KOSGEB Kredisi

Açık Cezaevi İzinleri (30 Eylül-30 Kasım) Son Kez Uzatılacak mı?

08.09.2020
Açık Cezaevi İzinleri (30 Eylül-30 Kasım) Son Kez Uzatılacak mı?

Koronavirüs nedeniyle açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? Açık Cezaevi İzinleri Uzayacak mı? Hükümlü izinleri ne zaman bitiyor? Uzatılacak mı? Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye genelinde bulunan tüm açık ceza infaz kurumlarında ki hükümlüler izne ayrılmıştı. Peki iznin son durumu ne? 30 Eylül  2020 tarihinden sonra 2 ay daha uzatılacak mı?

Koronavirüs Af Yasası 2020 50 Ceza İndirimi detaylarına ulaşabilirsiniz.

Hükümlü İzinleri Uzatılacak mı?

Korona virüs nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan yasal düzenleme 15/04/2020 günü Resmi Gazete’de yayımlandı.

15 NİSAN 2020 gün ve 31100 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan CEZA VE GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN İNFAZI HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN da aşağıdaki maddeler ile hükümlülere izin verildi.

MADDE 53 – 5275 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 9 ALT MADDE (5)

(5) Covid-19 salgın hastalığının ülkemizde görülmüş olması sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, 105/A maddesi kapsamında denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ve 106 ncı madde veya diğer kanunlar uyarınca denetimli serbestlik tedbirinden yararlanan hükümlüler, 31/5/2020 tarihine kadar izinli sayılır.

Salgının devam etmesi hâlinde bu süre, Sağlık Bakanlığının önerisi üzerine Adalet Bakanlığı tarafından her defasında iki ayı geçmemek üzere üç kez uzatılabilir.

Bu kapsamda hükümlüler;

 • 31/5/2020 tarihine kadar yukarıdaki yasal düzenleme ile izinli sayıldılar.
 • 31/05/2020 – 31/07/2020 Adalet Bakanlığınca 2 ay uzatıldı.
 • 31/07/2020 – 30/09/2020 Adalet Bakanlığınca 2 ay uzatıldı.
 • 30/09/2020 – 1 kez daha Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığının uzatma yetkisi var ancak henüz uzatılmadı.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. Hakan dedi ki:

  Arkadaşlar dünya sağlık örgütünün açıklamasına göre önümüzdeki ay ölü sayıları artacak ve aşıda 2021 sonunu bulacak şuan bi bulgu yok sayın devlet büyüklerimiz tabiki bizleri her zaman düşünüyor ve her şeyin farkındalar 2000bin kişilik acik ceza evleri var ve 500 kişilik yemekhaneler ve yatakhaneler var benim kendi fikrim büyük ihtimalle uzayacak çünkü toplu yaşam alanları okullar seyircisiz oynan maçlar devre arasına kadar seyircisiz oynanacak tabiki bi son uzatma.tekrar uzaması icin tbmm.kanunun tekrar geçmesi lazım. Ama emin olun bizi bu hükümet bizden daha cok düsünüyo .bide şu var bütün insanlar dışarıya alıştı ve kimse mahkumlara su aşamada iş verilmiyo bu kadar insan ne yapacak soruyorum?

 2. Hakan dedi ki:

  Arkadaslar büyuk ihtimalla uzayacak.ama bu son uzatma.tekrar izin çıkması için Tbmm.geçmesi lazim

 3. Hakan dedi ki:

  Arkadaslar büyuk ihtimalla uzayacak.

 4. Mehmet Coşkun dedi ki:

  Vakalar günden güne daha artıyor bende mahkumum ve can güvenliğim sizin elinizde vakalarda ve ölümlerden haberdarız hergün
  Takip ediyoruz izinlerin uzaması gerekiyor hem kendim için hem hükümlü arkadaşlarımın sağlığı ve güvencesi için uzaması lazım izinlerin gerekenin yapılması önemle rica edilir şimdiden tşkrr ederim

 5. emre dedi ki:

  Ortalıkta halen virüs bitmemiş iken ve hala devam etmekte olan bu virüs kol gezerken bir insan başına olaylar geldi diye mahkum oldu diye cezalandırılmış olsada sonuçta oda bir insan ve göz göre göre ölüme atılamaz ben türk milleti olarak tarafsızca bu cezaevi izinlerinin uzatılmasından yöneyim çünki vaka sayıları iç açıcı bir durum söz konusu değil ve bu mahkum ve mahkumiye olanların içlerinde kötü halli olanlar zaten kendilerini geri içeri attırdılar ve iyi halli olanlar zaten bi düzen kurdular vb çalışoyorlar aileleriyle daha iyi vakit geçiriyorlar benim görüş açım benim fikrim bence uzatılmalı Ya Sence =

 6. mehmet mehmett dedi ki:

  EN AZ 6 AY DAHA UZATILMALIDIR. KORANA VİRÜS DEVAM EDİYOR. CEZA EVLERİNDE HİJYEN YOK. SU YOK

 7. karaca dedi ki:

  Arkadaşlar Allahını izniyle ayin 26 sonda uzatilicak merak etmeyin başımızda CHP yok çok şükür Allaha

 8. Mustafa dedi ki:

  BU ülkede birtane Allah korkusu olan yokmu bizi bayramın birinci günü ceza evine mi yollayacaksınız bizede denetim versenizde ailemizin yanında olsak ne kaybınız olacakki yani bizde insaniz vatan hainleri değiliz sonuçta bu ülkenin evlatlariyiz.

 9. Mehmet dedi ki:

  Covid izni uzatildimi lutfen bilgi veriniz

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!