KOSGEB Kredisi

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası 2020

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası 2020

2020 yılına girerken yeni çipli kimlik kartı değiştirilmesinin yanında herkes yeni tip sürücü belgesi yani yeni ehliyetin alınması konusunda değişiklikleri ve son başvuru tarihini merak ediyor. Bizde bu yazımında bu konulara açıklık getirmek amacıyla sizler için bilgilerimizi burada derliyoruz. Bilindiği gibi yeni çipli kimlik kartı 2017 tarihinden  beri hayatımızda. Son tarihi ise 2023 yılı denildi. Fakat yeni tip sürücü belgesi için son tarih 31.12.2020 olacağı belirtildi bu nedenle neden yeni tip sürücü belgesi almalıyım sorusuna gerekli cevabı vermiş bulunmaktayız.

Sürücü belgesi sahip olan her T.C vatandaşının sürücü belgesinin usulüne uygun kullanmak ve ehliyetini kaybetmeye, çalınmaya, yıpranmaya, kırılmaya karşı korumak ve muhafaza etmek zorundadır. Aksi taktirde ehliyetinin yenilenmesi için ekstra harç, katılım payı yatırmak zorundadır. Başkasına ait sürücü belgesi bulunduğuna ait durumlarda ise en yakın nüfus müdürlüğün ve kolluk bakanlığına teslim edilmesi gerekmektedir. Adı, Soyadı ve kişisel bilgilerindeki değişikliği ibraz etmek durumunda olan kişiler sürücü belgelerini değiştirmeli mi sorusuna cevap olarak da eğer bu durumdaysanız evlenme ve boşanma gibi medeni hallerinizde ki soy isim değişikliklerinden kaynaklanan nedenlerle sürücü belgesini değiştirmek istiyorsanız o halde yeni ehliyet için istenilen değerli kağıt ve vakıf payı bedellerini yatırarak mutlaka yenilemelisiniz.

Kayıp Ve Çalıntı Ehliyet Ücreti Ne Kadar 2020

Kaybolan ehliyet belgesinin yeniden çıkartmak için eski tip ehliyet belgesini kaybedenler ve yeni çipli ehliyet belgesini kaybedenler olarak iki farklı durumda ödeme alınmaktadır. Konumuzla alakalı olarak yeni çipli ehliyet belgesini kaybedenlerden 200 TL değerli kağıt bedeli ve 37 TL vakıf bedeli olmak üzere toplamdan 237 TL ödeme talep edilmektedir. Yani devletin verdiği indirimli kart çıkarma hakkından daha önce yararlandıkları için 237 TL alınmaktadır. değerli kağıt bedeli ve vakıf katkı  bedeli ödemesi anlaşmalı bankalar tarafından toplam olarak alınmaktadır. Burada 237 TL’yi tek seferde ikinci bir işlem gerektirmeden sizden almaktadırlar. Ehliyetini kaybedenler herhangi bir ceza ücreti ödemesi yapmaz sadece yeni ehliyet belgesi çıkarma ödemesi yapar. Ehliyetini kaybeden kişiler nüfus müdürlükleri tarafından 15 gün geçerli geçici sürücü belgesi ehliyeti alabilirler.

Yeni Ehliyet Başvurusu 2020

Yeni ehliyet başvurusunda da ALO 199 çağrı merkezini kullanılarak yapılabildiği gibi randevusuz olarak direk Nüfus Müdürlüğünden de yapılabilir. Tabi yeni çipli kimlik kartında olduğu gibi sizlerden yeni ehliyet içinde harç bedeli istenebilir. Sürücü belgesi değerli kağıt ve vakıf ücretleri adı altında ehliyet almak ve değiştirmek isteyenlerden belirli bir meblağ talep edilmektedir. Yeni Çipli Kimlik Kartı başvurusu için tıklayınız.

Eski ve Yeni Tip Ehliyet Yenileme Ücreti

2016 yılından sonra verilen yeni tip ehliyet belgelerinden istenilen harç miktarı hizmet bedelleri aşağıda görseldeki gibidir.

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası 2020

Yeni Ehliyet Harç Bedelleri

İlk defa ehliyet alanlardan istenilen harç, değerli kağıt ve vakıf ücretleri ise aşağıda görselde yer almaktadır. Ödemeler anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılmaktadır.

Yeni Ehliyet Harç Bedelleri ve Vakıf Payı 2020

 

Kayıp Ehliyet Başvurusu

Sürücü belgesi başvurusu sırasında kişilerden kimlik ve adres bilgiler alınır ve gerekli güncellemeler gerçekleştirilir. Başvuru esnasında sistemden oluşturulan forma ehliyet sahibinin imzası ve 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafı alınır fotoğrafı taranır. Ve kişinin parmak izi verileri alındıktan sonra form çıktısı müdürlükçe onaylatılıp veri tabanına kaydedilir. Başvuru işlemler tamamlandıktan sonra kişilerden ehliyet belgesi harcı alınır. Başvuru esnasında istenilen belgeler ise kimlik sürücü sertifikası, öğrenim belgesi, sürücü sağlık raporu, 1 adet biyometrik fotoğraf, kan grubu kartı, e-devletten alınmış adli sicil belgesi ve banka dekontu istenilen belgeler bunlardır. Kayıp çalıntı yıpranma durumunda da istenilen belgeler bunlardır.

Ehliyetlerini kaybeden çaldıran, yıpratıp, kıran kişiler eski sürücü belgelerinin yerine yenilenmesi istedikleri ehliyet için 31.12.2020 tarihine kadar değerli kağıt ve vakıf payını ödemek zorundadır. Bu bedeller Maliye Bakanlığı vezneleri aracılığıyla alınabildiği gibi anlaşmalı bankalar tarafından ve PTT şubelerinden yatırılabilmektedir. Vakıf payı olarak alınan tutar ise Türk Polis Teşkilatının anlaşmalı olduğu bankalara yatırılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.