KOSGEB Kredisi

10 Bin TL. Temel İhtiyaç Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

10 Bin TL. Temel İhtiyaç Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hazine Ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları 1 Nisan itibariyle alınmaya başladı. Berat Albayrak; “Tüm kurumlarımızla vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına destek olmayı sürdürüyoruz.” açıklamasını yaptı. Açıklamanın ardında 3 kamu bankası dar gelirli vatandaşların elini rahatlatacak yeni destek paketini devreye aldı.

3 kamu bankası tarafından devreye alınan 6 ay geri ödemesiz 36 ay vadeli 10 bin lira bireysel ihtiyaç kredisi başvuruları nasıl yapılacak? Kimler bu desteklerden yararlanacak. Başvuru şartları nelerdir?

10 Bin lira 36 Ay Vadeli Bireysel İhtiyaç Desteği Paketinin Detayları Belli Oldu

Koronavirüs salgını nedeniyle temel ihtiyaçların karşılanması amacıyla Halkbank Ziraat bankası ve Vakıfbank tarafından verilecek olan 10 bin lira limitli finansman desteği başvuruları nasıl yapılır?

Koronavirüs destekleri kapsamında dar gelirli vatandaşların elektrik, doğalgaz ve kira ödemelerini yapabilmeleri amacıyla oluşturulan kredi destekleri başvuruları hangi bankalara yapılacak?

Devlet tarafından Hazine Destekli olarak başlatılan finansman kampanyasına bankaların mevcut kredi kuralları uygulanmayacak olup ödeme gücü kontrolü yapılmayacak

Koronavirüs salgın nedeniyle işyeri faaliyetine ara vermek zorunda kalan bundan dolayı nakit akışı bozularak bu dönemde hiçbirşekilde para kazanamayan simitçi, toplu taşıma çalışanı gibi şu anda işi olmayanlar işsizlerde bu destekten yararlanacak. Devlet vatandaşa kefil olurken, kredi kullandırırken beyan esas olacak.

Temel İhtiyaç Kredisi Nedir?

Kamu bankaları tarafından yeni paket oluşturuldu ve hane geliri 5 bin liranın altında olan asgari ücretli, emekli, dar ve orta gelirli serbest meslek mensubu vatandaşlara 6 ay geri ödemesiz şekilde sunulan destek paketi dar gelirli vatandaşların korona nedeniyle kosgebkredisi.com mağdur olmamaları amacıyla bu süreçteki elektrik, doğalgaz ve kira ödemelerini yapabilmeleri amacıyla oluşturulmuş bir kredi türüdür.

Temel ihtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Bireysel ihtiyaçların karşılanması amacıyla 3 kamu bankası olan Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıf bankaası tarafından verilecektir. Koronavirüs salgınının ekonomiye olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ortak bir karar alarak bireysel (tüketici) kredi desteği başlatarak bu süreçte vatandaşların yanında yer aldı.

Temel İhtiyaç Finansman Desteğinden Kimler Yararlanacak

Hane geliri 5 bin liranın altında olanlar başvurabilecek olan dar ve orta gelirli vatandaşların ihtiyaç duydukları finansman desteğinden yararlanacak olanlar;

 • Aylık hane geliri (aynı evde yaşayan eş ve çocuk) 5.000 TL ve altında olan ücretliler,
 • Asgari ücretliler,
 • Emekliler,
 • Serbest meslek mensubu olan vatandaşlar yararlanabilecektir.

Kimler Yararlanamayacak ?

 • Açık takip kaydı bulunan,
 • Açık karşılıksız çeki olan,
 • Açık protestolu senedi bulunanlar hane halkı ve eşlerden biri kredi kullanmışsa diğeri kullanmayacak.

Yüzde 85′ i Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaletli kredi eşit taksitlerle ödenecek.

Bireysel İhtiyaç Kredi Desteği Başvuru Tarihi

Yeni başlatılan 1 nisan tarihi itibariyle başvuruları alınan bu kampanyaya başvuran kişiler gıda harcaması, kira, elektrik, su ve doğal gaz gibi faturalarını krediden yararlanarak ödeyebilmeleri amaçlanmıştır.

Bu süreçte 6 ay vatandaşlara nefes olacak kredinin en önemli özelliği 6 ay ödemesiz ve toplam vadenin 36 ay vadede ödeme koşullarının uygun olması.

Bireysel İhtiyaç Kredi Desteğinin Limiti

En fazla 10.000 TL limitli olan kredinin maliyeti de oldukça düşük ve ödemeler sabit taksitli olarak sunuluyor. Kredi tahsis ücreti binde 5 olarak belirlenirken, 5.000 lira, 7.500 lira ve 10.000 TL tutarlarında talep edilebilecek.

Bireysel İhtiyaç Kredi Desteğinin Faizi % 0.49 Olacak

Bireysel tüketici kredisi kapsamında 6 ay ödemesiz verilecek kredi için 1-36 aylık dönemde % 0.49 gibi çok düşük bir faiz işletilecek.

Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları

Bu kampanyadan yararlanmak için 3 kamu bankasından herhangi birine başvurmak yeterli. Başvurular 1 Nisan 2020 tarihi itibarıyla alınmaya başlandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde alınan sağlık tedbirleri kapsamında kredi başvurularında dikkat edilmesi gerekiyor başvuruların mutlaka bankaların mobil uygulamaları veya internet şubeleri aracılığıyla yapılması gerekiyor.

Krediye başvuruda bulunanların değerlendirmeleri bankalar tarafından yapıldıktan sonra onay verilmesi halinde banka hesaplarına doğrudan aktarılacak olan krediyi alanlar ATM üzerinden çekebilecektir.

Ziraat bankası 36 Ay Vadeli 10 Bin Lira Destek Başvuruları

Ziraat bankası tarafından dar gelirli vatandaşlara temel ihtiyaç duydukları doğalgaz, elektrik ve kira ödemelerini yapabilmeleri amacıyla 6 ay nefes aldıracak kredi başvuruları alınmaya başlandı.

Ziraat bankası temel ihtiyaç kredisi başvuruları başladı

6 ay ödemesiz olarak kullandırılacak olan kredinin vadesi 36 ay olarak tanımlanmış ve geri ödemeleri de oldukça makul seviyelerde kimseyi zorlamayacak şekilde geri ödemeli olarak sunuluyor.

 • 10.000 lira limitli olarak ilk 6 ay ödemesiz,  6 ay sonunda 30 ay boyunca aylık taksit boyunca 376 lira,
 • 7.500 lira limitli olarak ilk 6 ay ödemesiz, 6 ay sonunda 30 ay boyunca aylık taksit 282 lira,
 • 5.000 lira limitli olarak ilk 6 ay ödemesiz , 6 ay sonunda 30 ay boyunca aylık taksit 188 lira olacak.

Ziraat bankası İhtiyaç kredi başvuruları Ziraat bankası internet bankacılığı üzerinden yapılacaktır.

Başvuru linki üzerinden

Kişisel bilgiler

 • TC kimlik numarası
 • Cep telefonu
 • Kredi vadesi
 • Talep edilen kredi tutarı
 • Taksit Ödeme Günü
 • Hane Halkı Gelir Bilgisi
 • Medeni Durum
 • Çocuk sayısı
 • Güvenlik kodu yazıldıktan sonra açılan ekrandan telefona gelecek olan

SMS doğrulama kodu girilerek ”Başvurunuz alınmıştır. Başvuru sonucunuz SMS ile tarafınıza iletilecektir” mesajından sonra banka tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda olumlu olan kişilerin hesaplarına kredi doğrudan aktarılacaktır.

Halkbank Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları

Koronavirüs salgını nedeniyle hassas günlerden geçtiğimiz bu dönemde devreye alınan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirleri kapsamında; aylık geliri 5.000 TL’nin altında olan vatandaşların sağlık, kira, elektrik, su, doğalgaz faturaları  gibi temel ihtiyaçlarının  giderlerini kolaylıkla sağlamak amacıyla, aylık %0,49 faiz oranı ile 6 ay ödemesiz dönemli, 36 ay vade seçenekleriyle 10.000 TL’ye kadar Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi Halkbank tarafından 1 Nisan tarihi itibariyle devreye alındı. Halk Bankası diğer bankalardan farklı olarak finansman sağlanacak tutarlara ilave olarak 3.000 liralık kredi imkanını da sunmaktadır. Böylelikle Halkbank Temel İhtiyaç Kredisi paketi 3 bin ila 10 bin lira kredi kullandıracaktır.

halkbank bireysel ihtiyaç kredisi başvurular başladı

Halbank Temel İhtiyaç Kredisi Ödeme Tablosu ise;

 • 10.000 TL’ye kadar kredi aylık %0,49 faiz oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli 376 TL aylık taksitli,
 • 7.500 TL’ye kadar kredi aylık %0,49 faiz oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli 282 TL aylık taksitli,
 • 5.000 TL’ye kadar kredi aylık %0,49 faiz oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli 188 TL aylık taksitli
 • 3.000 TL kredi kullanımlarında aylık % 0,49 faiz oranı ve aylık 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli 113 TL taksitli olarak uygun geri ödeme  koşulları ile sunuluyor.

Başvurular; Halkbank İnternet Şubesinden giriş yaparak, mobil cihazlardan web sayfası üzerinden  veya Halkbank mobil internet bankacılığı ile yapılabilir.

Vakıfbank Temel İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında orta ve dar gelirli vatandaşlara özel finansman desteği sağlamak için hazırlanan “Temel İhtiyaç Destek Kredisi” kampanyası devreye alındı.

vakıfbank temel ihtiyaç kredisi başvuruları başladı

Vakıfbank temel ihtiyaç kredisi limiti 10.000 TL’ye kadar belirlenmiş olup 6 ay ödemesiz dönemli olarak aylık eşit taksitli olarak toplamda 36 ay vadeli olarak aylık %0,49 faiz oranıyla sunulmaktadır. Vakıfbank’ta diğer bir kamu bankası olan Halkbank gibi 10 bin TL kredi kullanım bedellerinden değişikliğe gidere 3.000 liralıkta kredi kullanımı açmıştır. Vakıfbank’tan 3.000 lira ihtiyaç desteği kredisinde aylık ödeme tutarı 113 lira olarak belirlenmiştir.

Vakıfbank Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları

Vakıfbank Temel İhtiyaç Destek Kredisi başvurusunda bulunarak kampanyandan yararlanmak isteyenlerin hane halkı geliri 5.000 TL ve altında olması şartı ile verilecektir.

Başvuru kanalları ise

Cep telefonu üzerinden SMS ile kredi başvurusu yapılacaktır.

 • Aralarında birer boşluk bırakarak DESTEK TCKN ve HANEGELİRI yazıp 5724’e sms gönderebilirsiniz.
 • Örnek Sms Metni: DESTEK 11111111111 3000

İlgili krediye başvuruda bulunanlar banka tarafından değerlendirmeye alınacak olup başvuruları olumlu bulunması halinde sms ile kendilerine bilgilendirme yapılacaktır. Yapılan bilgilendirmenin ardından sağlık tedbirleri kapsamında Vakıfbank şubelerine gitmeden, VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığı ve Çağrı Merkezi kanallarından kredi anında hesabınıza aktarılacağından ATM üzerinden çekilebilecektir. Başvuruları olumsuz değerlendirilenler ise ayrıca bilgilendirme sms aracılığıyla yapılacaktır.

Kredinin ödemesine 6 ay sonra başlanabilir, kredi başvurusuna eşlerden yalnızca biri yapabilecektir.

Temel İhtiyaç Kredisi Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ödemelerin bu hafta yapılacağını açıkladı. Aynı zamanda koronavirüs salgını sebebiyle devreye alınan Bireysel Temel İhtiyaç Kredisi hakkında değerlendirmeler de bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Emine dedi ki:

  Etrafimda kaç kişi var durumları gayet güzel ihtiyacı bile yok ama banka kredi veriyo nedeni çünkü hepsi zengin bide yalan söylemeyin bari gerçek ihtiyacı olan bende varım çalışıyorum gayet öderim ama fakirim anlayana

 2. Emine dedi ki:

  Yazıklar olsun biz insan değil miyıkayıp ayıp insanların gururunu kirmayin bende istiyorum ama yazikki ayrımcılık var

 3. Aziz dedi ki:

  10bin TL

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!