Devlet Destekleri

Ticaret Bakanlığı 1 milyon dolar destek verecek! Tasarımcı-mühendis maaşı, alet-yazılım..

Ürününü geliştirmek, farklılaştırmak, tasarım değeri yüksek ürünler geliştirebilmek isteyenlere Ticaret Bakanlığı destek kapısını açıyor. Tasarımcı-mühendis maaşı, alet-yazılım, seyahat-web sitesi üyelikleri giderlerinin 1.4 milyon dolara varan kısmı karşılanıyor…

Ticaret Bakanlığı 1 milyon dolar destek verecek! Tasarımcı-mühendis maaşı, alet-yazılım..

İş kurmak, işini büyütmek, yurt dışına açılmak isteyenlere pek çok desteğin kapısı açılıyor. Bu desteklerden biri de tasarım, ürün geliştirme desteği.

Ticaret Bakanlığı, yurt dışı pazarlara yönelik yüksek katma değerli ürün geliştirmek amacıyla yürütülecek tasarım ve ürün geliştirme projelerine ilişkin giderleri karşılıyor.

Ürününü geliştirmek, değerini artırmak, farklılaştırmak, tasarım değeri yüksek ürünler üretmek isteyenlere bu kapsamda 1 milyon doları aşan destek sağlanıyor.

Destekten yararlanmak için, proje başvurusunu belgeleriyle birlikte Destek Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden yapmak yeterli. Bakanlık firmaya gelip inceleme yapıyor, destek kapsamına alınanlar harcamalarını yapıp belgelerini yine DYS üzerinden ileterek parasını alıyor.

3 Ayrı Alanda Veriliyor

Moda tasarımı veya endüstriyel tasarım alanlarında proje süresince;

 • Tasarımcı, modelist ve mühendis brüt maaşlarının %50’si, 1 milyon dolara kadar veriliyor.
 • Bir projeyle başvurulabilecek bu destek, istenen kadar tasarımcı ya da mühendis için alınabiliyor.
 • İstenirse, bunların 2 tanesi de yabancı uyruklu olabiliyor.
 • Alet, teçhizat, malzeme ve yazılım harcamalarının %50’si, 250 bin dolara kadar karşılanıyor.
 • Tasarımcının proje için yurt dışına gerçekleştireceği seyahat masrafları ve web sitesi üyeliklerinin %50’si, 150 bin dolara kadar ödeniyor.

3 yıllık proje boyunca destek alınabiliyor. Hatta bu destek 5 yıla da çıkarılabiliyor.

Hangi Belgeler Lazım?

Destek kapsamına alınmak için gerekli belgeler şöyledir:

 • Başvuru Dilekçe
 • Başvuru formu
 • Taahhütname
 • Beyanname
 • Kapasite raporu
 • Dahilde İşleme Rejimi kapsamında faaliyet göstermeyen şirketler için; ticaret sicili gazeteleri, imza sirküleri.

2008/2 sayılı Tebliğ’e, Tebliğ’in Uygulama Usul ve Esasları Genelgesi ile 2008/2 Sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğe Ait Uygulama Usul ve Esasları İle Destek Yönetim Sistemi Üzerinden İşleyişine Dair Genelgenin ilgili eklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tasarım Desteği Nedir?

Türkiye’de tasarım kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılmasını teminen 2008/2 sayılı ”Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ” çerçevesinde, tasarımcı şirketleri, tasarım ofisleri ve işbirliği kuruluşlarının gerçekleştireceği tanıtım, reklam, pazarlama, istihdam, patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tesciline ilişkin harcamaları danışmanlık harcamaları ile yurt dışında açacakları birimlere ilişkin giderler desteklenmektedir.

Ayrıca, söz konusu yarışmalar esnasında dereceye giren toplam 60 tasarımcının yurtdışı eğitim ve yaşam masrafları Bakanlığımız tarafından desteklenmektedir.

Ayrıca, firmaların gerçekleştireceği Tasarım ve Ürün Geliştirme Projelerine yönelik olarak ise istihdam edilen tasarımcı, modelist ve mühendislerin brüt maaşları, alet, teçhizat, malzeme ve yazılım giderleri ve seyahat ve web sitesi üyeliğine ilişkin giderleri desteklenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.