KosgebKredisi.com

Üreticiden Buğday Taban Fiyatında “Haftalık Güncelleme” Önerisi

20.05.2022
Üreticiden Buğday Taban Fiyatında “Haftalık Güncelleme” Önerisi

Adana’da buğday hasadının başlaması beklenirken, destekleme alım fiyatı konusunda farklı görüşler ortaya çıktı. Türkiye’de ilk buğday hasadının başlaması beklenen Adana’da, destekleme alım fiyatı konusunda, farklı sesler yükseliyor.

Geçtiğimiz günlerde Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi’nin, taban fiyat beklentisini 8 lira olarak duyurmasının ardından bir başka açıklama Adana Çiftçiler Birliği’nden geldi.

Birlik Başkanı Mutlu Doğru:

Birlik Başkanı Mutlu Doğru, buğdayın bu haftaki piyasa koşullarına göre alım fiyatının 5,75 lira; mazot, gübre ve sertifikalı tohum desteği ile beraber çiftçinin eline geçecek paranın 6,15 lira olması gerektiğini belirtirken, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) değişen piyasa koşullarına göre, alım fiyatını her hafta güncellemesini istedi.

Haftalık Belirlenmeli

Doğru, buğday piyasasında yaşanan son gelişmeler ve farklı taban fiyat beklentileri ile ilgili şunları söyledi:

Piyasada buğday şu anda 5,95-6 lira. Biz de taban fiyatı konusunda piyasanın fiyatını istiyoruz ama buradaki önemli nokta; bu fiyat tabandır ve her hafta TMO tarafından güncelleme yapılması gerekir. Mesela bu hafta 5,75, haftaya 6, öbür hafta 6,5, temmuzda 10 lira yapsın. Fiyat, piyasanın durumuna göre belirlenmeli.

Mazotun Ortalama Maliyeti 18 Lira

Haftalık güncellemenin dışında; alım fiyatlarıyla birlikte satış fiyatları ve şartlarının da açıklanması beklentisinde olduklarının altını çizen Doğru, “Bizim çıkardığımız maliyet tablosundaki rakamlar, maliyetin yapıldığı tarihteki fiyatlar dikkate alınarak hazırlandı. Herkes diyor ki 18 liraya mazot mu var ama üretimin ilk aşamalarında 10 liraya da aldık, 18 liraya da aldık, son olarak biçerken 22 liraya alacağız. Bunun ortalamasına baktığınızda mazotun maliyeti 18 lira” açıklamasını yaptı.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!