canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba
KosgebKredisi.Com

Tarım Kredi Gübre Fiyatları Kooperatif Listesi (Güncel)

Tarım Kredi Gübre Fiyatları Kooperatif Listesi (Güncel)

Çiftçilerin ürün üretimi yapabilmesi ve bu ürünlerin verimli bir şekilde yetişebilmesini sağlamak için gübre vermeleri gerekmektedir. Tarım çiftçileri, gübrenin hem kalitelisini hem de en uygun maliyetli olanını seçmek zorundadır. Gübre ne kadar kaliteli olursa ürünlerin verimi de o kadar fazla olur. Mahsullere atılan gübrenin, ürünün gelişimine vereceği zararı da gözetmeliyiz. Verilen zararı engellemek adına çok dikkatli ve kontrollü çalışmalar yapmalısınız. Tarım Kredinin verdiği gübreler haricinde bazı markalar da gübre satışı yapmaktadır. Gübretaş, İgsaş, Dap, Toros Dap gibi bir çok firma  gübre satış faaliyeti gerçekleştirmektedir. Tarım Kredi Kooperatifi gübre ve tohum fiyat listesi ve  diğer firmalar için fiyat listelerini sizleri bilgilendirmek için araştırdık.

Tarım Kredi Kooperatifinden Çiftçiye Gübre Desteği

Gübre, toprağa ekilen bitkilerin veya besinlerin beslenmesinde gerekli olan üretimi sağlamak amacıyla, ürünlerin ekili olduğu toprağa eklenen doğal veya kimyasal yollarla elde edilen bir yetiştirme malzemesidir. Gübreleme; El ile, pulluk ve çaba gibi aletler yardımı ile, sulama suyu ile, sıralar üstüne ve ocaklara vererek yapılabilir. Doğal ve yapay olmak üzere iki çeşit gübre vardır. Doğal gübrelerin en başında ahır gübreleri, yeşil gübreler ve kompostlardır.

 • Doğal gübreler hayvan ve bitkilerin atıklarından üretilir.
 • Doğal gübreler, ürünlere daha yavaş etki yaptıkları ve suda daha yavaş çözünmelerinden dolayı ekili olan mahsullerin köklerine zarar vermezler. Köklere zarar vermemelerinden dolayı doğal gübreyi daha çok çiçek ve sebze yetiştirenler kullanırlar.
 • Toprak yapısını düzeltme özelliği de bulunan doğal gübrelerin tedarik edildikten sonra bekletilmeden toprağa verilmemesi gerekmektedir. Bekletilmeden toprağa verilen gübreler zararlıdır ve büyük tehlikeler arz edebilir.
 • Ahır gübresi yani inek, koyun, at gibi hayvanların atıklarından oluşan gübre ekili toprağın işlenmesini kolaylaştırır.
 • Doğal gübreler, ekili toprağın suyu tutma yeteneğini ve havalanmasını arttırmaya olanak sağlar.

Kompost Gübreleri

Kompost gübreler, çiftliklerde yetişen bitki ve hayvan atıklarının bir kenara biriktirilerek çürümesi beklenir. Çürüyen bitki ve hayvan artıkları gübre olarak kullanılır. Bitki ve hayvan artıklarının çürüme işleminden  sonra üzerilerine su gezdirilerek tamamen ıslatılır ve sıkıştırılır. Islatılıp ve sıkıştırılan gübrenin üzere doğal ahır gübresi veya toprak atılır. Daha sonra toprağın üstüne 30 cm kadar bitki atığı yerleştirilir. Bitki atığı da yerleştirdikden sonra sulama işlemi yapılır. Sonra tekrar odun külü veya toprak atılarak dilediğiniz yükseklikte yukarıya doğru daralan bir kompost yığını yapabilirsiniz. Yukarıya doğru daralan yığının en üst basamağına da toprak yerleştirdikten sonra işlem tamamlanır. Bu yığın böyle 4 hafta kadar kendi haline bırakılır ve oluşumunu tamamlaması beklenir. 4 hafta sonun her iki ayda bir ya da iki kere kompost yığınını ters düz yaparak her tarafının çürümesine yardımcı olunur. Bu işlem de yaklaşık 3 buçuk 4 ay sürmektedir. Bu süre zarfının sonuna gelindiğinde kompost gübreleme hazırlanmış olur.

Tarımsal ilaçlama faaliyetlerinde kullanılan Tarım Kredi Kooperatifi ilaç fiyatları listesini inceleyebilirsiniz.

Yeşil Gübreler

Ekili olan bir ürünün toplama aşamasından önce, toprağı iyileştirmek amacıyla, toprağa gömülmesine yeşil gübreleme, bu amaçla kullanılan bitkilere ise yeşil gübre denir. Yeşil gübre bitkileri, ekili bulundukları toprakta çürüme sağlayarak toprağı doğal olarak geliştirir. Bu sayede yeşil bitkilerde bulunan bütün besi maddeleri toprağa işlenir. Yeşil gübreleme yapan çiftçiler genellikle soya fasulyesi, bakla, yaş yoncası gibi sebzeler seçerler. Yeşil ve doğal gübrelerin bir diğeri de denizde oluşan yosunlardan elde edilir. Kaktüslerin büyümesinde ve gelişmesinde çokça etkisi bulunmaktadır.

Doğal Gübrelerin Özellikleri 
Doğal Gübreler Bitkilerden ve Hayvan Atıklarından Oluşur.

Başvuruları tamamlanan Mazotun yarısı bizden kampanyası ve gübre destekleme ödemeleri devam etmektedir.

Yapay Gübrelerin Özellikleri 

Yapay yani kimyasal gübreler katı ve sıvı olmak üzere iki çeşitte bulunur. Öncelerde toz halinde yapılan kimyasal gübreler, taşınması zor olduğundan ve nemi çok fazla üzerine çekmesinden ötürü katı ve sıvı gübreler tercih edilmeye başlandı. Saklama ve depolama kolaylığı açısından daha çok katı gübreler tercih edilir. Gübreleme işlemi genelde ilkbaharda yapılmaktadır. Bir tek kış mevsiminin az yaşandığı, hafif geçtiği bölgelerde sonbahar mevsimine kaymaktadır. Sıvı veya katı gübre seçimi mevsimlere ve isteğe göre değişiklik gösterebilir. Çiftçi, bitkinin büyüme ve gelişme mevsiminde katı, mevsim ortasında da sıvı gübre kullanabilir. Kalıcılığı olmayan sönüp gidebilecek olan gübreler ekilecek toprağın altına yerleştirilir. Yapay gübrelerin ekilecek alana ne kadar verileceği hesaplanır ve yapılan hesaba göre gübreleme işlemi gerçekleştirilir. Yapay gübre çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Azotlu gübreler

 • Üre
 • Amonyak
 • Amonyum nitrat

Fosfatlı gübreler

 • Amonyum fosfat
 • Süperfosfatlar

3-Potasyumlu gübreler

4-Kompoze gübreler olarak 4 başlıkta incelenebilir.

Yapay Gübrelerin Özellikleri 
Yapay (kimyasal) Gübrelerin Özellikleri

Tarım Kredi Gübre Fiyatları

Gübre, bir mahsulün gelişmesinde ve büyümesinde en önemli rolü oynar. Bir çiftçi ürün ekimini yaptıktan sonra doğru gübreyi vermez ise üründen istediği verimi alamaz. Bu yönde tarım işi ile uğraşan çiftçiler hem kaliteli hem de uygun fiyatlı gübreleri seçmek istemektedir. Gübre seçiminde mahsule vereceği zararı da düşünerek ona göre seçimler yapmalısınız. Değişen yaşam koşullarında ekonominin düşüşüne veya artışına göre farklılık gösteren fiyat değişimlerini gözeterek gübre fiyatlarını şu şekilde tablolayabiliriz;

Gübre Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Genel olarak fiyat listeleri bu yöndedir. Yüzeysel bir fiyat listesi olmasından dolayı detaylı bilgi için gübre alacağınız yerlerden detaylı bilgi almanızı öneririz. Tarım Kredi Kooperatiflerinden yüz yüze görüşerek de gübre alınmasının dışında N11, Gitti Gidiyor, Hepsi Burada gibi internet sitelerinden de uygun fiyatlara gübre alımı gerçekleştirebilirsiniz. Gübretaş, Dap, Bagfaş, İgsaş gibi hemen hemen birçok markanın bulunduğu bu sitelerde ekeceğiniz her mahsul için gübre seçeneği bulabilirsiniz. Doğal, kimyasal veya küçük saksı bitkileri gibi bir sürü çeşit için gübre bulunmaktadır.

Satın alınan gübrelerin bir çoğu ülkemize dışarı ülkelerden gelmektedir. Her alışverişte olduğu gibi bunda da dolar sistemi ile çalışılmaktadır. Bu yüzden azalan veya yükselen enflasyona göre gübre fiyatları da artış ya da azalma göstermektedir. Her firma da aynı olmayan gübre fiyatları, üretimden tüketici yani çiftçiye ulaşana kadar bir çok işlemden geçer. Uygulanan işlem farklılıklarına göre de birçok firma da gübre fiyatları çeşitlilik gösterebilir. Yapılan işlemlere ve harcanan masrafa göre değişiklik olabilir. Gübre ve diğer tarımsal faaliyet için geçerli masrafları karşılamak adına verilen devlet destekli veya bankaların verdiği kredilerden faydalanabilirsiniz.

Gübre Fiyatları Neye Göre Belirlenir
Gübre Fiyatları Her Firmada İşin İşleyişine Göre Farklılık Gösterebilir.

Markalarına Göre Gübre Fiyatları

TÜRÜGübre MarkasıKiloFiyat
20-20-0 Kompoze Gübre, toprak altıGübretaş1 KG14,99 TL.
18-46-0 DapDap50 KG185,00 TL.
46 AzotÜre20 KG89,99 TL.
15-15-15 NPK Taban GübresiNPK1 KG15,30 TL
Üre GübresiGübretaş50 KG190 TL
Azotlu Üre Gübresiİgsaş50 KG150,50 TL

İnternet sitelerinden gübre alışverişi yapmanız halinde fiyatlar bu şekilde değişiklik gösterecektir. Bunlar alışveriş sitelerindeki güncel fiyatlardır. Gübre alışverişi yapmak için ister Tarım Kredi Kooperatifleri ile anlaşabilir, isterseniz de sanal market dediğimiz internetten gübre satın alabilirsiniz. Güncel fiyatlar bu şekilde olup daha detaylı bilgileri gübreyi satın alacağınız yerlerden de fiyat araştırması yapmanızı öneririz. Geçen yıl fiyatlar bu şekilde olup oluşacak herhangi bir değişiklik söz konusu olduğunda gerekli bilgileri sizlerle paylaşacağız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. tiktok takipçi satın alma sitesi dedi ki:

  Tiktok hesabınıza en uygun fiyatlara tiktok takipçi satın alabilirsiniz.

 2. nurettin dedi ki:

  ciftci en azindan destek aliyor o guzel

 3. Mehmet dedi ki:

  Bu fiyatlarla biz daha çok bayramlar görürüz aç kalın buğdaysız kalın içecek 1 lt süt 1 dilim ekmek olmasın sofranızda

 4. Berekleli dedi ki:

  Gubreye gerek yok .organik olmasi yeterli. Bilmem bilirmisiniz isirgan otu yeterli gubre icin tarlanin bir kisinmina dikkin sonra kompost yapin. Alanlar ce fransizlarda tzknikler cok

 5. Maduriyet dedi ki:

  Bu fiyatları çiftçiye destek olması gereken kurum bu şekilde yapıyorsa yazık TKK buğdayda süne hayvanda kene

  1. Mağduriyet dedi ki:

   piyesindeki gibi akaryakıt’gübre’ilaç gibi biz çiftçilerin olmassa olamazi olan tüm araç ve ekipmanlarımızın zam koydunuz. patetes zam yok kapak zam yok arpa buğday zam yok. birdakine lütfen çiftçi nasıl geçinir diye bir yazı paylaşın ki bizde bi önlem alalım..

 6. Gübre fiyati dedi ki:

  Bizim temsilcilerimiz ne iş yapar tarım bakanimiz çiftçinin sıkıntılarını biliyormu çiftçinin soğan deposunu kontrol yapar gübre satan veya buna benzer çiftçinin kullanmış olduğu malzemeleri Satan bayii lere soruyorlar mı kac tl almış kaç tl satıyor bir çiftçi olarak bizi bitirdiniz inşallah sizde bitersiniz.

 7. DAP GÜBRE ALMAK dedi ki:

  MERHABALAR 1 TORBA DAP GÜRE ALMAK İSTİYORUM İST BAYİLERİNİZ NERDELERDE VAR YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 8. MAĞDURİYET dedi ki:

  ÇİFTÇİLERİN GÜBRE FİYATLARININ YÜKSEK OLMASINDAN DOLAYI GÜBRE ATAMADIKLARI VE VERİM ALAMADIKLARI ÜLKEMİZDE TARIMA SAHİP ÇIKILMAMASINDAN MAĞDURİYETİMİZİ VE GEREĞİNİN YAPILMASI HUSUSUNDA;
  ARZ EDERİZ.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.