KOSGEB Hibeleri

İhtiyaç Sahibi Ailelere Gıda Desteği 2021

İhtiyaç Sahibi Ailelere Gıda Desteği 2021

Ramazan ayında son gıda zamları ile birlikte temel ihtiyaç ürünlerinde fiyatlar ciddi oranda artınca vatandaşlar bu ayını nasıl geçireceklerini kara kara düşünür oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelen açıklama ile ihtiyaç sahibi binlerce vatandaşa rahat bir nefes aldıracak. Ramazan ayında düşük gelirli ailelere gıda takviyesi yapılacağı bildirildi. Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine gıda desteği verilecek. Bu desteğe sadece TC kimlikle başvuru yapabilirsiniz!

Ramazan öncesinde ihtiyaç sahibi ailelere sadece kimlik ile SYDV’ lere gıda yardımı başvuruları alınacak. Ramazan’da gıda kolisi desteği almak isteyen vatandaşların durumlarını şimdiden devlete ve belediyelere bildirmesi ve başvurularını iletmesi gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından maddi yardım alma şartları taşıyanlara Valilik Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu Devlet, belediyeler ve vakıflar tarafından verilen destekler için ayrıntılar yazımızda.

Gıda Erzak Desteği Yapılıyor

Ramazan ayında vatandaşların en çok araştırdığı konu ramazan gıda paketi başvurusu oldu. İhtiyaç sahibi vatandaşları ilgilendiren haberimizde gıda desteğinin nasıl alındığını ve başvuruların nasıl yapıldığını okuyabilirsiniz.

Son gıda zamları ile birlikte temel ihtiyaç ürünlerinde de fiyatlar ciddi oranda arttı. Yağ, yumurta, bakliyat ve diğer ürünlere gelen fahiş zamlar sonrası vatandaşlar, Ramazan ayını nasıl geçireceklerini düşünürken devletin ve belediyeler ile derneklerin yardımları için başvurular alınmaya başladı. Türkiye genelinde belediyeler vatandaşlara gıda yardımları yapıyor. Gıda yardımı ihtiyaç sahiplerine yapılırken başvuru için belediyelerin resmi internet sayfasından ya da belediyelerden yapılacak.

İşsizlere, fakirlere çalışmayan ihtiyaç sahibi olan herkese maddi yardım başvuruları SYDV ‘lerin bağlı olduğu Kaymakamlıklardan yapılıyor. Kaymakamlık para yardımı başvurusu yapmak isteyenler öncelikle muhtarlıktan yardım nasıl alınır öğrendikten sonra Kaymakamlık yardım başvurusunda bulunmalıdır. Valilik Kaymakamlık Maddi Yardım  başvurusu yaptıktan sonra yapılacak sosyal yardımlaşma para yardımları şu şekilde olacaktır;

Muhtarlıklardan, belediyelerden, Bakanlık tarafından yapılan yardımlardan yararlanmak isteyenler tüm bilgileri Valilik Kaymakamlık  Maddi Yardım içeriğimizde..

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gıda yardımı ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi ailelerin gıda gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başta Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde olmak üzere ve yıl boyunca ihtiyaç olması halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından 18 yaş üstü aile bireylere gıda yardımı yapılmaktadır. Gıda yardımı ihtiyaca göre belirlenmektedir ve başvurular kimlik kartı ile yapılmalıdır.

SYDV Kaymakamlık Gıda Yardımı Başvurularında istenen belgeler;

SYDV Kaymakamlık maddi yardım başvurusunda istenen belgeler olan;

 • SYDV Başvuru Kayıt Formu (İlk defa başvuru yapılıyorsa)
 • Başvuru Dilekçesi
 • Nüfus Cüzdanı Onlü Arkalı Fotokopisi (ilk defa başvuru yapılıyorsa)

Hizmetin tamamlanma süresi en geç;

 • 30 GÜN (İlk defa Başvuruluyorsa)
 • 7 GÜN (Gıda yardımının devamı için yapılan başvurularda)

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Bu yardıma başvuru yapmak için il ve ilçede bulunan SYDV’ye TC kimlik kartınızla başvuru yapabilirsiniz.
 • Başvuru yapan kişi 18 yaş üstü aile bireyi olmalıdır.

Vakıflar ve Dernekler Yardım Yapıyor

İHH, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kızılay ve diğer vakıflar ile dernekler Ramazan ayından önce vatandaşlara gıda yardımları yapıyor. Bunlara başvuru için bölge müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

Devlet Tarafından Fakirlere ve Durumu Olmayan Aileye Yapılan Yardımlar

Maddi yetersizlikler sonucunda geçimini sağlamakta zorlanan ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayan aynı zamanda da ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için  devlet tarafından yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar hakkında çeşitli bilgiler topladık. Toplamış olduğumuz bu bilgilerin başlıkları ise makalemizde şu şekilde yer almaktadır. Fakir ailelere devlet yardımları, Sosyal hizmetler para yardımı, Kaymakamlık yardımı, devletten kira yardımı nasıl alınır, Fakirlik maaşı nasıl alınır, Belediyelerden yardım nasıl alınır gibi başlıklara değinerek siz değerli okurlarımız için bilgiler vereceğiz.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı
Fakir Ailelere Devlet Yardımı

Fakir Ailelere Devlet Yardımı

Durumu olmayan ve ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için devletimiz kapılarını açarak bir çok yardımda bulunmaktadır. Maddi yardımların yanı sıra kira, giyecek, yiyecek, yakacak yardımları da verilmektedir. Ülkemizde çok sayıda vatandaşımız açlık sınırının altında yaşamaktadır. Bu nedenle de bir çok aile maddi yetersizlikler sonucunda oldukça sıkıntı yaşamaktadır. Devletimiz ilk olarak İş-kur tarafından işsiz olan vatandaşlarımıza iş imkanı sunmaktadır. Bunun yanı sıra çalışamayacak durumda olan ve hiç bir geliri bulunmayan vatandaşlarımız için Valilik Kaymakamlık  Maddi Yardımı fakirlik maaşı verilerek bir çok aileye maddi destek sağlanmaktadır.

Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?

Devletin muhtaç ailelere vermiş olduğu bu maaş hiç bir geliri olmayan, hiç bir sosyal güvencesi bulunmayan ve hiç bir şekilde devlet tarafından maddi yardım almayan aileler için verilmektedir. Muhtaç aylığından yararlanacak olan vatandaşların hiç bir geliri olmaması şart koşulurken aynı zamanda üzerine kayıtlı menkul veya gayrimenkul bir mala sahip olmamaları gerekmektedir. Bu şartlara uyum sağlayan yoksul ailelere maddi yardımlar yapılmaktadır. Ayrıca VGM tarafından annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara muhtaçlık aylığı da bağlanmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan, geliri ve aylığı bulunmayan, Başvurular Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yapılmalı ve Muhtaçlık aylığının bağlanması için başvuru formlarını doldurup( engelli ise buradaki başvuru formunu, yetim ise buradaki başvuru formunu imzaladıktan sonra engelli ise özrünü belirten sağlık kurulu raporunu ekleyip müracaat ederek muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 967,07 TL muhtaç aylığı alabilirler. Detaylar.

Valilik Kaymakamlık  Maddi Yardım
Sosyal Hizmetler Yardımı

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Fakirlik maaşından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın sosyal yardımlaşma ve kaymakamlıkların ilgili birimleri ve il valiliklerinin ilgili birimlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvurusu onaylanan vatandaşlara fakirlik dosyası açılır ve her ay düzenli olarak maaşa bağlanırlar. Fakirlik maaşından yararlanacak olan vatandaşların ise aşağıda maddeler halinde paylaşmış olduğumuz evrakları tamamlaması gerekmektedir.

 • Hiç bir sosyal güvencesinin bulunmadığına dair bir belge
 • Gelir getirici taşınır veya taşınmaz hiç bir gayrimenkul veya menkule sahip olmadığını gösteren bir belge
 • Annesi veya babası olmayan çocukların veya %40 engeli bulunduğuna dair bir belge
 • Herhangi bir gelir veya aylığa sahip olmadığını gösteren bir belge ile Vakıflar müdürlüğüne müracaat etmelidir.

Yardım Yapan Dernekler ve Vakıflar yardıma ihtiyaç duyan aileler ikinci bir alternatif teşkil eder.

yukarıda saymış olduğumuz maddelere uyum sağlayan vatandaşlarımız fakirlik maaşından yararlanabilirler.

Sosyal Hizmetler Para Yardımı (SED)

Maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarının eğitim masraflarını karşılayamayan ve okutamayan aileler için Sosyal hizmetler para yardımı yapmaktadır. Bu uygulama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gündeme getirilmiştir ve çocuk hizmetleri genel müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Bu uygulamanın gündeme getirilmesindeki asıl amaç ise maddi yetersizlikler sonucunda çocuğunu okutamayan ve yurtlara teslim eden ailelerin önünü kesmektir.

Sosyal hizmetlerin vermiş olduğu para desteğinin miktarı ise aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Eğitim DüzeyiYardım Miktarı
Okul öncesi eğitim680 TL/ % 50
İlköğretim1023 TL/ % 75
Ortaöğretim1091 TL / %80
Yükseköğretim1232 TL/  %90

Ayrıca kuruluş bakım evinden ayrılan gençler için ise %40 destek ile 545 lira, ve orta öğretim seviyesinde olup ancak okuluna devam etmeyen çocuk için %65 destek ile 682 TL yardım yapılır.

Yukarıda tabloda belirtmiş olduğumuz eğitim düzeyindeki öğrenciler için belirlenen yardım miktarları her ay düzenli bir şekilde ödenecektir. Fakat ailenin maddi durumu düzelmiş olduğunda ve aile kendi kendini geçirmeye başlamış olduğunda bu destekler kesilecektir. 2021 Yılında aylıklara zam oranlarını kosgebkredisi.com üzerinden güncel halini sayfamızda bulabilirsiniz.

Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemizde daha önce yayınlamış olduğumuz öğrencilere para desteği veriliyor adlı yazımızı yakından inceleyebilirsiniz.

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık yardımlarından yararlanacak olan ailelerin maddi durumlarının oldukça düşük olması gerekmektedir. Maddi yetersizlikler sonucunda ailesini geçindiremeyen, çocuğunu okutmakta zorlanan ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere kaymakamlıklar tarafından maddi yardımların yanı sıra gıda, giyim, eğitim, sağlık ve yakacak gibi desteklerde verilmektedir. Bu yardımlardan yararlanacak olan ailelerin taşınabilir veya taşınamaz mülkünün bulunmaması gerekmektedir.

Kaymakamlık yardım paraları:

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 35 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 40 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 60 TL kaymakamlık maddi destek sağlamaktadır.

Şartlara uygun olan kişiler her ay eksiksiz olarak belgelerini temin ederek alabilirler.

Engelli Olan Kişilere kaymakamlık Maddi Destek Parası

Eğer raporunuz var ise 18 yaş ve üstü engelliler için;

 • %40 ve %69 aralığında 537 TL
 • %70 ve üzeri için ise 805 TL maddi destek sağlanmaktadır.
 • Kişi 18 yaşından altında ise engelli yakınına 537 TL ödeme yapılır.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımından yararlanacak olan vatandaşların hiç bir şekilde sosyal güvencesinin olmaması ve hiç bir gelirinin bulunmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kentsel dönüşümden yararlanan vatandaşlar için de devlet kira yardımında bulunmaktadır. Kira yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların bulunmuş oldukları il müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İl müdürlüklerine yapılan başvurular daha sonra bakanlıklara iletilmektedir. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar için ise yapılacak kira yardımı aylık 600 Türk Lirasını geçmeyecek şekilde olmaktadır. Devlet kira yardımları e-devlet üzerinden ‘Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması‘ bölümünden başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra TC. kimlik fotokopisi, muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi, gelir belgesi ve yine muhtardan alınan fakirlik kağıdı ile SYDV’lere gidilip başvuruda 960 TL kira yardımı olarak bilinen devlet kira yardımına müracat ederek devletten kira yardımı alınabiliyor.

Valilik Kaymakamlık  Maddi Yardım
Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır

Belediyeden Yardım Nasıl Alınır?

Maddi durumu olmayan vatandaşlarımızın bulunmuş oldukları il veya ilçe belediyelerine başvuruda bulunmaları sonucunda gıda, giyim, yakacak, eğitim, sağlık gibi yardımların yanı sıra iş imkanları da sağlanmaktadır. Bu yardımlar sayesinde çok sayıda vatandaşımız ailesinin geçimini sağlayabilmekte ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilmektedir. Fakir ailelere yardım eden kurumlara başvuru yapmak için tıklayınız.

Valilik Kaymakamlık  Maddi Yardım
Belediye Başkanlıklarına Maddi Yardım Başvurusunda Bulunabilirsiniz.

Belediyeden yardım almak isteyenler e-devlet kapısı üzerinden e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama buradan erişim sağlayarak müracaatta bulunabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ”Ankara Tekyürek” Yeniden Başladı

Ankara Büyükşehir belediyesi ‘6 Milyon Tek Yürek kampanyasının” ikinci dalgasını yeniden başlattı. Sizde Ankara ilinde yaşıyorsanız ve ihtiyaç sahibi iseniz başvuru yapabilir, kampanyaya destek veren yardımseverlerin sağladığı yardımlardan yararlanabilirsiniz.

 • Su Ver!
 • Bilet Ver!
 • El Ver!
 • İftar Ver!
 • Afiyet Ver! kampanyalarından yararlanmak için başvurularını Belediyeye iletmeniz gerekiyor. ”İftar Ver” uygulamasıyla Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BELPA A.Ş’ye bağlı hizmet veren BELPA Mutfağı tarafından hazırlanan sahur ve iftar paketleri, 25 TL karşılığında 65 yaş üstü vatandaşlara, kronik hastalara, engellilere, dar gelirli ailelere ve salgın sebebiyle gelirinden mahrum kalan esnaf gruplarına ulaştırılacak.

”Afiyet Ver” kampanyası ile gıda desteği talebinde bulunan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Başkent Market ürünlerinin yer aldığı 150, 200 ve 250 TL tutarında küçük, orta ve büyük boy 3 çeşit gıda kolisi satın alınabilecek.

Ankara Büyükşehir belediyesi 100 milyon liralık tam kapanma desteği ile Başkent Ankaralıların Başkent Ankara kartlarına 400 TL. bakiye yükleyeceklerini ve gıda kolisi dağıtımlarının yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığının bilgisini verdi.

Geliri Olmayan Kişilere Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar

Geliri düşük olan ailelere devlet tarafından yapılan birçok yardım bulunmaktadır. Devletin ihtiyaç sahipleri için verdiği yardım miktarları aşağıdaki gibidir;

 • Yakacak için 500 kilo kömür,
 • Eşi vefat etmiş kadınlar için aylık  215 TL olmak üzere iki ayda bir 550 TL
 • Engelli ve 18 yaş altındaki vatandaşların ailesi için aylık 537,09 TL, 
 • Evde 65 yaş üstü bir birey bulunuyor ise aylık 672,81 TL,
 • Gıda başvurusuna göre aylık 274 TL,
 • Barınma için başvuruya göre aylık 317 TL, 
 • Çocuk için sağlık yardımı aylık 45 TL, 
 • Üniversite öğrencileri için KYK ‘ dan aylık 200 TL ve bir defaya mahsus geri ödemesiz 12 bin TL destek sağlamaktadır.
 • Yardımlar ile ilgili merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Devletten Herkese Maddi Yardım içeriğinde detaylarıyla anlattık.

Devlet tarafından fakir ve muhtaç vatandaşlara yapılan yardımlar bu şekildedir. İhtiyaç sahibi iseniz devletin sağladığı imkanlardan yararlanabilirsiniz Bakanlığın yukarıda sayılan tüm para ve diğer yardımları devam etmektedir. Gerekli evraklarla birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına her zaman başvuru da bulunabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 424 YORUM
 1. malikylmaz@gmail.com dedi ki:

  vallahi kusura bakmayin ama bazi yorumlari ojudum ne kendi calisiyor ne esi calisiyor devletten yardim bekliyor iyi kimse calismasin devlet baksin oyle mi vallahi bence vermemeleri gayet normal boyle zohniyetli insankar oldukca muhtac olana da vermezler
  calisiyorsundur ama bi sikinti cikmistir zorlanip hayatin olumsuz etkileniyorxur 1 defalik yardim ederler ve sende calisip o yukun altindan kalkmaya calisirsin
  ama bence hicbir saglik sorunu olmadan calismayanlara vermemekeri gayet normal ve en dogrusu
  suriyeliler deyip durmayin bende hic sevmem onlari ama hrrkes kendi riskinda sizin riskinizi onlar asla alamaz

 2. Muazzez dedi ki:

  Eşim çalışmıyor evim kira ve 2 çocuk var.nasıl kira yardımı alabilirim

 3. nez dedi ki:

  eeeee o adamı başımıza çıkaran üstelik bide reisi cumhur ılan eden biz değilmiydik ayyy yazık ulkrlerınde savaş var gelsinler dıyerek cocuklarımızın rızkını elimızle veren yıne bız değilmiydik. bu daha baslangıc .bız gormeyız ama türkiye tarih kitaplarında kalıcak ruslar almanlar bir çok ülke geçmişte şu yaşadığımız topraklar türkıyeymıs diyecek yazık cokk yazık

 4. Mustafa kaplan dedi ki:

  Acil maddi konuda yardıma ihtiyacım var. Evlenmek istiyorum ama param olmadığı için kızın ailesi vermiyor nişanlı yız. Eğer para bulamazsam kızı başkasına verecekler. Bana yardım eder misiniz. Ailem de fakir yardımcı olamaz. (ilgili birimlere başvurun. Buradan yardım yapılmaz)

 5. nur dedi ki:

  Merhaba durumum cok kotu esim de ben de universite mezunuyuz 2 cocugum var cocuklarim kucuk is bulamadik esim serbest calisiyor insaatta bel fitigi oldugu icin surekli calisamiyor 6 aydir ev kiramizi odeyemiyoruz bundan once de borclarimizi odemek icin bankadan kredi aldik onu da odeyemiyoruz cocuklarima sut bile alamiyorum komur yardimi icin basvurduk kaynim almis diye bize vermediler bu arada kaynimin ikameti baska yerde ama yine de vermediler sut parasina yazildim ilk cocugumda onu da 3 ya da 4 kere aldim onu da kestiler ne yapacagimi bilmiyorum

 6. arzu sarı dedi ki:

  evet hepsı yalan bende kakez gıttıyse reddettıler işsızlere vermezle turk vatandasına vermıyolar surıyelılere her ay bılmem nekadar cocuk parası verıyolar aylık kıralarını karsılıyolar bıze geldımı evde kadın calısıp evıne baktımı evını gecındırıyo dıye yardımları kesıyolar bır kadın mecbur kalmasa cocugunu bırakıp evde nıye calissın ben ögrencı parası alıyorum 2 ayda bır 35 lira bununla cocuk okutuyoruz işte nebu yardım yapıyolar surıyelıler calısmadan heray 1500lır maaas alıyolar bızım gıbı turk vatandaslarıda hıcbır yardımdan yararlanamıyo adalet ıstıyoruz tesekkler

  1. Merve dedi ki:

   Arkadaşlar bnde aybi sekilde oldum Cumhur baska kna yazdim bugün geldiler 10 gun sonra postaneye para yatacak dediker sizde oyle yapin bende kac defa gittim vermediledr

 7. Nazim dedi ki:

  Merhabalar yabancı uyrukluyum türkiyede kaydım yok iş arıyorum yaş 30 senelerce Türkülereyim annem türk vatandaşı ben yok bu konuda yardımcı olma imkânınız var mı Nazım

 8. murat tepe dedi ki:

  Hepsi yalan bunların ben issizim işim yok biz sosyal yardımlaşma ya kackez gitsek bize hep red verildi malım yok mulkum yok işim yok yeşil kartliyim evde öyle ıssız bekliyorum yardım deseniz kackez müracaat ettik hep red Suriyeli olursan anında paran hazır sağlık sorunlarım var param yok hastaneye gidemiyorum sebep TC vatandaşı olmam ve sosyal yardımlaşma biraz soru sorunca tehdit ediyor seninle görüşürüz diyerek herşey kendi lerine bakın evimde su bile yok 2 aylık kira borcum var satacak evde birşey de kalmadı sata şimdi siz yardimmi diyorsunuz nerede yardım kimlerde yardım bırakın bunları büyükşehir den 6 ayda bir gıda alıyorum oda yetmiyor bir gıda ile olsa keşke okula giden çocuğum var 1 tane ona çocuk parası istedik sosyal yardımlaşma dan oda yok ne var ozaman kime var kimlere var bu yardımlar sakatmi kaliyimda aliyim ayağımı kolumumu kesiyim dimi sakat olsam zaten benim sosyal yardımlaşma ya ihtiyacım olmaz Suriyeli olucaksin avantajı parası bol çünkü

 9. erdem çevik dedi ki:

  ben erdemçevik 1975 dogumluyum adana seyhan da ikamet etmekdeyim durumum çalışamaz yüzde 80 engelliyi ve kira elektirik su borcum var ödeyemez durumdayım bakmakdaoldugum 3 kişidahavar adres yenibey mah 18014 sok no4/a da oturuyorum

 10. Gül deniz dedi ki:

  Meraba ben guldeniz kaymakamliktan nasil yararlana bilirim

1 2 3 31
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.