Bedelli Askerlik Kredi Kartı ile Ödenir mi? Taksit Hesaplama 2023

Bedelli askerlik yeniden gündeme gelerek, MSB tarafından belirlenen şartları ve yaş sınırını taşıyan vatandaşların belirlenen miktarlarda ücret ödemesi yaparak askerlik hizmetini tamamlamış olmalarının önü açılmıştır. Bedelli askerlik için başvuruda bulunacak olan vatandaşlara bedelli kredisi hesaplamasının nasıl yapılacağı ve yaş sınırının hangi ortalamada olduğu merak edilmektedir. Aynı zamanda başvuru süreleri ve diğer tüm detaylar da merak konusu olmuştur. 2023 yılı 1. dönem bedelli askerlik miktarları ve bedelli kredisi veren bankaların hesaplamalarını içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Yaş Ortalaması Nedir?

2001 doğumlu olanlar başvuru işlemlerini tamamlayarak bedelli askerlik yasasından yararlanabilirken bu tarihten sonra doğan vatandaşlarımız ise bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayacaklardır. 

Yapılacak olan celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların bedelli askerlik başvuruları Asker alma genel müdürlükleri tarafından kabul edilmeyecektir.

Bedelli askerlik hizmetleri toplam bir ay temel askerlik olarak yapılacak ve belirtilen süre sonunda bu hizmeti veren vatandaşların devlete karşı herhangi askerlik yükümlülükleri kalmayacaktır. Resmi Gazetede yayınlanan asker alma yönetmeliği için tıklayınız.

Bedelli Askerlik Ödemesi Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik ödemeleri devlet bankaları ve PTT şubelerinden yapılır. Askerlik şubelerinden veya e-Devlet üzerinden başvurularını yapan asker adayları bedelli askerlik ücretlerini ödeyebilirler.

Bedelli Askerlik Kredi Kartı ile Ödenir mi?

Bedelli Askerlik Kredi Kartı ile Ödenmez. Bedeli askerlik için belirlenen 150 bin liranın ödemeleri Ziraat Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Bedelli askerlik için gerekli miktarı olmayanlar ve bu nakite acil ihtiyaç duyanlara ise Bankalar tarafından bedelli askerlik kredisi adı altında ihtiyaç kredisi vermektedir.

2023 Bedelli Askerlik Online Ödeme İşlemleri

Bedelli askerlik yapacaklar ödemelerini internetten ödeyecekleri zaman, Ziraat Bankası kurum ödemeleri kısmından giriş yaparak bedelli askerlik ödemeleri sekmesinden devam ederek askerlik bedeli olan 150.000 TL’yi yatırarak online ödeme yapabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Ülkemizde bulunan beş milyondan fazla vatandaşımız bedelli askerlik hizmetinin getirilmesini beklerken yaş ortalamasını tutturan vatandaşlarımız ise 30 günlük bir eğitimin ardından istenen 150 bin lira tutarındaki ücreti yatırarak askerlik hizmetini tamamlamış olacak ve terhis belgesini alacaktır. Peki bedelli askerlik kredisi nasıl hesaplanır? Bedelli askerlik için bankaların kredi imkanlarından yararlanacak olan vatandaşların en çok tercih etmiş oldukları banka Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bankanın tercih edilmesindeki en büyük etkisi ise faiz oranları ve ödeme koşullarının diğer bankalara nazaran daha uygun olması ile alakalı olmaktadır.

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası bedelli askerli ödemelerini kurum ile anlaşmalı olan Ziraat bankası şubelerinden, ATM’lerinden, İnternet Şubesi’nden yada Otomatik Ödeme Talimatı vererek ve Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası’na bedelli askerlik ödemesi mobil bankacılık üzerinden kurum ödemeleri menüsünden yapabilirsiniz. Ziraat Katılım Bankası bedelli askerlik ödemesini buradan yapabilirsiniz.

Halk Bankası Bedelli Askerlik Ödemesi Nasıl Yapılır?

Halkbank bedelli askerlik ödemeler, ATM’lerden, şubelerden ve mobil bankacılık üzerinden yapılır. Mobil bankacılık üzerinden ödeme yapacak olanlar uygulamaya giriş yaparak menü üzerinde ödeme/vergi sekmesinde yer alan e-tahsilat bölümde bilgiler girildiğinde borç olarak görünmektedir. E-Tahsilat sekmesi üzerinden çıkan borcu ödeyerek Halk Bankası bedelli askerlik ödemesini yapmış olursunuz.

Askere giden vatandaşlar askerde kredi kartı kullanabilirler mi içeriğimizden detaylı bilgileri alabilir.

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

Bedelli askerlik kredisi veren kamu ve özel bankalar bedelli askerlik kredisi ihtiyaç kredisi adı altında vermektedir. Yasalarda bulunan şartları yerine getiren ve bedelli askerlik yapma hakkı kazanan kişilere sunulan kredi türüdür. Bankaların kredi prosedürleri ve şartlarını sağlayan asker adayları bu krediden faydalanabilirler.

Bedelli askerlik kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

  • TEB
  • İş Bankası
  • Türkiye Finans
  • Yapı Kredi
  • Denizbank
  • Garanti BBVA
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank bedelli askerlik kredisi için en çok tercih edilen bankalar arasında.

TEB Bedelli Askerlik Kredisi

TEB 24 aya varan vadeler ile %2,35 faiz oranları ile bedelli askerlik kredisi veriyor. Bedelli askerlik kredisi için başvurularda TEB şubelerine nüfus cüzdanı veya ehliyet fotokopisi, gelir belgesi, maaş bordrosu ve serbest meslek sahipleri ve işletme sahipleri için son 3 yıllık bilanço, vergi levhasını ibraz ederek uygun ödeme koşullarıyla nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

TEB bedelli askerlik kredisi veren bankalar arasında düşük faiz oranları ile kredi hesaplaması aşağıdaki gibidir:

Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranıAylık TaksitToplam Geri Ödeme Tutarı
50.000 TL12 Ay%2,355.004,38 TL60.048 TL
60.000 TL12 Ay%2,356.005 TL72.060 TL
70.000 TL24 Ay%2,354.105,54 TL98.520 TL
80.000 TL24 Ay%2,354.692,05 TL112.608 TL
150.00012 ay 2,3515.013,15 180.156 TL
TEB Bedelli Askerlik Kredisi

İş Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

2023 yılında bedelli askerlik ile ilgili açıklamaların yapılmasının ardından kredi çekmek isteyen vatandaşlara özel kredi destekleri verilmesi için bankalar harekete geçmiş ve ihtiyaç kredisi olanaklarını en düşük faiz oranları ile karşımıza çıkarmaya başlamıştır. Türkiye İş Bankası Ziraat bankasından sonra düşük faiz oranını sunan banka olarak tanımlanabilir.

Başvuru kanalları olan NAKİT, yazıp boşluk bırakıp T.C KİMLİK NO, KREDİ TUTARI, AYLIK GELİR aralarında tekrar boşluk bırakılarak yazılıp 4402’ye sms gönderilerek, yapılabileceği gibi 0850 724 07 24 aranarak ve isbank.com.tr üzerinden ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranıAylık TaksitToplam Geri Ödeme Tutarı
50.000 TL12 Ay%2,054.892,82 TL58.713,84 TL
60.000 TL24 Ay%2,055.871,38 TL70.456,56 TL
70.000 TL24 Ay%2,053.940,97 TL94.583,28 TL
80.000 TL24 Ay%2,054.503,97 TL108.095,28 TL
Bedelli Askerlik Kredisi

Ayrıca maddi açıdan bakıldığı zaman kurumu bedelli askerlik yapmak için müsait olmayan gençlerimizin yanı sıra yaş ortalamasına uymayan gençlerimizde zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmek için uzun dönem veya kısa dönem giderek vatan borçlarını ödemektedirler.

Diğer Bankaların Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplamaları

Ziraat bankası ve İş bankası dışında daha bir çok banka askerlik bedeli için kredi imkanı sunmaktadır. Fakat bir çok banka bedeli askerlik kredisi olarak değil ihtiyaç kredisi olarak 80.000 Türk Lirası civarında kredi olanağı sağlamaktadır. Şimdi bir tablo üzerinde diğer bankaların sunmuş oldukları faiz oranlarını paylaşacağız.

24 Ay vadeli değişen faiz oranları ile 80.000 TL tutarında kullanacağınız kredilerin hesaplaması şu şekildedir:

Banka AdıKredi TürüFaiz OranıAylık ÖdemeToplam Geri Ödeme
ING Bankİhtiyaç Kredisi%2,044.498 TL107.946,48TL
QNB Finansbankİhtiyaç Kredisi%1,744.314,00 TL103.536,04 TL
Garanti BBVAİhtiyaç Kredisi% 2,424.736,52 TL113.676,64 TL
Denizbankİhtiyaç Kredisi% 3.275.294,06 TL127.057,44 TL
Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplamaları

Tablo da kredi adı olarak bahsetmiş olduğumuz kısımda bankadan bankaya değişiklik gösteren ve her bir bankanın belirlemiş olduğu ayrı bir vizyon ile karşımıza çıkan ve avantajlı kredi imkanları sunan bankalar bedelli askerlik kredisi için ihtiyaç kredisi adı altında ihtiyacınız olan 80 bin Türk Lirasını size sunmaktadır. Bankaların faiz oranları bu şekildedir. Ancak krediler için kesin ve detaylı bilgi almak için şubeleri ziyaret etmenizi öneririz.

Bedelli Askerlik Taksit Oluyor mu?

Bedelli askerlik ödemelerinde taksit olmuyor. Ancak, Bedelli askerlik ücretini ödemek için kullanılan ihtiyaç kredileri 24 aya varan vade imkanları ile taksitlendirilmektedir. Tercih ettiğiniz ihtiyaç kredisi veren bankalardan bedelli askerlik ücreti için kredi kullanarak taksitlendirme yapabilirsiniz. Bedelli askerlik taksitli ödeme 2022 yılında ödemek mümkün değildir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1