt yardım parası verilen maddi destektir. Halk arasında emzirme ödeneği olarak bilinen süt yardımının kapsamı ile ilgili kurum ve bakanlık tarafından belirlenmiş şartları bulunmaktadır.

Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğumun gerçekleşip sisteme düşmesinden hemen sonra, anneye süt parası verilmesi kararı alınır. Ardından anneye verilecek süt parası için banka hesabına bakılır. Annenin ilgili bankalarda hesabı varsa, para direkt olarak bu hesaplara yatırılır.

Başvurular, ikamet edilen il veya ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen gidilerek yapılır. Kimlik belgesi ve doğum belgesi kullanımı ile yapılacak başvuru 15 gün içinde sonuçlandırılacaktır.

aile.gov.tr süt parası başvurusu sorgulama için tıklayınız.

Hamileler doğum yaptıktan sonra SYDV’lere başvururlarsa süt yardımı desteği her ayın 8-14 günleri arasında ödenir. Doğumun gerçekleştiği ayda yapılan başvurularda, takip eden ayın 8-14’ü arasında süt parası alınır.

Süt parası başvurusu için kullanılması gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

2023 yılında süt parası 520 TL olarak belirlenmiştir. Sadece 1 ay tek sefer için yatırılır.

Halk Süt Dağıtımları Nasıl Yapılır?

Halk süt dağıtımları 15 günde 1 veya ayda 1 hak sahiplerine dağıtılmaktadır.

Süt Yardımı Kaç Yaşına Kadar Alınır?

6 yaşına kadar yardımdan faydalanılabilir.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
“Belediye Halk Süt Yardımı 2023 (TÜM İL VE İLÇELER)” üzerine 2 yorum
 1. 5 çocuğum var durumum yok 3 çocuğum okuyo 2 kişide biri 2 yaşında diğeride 5yaşinda gecinemiyorum

  Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1