Kosgeb Destekleri

KOSGEB İşyeri Büyütme Kredisi (Güncel)

Kosgeb yeni işyeri kuracak olan girişimcilere birçok çeşitli destek sağlıyor. 2021 yılının başlangıcından itibaren yeni Kosgeb destekleri için de başvurular başladı. Yeni işyeri açacak olanlara verilen destekler işyerini büyütmek isteyen esnaflara da veriliyor. İşini büyütmek isteyenlere kredi verilirken yurtdışında da işyeri açma desteği de verilmektedir. İçeriğin devamında işyeri büyütme kredisine ilişkin tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Yeni İşyerinize Taşınmak İçin KOSGEB Desteği Alın

Yeni bir şube açmak, dükkanını değiştirmek, çarşı merkezine taşınmak, AVM.de işyeri açmak, yeni bir bayilik vermek, bayilik sistemine geçmek, bir ortak ile birlikte büyük bir işe girmek isteyen esnaf ve sanatkara Kosgeb Kurumu iş büyütme desteği sağlıyor. Kosgeb’in temel kuruluş amaçlarından biri işletmesini büyütmek isteyenlere destek olmaktır. Kosgeb’in amacı yeni bir işyeri açan, işyeri açmak isteyen ve işyerini büyütmek isteyen girişimcileri desteklemektir. Kosgeb kendi işini kurmak veya kurmuş oldukları iş yerini geliştirmek isteyenlere gerekli şartları sağlamaları durumda faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. İş yeri geliştirmeyi düşünen Kobi ‘ler için en uygun kredi imkanı verilmektedir.

Kosgeb İşyeri Büyütme Kredisi Nedir?

Kosgeb ve İş-kur işbirliği ile düzenlenen Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilere 50 bin lira hibe verilecektir. Girişimciler, işlerini kurduktan sonra 1 yıl sonra iş yeri büyütme kredisine başvuru yaparak faizsiz 100 bin lira kredi de kullanabilecektir. 50 bin TL hibe 100 bin TL faizsiz kredi ve nasıl alınacağı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kosgeb mevcut işletmenizin birinci yılını doldurması halinde iş yerini büyütmek için talep edilmesi durumunda işyerini büyütmek isteyen girişimcilere 100 Bin lira faizsiz kredi vermektedir. İkinci bir şube açmak veya iş yerinizi daha büyük bir alana açmak isteğiniz olabilir. Bunun için Türkiye de sayısı 1 milyonun üstüne çıkmış olan küçük işletmelerin bir anlamda büyüten ve büyümek düşüncesinde olanların gideceği ciddi bir adres olan Kosgeb ile işyerinizi büyütebilirsiniz.

Kosgeb İşyeri Büyütme Desteği Nasıl Alınır?

Geçtiğimiz yıl Kosgeb tarafından desteklenen sektörlere 50 bin TL karşılıksız geri ödemesiz hibe, 100 bin TL 0 faizli (faizsiz geri ödemeli) hibe kredisi verilmekteydi. 2021 yılında geleneksel girişimcilere 60 bin lira ileri girişimcilere ise 370 bin liraya kadar tamamı hibe olacak şekilde destek verilecektir.

İşyeri büyütme kredisi 100 bin TL faizsiz geri ödemeli hibe kredisi kapsamında verilmektedir. Kosgeb ten alınan 100 bin TL kredi 2 yıl sonra geri ödemeli ve 8 eşit taksitle 3 ayda bir geri ödenmektedir. Bir işletme sahibi olan ve işini büyütmek isteyenler bunun için başka bir şube açmak, reklam yapmak, web sitesi oluşturmak ve benzeri birçok eyleminiz için devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz. Devlet destekli kosgeb kredisi ile verilen sıfır faizli geri ödemeli kredi ile kurmuş olduğunuz iş yerini geliştirebilir ve büyütebilirsiniz. Ülke ekonomisini canlandırmak ve küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek amacıyla kurulmuş olan Kosgeb İle İş yerinizi büyütebilirsiniz.

Kosgeb İşyeri Büyütme Desteği Nasıl Alınır?
Kosgeb İşyeri Büyütme Desteği Nasıl Alınır?

Geliştirmek ve büyütmek istenen işyeri için devlet destekli kredi almak isteyenler Kosgeb uzmanlarının kurmuş oldukları kurul tarafından onay alabilecek iş planı projenizin olması şartını koymuşlardır. Kosgeb bir çok işyeri için faizsiz kredi imkanını sunmaktadır. Yeter ki elinizde kurulan kurul tarafından onay alabilecek iyi bir iş planı projeniz olsun. Yenilikçi ve ileriye yönelik yatırıma açık projeler iyi bir iş planı projesi kapsamında ilgili kurumdan onay alabilmektedir. İş planı projesinin nasıl hazırlanır linkinden konu ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Kosgeb işyeri büyütme kredisi ile mevcut işletmenizi ve iş yerinizi girişimcilik destek programı desteklerinden sabit yatırım desteği kapsamında verilen 0 faizli geri ödemeli krediler ile geliştirebilir ikinci bir şube açabilir, veya daha büyük bir alana taşıyabilirsiniz.

Kosgeb’in Verdiği Yeni Desteklerden Faydalanın!

İşletmenizi geliştirmeniz için yukarıda verdiğimiz 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteği 2019 yıl sonu itibari ile son bulacaktır. Bunun yerine destek tutarlarının daha fazla olduğu Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında destekler verilmeye başlanacaktır. Destek limitlerinde artışlar gözlemlenecektir. Bu sayede işletmenizi geliştirmeniz daha kolay olacaktır. Yeni desteklerden faydalanmak için işletmelerin başvuru tarihini takiben son 1 yıl içinde kurulmuş olması gereklidir.

2020 yılında ileri girişimcilere 370 bin liraya kadar, geleneksel girişimcilere ise 60 bin liraya tamamı hibe olacak şekilde destek verilmiştir.

Verilen desteklerin limitlerini ve bu desteklerle ilgili daha detaylı bilgi almak için Kosgeb 2021 yılı destek programları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba yıllardr küçük işletme olarak çalışıyorum işimi büyütmek istiyorum bayan kuaförüyüm nasıl yardım alabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu