KOSGEB Kredisi

App Plaka Yasak mı? Cezası Var mı?

05.09.2020
App Plaka Yasak mı? Cezası Var mı?

App plaka olarak günümüzde dikkat çekmek isteyen ve en çok gençler tarafından tercih edilen özel plaka kullanımı yasak mı?  APP plaka bulundurmak suç mu? Kullananlara herhangi bir ceza varmı bu konu hakkında merak edilenler yazımızda.

Görüntü olarak her ne kadar göze güzel görünse ve dikkat çekici olsada cezası cep yakan APP plaka yani orijinal olmayan plaka sahiplerini de o plakayı basanlara da ağır cezalar kesiliyor. TŞOF Genel Başkanı Fevzi Apaydın APP plakaları takmanın suç kapsamında sayıldığını ve imal eden ve satanlarada 10 bin lira para cezasına çarptırılacaklarını belirtti. Araç plakalarına standart getirildi ama yasalar  halen delinmeye devam ediliyor.

APP Plaka Nedir?

App kamu ve özel kişiler tarafından kendi istedikleri fontlardaki yazı tipleri ile bastırılan plakadır. APP plakanın ne olduğunu merak edenler için APP ismi Amerikan Press Plaka olarak geçmektedir.  Diğer plakalar ile arasında herhangi bir fark olmaması birlikte gözle görülür tek fark plakanın yazısının font farklılıklıdır. Orijinal plakalar ile APP plakanın fontu birbirinden farklı olduğu için dikkat çekmek isteyen gençler tarafından oldukça kullanılmaktaydı. APP plaka da en çok kullanılan fontlar olan Alman, Fransız, Fransız kesikli, İstanbul ve İstanbul kalın fontlarıdır. Standart dışı plakalar özellikle de internet üzerinden 100 lira gibi fiyatlarla satılmaya devam ediliyor. Plakaları standartın dışında daha ince basmak, rakam ve harfleri de kalın basmak suçtur. Bunun yanında basana da App plaka takana da ağır yaptırım cezaları uygulanır.

Standart Plaka İle APP Plaka Arasındaki Fark Nedir?

İki plakayı birbirinden ayıran en önemli özellik üzerindeki hologramdır. Üzerindeki TR logosu ve ayyıldız hologramları bulunmuyorsa o plaka sahte demektir. APP plaka basanlar orijinal plakalardaki gibi logo mühür ve hologramları basamazlar. Satıcılar plakanın geçerli olduğunu muayeneye de engel teşkil etmediğini belirtseler de mobese sistemleri farklı karakterli plakaları tanımlıyor. APP plakalar muayeneden geçemiyor. Muayeneden geçemeyen araçlara birde muayenesiz trafiğe çıkmaktan 288 TL ceza yazılabiliyor. Sadece plaka cezası da değil yasa dışı plaka takan araç sahiplerine 3 yıla kadar hapis cezası da verilebiliyor. Yetkisiz yerde plaka bastırmamak konusunda dikkatli olunmakta fayda bulunuyor.

APP Plaka Yasak mı?

Daha önceden app plakalar ile birçok araca denk gelmişsinizdir. Daha önceden APP plaka kullanımlarında her hangi bir yasaklama sözkonusu değilken günümüzde APP plaka, Emniyet Müdürlüğü tarafından yasaklanmıştır.

APP Plaka Neden Yasaklandı?

Yeni plaka yönetmeliği kapsamında araçlarına standart plaka haricinden özel plaka APP plaka takanlar ağır kusur kapsamına alınmıştır. Yeni yöntemlikle birlikte artık APP plaka kullanmak yasaklanmış olup app plaka ağır kusur olarak kabul edilmiştir. Ağır kusurlu kapsamında olan APP plaka sahipleri Tüvtürk’te muayeneden Ancak bir defaya mahsus ceza kesilmeyecek araç sahiplerinden plakaların standartlara uygun olarak değiştirmeleri istenecek.

Daha önceden yetkisiz servis ve atölyelerde app plakalar basılabiliryordu ancak yeni düzenlemeler ile basım ve dağıtım yetkisi sadece Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile federasyona bağlı odalara verildi.  Yapılan yeni düzenleme ile HGS-OGS tarafından okunamayan ve gasp, hırsızlık gibi olaylarda sıklıkla kullanılan sahte plakaların üretiminin de önlenmesi amaçlanıyor.

APP Plaka Cezası 2020’de Ne Kadar?

2020 yılında Trafik cezaları belli oldu. Amerikan pres plaka yani APP plaka 6047 sayılı Kara Yolları Trafik Kanuna göre yasaklıdır ve kullananlara idari para cezası uygulanmaktadır. APP plaka kullanmaya devam edenlere 505 TL para cezası kesilecektir.  Trafik idari para cezası kanununa göre Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 2918 sayılı Karayolları Trafik kanunu 23/3-a1 maddesi gereğince 505 TL idari para cezası uygulanır. % 25 İndirimli erken ödemeden yararlananlar ise 378,75 TL ödeme yapacaklardır. Erken ödeme indirimindeki avantaj ise; 126.25 Türk Lirası olacaktır. Ayrıca App plaka kullanan araç sahibine 15 ceza puanı ceza puanı yazılarak sürücünün ceza puanı hanesine eklenecektir.

Kanun ile belirlenen plaka yerine başka plaka takanlara uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 23/3-c2 maddesi gereğince 1.034 TL idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilir. Aracının plakasını standart plaka  olarak orijinal haline getiremeyen araç sürücüsünün aracı çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına gönderilecek ve bağlanacaktır.

APP Plaka kullanmak yasaktır

App Plaka Yasak mı

Karayolları Trafik Kanunu Ceza Rehberi 2020 üzerinden idari para cezalarının ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Erken ödemelerde % 25 indirim yapıldığı gibi ödemeler geçiktiğinde de faiz işlediğinden bu miktar artacaktır. APP plaka kullanan ve ceza kesilen araç sahipleri kesilen cezaya paraya faiz işlemeden ödemenizi yapmanız gerekmektedir.

Plaka Nasıl Olmalıdır?

APP plaka muayeneden geçer mi cevabı da araştırılmaktadır. Araç muayene istasyonları olan TÜVTÜRK’te farklı ve sahte plaka takan araçlar muayeneden geçmemektedir. Plaka tescil mevzuatına göre araçlara takılması gereken orijinal plakaların özellikleri ise şu şekilde olmalıdır;

  • Plakada TR ibaresi bulunmalıdır.
  • Plakada mühür bulunmalıdır.
  • Harf ve rakamlar yönetmeliğine uygun olmalıdır.
  • 4×10 cm’lik mavi zeminli dikdörtgen kutu içerisinde TR ibaresi rumuzu beyaz renkte olmalıdır. Zemini ise mavi renkte olmalıdır.
  • Plakada ay yıldızlı bir ibare olmalıdır.
  • Belirlenen yazı karakterlerine ve boyutlarına uygun olması gerekmektedir.
  • Plakanın altında dalgalı şeritlerin olması gerekmektedir.
  • Plakalar genel olarak zemin beyaz, üzerindeki yazılar siyah renkte olmaktadır. Ancak bazı özel plakalar bu durumun dışındadır.

Standart Plaka

Aracın Plakası Değiştirilebilir mi?

Araç satışlarında en çok merak edilen konulardan birisi de satış sonrası plaka değişikliği yapılabilir mi? sorusudur. Plaka değişikliği bazı özel nedenlerden dolayı değiştirilebilir. Bu nedenler ise; araç tescil plakaları tescil edilmiş araçların satış ve devri sırasında alıcının başka bir şehirde yaşıyor olması nedeniyle o ile ait plaka talep etmesi halinde, araç sahibinin yerleşim yerinin değiştiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde, can ve mal güvenliği açısından gerekli görüldüğü haller ile plaka harf gruplarına ilişkin özel durumlarda valiliğin talebi ve İçişleri Bakanlığı onayının alınması halinde  yapılacak talep üzerine noterler tarafından değiştirilebilir.

Yönetmeliğin 40. maddesinde özel olarak düzenlenen hallerde plaka değişikliği zorunludur.

Yönetmeliğin 40. maddesine göre plaka değişikliği yapılabilmesi için trafikten çekilecek araçlar hariç olmak üzere aracın geçerli muayenesi ile zorunlu mali sorumluluk sigortasının bulunması, ayrıca birinci fıkranın (c) bendi ile ikinci fıkra gereğince yapılacak plaka değişiklikleri hariç olmak üzere plaka değişikliği yapılacak olan araca ait motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi cezası ve trafik idari para cezası, Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 30. maddesine göre verilen idari para cezaları ile geçiş ücreti borcu ve taşıt üzerinde herhangi bir tedbir veya kayıt bulunmadığının tespit edilmesi gerekir.

Standart Dışı Plaka Cezası 2020 Nasıl Değiştirilir?

Araçların tescil plakalarının mevzuata göre belirlenen standartlara uygun olması zorunludur. APP plaka sahipleri 505 TL idari para cezasına maruz kalmamak için ne yapmalı? Bağlı oldukları Trafik İlçe Emniyet Müdürlüğüne giderek plaka değişikliği başvurusundan bulunduktan sonra yapılacak yönlendirmelerle plakaları standartlara uygun hale getirebilirler..

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!