KosgebKredisi.com

Cumhurbaşkanı Esnaf İftarında Açıkladı! İhracata Dönük Yatırımlara ve Turizm Firmalarına Finansman Desteği Verilecek

15.04.2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Turizm sektöründe döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yüzde 9’a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk lirası finansmanı sağlıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Esnaf İftarında Açıkladı! İhracata Dönük Yatırımlara ve Turizm Firmalarına Finansman Desteği Verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkarlarla iftarda bir araya geldi:

İhracata dönük yatırımlara ve turizm firmalarına finansman desteği verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

“İhracata dönük yatırımlara ilave olarak yıllık yüzde 9’a varan faiz oranıyla Türk lirası cinsinden uzun vadeli finansman imkanı getiriyoruz. Turizmde de döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yüzde 9’a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk lirası finansmanı sağlıyoruz.” dedi.

Esnaf ve sanatkarlarla iftar yemeğinde bir araya gelen Erdoğan, burada yaptığı konuşmada esnaf ve sanatkarın, Ahilik geleneğinin bugünkü temsilcileri olduğunu belirtti. Erdoğan,

“Koronavirüs salgını döneminde hep birlikte gördük, yaşadık. Bu süreçten olumsuz etkilenen kesimlerin başında esnaf ve sanatkarımız geliyordu. Devlet olarak verdiğimiz desteklerle bu zorlu dönemde sizlerin yanında olmaya çalıştık. Bu kapsamda salgın nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen ticaret erbabımıza gelir kaybı ve kira olarak 4 ay süreyle 1000’er lira hibe desteği sağladık.” diye konuştu.

Türkiye genelinde esnafa verilen desteğin 4,6 milyar lirayı aştığını belirten Erdoğan, bunun yanında bir yıl önce gelir vergisi mükellefi, esnaf ve sanatkarımız ile gerçek kişi tacirlerine de gruba göre 5 bin ve 3 bin liralık yeni bir hibe desteği yapıldığını hatırlattı.

Erdoğan, desteğin toplam tutarınını 4,3 milyar lirayı bulduğunu belirterek,

“Ayrıca esnaf ve sanatkarımızın kredi ve kefalet kooperatiflerine olan borçlarını yeniden yapılandırabilmelerini temin ettik.” diye konuştu.

Kooperatif kefaletiyle veya doğrudan Halkbank’tan kullanılan kredilerin geri ödemelerini 2020’de iki kez, 2021’de ise bir kez olmak üzere 3 defa ertelemeye tabi tuttuklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, taksiti ötelenen kredi tutarının 13,5 milyar lira olduğunu söyledi.

Esnafı desteklemeye devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan,

“Salgının etkilerinin azalmasıyla yeniden ekmek teknesinin başına geçen esnaf ve sanatkarımızı ihtiyaçlara göre yeni araçlarla desteklemeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Esnaf ve sanatkarın, kendi yaşadıkları sıkıntılara rağmen çevrelerindeki herkese el uzattıklarını, yardımcı olduklarını, imkanlarını bölüştüklerini bildiklerini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sizler evinizin nafakasını çıkartacak, tezgahınızın dönmesini sağlayacak kazancı elde ederken aynı zamanda kendinizle birlikte çevrenizdeki herkesi gözetip kollamanın vebalini de üstlenmiş oluyorsunuz. Ahinin olduğu yerde kötülük kök salamaz, tırnak tutamaz, ahlaksızlık özellikle tırnak tutamaz. Seviyesizlik itibar göremez. Pislik kalıcı olamaz. Hayatımızın bir döneminde biz de esnaflık yaptığımız için bu vasıfları sadece gözleyerek, sadece okuyarak, duyarak değil bizzat yaşayarak, hıfzederek, tatbik ederek öğrendik. İnşallah büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını da hep birlikte gerçekleştireceğiz.”

“Vicdanı, ahlakı ve değeri olmayana ne deseniz boş”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının küresel düzeyde dengeleri bozan ve fiyatları arttıran etkileri yeni yeni atlatılırken bu defa da Karadeniz’in kuzeyindeki krizin ağır sonuçlarıyla karşı karşıya kalındığına işaret etti.
Küresel enerji ve gıda ile hammadde fiyatlarında yaşanan artışların ister istemez tüm dünyayla birlikte Türkiye’yi de etkilediğini aktaran Erdoğan,

“Üstelik bunun üzerine bir de 2018’den beri döviz kurunda yaşanan istikrarsızlıkla mücadele etmek durumunda kaldık. Son dönemde çarşıda, pazarda, hayatın her alanında görülen fahiş fiyat artışlarının en önemli sebebi işte bu iki faktördür.”

ifadelerini kullandı.

Kimi tedarik ve perakende zincirlerinin yöntemlerinden kaynaklanan şikayetleri gözden ırak tutmadıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

İnternetten satış yapanlar dikkat! Elektronik ticaret portallarına sınırlama geliyor

“Fiyatları, stokçuluk veya anlaşma yoluyla haksız şekilde yükselterek vatandaşlarımızın mağduriyeti pahasına fahiş kazanç elde etme peşinde koşanlara verilen cezaları arttırıyoruz. İnternet üzerinden satış yapan elektronik ticaret platformlarına da çekidüzen veriyor, belirli sınırlamalar getiriyoruz. Kendi işini kurmak, yaygınlaştırmak, büyütmek isteyen girişimcilerimize verdiğimiz destekleri artırıyor ve genişletiyoruz.

Çeşitli işbaşı istihdam projeleriyle özellikle gençlerimizin hem meslek öğrenmelerini hem de kazanç sahibi olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. KDV sadeleştirmeleriyle bir yandan vatandaşlarımıza daha hesaplı ürün satışını temin ederken bir yandan da esnafımızın işini kolaylaştırmayı hedefliyoruz.”

“Çalışanların gelir seviyesini yükseltmek için pek çok önemli adım attık”

Çalışanların gelir seviyesini yükseltmek için yılbaşından bu yana pek çok önemli adım attıklarını anlatan Erdoğan,

“Şartlara göre ilave adımlar da atarak insanlarımızın refah seviyelerini korumalarını temin etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Erdoğan, bunların yanında devletin aldığı ürünlere üreticinin alın terinin hakkını verecek taban fiyat belirleyerek, gerektiğinde hızlı tedarik kanalları oluşturarak, kooperatif marketlerini yaygınlaştırarak piyasadaki dengesizliklerin önüne geçecek yeni tedbirler aldıklarını bildirdi.

Amaçlarının esnaf ve sanatkarla rekabet etmek değil, esnaf ve sanatkarın da şikayetçi olduğu piyasadaki fahiş fiyat hareketlerini kontrol altında tutmak olduğunun altını çizen Erdoğan, “Ülkemizi bu imtihandan da Allah’ın izniyle beraberce dimdik çıkartacağımıza, 2023 hedeflerimize ulaşacağımıza, evlatlarımıza güçlü bir 2053 vizyonu miras bırakacağımıza yürekten inanıyorum.” dedi.

Katılımcılarla ihracata dönük yatırımlar ve döviz kazandırıcı turizm faaliyetleriyle ilgili bir müjdeyi paylaşmak istediğini bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

Yıllık yüzde 9’a varan faiz oranıyla TL cinsinden uzun vadeli finansman

“İhracata dönük yatırımlara yerli makine kullanımı, kısmi yurt dışı finansmanı ve bölgesel teşviklere ilave olarak yıllık yüzde 9’a varan faiz oranıyla Türk lirası cinsinden uzun vadeli finansman imkanı getiriyoruz. Benzer bir uygulamayı turizm sektöründe de hayata geçirerek, döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yüzde 9’a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk lirası finansmanı sağlıyoruz.

Proje finansmanı prensipleriyle harcama mukabili ve belge karşılığı kullandırılacak bu krediler için 100 milyar lirası ihracat, 50 milyar lirası turizm için olmak üzere toplamda 150 milyar liralık bir kaynak ayırdık.

KOBİ’ler için 250 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 1,5 milyar lira limiti olan yüzde 9’a varan yıllık faiz oranı ve 2 yılı ödemesiz 3 ila 10 yıl arası vade ile kullandırılacak bu kredi paketinin sektörlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!