KOSGEB Kredisi

Ziraat Bankası Vakıfbank Halkbank 2020 Destekleri

Ziraat Bankası Vakıfbank Halkbank 2020 Destekleri

2020 yılı, koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik açıdan sıkıntı çeken vatandaşlar ve bu süreçten etkilenen işletmesini geçici ya da tamamen kapatmak zorunda kalan esnafa 3 Kamu Bankası tarafından çeşitli imkanlar sunuldu. Her sınıftan vatandaşa hitap eden kredi kullandırımlarında başlangıçta Halk Bankası hemen ardından da  Ziraat Bankası ve Vakıfbank devreye girdi. Kamu Bankaları tarafından sağlanan 2020 koronavirüs destekleri ile ilgili tüm detaylar haberimizde..

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

Koronavirüs ile mücadele de Ekonomik İstikrar Kalkanı paket programı kapsamında 3 Kamu bankası devreye girdi. Kamu Bankalarından biri olan Ziraat Bankası bu süreçte ekonomik sıkıntı çeken vatandaşları rahatlatmak adına çeşitli önlem ve tedbirler aldı. Alınan önlemlerden biri olan temel ihtiyaç desteği hakkındaki detaylar merak konusu oldu. Geçtiğimiz aylarda uygulanmaya başlanan Temel İhtiyaç kredi kullanımları söz konusu olan bankalarda eşit bir şekilde uygulanmaktadır. Dolayısıyla uygulanacak faiz oranı, kredi limitleri ve taksit tutarları aynıdır. Buna göre  kredi kullanımları hakkında detaylara yer vermeden önce koronavirüs sebebi ile Ziraat Bankası ( Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Sorgulama) bünyesinde Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında alınan tedbirler şu şekildedir;

 • ATM üzerinden ücretsiz para çekme limiti 5.000 TL’ye yükseltilmiştir.
 • ATM QR kod ile para çekme limiti de yine  5.000 TL’ye yükseltilmiştir.
 • Dijital Kredi kullanımlarında 75.000 TL’ye kadar ki kredi kullandırım bedelli Ziraat Bankası Şubelerine müracaatta bulunmadan kullandırılmaktadır.
 • Kredi erteleme ile Ziraat bireysel müşterileri 3 ay anapara ve faiz ödemesiz dönem ile koronavirüs yapılandırması uygulanıp 3 ay süre ile kredi öteleme imkanı sunulacaktır.
 • Ziraat Mobil, İnternet Şubesi, ATM üzerinden gerçekleştirilecek işlemlerde belirlenen limitlerde arttırıma gidilmiştir.
 • Bankkart ile yurt içi diğer banka ATM’lerinden para çekme, para yatırma, kredi kartı borç ödeme, bakiye sorgulama, kredi kartı borç sorgulama ve kredi kartı limiti sorgulama işlemleri için komisyon uygulanmayacaktır.

Vakıfbank % 0,49 Faizli Kredi

Vakıfbank yüzde 0,49 faiz oranı üzerinden salgın sürecinden etkilenen her vatandaşa kredi kullanım imkanı sunmuştur. Geçtiğimiz aylarda devreye alınan Ekonomik İstikrar Kalkanı paket programı gereğince 3 Kamu bankası ortaklaşa Temel İhtiyaç Kredisi kullandırımları için başvuru kapılarını açtı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank olarak harekete geçen Bankalardan kredi kullanım hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı. Her vatandaşın bu süreçten etkilenmesine karşın gerçekleştirilen kredi kullanımlarında, başvuruda bulunanlara 10 bin liraya kadar ihtiyaç kredisi kullandırılacaktır. 5.000 TL altında geliri bulunan hanelerin bu süreçteki gıda, elektrik, doğalgaz ve kira giderleri gibi harcamalara finansman sağlanacak olup kredi detayları aşağıdaki gibidir;

 • 10.000 TL’ye kadar kredi kullandırılacak,
 • 6 ay anapara ve faiz ödemesiz olacak
 • 36 aya kadar vadeli olacak
 • Aylık eşit taksitli ödeme ile
 • Aylık %0,49 faiz oranı uygulanacaktır.

Hane gelirinin 5 bin lira altı olması kaydıyla kullandırılacak kredinin başvuru tarihleri 29 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Vakıfbank tarafından sonlandırılmış ancak başvuru kanallarının açık olduğu süreç ile ilgili başvuruda bulunan kişilerin başvuru durumunu öğrenmeleri ve olumlu sonuçlanması ile gerçekleştirilecek kredi kullanımları için ödeme tablosu şu şekilde olacaktır.

10.000 TL’ye kadar ki kredi kullanımları % 0,49 faiz oranı üzerinden 6 ay ödemesiz dönem ve sonraki 30 ay boyunca ödenecek taksit tutarı 376 lira

7.500 TL’ye kadar ki kredi kullanımları % 0,49 faiz oranı üzerinden 6 ay ödemesiz dönem ve sonraki 30 ay boyunca ödenecek taksit tutarı 282 lira

5.000 TL’ye kadar ki kredi kullanımları % 0,49 faiz oranı üzerinden 6 ay ödemesiz dönem ve sonraki 30 ay boyunca ödenecek taksit tutarı 188 lira

3.000 TL’ye kadar ki kredi kullanımları % 0,49 faiz oranı üzerinden 6 ay ödemesiz dönem ve sonraki 30 ay boyunca ödenecek taksit tutarı 113 lira olarak belirlenmiştir.

Vakıfbank Temel İhtiyaç Kredisi üzerinden başvurulara ilişkin sorgulama Vakıfbank resmi sitesi üzerinden https://subesizbankacilik.vakifbank.com.tr/gunlukfinans/SubesizDestekKredisiBasvuruSorgulama/BasvuruBilgileri.aspx adresi ile yapılacaktır.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

2020 yılına borçlu vatandaşlarımızın yanı sıra esnaflarımız da Halkbank‘ın sağladığı faizsiz kredi imkanı ile güzel başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin haftalık olağan toplantısına birçok müjdenin arasında; 350 bin esnaf ve sanatkara toplamda 22 milyar faizsiz kredi desteği sağlanacağını açıkladı. Halkbank tarafından verilen bu kredi daha evvelki yıllarda da verilmiş olup, 15/11/2000 tarihli ve 4603 sayılı Kanunun 3. maddesi ile 27/12/2006 tarihli ve 5570 sayılı Kanunun 1. maddesi gereğince tekrar kullandırılmasına karar verilmiştir. Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kullandırılacak olan kredinin toplam tutarı 22 milyar TL olup 2020 yılının ilk 3 ayında yani Ocak, Şubat ve Mart aylarında 10 milyar kullandırılacak. Geriye kalan Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ise 12 milyar TL kredi kullandırılacaktır.

Kredi Kapsamında;

Daha önceki senelerde Halkbank tarafından kooperatif kefaletli veya kefaletsiz kredilerden kalan bakiyeler 2020 yılına devretmiş olup bu kredilere yüzde 50 oranında indirim uygulanacaktır. 

Ustalık Belgesi Gerektiren Meslek Kollarında, Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslek Kollarında faaliyet gösterenlere ve Genç Girişimci ve Esnaflara yüzde 100 faiz indirimi sağlanacaktır.

Ustalık Belgesi Gerektiren Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenler

Halkbank tarafından verilen esnaf kredisinden faydalanmak isteyenlerin bazı koşulları sağlamaları gerekiyor. Ustalık Belgesi ile kredi almak isteyen esnafların;

 1. Esnafın krediye başvuru tarihi itibari ile minimum 1 senelik ustalık belgesine sahip olması ve ustalık belgesinin alındığı meslek koluna son 1 sene içerisinde kendi adına işletme kurduğunu beyan etmesi gereklidir.
 2. Esnafın bu destekten faydalanması için son bir sene içerisinde faaliyetini sonlandırmamış ve vergi mükellefliğinden muaf olmamış olması gereklidir.
 3. Başvuru tarihini takiben son 5 sene içerisinde Kosgeb hariç devlet tarafından verilen hibe ve faizsiz kredi desteğinden faydalanmamış olması gereklidir.

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenler

Gelir Vergisi Kanununda belirtilen kültürel, geleneksel ve sanatsal değeri olan ancak kaybolmaya yüz tutmuş meslek kolları bulunmaktadır. Bu meslek kollarında faaliyet gösteren ve diğer koşuları da sağlayan kişilere faizsiz kredi desteği sağlanacaktır.

 • Esnaf ve sanatkarların bakır işlemeciliği, el dokuma işleri, kaşıkçılık, sedef kakma, çini ve çömlek yapımı, ahşap oyma işleri, semercilik, bastonculuk, keçecilik gibi ve bu işlere benzeyen Maliye Bakanlığınca onaylanacak olan meslek alanlarında faaliyet göstermeleri gereklidir.
 • Başvuru tarihini takiben son 5 sene içerisinde Kosgeb kurumları hariç herhangi bir Kamu Kurum ve Kuruluşundan hibe ve faizsiz desteği almamış olması gereklidir.
 • Esnaf ve sanatkarların Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi olması gereklidir.
Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Genç Girişimci ve Esnaf Kredileri

Faizsiz kredi desteğinden bu alanda faydalanmak için;

 • Kişinin Kosgeb tarafından verilen Girişimcilik Destek Programından başarı ile ayrılan ve projesinin bankaya sunan kişiler faydalanabilecektir.
 • Kampanyadan 30 yaşını tamamlamamış kişiler yararlanabilecektir.
 • Kosgeb onaylı projenin Banka tarafından onaylanması halinde 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi desteği sağlanacaktır.

Esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak olan faizsiz esnaf kredisi hakkında Resmi Gazete kararını incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Kamu bankaları tarafından 2020 yılında sağlanan destekler içerikteki gibidir. Desteklere başvuru için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Halbank’ın bu süreçte vatandaşlara sunduğu kredi erteleme hakkında detaylı bilgi almak kredi erteleme başvurusu yapmak için Halkbank Kredi Borcu Erteleme Başvurusu (KORONA VİRÜS) adlı içeriği ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!