KOSGEB Hibeleri

Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2020 (Özel Hastaneler)

Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2020 (Özel Hastaneler)

Anne adaylarını yakından ilgilendiren ultrason, anne karnındaki bebeğin gelişimi ve sağlık durumu açısından oldukça önemli bir noktada olmaktadır. Riskli gebeliklerle oldukça önemli olan ultrason tüm gebelikler açısında da önemli olmaktadır. Anne karnında bebeğin hafta hafta gelişiminin incelenmesine yarayan ultrason anneler için oldukça dikkat çekmektedir. Bebeğin organlarını inceleyen kalıtsal hastalığını olup olmadığını görüntüleyen ve doğumunda sakat doğma riskinin en aza indirilmesi için anne adayları doktorların belirlediği haftalarda tedbir amaçlı ultrasona başvurmaktadır. Ayrıntılı ultrason ise kadın doğum doktorlara tarafından doğum riskini önleyici bir tedbir olarak anne adaylarına önerilmektedir. Anne karnındaki bebeğin organ gelişimlerinin büyük bir çoğunluğunun tamamlandığı 19. ve 23. haftalar arasında ayrıntılı ultrason yapılmaktadır. Bebeğin doğumsal olan hastalıklarını belirlenmesi ayrıntılı ultrason sayesinde gerçekleşmektedir. Ayrıntılı ultrason anne adayları tarafından büyük dikkatle araştırılmaya devam etmektedir. Ayrıntılı ultrason nedir, hangi haftalarda yaptırılmalıdır, özel hastanelerde ayrıntılı ultrason fiyatları nelerdir tüm bu sorular ve merak edilen ne varsa hepsi yazımızın devamında..

Detaylı Ultrason Nedir?

Ayrıntılı ultrasona detaylı ultrason da denmektedir. Anne adaylarını ve anne karnındaki bebeğin gelişimini yakından ilgilendirmektedir. Hamilelik dönemlerinde belirli haftalarda anne karnındaki bebeği görüntülemeyi sağlayan ayrıntılı ultrason yani detaylı ultrason, bebeğin gelişiminin büyük bir kısmının tamamlanması nedeniyle 19. ve 23. haftalarda yapılabilmektedir. Detaylı ultrason sayesinde anne karnındaki bebeğin kalıtsal hastalıklarının olup olmadığını gösterebilir ve belirtmek gerekirse ayrıntılı ultrason bebeğe herhangi bir zarar da vermemektedir.

Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2020 (Özel Hastaneler)

Ultrason Çeşitleri Nelerdir?

 • 3D – 4D Ultrason

3D ultrason ile karnın alt bölgesine bakılır ve 3 boyutlu görüntülenme ile bebek görünebilmektedir. Anne karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü 3D ultrason sayesinde sağlanmaktadır. 4D ultrason ise 3 boyutlu görüntülenmenin video halinde izlenebilmesidir. Bu ultrason ile anne karnındaki bebeğin cinsiyeti öğrenilebilmektedir. Bazı anomaliler 4D ultrason ile daha net görülmektedir.

 • 2D Ultrason

Çoğunluk tarafından bilenen eski tarihlerden beri yaptırılabilen ultrason görüntelenmesi 2D ultrason ile gerçekleşmektedir. Yansıyan dalgalar halinde 2D ultrason işlemi yapılmaktadır. İşlem sırasında oluşan dalgalar ile anne karnındaki bebeğin görüntüsü siyah beyaz olacak şekilde kaydedilmektedir. Kaydedilen bu görüntüler monitörden anneye gösterilmektedir. 2D ultrason ile fetal anatomi ve morfoloji değerlendirmeleri yapılabilmektedir.

Ayrıntılı Ultrasonda Gözlemlenen Hastalıklar

Ayrıntılı ultrason doktor tarafından belirlenen tarihler haricinde riskli durumlarda ve doktorun isteği üzerine 3 ve 4 kez yaptırılabilmektedir. Fakat herhangi bir sorun tespit edilmediğinde genellikle gebelik dönemlerinde yalnızca bir defaya mahsus yaptırılmaktadır. Detaylı ultrason sayesinde anne karnındaki bebeğin gelişim sürecinde olası kalıtsal hastalıkları tespit edilebilmektedir. Bu ultrason yöntemi ile bebeğin çoğu organı detaylı bir biçimde izlenebilmektedir. Bu organlar ise; beyin, omurga, kalp, kafa iç yapısı, bağırsak, iç organlar, böbrek, kol, bacak ve yüz olmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz organlar detaylı ultrason ile incelendiğinde / görüntülendiğinde belde açıklık, el ayaklarda dışa dönüklük, yarık damak, parmak kosgebkredisi.com sayısında fazlalık ya da eksiklik gibi sorunlar doğum gerçekleşmeden belirli süre öncesinde anne karnındaki bebeğe yapılacak olan ayrıntılı ultrason ile tespit edilebilmektedir. Ayrıntılı ultrasonların gerçeklik payı ortalama yüzde 90 olmaktadır. Detaylı ultrason sayesinde bebekte görülebilecek hastalıklar ise;

 • Bebeğin kalbinin yapısal bozukluklar,
 • Beyin dokusunda gelişimsel bozukluklar,
 • El ve ayaklarda meydana gelen yapısal bozukluklar,
 • Yarık dudak/damak,
 • Plasentada oluşan sorunlar,
 • Gözde oluşan boşluklar,
 • Omurgadaki gelişimsel bozukluklar.

Bebeğin anne karnında detaylı ultrason ile görüntülenmesi anne adayları tarafından oldukça fazla önem taşımaktadır. Ayrıntılı ultrasonlar, radyoloji uzmanları tarafından gerçekleşmektedir. Hamilelikte her annenin yaptırması gereken detaylı ultrason diğer kosgebkredisi.com ultrasonlarda olduğu gibi görüntülenmekte ve farklı işlemler yapılmamaktadır. İşlem süresi ortalama 30 dakika olmaktadır. Annenin karnına sürülen jel ile ultrason probunun hareket ettirilmesiyle ayrıntılı ultrason işlemi başlamaktadır. Dairesel hareketlerle bebeğin üzerinde incelemeler yapılır. İşlem sonucunda ayrıntılı ultrason raporu anneye teslim edilmektedir.

Ayrıntılı Ultrasonda Görülmeyen Hastalıklar

Detaylı ultrasonda anne karnındaki bebeğin organ gelişimi izlenebilirken organları etkilemeyen kalıtsal hastalıklar gözlemlenemez. Ayrıntılı ultrason ile gözlemlenemeyen hastalıklar ise;

 • Zeka geriliği
 • Görme ve işitme bozuklukları
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Kan hastalıkları
 • Doku hastalıkları

Yukarıda belirtilen hastalıklar ayrıntılı ultrason ile tespit edilememektedir. Bu hastalıklar anne karnındaki bebeğe uygulanacak herhangi bir işlem ile belirlenememektedir. Yalnızca kordon damarından alınacak olan kan ile araştırılma yapılmasıyla ileri derecedeki hastalıklar gözlemlenebilmektedir.

Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2020 (Özel Hastaneler)

Hamilelikte Yapılan Testler

 1. Ultrason Takibi
 2. Kan ve İdrar Testleri
 3. İkili Test
 4. Üçlü Test
 5. Doppler Ultrasonografi
 6. Gebelik Şekeri Tanısı
 7. Kan Uyuşmazlığı Testi
 • 11. ve 14. Hafta

Bu haftalarda yapılacak olan teste ikili tarama testi denmektedir. 11. ve 14. gebelik haftasında ense kalınlığı ölçümü de yapılabilmektedir. Annenin yaşı ve gebelik yaşı hesaplanmaktadır. Anne adayından alınacak olan kanda PAPP-A ve F B-HCG değerlerine bakılarak gerçekleşmektedir. Rapor sonucundan değerler 1/250′ den düşük olursa riskli gebelik olarak görülebilmektedir. Testte ense kalınlığı değerlerinin fazla çıkması, kromozomal anomali ve düşük ihtimali görülmektedir.

 • 15. ve 19. Hafta

 Hamilelik dönemlerinde 15. ve 19. haftasına kadar yapılan testin adı üçlü tarama testi olarak geçmektedir.

 • 16. ve 18. Hafta

16. ve 18. haftalar arasında yapılacak olan test dörtlü tarama testi olarak bilinmektedir. 11. ve 14. haftalarda ikili testi yaptırmamış olan anneler 16. ve 18. hafta yapılacak olan dörtlü tarama testinden yararlanabilmektedir.

 • 16. ve 20. Hafta

Down Sendromu testi olarak bilinen Entegre tarama testinin sonuçları oldukça güvenilir olmaktadır. 16. ve 20. haftada yapılan entegre testi ile  trizomi 13, down sendromu ve nöral tüp defektlerinin tespiti yapılabilmektedir. En gelişmiş test olan entegre tarama testi tespit oranı ise % 90 ve % 95 aralığında olmaktadır.

 • İlk 3 Ay Testi

İlk üç ay tarama testi sayesinde anne karnındaki bebeğin kollarına, bacaklarına, burnun kemiğine ve beynine bakılmaktadır. İlk 3 ay testi ile bebeklerin Down Sendromlu olup olmadığı tespiti sağlanabilir. Tespit oranı ise %90 – %95 oranlarındadır.

Özel Hastanelerin Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2020

 • Bursa Özel Medical Park Hastanesi: 400- 500 TL aralığında ayrıntılı ultrason yapılmaktadır. Randevu almak için tıklayınız. 
 • İzmir Medical Park Hastanesi: Hastanede yapılacak olan ayrıntılı ultrason fiyatı 400- 500 TL arasında değişmektedir. Randevu işlemleri için tıklayınız.
 • Acıbadem Sağlık Grubu: Acıbadem Sağlık Grubu, Acıbadem hastanesinde ayrıntılı ultrason fiyatı 450 TL’dir. Randevu işlemleri için tıklayınız.
 • İstanbul Kolan İnternational Hastenesi: Ayrıntılı ultrason fiyatı 500-600 TL aralığındadır. Hastanenin internet sitesinden  randevu almak için tıklayınız.

Yukarıda belirtilen özel hastanelerin ayrıntılı ultrason fiyatları yaklaşık olarak verilmiştir. Her hastanenin güncel fiyatlarında değişiklik yaşanabilir. Net bilgi almak için hastanelerle iletime geçip bilgi alabilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!