KosgebKredisi.com

Düğün sezonu öncesi mobilya sektöründen uyarı

29.03.2022

Mobilya sektörü yetkilileri ürün bulmakta zorlandıklarını söylüyor. Sektörden, ‘Düğün sezonu öncesi teslimatlar 3 ay gecikebilir’ uyarısı geldi.

Düğün sezonu öncesi mobilya sektöründen uyarı

Mobilya sektöründe hammadde krizi yaşanıyor. Rusya-Ukrayna savaşı, mobilya üretimi için hammadde tedariğini zora soktu.

Ukrayna’daki savaş ile birlikte mobilya sektöründe hammadde krizi baş gösterdi. Sektör yetkilileri hem ürün bulmakta zorlandıklarını hem de yüksek fiyattan ödeme yapmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Sektörden, ‘Düğün sezonu öncesi teslimatlar 3 ay gecikebilir‘ uyarısı geldi.

Düğün sezonuna hazırlanan sektörde, sunta ve MDF bulma sorunu arttı.

Tomruk azlığı nedeniyle üretim azalırken, varolan ürünlerin de daha yüksek fiyattan yurtdışına satıldığı dile getiriliyor.

Modoko Başkanı Koray Çalışkan, “İnsanlar iç piyasada mobilya alamıyor. Mobilya zorunlu tüketim ürünü. Evleneceği zaman çocuğu olacağı zaman ofis kuracağı zaman mobilya alması lazım” dedi.

TESLİMLER GECİKEBİLİR UYARISI

Mobilya sektörü yetkilileri, artan fiyatlar ve bulunabilirlik problemi nedeniyle stoklardaki ürünleri kullandıklarını söylüyor.

Önlem alınmadığı takdirde üretime ara verilebileceği dile getirilirken, teslimlerin de 3 ay gecikebileceği uyarısı yapılıyor.

Çalışkan, “Geçen yıl 180 liraya aldığımız sunta MDF’yi şu anda 850 liraya alıyoruz 4 katından fazla artmış durumda. Mobilya fiyatlarını öyle artırmış durumdaki enflasyon paketinde fiyatı en çok artan ikinci ürün mobilya” diye konuştu.

SERT GEÇEN KIŞ DA ETKİLİ OLDU

Türkiye’nin yüksek kesimlerinden, hammaddenin işleneceği bölgelere ağaçların taşınması konusunda ciddi zorluklar yaşandığı belirtildi.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!