KOSGEB Hibeleri

Halkbank Kredi Borcu Erteleme Başvurusu (KORONAVİRÜS)

Halkbank Kredi Borcu Erteleme Başvurusu (KORONAVİRÜS)

Koronavirüs salgını nedeniyle bankalardan alınan kredilerin ödemelerinde sorun yaşayanlar tarafından araştırılan Halkbank kredi erteleme başvurusu nasıl yapılır, erteleme faizi hesaplama, kredi kartı borcu erteleme yapılıyor mu tüm merak edilenler içeriğimizde yer almaktadır. Özellikle esnafların beklediği kredi borç yapılandırma ve erteleme taleplerinin de ele alındığı ve vatandaşlara sosyal yaşamda gerekli finansman desteklerinin sağlanması, vergilerin ertelenmesi gibi tüm kesimden vatandaşları etkileyen ekonomi paketi tam kapsamlı bir şekilde oluşturularak açıklandı. Açıklanan ekonomi paketi için 100 milyarlık kaynak ayrıldı.

Halkbank Kredi Erteleme Şartları

Yapılan açıklamaya göre;

 • Kredi kullanan esnaf ve sanatkarların erteleme talebinde bulunmaları doğrultusunda kullanılan kredilerin vadeleri gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay boyunca faizsiz olarak ertelenecek.
 • Ödeme sorunu yaşayan müşterilere ise 6 aya kadar ödemesiz kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkanı sunulacaktır.
 • Turizm gibi dönemsel faaliyetleri olan sektöre ise 12 aya kadar uzatma sağlanacaktır.
 • Kredi kullanan müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi için genel kredi limitleri arttırılacak ve firmalara ilave nakit kredi imkanı sağlanacaktır.
 • İş yerlerine ait giderleri Halkbank kurumsal kredi kartı veya doğrudan borçlandırma sistemi ile karşılayan işletmelerin kurumsal kart limitleri artırılarak destek sağlanacaktır.

Halkbank Kredi Borcu Erteleme Yapılandırma Müjdesi

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında ekonomi paketi de açıklandı. Esnaflara borç yapılandırma erteleme imkanı getirildi. Bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesi talebinde bulunanlara özellikle Halkbankası 3 ay erteleme imkanı getirdiğinin müjdesini dün yapılan Korona virüs toplantısında açıklanan paket kapsamına alındı. Ekonomi paketinin içeriğinde ise esnafları ilgilendiren bir çok madde yer aldı. İşte açıklanan ekonomi paketi ve içerik maddelerinin bazıları;

 • Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon Belirtilen sektörlerde muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primleri NİSAN MAYIS VE HAZİRAN ödemeleri 6’şar ay ertelendi.
 • Konaklama vergisi KASIM ayına kadar alınmayacak.
 • Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.
 • İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını % 18’den % 1’e indirildi.
 • Corona salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • İşleri olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
 • İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.
 • Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • KGF limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
 • 500 bin liranın altında ki konutlarda kredilerde asgari peşinat %10’a düşürülecek.
 • Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak.
 • 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını % 80’den % 90’a çıkartılacak ve  asgari peşinatı  % 10’a düşürülecek.
 • Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin süreleri 3 ay ertelenecek.
 • İşverene asgari ücret desteğini devam edecek.
 • 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecek.
 • Kamu bankalarımız 65 yaş üstü emeklilerimizin işlemlerini isterlerse evlerinde yapacaklardır.
 • Mevzuatta ki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edilecek.
 • Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Bu sayede faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacak.
 • Huzur evlerindeki doktor sayısını da arttırarak yaşlılarımızın sağlığını daha da yakından takip edeceğiz.
 • Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştirilecek.
 • Esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale gelmesini temin edilecek.
 • En düşük emekli maaşı 1.500 TL olacak.
 • İhtiyaç sahibi ailelere yapılan nakdi yardımlara 2 milyar lira kaynak ayrılacak.
 • İstihdamdaki sürekliliği temin etmek için 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkarılacak.
 • Tek başına yaşan 80 yaş üstü yaşlılar için sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetleri kapsamında periyodik takip programı devreye alınacak.

Halkbank Kredi Borç Erteleme Yapılandırma Geldi

Türkiye Covid-19 pandemi mücadelesine devam ederken kamu bankalarından Halkbank, başta esnaf ve KOBİ’ lere olmak üzere bütün müşterileri için hizmette kesinti yapmadan devam ediyor. Halkbank’ın sunduğu Finansal İstikrar Kalkanı ise şu şekildedir:

1- 31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

2- Esnaf ve sanatkarların bu dönemde yaşadıkları olumsuzluklara destek olmak amacıyla talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin; Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 aylarında vadeleri gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

3- Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan Banka müşterilerine, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkânı sunulacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

4- Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara, istihdamlarını Şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla, gelecek 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilecek.

5- Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla, genel kredi limitleri artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis edilecek.

6- İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Halkbank kurumsal kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan firmaların kurumsal kart limitleri artırılacak.

BDDK Açıkladı Takip Süresi 180 Güne Çıkarıldı

BDDK tarafından da kredi borç ödemelerindeki aksaklıklar nedeniyle takibe düşen borçlulara ek süre tanındı. Önceden 90 gün sonrasında icra takibine düşülüyordu. 90 güne ek olarak 90 gün daha verildi ve  180 gün olarak güncellendi.

KORONA Tedbirleri Halkbank Borç Erteleme müjdesi

Halkbankası Kredi Borç Erteleme Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır? (Koronavirüs)

Açıklanan 100 milyarlık ekonomi paketindeki detay Halkbankasına olan kredi borçlarını ertelenmesi oldu. İşleri olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek. Paketin açıklanmasının ardından borç erteleme ve yapılandırma başvurularının başladığı kaydedildi. Kamu bankası olan Halkbankasının öncülük ettiği kredi borçlarının faizsiz ertelenmesine diğer bankalarında eşlik etmesi bekleniyor.

Halkbank 3 Ay Kredi Erteleme Fırsatı

Bunun yanında TBB yani Türkiye Bankalar Birliği kurumsal firmaların, esnafların ve Kobilerin ve vatandaşların kredi taleplerinin hızlıca değerlendirilmesi ve karşılanması yönünde tavsiyelerde bulundu. Korona virüsünden  olumsuz etkilenen ve olumsuz etkilendiğini beyan esnaf ve Kobilerin, bireysel müşterilerin sadece ekonomik faaliyetlerinden değil Covid 19 salgınından etkilendiklerini Risk merkezine bildirilmesini tavsiye etti. Bankacılık sektörünün ekonomik faaliyete bu dönemde destek vermeye devam edeceği açıklanmış oldu.

Halkbankası Korona Virüs Borç Erteleme Başvurusu yapmak isteyenler Halkbankası şubelerine gitmeden internet bankacılığı mobil bankacılık gibi sistemler üzerinden yapabilecekler. Halk Bankası tarafından bu süreçte vatandaşı rahatlatmak adına 3 ay süre ile ötelediği taksit imkanı hakkında;

 • Halkbank İnternet Şubesi’nden giriş
 • Kredi bölümü,
 • Bireysel Kredilerim sekmesi,
 • Bireysel Kredi Erteleme sayfası üzerinden,
 • Bireysel Taksit Erteleme yapılabilir.
 • Covid- 19 Nedeniyle Ekonomi Paketi Yenilikleri ve Borç Erteleme Detayları

Koronavirüs Tedbirleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı koronavirüsü toplantısından sonra basın açıklamasında Korona nedeniyle işletmeleri geçici süreliğine kapatılan vatandaşlara ve esnaflara kredi desteği verilmesi yönünde bankalara çağrıda bulundu. Bankalara sosyal yaşamı kolaylaştırmak üzere finansman desteğine ihtiyaç duyan vatandaşlara uygun şartlarda kredi verilmesinin çağrısını yaptı. Bu dönemde bankalardan gerekli adımların atılmasını ve borçluların yapılandırma ve erteleme taleplerini değerlendirmelerini istedi. Açıklanan 100 milyar liralık ekonomi paketinin detaylarında esnaflara yönelik birçok adım atıldı. Ekonomi paketinin içeriğinde esnaf ve Kobilere yönelik olarak verilecek desteklerin başlıkları ise;

 • Vatandaşlar için sosyal yaşamı kolaylaştıracak uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilmesi,
 • İşleri olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’asına olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenmesi,
 • Esnafın kara listeye düşmesinin engellenmesi amacıyla Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanması,
 • Konut kredilerinde 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartılacak ve  asgari peşinatı yüzde 10’a düşürülmesi,
 • İhtiyaç sahibi ailelere yapılan nakdi yardımlara 2 milyar lira kaynak ayrılacak. 
 • Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanması yönünde oldu.

3 Kamu Bankası Finansal İstikrar Destek Paketini Devreye Aldı

Halkbankasının yanında;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbankası da Finansal İstikrar destek paketlerini açıkladı.

Berat Albayrak tarafından Özel bankalar için yapılan erteleme ve destek çağrısı sonrasında bankalar teker teker destek paketlerini açıkladı.

 • Akbank
 • Ziraat Katılım bankası
 • Vakıf Katılım
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbankası,
 • Eximbank
 • Kuveyttürk
 • Denizbank  gibi bankalar da Finansal İstikrar destek paketlerini açıkladı.

Berat Albayrak tarafından Özel bankalar için yapılan erteleme ve destek çağrısı sonrasında diğer bankalarda destek paketlerini açıkladı.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!